Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (120)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Junior ii dadea Sofiei! e f buna ideea:)
Acu Sofia ar vrea sa-i dea lui Gh, da mai mult de 2 lingurite n-am rabdare eu, plus mi-e cam teama.
in orice caz, nu o pune in scaunul de masa la inceput, ci in altceva.
gata, am fugit, noapte buna!


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=34" target="_blank">Povesti nemuritoare
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=12" target="_blank">Culeg fericire

Multumim!


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myral spune:

Sabina si noapte buna! Of e asa bine sa vorbesc cu cineva cea intelege, o sa ii dau in carucior la inceput.Ma duc si eu la somnic, noapte buna, mamicutelor!Myral, mami de Elisa(30.08.2007) si Isabela(9.08.1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns urmychance spune:

Buna seara,

Incepusem eu un mesaj mai devreme dar cum fiimiu e mare calculatorist, mi-a inchis exact fereastra aia. Acum, din pacate, o sa scriu doar ce imi aduc aminte. O sa raspund la intrebari fara a nominaliza caci nu mai stiu cine a ridicat pb:

1. eu am coborat patutul, daca la inceput ni s-a parut un pic ciudat, acum este f bine. L-am vazut pe Tudor de vreo 2 ori cu mainile de marginea patului si stiu ca ar putea sa se impinga. Am preferat sa fiu precauta decat sa imi cada in cap.
2. Roxana sa iti fie de bine steriletul, sper sa nu ai pb.
3. Betty si Cecilia - multa sanatate puiutilor si sper sa isi revina cat mai repede. Cu toate stim cat de neplacut este sa ai copilul bolnav.
4. Si Tudor plange la Batista bebelusului, imi da peste mana , intoarce capul. Dar cand tb, tb.
5. Pt administrarea de medicamente pe cale orala, am o propunere. Exista biberoane f mici pt administrarea siropurilor, se poate pune cantitatea necesara de medicament si completat cu ceai. Tudor mi-a baut asa fara pb.
6. Pentru cine refuza sa manance din lingurita: ai incercat si cu o lingurita mai mica, din aia de silicon dar cu cupa mica? Noi asa avem. Eu cand ii dau lui Tudor sa manance, ma si prostesc , ii fac zuum, zuum, ma ascund sub scaun si fac apoi bau - asta cand il vad ca e putin agitat. Intre timp ii mai bag o lingurita in gurita. Daca nu vrea si nu vrea, nu il fortez, ii dau ceiut (a devenit mare fan ceai in ultima vreme) sau san.
7. Am citit acum intr-o revista ca modul cel mai bun de preparare al spanacului este sucul sau in salata.
8. Betty - este f mare Mario. Din ce am vazut in poze este super ok, numai ca ne bate pe toti la fund cu kg lui. La asa o mama sexoasa, asa lapte de calitate.
9. Am vazut poze cu bb Gheo...este o frumusete de copil. La fel de energic este si Tudor.
10. Tudor vad ca prefera iaurtul. A inceput sa deschida gura si sa pape binisor. Bine, cantitatile sunt mici dar ma bucur ca a invatat sa manance si sa prinda gustul. Azi a mancat 30 gr supica cu carne de vita (in piure) si vreo 25 lingurite iaurt. Si vreo 4-6 mese de lapte de la masa.
11. Pt copii care tipa in somn..parerea mea ca sunt gaze. Tudor se culca la 21 si in max. o ora se trezeste urland. Asta zilnic. Se linisteste dupa ce il iau in brate. La scurt timp ragaie. Sau uneori nu se mai culca pana nu face caca.
12. Ce biscuiti dati la copil? A propos de biscuiti , i-am dat si eu unul sa il molfaie si l-a rupt, l-a rupt pana ce a bagat in gura o bucatica cam cat o unghie si era mai in fundul limbii si facea ca si cum ii venea sa vomite. Am intrat intr-o panica, nu stiam ce sa ii mai fac. L-am intors cu capul in jos, l-am batut pe spate, l-am intors in pozitia initiala. I-am dat putin ceai si i-a iesit biscuitele afara. Am zis ca nu mai mai risc.
13. Eu fac branza asa: pregatesc laptele , il fierb, cand a fiert pun lamaie (storc jumatate de lamaie mica) si apoi vreo 2 linguri de iaurt. Mai las putin sa fiarba si apoi pun intr-o strecuratoare un tifon si vars continutul acolo sa se scurga bine. Mi-a iesit f bun, arata f bine, seamana cu urda, dar tudor se inneaca desi am incercat sa i-o dau cu iaurt. Asa ca am renuntat . M-am chinuit degeaba.Dar cata mancare nu am aruncat...Am inteles ca e buna branza Fagaras, cea fara smantana. Cunoscatoarele ce parere aveti?
14. Carpatina - nu zc ca nu sunt mama buna, desi cam zapacita, dar cand va citesc imi dau seama ca nu stau chiar rau. Dar as vrea casa sa imi fie luna, sa am timp pt voi si pt multe altele si mi-e destul de greu sa ma descurc. Am vazut ca daca fac toata ziua curat , este ok, dar asta inseamna sa nu stau deloc. Nu inteleg cum la altii este curat sa lingi pe jos si au timp si pt altele.
15. Tudoran - felicitari pt bebe. Si eu as mai fi facut unul repede daca nu era vb de cezariana. Asa tb sa ma feresc orice ar fi , un an nu am voie.
16. La multi ani tuturor sarbatoritilor de azi si de ieri.
17. Mi-a furat cineva IDul (probabil cineva care ma cunoaste) si s-a facut cont (deci cu IDul urmychance - INVENTAT DE MINE) pe un site de sex. Asa ca, zilnic, sunt contactat de diversi pe messenger (unde am acelasi ID). Aveti vreo idee ce as putea face? Tot asa si-a mai facut una cont cu pozele mele (le-a gasit ea pe undeva pe net). Mai era si proasta: zicea ca e roscata si eu in poze apaream clar bruneta. Mi-a zis unul care ma cunostea ca este cineva care mi-a folosit pozele.

Nu stiu daca mai e ceva, poate imi mai aduc aminte. O sa incarc si nishte filmulete sa vedeti.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns urmychance spune:

bebeka - si eu alaptez in parc . Am alaptat o data si in parcare la Cora. Asteptam pe socrii sa iasa, noi iesisem mai devreme si am stat destul de mult, masina era inchisa, m-am pus pe jos pe bordura, am pus copilul la piept, o paturica peste el si nu stia nimeni ce facem acolo. Decat sa imi planga, mai bine sunt mama heroina.

Sa va spun ce i-am facut saracului sot azi noapte. Ne culcam noi pe la 2.30, adormim si il pune aghiuta pe mr. miusiu sotul meu sa se intoarca in somn. Ce credeti ca fac eu, subsemnata, care dormeam asishderea? Sar ca arsa, il apuc de bluza, il trag de piele si ma intorc linistita. Salvasem copilul de la o cazatura. In momentul in care el s-a intors, eu stresata si obosita am crezut ca iar o sa cada copilul din pat (Tudor era bine mersi in patul lui)si am tabarat pe sot. S-a speriat saracul ingrozitor, l-a luat cu ameteli si cu dureri de inima, i-au trebuit vreo 10 min sa isi revina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns urmychance spune:

Tudor
www.youtube.com/watch?v=7GXa5sfOrZI" target="_blank">topaie
www.youtube.com/watch?v=KDIBS-_DmfE&feature=related" target="_blank">MERGE
www.youtube.com/watch?v=AHDsPL4V6_M&feature=user" target="_blank"> ma ingana

mai avem altele, dar se incarca greu.

si mai avem si chilotei
mutrite (sunt mai multe poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns urmychance spune:

www.youtube.com/watch?v=m_9QvSH11tg" target="_blank">privim la tv

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

quote:
Originally posted by myral

ADIMERCEDES pe mine chiar m-ai ingrijorat auzi 10 scutece pe zi?????? Pai a mea uda numai 6 pe zi. Bine ca ia in greutate, putin dar ia ,la cat mananca ea e bine.



myral, asa e in cazul NOSTRU. Dar, asa cum am mai zis, la fiecare copil poate fi diferit. Eu citisem de 6 scutece ude pe zi. Dar daca Lisa a avut in medie mai multe tot timpul, normal ca m-am ingrijorat cand a ajuns la 6, ca pt EA nu era normal. Dar daca gazulina ta uda in medie 6 si nu scade, e superok, nu ai de ce sa iti faci griji.

Apoi mai e o chestie. Scutece ude nici a mea nu umple 10, ar fi culmea. Adunate sunt tot asa, vreo 6. Insa si daca se tzaraie numai, trebuie sa o schimb si pt lingura aia de pp, ca nu ii place uda si face scandal . Si nu imi notez cat de greu e scutecul, ca nu am vreme si de astea ...



"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Lisa

Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Sabinescule, bine ti-a facut tanti rezidenta ca te-a pus la punct in privinta consistentei la kk. Adicatelea, cum iti permiti tu sa ii spui unui kki lichid ca e apos si invers?!? Hugh? Poate te si bate .

Iar mie fie-mi iertate scaparile de asemenea subtilitati, ca pt mine un kki care balteste in scutec, ca e lichid, ca e apos, tot aia e!

Eu inteleg ideea de apos, dar eu ma refeream la starea de agregare...



"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Lisa

Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitz78 spune:

neatza.
betty - ufff...multa sanatate lui mario.
urmy - schimba-ti id-ul de mess.vazut un tudor vesel si plimbaretz!
myral - printesei...sunt convinsa ca va manca pana la urma...poate ii e dor de tati!nu cred ca e o idee rea sa incerce sora sa-i dea papa sub supravegherea ta.
pupici dulci si apasati!

http://s170.photobucket.com/albums/u270/cgaby/eliza/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myral spune:

Mai dar parca cineva a injurat tura asta a sotului, ca ninge si viscoleste de zici ca e toiul iernii deci nici azi nu vineMyral, mami de Elisa(30.08.2007) si Isabela(9.08.1997)

Mergi la inceput