PIERSICUTZE de iulie-august 2006 (82)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anasia spune:

bulinuta, ma bucur ca sunteti mai bine, of, sa treceti voi si peste asta dulce pt puiul mic!
doniro, am avut si eu din acela digital si mai mult ne stresa; pediatra ne-a spus sa-i luam numai rectal si ca se scad 4 puncte (daca e 38 cu 5, are 38 cu 1); a, si am din acela cu mercur, nu astept 5 min (cum este specificat)ci cum mi-a zis pediatra, cand se opreste mercurul, atat; multa sanatate!
map, si noi am gustat azi nisipul, dar nu de nervi, doar de curiozitate;

anasia si Alessia Anca(14.08.2006)
o sansa pentru Sosonica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anasia spune:

mamaluidavid, mult succes la gradinita!
map, burtica!
gina

anasia si Alessia Anca(14.08.2006)
o sansa pentru Sosonica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madacristina spune:

Buna seara

printre picaturi mai apuc si eu sa va citesc.........am citit ca vreti sa va intalniti......VREM SI NOI SA VENIM.......dc mai e valabil.....dc nu v ati intalnit deja......dc da.....poate mai facem o iesire.......noi suntem bine....nazdravani tare.......

eu sunt cu munca......multa......m am cam saturat....dar asta e nu avem ce face,putin cam obosita,dar ne revenim.....as vrea sa pot fi mai activa la scris,insa nu prea apuc sa mai raspund.......

va doresc multa sanatate la toate si la toti piticii.....sa aveti grija de voi si sper sa pot fi cu voi mai des

pupacesc dulce piersicutele

Mada si Bogdan Andrei - 1anisor6luni

http://s193.photobucket.com/albums/z46/madacristina/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluidavid spune:

Neatza livada!

Bulinuta bulinel mic si ii dorim sanatate multa!

Doniro Daria sa treaca febra!

Fetele azinoapte s-a intamplat ceva incredibil Nu stiu cat era ceasul,tarziu oricum ca sforaiam demult, o aud pe Patricia in monitor ca maraie,nu plangea. Masaaki a fost mai rapid,pana sa ma dezmeticesc el deja era la ea in camera. Mi-am vazut in continuare de somn iar de dimineata imi spune Masaaki "azinoapte cand am mers la Patricia in camera spunea intr-una pisu,pisu ;cred ca s-a trezit fiindca vroia sa faca la olita dar mie imi era prea somn sa cobor cu ea jos la oala asa ca am linistit-o si am adormit-o la loc,sa faca pisu in pampers"
Trecand peste faptul ca imi venea sa ca nu a dus-o la olita, fetita mea a simtit in somn ca vine pisu si s-a trezit sa faca la oala
Sper sa nu se fi descurajat si sa nu mai ceara olita noaptea ca il pe barbatu-mio,i-am spus de atatea ori sa ma trezeasca si sa ma lase pe mine sa merg la ei cand plang noaptea dar el se incapataneaza,zice ca-s prea obosita si am nevoie de odihna



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

fetele multumesc mult ptr urari
noi suntem mai binisor sa zicem...
acum am alta problema...nu reusesc sa ii fac programare la oftapro ...cica sa sun in mai ptr iulie
iar la dr Pop nu am reusit sa intram...imi vine sa turbez ca cica nu e bine sa stai prea mult...offff
ieri am fost si am plantat niste aluni si rares era foarte fericit...batatorea pamantul, punea apa, treaba multa domle
doniro multa sanatate la pui

bulinuta mamica de bulinel dragutel

Poze noi


www.onetruemedia.com/shared?p=1ad6bcc6cb70cbb27cf08c&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">minune mica

Poze

Ajutati-o pe Sonia,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

babee cum a fost ieri?
mamaluidavid super realizare...bravooo

bulinuta mamica de bulinel dragutel

Poze noi


www.onetruemedia.com/shared?p=1ad6bcc6cb70cbb27cf08c&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">minune mica

Poze

Ajutati-o pe Sonia,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Genie spune:

Doniro, sanatate multa Dariei! Legat de cum luam temperatura, fii-mea nu mai sta de mult sa ii iau rectal, asa ca eu ii iau temperatura axilar. Am termometru digital si in max 1 minut imi dau seama ce febra are. Si mie mi-a zis pediatra sa ii iau numai in fundulet dar fii-mea nu sta de nici o culoare, se arcuieste, plange, asa ca nu are rost sa o chinui. Incearca cand vrei sa ii iei temperatura sa o tii la tine in brate cu termometrul sub brat si sa ii citesti dintr-o carticica, sa va uitati impreuna la tv, ca sa stea linistita, sa nu se agite. Sanatate mutla inca o data !
Buli, ma bucur ca sunteti bine! Aveti grija de voi! Poate reusesti totusi sa obtii o programare la oftalmologie mai repede!
Va pupam



PS
Fetelor as vrea sa va cer un sfat, e pentru verisoara mea, care are un baietel mai mare cu 3 luni decat fii-mea. Ei, baietelul e foarte agresiv cu copiii, dar fara motiv. De ex, in parc daca vine vreun copil sper el, apropiat ca varsta si vrea sa se joace cu el, el il plezneste peste fata, il impinge sau mai nou loveste cu piciorul. Si pe fii-mea o mai capaceste cateodata, tot asa fara nici un motiv, se joaca linistiti si deodata ii arde o palma. Parintii lui sunt cam ingrijorati, ca nu stiu cum sa procedeze. I-au explicat ca nu e frumos si nu trebuie sa mai faca asa, el zice ca a inteles si cu proxima ocazie face la fel. Va mai confruntati vreuna din voi cu o situatie similara? Astept pareri si sugestii. Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

Genie da eu m-am confruntat cu asa ceva. Ii recomand, din experienta personala urmatoarele: daca poate sa nu spuna propriului copil "vai ce rau esti, raule etc" sa incerce sa puna accent pe comportament, "palmele date in cap copiilor dor, vezi pe nu stiu cine il doare acum foarte tare, eu pe tine nu te lovesc te rog frumos sa nu mai faci nici tu asta", eu cand il vad pe Alexei ca se apropie sa paleasca pe vreunu ii zic "mai, mai" asta inseamna il mangaiem. Atentia lui se canalizeaza imediat pe acest "mai,mai" si uita sa ii palmuiasca. Daca totusi apuca sa il bata il pun sa faca si mai mai ii explic ca il doare, ca de asta plange si il iau de la locul cu pricina. Alexei loveste deobicei fie dupa ce a fost lovit de un alt copil sau cand incepe sa fie foarte obosit si nu mai face fata situatiei. Cand vad asa plecam dupa prima tentativa sau ma rog incepem sa plecam pentru ca la noi plecarea e cu cantec. Cateodata ii si spun ca plecam atunci ca sa se poata linisti, mergem in alta parte sa ne jucam etc.

In alta ordine de idei am fost la Baby Expo. Am gasit sandale, multe modele, multe preturi, pentru toate gusturile si buzunarele si body-uri cu maneca scurta si gen maiou pentru giganti de 2 ani. Preturi foarte convenabile, dupa parerea mea (9 lei maneca scurta, 8 maiou, 9.5 alt fel de maneca scurta). Si Lego mult la un loc daca agreati genul. Preturi la fel de variate dar erau si unele decente.

Miruna + Alexei (13.07.2006) il asteapta pe BB2 in septembrie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anasia spune:

mada cristina
genie, nepotica mea este putin mai agresiva, daca pot spune asa, adica se joaca si i se pune pata deodata (sau daca nu vrea celelalt copil sa faca , ca ea)si hop, o palma sau impinge; a incasat si Alessia de la ea, a inceput sa fuga numai cand o vedea; parintii au incercat cu explicatiile, exact cum spunea muuh, si ea tot sarea sa loveasca si sunt si ei disperati nu mai stiu ce sa faca (nu loveste incontinuu, dar are momente cand...);o luam si eu in brate (vreau sa zic ca ne-a caftit si pe mine si pe sot) si ii spuneam ca ma doare, ca fac buba si nimic;
muuh, sa va fie de bine!
fetele, sunt asa de suparata, ingrosam si noi randurile piersicutzelor bolnavioare cu una bucata entorocolitape care nu stium de unde si cum a cules-o; acum suntem pe nan fara lactoza (ii place mai mult decat humana)si cam atat ca nu vrea sub nici o forma saruri de hidratare, ceai de menta, hidrasec, smecta....am reusit s-o fac sa inghita putin calcciu carbonic cu branzica si mar copt;o tin cu lapte, incercam si o ciorbita de legume, fara prea mari sanse;
muuh, multumesc ca ne-ai explicat de cum s-o hidratez, chit ca am facut noapte alba, cu lingurita la 10 min i-am dat sa bea;acum ii dau 60 ml lapte la o ora, nu stiu daca e bine, dar i-am crescut treptat doza de lichide;
asa imi pare de rau ca nu cred ca o sa ajungem la intalnire si mi-am dorit atat de mult sa va vad;

anasia si Alessia Anca(14.08.2006)
o sansa pentru Sosonica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

anasia sanatate multa la puiuta...eu ii puneam hydrasecul si smecat in lapte...incearca...dar daca vomita mai bine nu smecta. sarurile: ai luat din alea cu gust de porto...ca rares numai din alea bea...offf va pup

bulinuta mamica de bulinel dragutel

Poze noi


www.onetruemedia.com/shared?p=1ad6bcc6cb70cbb27cf08c&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">minune mica

Poze

Ajutati-o pe Sonia,

Mergi la inceput