Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (120)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns betty78 spune:

Acum ne-am intors si noi de la spital: bebe are herpengita sau ceva de genul asta. Oricum ideea este ca este rosu in gat cu niste pustule urate. I-au scazut febra cu nevalgin picaturi (algocalmin) iar acum urmam tratament cu antitermice la 4 ore (panadol alternand cu Nurofen) iar in caz ca va creste temperatura peste 39 bagam 1/2 supozitor de novocalmin, tantum verde 2 puf/zi si solutie de bicarbonat de sodiu cat mai multe picaturi pe zi.

In rest vreau sa urez LA MULTI ANI sarbatoritilor de azi! Sa aveti parte de cat mai multa sanatate, fericire si multe bucurii!

Sunt in urma cu cititul, o sa ma updatez cand am timp si starea necesara...va pup si va urez noapte buna si multa sanatate puiutilor bolnavi

Betty78deMario-Alexandru 16 aug 2007
pozele noastre
asa creste bebe Mario

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Betty, sanatate lui Mario! Si Gheo a avut niste puncte in gat la viroza asta luata de la Sofia...ooof, sa-i treaca repede!

Myral, asa eram eu de interpelata cand era Sofia mica.... Dar dr m-a incurajat mereu, iar eu m-am consolat ca fetitele trebuie sa fie finute si delicate
asa ca pt tine, repet inca odata: mamicile trebuie sa fie linistite, pt ca nu in nr de kilograme sta inteligenta copilului:)))
Se merge pe proportii, iar cu scuzele de rigoare, mamicile care isi vad copilul doar prin prisma gramelor mancate gresesc amarnic.
Si in fond, nu se bucura de adevratul copil pe deplin tot umbland atata la ambalaj.....


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=34" target="_blank">Povesti nemuritoare
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=12" target="_blank">Culeg fericire

Multumim!


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty78 spune:

quote:
Originally posted by Sabina

Betty, sanatate lui Mario! Si Gheo a avut niste puncte in gat la viroza asta luata de la Sofia...ooof, sa-i treaca repede!

Myral, asa eram eu de interpelata cand era Sofia mica.... Dar dr m-a incurajat mereu, iar eu m-am consolat ca fetitele trebuie sa fie finute si delicate
asa ca pt tine, repet inca odata: mamicile trebuie sa fie linistite, pt ca nu in nr de kilograme sta inteligenta copilului:)))
Se merge pe proportii, iar cu scuzele de rigoare, mamicile care isi vad copilul doar prin prisma gramelor mancate gresesc amarnic.
Si in fond, nu se bucura de adevratul copil pe deplin tot umbland atata la ambalaj.....


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=34" target="_blank">Povesti nemuritoare
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=12" target="_blank">Culeg fericire

Multumim!


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.





subscriu...si eu sustin acelasi lucru...copilul trebuie sa fie bine proportionat si nicidecum gras. Eu una stiu ca am o problema cu Mario....seamana cu taica-su care la 1 an avea 14 kg si apoi a fost pus la dieta...sper sa nu ajung si eu la fel cu el...dar o sa vedem. Eu consider ca copilul mananca intotdeauna cat are nevoie, bineinteles cu anumite exceptii, cand este bolnav, etc

am fugit la somnel..

Betty78deMario-Alexandru 16 aug 2007
pozele noastre
asa creste bebe Mario

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonaiani spune:

quote:
Originally posted by myral
Sabina zicea sa nu ne stresam cu gramele si greutatea, dar cand vad aici pe forum copii care mananca bine, mai au si cate 8 kile si mamicile lor se streseaza ma gandesc ca sunt eu mama denaturata sa nu ma stresez ca suntem si slabanoage si nici nu mancam. Si tot aici pe forum, parca mamica Papanash scria (scuze daca nu e vorba de tine) ca s-a speriat odata de o fetita de cat de slaba era. Ma gandesc eu oare cat de slaba putea sa fie (banuiesc ca mai slaba ca voinicul ei), deci atata timp cat vor exista reactii din astea si sigur vor exista intotdeauna, noi mamicile de copii silfizi ne vom simti stresateca avem copii care nu corespund anumitor standarde adica grasi si frumosi.



No, acuma te-as contrazice oleaca: nu intotdeauna grasi si frumosi inseamna si sanatosi.
Eliza mea de-abia are 6,700 kg, la 6 luni jumate. A luat cam cate 150 de grame pe luna in ultimele 2 luni (am fost in tara in vizita la bunici, care au chinuit-o sarmana numai in brate au tinut-o, ca de, le era draga), ne-am mutat in casa noua - si eu am impachetat / despachetat, zugravit, deci am neglijat-o ceva, laptele meu a cam scazut de la oboseala, asa ca am inceput si diversificarea - formula si legume / fructe / cereale.
INSA: - in 6 luni de zile mi-a racit o singura data, la botez, ca a tinut-o popa vreo 40 de minute in prosopul ala ud in care a prins-o nasa, sa o miruiasca de 3 ori, pana i-a dat voie nasei s-o imbrace;
- e activa, rade si se rostogoleste, si se ridica direct in picioare cand o iau de manute.
- si apoi, cu cine sa semene fata mea grasa? Ca nici noi nu suntem prea solizi ...

Realizez acum ca cele scrise mai sus sunt mai mult ca sa ma linisteasca pe mine, ca ceea ce spunea Sabina era adevarul adevarat.


Particip la concurs cu: www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=39" target="_blank"> Siguranta.jpg

de papanasha Eliza (06.09.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonaiani spune:

I-am luat si eu canita din aia cu toarte. Dar .. ori nu ii place apa, ori nu stie sa bea din canita. Ca toata ap se prelinge pe la coltul gurii, si dupa aia trebuie sa o schimb pana la piele, ca toata apa e pe haine .
Aveti ceva sfaturi si pt noi ??

Particip la concurs cu: www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=39" target="_blank"> Siguranta.jpg

de papanasha Eliza (06.09.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

pai o sa se obisnuiasca cu canita, in timp.
Betty, Mario nu e gras, el e si f lung, stai linistita!!! L-am vazut pe sotul tau, e slab! tu esti slaba, deci nu veti avea un copil de pus la dieta, in niciun caz.


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=34" target="_blank">Povesti nemuritoare
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=12" target="_blank">Culeg fericire

Multumim!


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myral spune:

Betty sanatate lui Mario!Sabina of, stiu ca asa e, nu mai conteaza atat greutatea cat faptul ca inca nu mananca. Sa stii ca si mie mi s-a spus ca pare mai mica decat este, adica ceva de genul... dar nu trebuia sa fie mai mare????De gust ce sa zic, consider ca am incercat destule cat sa vad ca nu vrea nimic,cereale mar para piersica, banana, piure legume chiar si putin unt, ce sa zic era chiar gustos si pt mine, i-am dat si cereale si diverse combinatii, ajunsese sa intoarca capul cand o puneam in scaunel, admira faianta si nu mai vroia nici sa linga marul sau banana asa cum ii placea ei. Deci de cateva zile nu ii mai dau nimic decat san si incepem din nou cand vine tati, vreau sa il pun pe el sa-i dea. Ma gandesc totusi si la o chestie, eu am inceput diversificarea cu cereale cu lapte si nu i-am dat cate o lingurita, apoi 2, ca fiind vorba de cereale nu era necesar sa fie testate, poate am tinut-o prea mult la masa si am stresat-o, desi ea nu manca mare lucru eu incercam cam 15 20 min fara sa o fortez totusi. Acum o sa incep total altfel poate are efect mai bun.Myral, mami de Elisa(30.08.2007) si Isabela(9.08.1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Myral, si eu cred ca in cazul ei asta a fost poate greseala.
Acuma ii dai cate o lingurita si gata, a doua zi doua lingurite...fara sa o pui neaparat in cscaunul de masa, schimba locul, in scoica, la geam, undeva placut, eventual la masa cu toata familia, se pare ca asta merge f bine, sa vada ca toti mananca.
cand mancati voi o intereseaza ceva?
cand incepi? eu reincep joi, cu suc de mar.


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=34" target="_blank">Povesti nemuritoare
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=12" target="_blank">Culeg fericire

Multumim!


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myral spune:

Ramona pai eu sper sa ajungem pana la 7 luni la greutatea Elizei, asa ca ne-ati luat. Mie nu mi-e atat de greutate cat de faptul ca nu mananca dar NIMIC ca sa se inteleaga (decat san) ca Betty scria ca fiecare mananca cat are nevoie, dar a mea cat timp are nevoie numai de san totusi? Si am incercat si noi canita fara succes binenteles, pt ea e jucarie nicidecum sursa de hrana Doar cu bibe n-am incercat-o as fi foarte curioasa daca acceptaMyral, mami de Elisa(30.08.2007) si Isabela(9.08.1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myral spune:

Sabina maine sper sa vina tasu acasa si tot de joi incepem. Pai scaunul era la geam dar ea se uita spre faianta (bine ca are si un brau misto, avea la ce sa se uite) ca eu stau spre geam. Cand ii dadeam ei de mancare stateam si noi la masa sau macar sorasa si manca ceva . Se uita cu interes la noi dar daca ma fac cu lingurita spre ea nu deschide gurita. A si o lasam si sa se joace cu mancarea ii placea sa o mestece cu manutele dar nu o ducea la gurita nici din gresala macar.E f receptiva la sorasa am observat poate ar trebui sa o pun pe ea sa-i dea de mancareMyral, mami de Elisa(30.08.2007) si Isabela(9.08.1997)

Mergi la inceput