Spiridusi de ianuarie - februarie 2006 (287)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

din banat!!!
am ajuns cu bine la 13.30. marco a dormit o ora pe drum,iar acasa cand am ajuns a mancat ciorbitza pusa de mama. sorella a plecat si ea, doamne ajuta sa ajunga cu biune.
Marco nu mai vrea sa doarma, asa ca urla dupa tat-su' prin casa. e tot dupa el, se vede ca i-a lipsit o sapt.

Bumbi aici implantul e 400 euro, cel putin la dr. la care imi pun eu, nu stiu in rest.
Clau a ramas in Tm, asa ca nu am mers cu masina pe niciunde. a ramas cu proprietarul in banat.
Sa-l las pe marco la ai nostri??? nu acum...cand mai creste si pricepe, caci rapid intreaba de mine. si e cam mare distanta ca sa ma pun la drum cand plange el.
Bianca placinta cu cartofi nu stiu cum se face. parca se fierb cartofii si apoi se calesc cu putina ceaPA, si ii pui in alaut apoi le faci subtiri de tot, nu in cuptor, nici in tigaie, nu stiu cum ii zice la placa aia care se pune direct pe ochiul de la aragaz. soacra e din satu mare, cred ca de acolo stie sa faca, caci le face diferit de bunica. dar iti spun, la noi unde sunt placinte de cumparat se gasesc cu branza, cartofi, varza. intreaba si tu la sebes, poate stiu neamurile tale. Oricum sunt bune, dar preferatele mele sunt cele cu varza. si cu visine mananc, dar bunica face un blat, ca un fel de chec, il pune in tava si deasupra visine, oricum si dintr-astea sunt o groaza de retete.
ce fata darnica ai, bravo sandra!!
nu am niciun referat la sociologie, dar ce anume iti trebuie? poate are Cosmi, si eu cred ca aveam din liceu, dar cine a mai tinut caietele.
Tu chiar crezi ca profu tau cunoaste toate referatele de pe net???hai sa fim seriosi.
Nici cu Bianca de Cosmi nu mi-e rusine, auzi sa stranga bani de la un concert, pt. un copil nevoias. asa fete mai rar!!!
Mirela piticul sa-i treaca repede buba. lasa nu te mai necaji, ca nu cred ca e asa de grav.
hai ca mai ai putin, uite ca ai dus mai mult sarcina a 2-a.
Miha pai in mall-urile alea nu este spatiu de joaca pt. copii? parca am vazut intr-unul, nu in Iulius mall, in celalalt.

si in Timisoara e urat, a si ploauat, asa ca nu stim ce vom face azi. probabil prin casa, nu am chef de iesit, parca sunt asa de obosita.

_
Gio si Marco (6 ian. 2006)
poze si filmulete Marcowww.dropshots.com/giova2" target="_blank">(1),www.dropshots.com/ioana_purdea#" target="_blank">(2),www.dropshots.com/giova#" target="_blank">(3)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=20b0170d301bd72a22e2bb&skin_id=0&large" target="_blank"> Marco- ingerashul nostru(montaj)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

vad ca tot eu sunt prin zona.
Nu am iesit afara, doar Clau cu piticul. era sa-i adoarma pe masina.
am pus si eu poze, daca tot am descarcat acum aparatul.
http://good-times.webshots.com/album/562665408OQtWcm?start=60
si
http://good-times.webshots.com/album/562999704txWLbi

_
Gio si Marco (6 ian. 2006)
poze si filmulete Marcowww.dropshots.com/giova2" target="_blank">(1),www.dropshots.com/ioana_purdea#" target="_blank">(2),www.dropshots.com/giova#" target="_blank">(3)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=20b0170d301bd72a22e2bb&skin_id=0&large" target="_blank"> Marco- ingerashul nostru(montaj)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florinini spune:

No hai ca a trecut o lume de cand nu am mai intrat pe la voi...
speram ca sunteti bine sanatosi si sanatoase...care mai frumosi si mai frumoase...

Noi suntem bine, de la 1 martie ne-am mutat la Bucuresti. Vom sta aici pana plecam inapoi. Suntem bine in general,David s-a acomodat cu nebunia marelui oras, ne plimbam aproape zilnic prin Unirii si mai ales acum cu summit-ul am avut ocazia sa ne bucuram si noi de mai putina aglomeratie. In rest mergem in parcul Tineretului, uneori prin Mall...dar e cam mic playground-ul acolo...
Vorbeste si el de toate pot sa zic, repeta cuvintele dar toate ies tare stalcite, daca nu stai cu el zi de zi nu intelegi ce spune...la multe spune mume, pisu e pipu, capul e patu, tV-ul e teul, noaptea e toapte, politia e pitza...zicea cu cateva zile in urma la mana=mena...oricum cel putin ne distram cu el.
E tare scump cand spunem rugaciunile seara, mai spune si el cate un cuvant...dar ce-i place mai mult e cand trebuie sa faca cruce e inca dezorientat, insa are directiile bune sa zic asa
De mancat are zile si zile...eu nici nu mai stiu ce sa-i dau sa manace uneori.... E foarte prietenos si foarte grijuliu cu copii mai mici decat el, desi ii place sa se joace cu copii mai mari decat el.
Noi inca nu am renuntat la ideea de a mai incerca ptr. bb2 dar e cam nasoala situatia...nu prea imi dau doctorii astia prea multe sperante, asta tot din cauza fibromului. Toti imi spun sa ma operez, eu ma tem ca nu vreau sa-mi pierd uterul si uite asa trece luna de luna si sper ca poate poate se va intampla minunea si la noi...nu sunt descurajata...dar cand vad ce trece timpul si la vara fac 38 de ani ma cam sperie situatia...dar sunt capoassssaaaaa si nu ma las

Am pus pozele lui David in drop,e cam nasol cu datele ca unul din aparate nu a fost setat bine si datele sunt tot aiurea acolo, dar toate sunt din Ro, mai putin cele de la inceputul lui oct, 8,9.. sunt din Canada.

Pupici la toata lumea




Florinini si David (13.01.2006)
Albume poze David
www.dropshots.com/florina1" target="_blank"> David

www.fertilityfriend.com/home/1a93be" target="_blank"> Incercam...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_m spune:

Hola si din Timisoara ,
Dupa cum stiti eu sunt in Romania cu Clara . Va multumesc din suflet pt gandurile bune , venite pe forum si pe PM . Mi-au mers la suflet . Si cu ocazia asta am invatat ca viata e prea scurta ca sa ti-o irosesti tinand suparari . Nu pot acum sa scriu prea multe nu mi-o permite nici timpul , nici starea sufleteasca . Clara doar e fericita pe aici , o vad ca radiaza , totodata imi simte mult lipsa , eu o zii fiind cu mama , o zi cu ea , ei in ziua cand sunt cu ea nu ma slabeste, nici nu vrea sa auda sa faca ceva cu bunica-sa , doar cu mine . Si eu mor de dorul ei , si mi se rupe inima pt mama , si asa ..........
Multumesc celor care au votat-o pe Clara in albumul de concurs , pun si aici linkul pt cine mai doreste sa o voteze
http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=28 poza MA JOC

http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=42 poza TE IUBESC MAMI

Un gand bun pt toata lumea si pt spiridusi .



Ana si Clara Francesca (16.01.2006)
http://www.dropshots.com/ana_m

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Salutare si de la noi.
Giova, am vazut pozele, tare dragut e Marcolino, fotomodel nu alta, m-a dat gata in pozele lungit pe catelul de plus si in cele alb negru pe tricicleta. Tu arati f bine, pupici de la noi.
Miha te rog sa iti activezi Pm-ul sa iti trimit pe Pm ceva recomandarile de care am vb, scuze pentru intarziere nu prea am scuza ...doar ca sunt prinsa in mai multe acum si ca m-a lovit si astenia de primavara
Ana iti trimitem si noi un gand bun si speram sa fie totul bine.
O duminica frumoasa tuturor.

Silvi si strumf mic Alain 19.01.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

salutari si de la noi!!!
prin jurul casei, e urat afara, dimineata am fost pana la kaufland si atat.
Pe cand sa ne punem si noi langa pitic, s-a trezit, asa ca eu stau cu piciul, si tati a adormit la tv.

Florina ma bucur ca ai mai intrat. cat mai stati in Ro? cum e in Bucuresti? inteleg ca-ti place si david e ok. Imediat ma uit si eu la poze.
Ana va . pt. mama ta, te cred ca nu ai chef de nimic, poate ne vedem noi, ti-am scris PM. pe blondina am votat-o deja.
Silvia ce mai zici de alain? multumesc pt. comentarii, nu arat chiar asa de bine, am de dat jos, dar cu calm.....
lasa astenia de primvara...caci la ce timp e...ne prinde astenia de vara, direct.

Hai sa va mai zic despre marco:
--- S-a obisnuit, ca daca ridic vocea la el, sau il certam sa inceapa sa . S-au daca a certat-o soacra pe nepoata, sau mama pe dani si el era acolo, incepe sa .
Mama cica e tare sensibil, eu zic ca e smecher, vede ca ne inia o pauzam cand el incepe sa planga si din cauza asta face asa.
--- Face adunari scaderi. am ramas,cand l-am vazut cum se juca cu masinutele: le numara pe toate, pe urma ascundea din ele si intreba el singur cate sunt si cate a ascuns la spate. tot el isi si raspundea. stateam langa el si ma minunam, cum poate sa-si faca jocul singur. nu stiu unde a vazut, sau a invatat, caci de la noi, nu.
--- A fost cu mama afara, erau cateva fete necunoscute, el a mers si s-a prezentat: Maco, 2 ani. Nu am crezut-o pe mama, dar mi-a afirmat Dani si Jessi care erau de fatza.
Inca o faza: il intreaba vara-sa cine e mai frumoasa, el arata spre o fetitza, pe urma se intoarce spre o alta(tiganca, in plasament la o vecina) si zice: ea uta, adica ii urata. bai dar cine l-a invatat asta????? doar ii placea de Silvia si o pupa de cate ori ne intalneam cu ea. Of...de acum incepe sa faca diferente. Nu e de ajuns ca jessi cu dani nu se joaca cu biata copila, ii mai zice si marco ca e urata, si e chiar frumoasa, doar ca e negrutza.
--- vorbeste clar si foarte corect, pune subst. la sg, si plural, foloseste pron. la pers. corespunzatoare, eu sunt foarte multumita la cum a evoluat, si la cate stie.

I-am luat undita sa pescuiasca pestisorii, ei bine, el ne bate cu ea, nu are rabdare sa pescuiasca. Ma asteptam la asta, la cat e de agitat, nu-i plac jocurile statice.

fug sa ma uit la poze.
, duminica frumoasa sa aveti.


Gio si Marco (6 ian. 2006)
poze si filmulete Marcowww.dropshots.com/giova2" target="_blank">(1),www.dropshots.com/ioana_purdea#" target="_blank">(2),www.dropshots.com/giova#" target="_blank">(3)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=20b0170d301bd72a22e2bb&skin_id=0&large" target="_blank"> Marco- ingerashul nostru(montaj)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns T_Ioana spune:

Buna seara fete dragi!
Vreau sa o felicit din suflet pe Ali, sa-i doresc refacere rapida si un bb Ianis cumintel, somnoricel si papacios! Felicitari dragilor pentru pereche!
Ana de Spania, ma bucur ca ai scris si sper din tot sufletul ca mama ta e mai bine. Sa-i ajute Dumnezeu sa se refaca repede si sa fie bine, sa raspunda bine la tratament si sa va bucurati de ea multi multi ani de acum inainte!

Eu necajita rau de tot. Razvan nu e ok. Am refuzat sa-i dau Ampicilina pt ca in 99% din cazuri face diaree, dupa 4 zile, adica vineri am fost la control si a zis dr ca arata mai bine gatutul dar el continua sa vomite, iar sambata, dupa ce a vomitat si noaptea si zioua de 2 ori am inceput totusi sa-i dau Cexyl (asta ii merge in general f bine la gat si nu-i merge burtica dupa el). Cristi jubila, ca incepuse piciul sa mai manance ceva (in 4 zile a mancat 2 banane si in rest orice -oricum f putin- mancase a vomitat). Ieri dupa prima doza de antibiotic a fost mai bine, a dormit bine, a baut si laptic iar azi la pranz a papat binisor .........cand s-a trezit, a tusit 1 data (are o ruse uscata si parca l-ar gadila ceva in gat, nu e ca o tuse eruptiva de raceala)si a inceput iar sa vomite. Mi s-a rupt sufletul de mila lui mai ales ca nu prea bause lichide si a vomitat fff greu.
Nu stiu ce poate avea, toata lumea imi zice ca e de la gat (si dr de familoie, si 2 dr de la urgente care l-au vazut) ca e gatul iritat si cand tuseste si vomita dar eu sunt disperata. Stam cu ochii pe el ca pe butelie. Cred ca a vomitat de 12-13 ori in ultimele 6 zile.........Si chiar luni seara cand l-am cantarit avea 13,900 kg (la 95 cm) iar azi dimineata avea doar 13,200 kg......de s-ar si ingrasa 700 gr intr-o saptamana, asa cum a slabit.......
Acum ii dau Debridat, ca am inteles ca Metoclopramidul nu e indicat mai mult de 5 zile. Sper sa fie totul ok iar dupa ce terminam antibioticul o sa facem si o serie de analize sa ma mai linistesc.
Mi-e groaza de mor ca maine merg la serviciu (sapt trecuta am stat 4 zile in medical cu el)si nu stiu cum va fi.........
M-am descarcat si eu iar daca aveti ceva idei, sugestii vis-a-vis de vomitatul asta la cea mai usoara tuse nu ezitati sa imi spuneti

A, si am lesinat de ras cand am citit postarea Bumbitei in care imi transmitea condoleante pt soacra....iar sotul meu ma intreba de ce rad si va dati seama ca nu puteam sa-i spun (ca nu cred ca l-ar fi aamuzat)
Merg sa incerc sa-i mai dau ceva sa manance vomitaciosului mic!
Sanatate tuturor fetelor si spiridusilor!



Ioana si www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1bb14a37cece1022bc3177&skin_id=0" target="_blank">Razvan (03.12.2005) (montaj)
www.dropshots.com/T_Ioana" target="_blank">1
www.dropshots.com/T_Ioana2" target="_blank">2
www.dropshots.com/T_Ioana4" target="_blank">3



"Cainele moare de drum lung iar prostul de grija altuia"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela10 spune:

IOANA,chiar azi ma gandeam la razvanelul tau si al CRISTINEI.imi pare rau sa aud ca nu este tocmai bine,dar ma gandesc totusi ca din 3 medici unul si-ar fi dat seama daca era ceva mai grav.ceaiul de menta stiu ca mai ajuta impotriva vomei,mai ales daca esta rece,cate o lingurita din cand in cand.la noi la spital mai foloseam tifon imbibat in alcool pe care-l mirosea pacientul cand avea stari de voma,dar la un pui asa mic ...pupe mama pe el sa se faca repede bine
ASTERY,razvanelul tau cum mai este????????
ANASOL,sper ca sunteti bine si voi.tu cum te mai simti?
FLORININI,ce surpriza placuta,ma bucur sa aud de voi.tare rau imi pare ca afurisitul ala de fibrom iti face probleme pt bb2.asta e opinia medicilor din romania sau din america?cand vreti sa plaecati inapoi?pupici la davidutzul scump
ANAM,si la voi ma gandesc destul de des.ma bucur ca este fericita clara pe acolo,ce crezi v-ati putea reobisnui din nou in romania?iti doresc multa putere si sanatate sa treci si peste asta.
SILVI,nu mai povestesti nik de strengarul mic?pupici
GIO,m-ai uimit cate stie marco,se vede ca invata multe si la gradi.braavo lui!

http://www.dropshots.com/mirelutza
http://www.dropshots.com/mirela10
http://www.dropshots.com/MIRELA1
mirelutza (37) si dani(21.12.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florinini spune:

Ioana, imi pare rau de bietul Razvanel si te inteleg perfect. Si David mai vomita din cand in cand si e foarte sensibil, in sensul ca daca nu ii place ceva isi face scarba singur si incepe sa planga, e deja un plans pe care il recunosc si il duc repede la baie si vomita acolo. Daca ii pun mana pe stomacel pur si simplu il simt cum se misca, se opinteste saracutul iar plansul e foarte ascutit. La inceput m-am speriat, dar acum e un semnal ptr. mine ca o sa vomite.
Si eu stiu ca de la rosu in gat vomita foarte tare copii, eu zic ca e foarte important sa bea lichide cat de multe, ceai de menta si musetel stiu ca e bun, calmeaza si stomacul si daca e caldut ajuta si gatutul. Cu antibioticul nu stiu ce sa zic ca eu nu i-am dat niciodata.
Speram ca maine sa fie mai bine Razvanica, multa sanatate

Florinini si David (13.01.2006)
Albume poze David
www.dropshots.com/florina1" target="_blank"> David

www.fertilityfriend.com/home/1a93be" target="_blank"> Incercam...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florinini spune:

Ali sa va traiasca baietelul sa fie sanatos si mancacios, sunteti o familie foarte fericita si implinita. Multa sanatate si sa te refaci cat mai repede

Florinini si David (13.01.2006)
Albume poze David
www.dropshots.com/florina1" target="_blank"> David

www.fertilityfriend.com/home/1a93be" target="_blank"> Incercam...




Mergi la inceput