***Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007*** (58)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Vali5 spune:

Pepsi, nu am de ce sa ma supar pe tine. Mi-a spus si doctora si m-au convins si celelalte fete de aici ca 37.1 nu e considerata febra, dar - cum am mai spus - clar ceva nu era in regula cu Andrei, arata si se comporta ca o persoana cu stare febrila: era blegut, il simteam la mana ca frige, ii luceau ochisorii, etc. Febra, sau nu, el nu era ok. Bine ca i-a trecut. Multumesc mult pentru raspuns!

Valentina, mamica lui Andrei - 24.04.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

Am fost azi la dr la kinetoterapie cu David si sunt super fericita ca a fost cumintel la masaj.A ras tot timpul la tanti dr si a vorbit si s-a jucat cu jucarelele care i le dadea.Nu ma asteptam sa fie chiar asa cuminte mai ales ca erau copilasi mult mai mari decat el care plangeau si urlau pe acolo.Verdictul este ca se va indrepta mai greu la el acum ca este marisor dar cu masaj o sa fie bine in timp.A avut al meu pitik si super noroc ca dr i-a gasit niste orteze pe masura lui pe care ni le-a dat sa i le pun noaptea.Speram sa scapam de ele dar asta e!Orice numai sa se indrepte cu piciorusele.Mi-a spus cum sa-i fac si eu masaj, mi-a aratat si sper sa reusesc si sa-i fac cum trebuie(desi ca dr n-o sa reusesc ca parca ii rupea picioarele la un moment dat)!Ne mai ducem pe 8 Aprilie ca pana atunci nu va fi in Buc dr.

Mica,
asa e sunt super full totii dr astia kineto.As fi vrut sa vina acasa dar dc nu se poate ma duc de cate ori e nevoie la Grig Alex.Ce sa fac?O sa ne omoare drumul ca era super aglomerat dimineata si mai sa intarziem dar am ajuns intr-un final!

Alyna @
DAVID(22 Aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

quote:
Originally posted by Graviduta

quote:
Originally posted by tincutza
Iar mancarea pe care o papa acum trebuie "invartita" in blender minute bune, pentru ca altfel icneste si da afara tot. Cum nu prea am avut timp sa mai citesc din urma, va intreb: mai e cineva in asa situatie?


Nu am probleme cu Mara cu mancarea, in schimb la faza cu blenduitul sunt in aceeasi situatie. Daca gaseste ceva mai putin pasat, incearca sa dea afara.

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)



Si la noi, aceeasi situatie. I-am facut de ex azi ciorba de perisoare si nu i-am mai blenduit-o, am pasat-o cu furculita. A mancat doar zeama, ca atunci cand simtea carnea in gura, fiind bucatele, o dadea afara Nu stiu cum sa o obisnuiesc sa nu mai manance totul blenduit.

Madi si Ana Teodora (27 aprilie 2007)

Asa creste Ana


Maturitatea omului este de a reusi sa gaseasca seriozitatea cu care se juca cand era copil.

"Daca ti se pare ca esti prea mic ca sa ai un impact, incearca sa mergi la culcare cu un tantar.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

Multumesc celor care ne-au urat La multi ani!

Uram si noi

Mara de Graviduta

Teodora Ioana de Florina

Alexia de Ramsy

David de Alynta27

Mario Luca de Ileana_marius

Madi si Ana Teodora (27 aprilie 2007)

Asa creste Ana


Maturitatea omului este de a reusi sa gaseasca seriozitatea cu care se juca cand era copil.

"Daca ti se pare ca esti prea mic ca sa ai un impact, incearca sa mergi la culcare cu un tantar.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

....s-a infipt fataita mea la icons si am pierdut ditamai mesajul ... incerc din nou, of!

Salutare mamici de capsunici!

Tocmai am bagat un ochisor la voi (ca va mai citesc pe sarite cand am timp) si vazui ultima postare ... asa ca ma bag putin in seama.

Voi le dati copiilor sa molfaie paine, covrig sau biscuiti? Ca asa invata sa mestece si sa muste. Melie are doar 5 dinti vizibili, dar se descurca de minune. La inceput s-ar putea sa se mai inece, le dati repede apa si se rezolva. Cu timpul o sa se invete sa dea bucatele mari afara din gurita. Binenteles ca nu trebuie lasati singuri cu bucatica de painica :)
Dupa care blenduiti doar jumatate din mancarica, jumatatea cealalta o pasati cu furculita ... si tot asa.
Noi folosim borcanele, si alea de la 8 luni asa-s facute .. cu bucatele de paste, orez fiert bine sau boabe de mazare, bucatele de morcov.
Curaj!

Pepsica, sanatate multa voua! Cum mai e banditul?
Si tu faci de Paste Macinici moldovenesti? Io am facut ca tot omul de 9 Martie :D ;) ... mama, ce pofta mi-au facut pozele tale, valeu!
Imi dai si mie te rog reteta ta de Pasca? Please! si multumesc :)

Didisor, tu ce fructe congelate folosesti si de la ce magazin le iei. Am vrut sa te intreb pe mess., dar mi-a dat eroare si s-a inchis ... n-am mai avut timp sa-ti scriu. Pupici!

Multa sanatate la capsunici si mamici!
Si intrebare: mai este vreun capsunel, care nu merge de-a busilea? Ca noi trecem peste faza asta, o sa mergem direct in picioare ... si deja imi e groaza, ca sfarama deja tot.
Numai bine!

Mamica de Cristian (alias Sensible Boy) & Amélie (alias Demolition Girl)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

Si tot am uitat ceva:
Multumim ptr. urarile de 9 luni (Kid si Pepsica) si ptr. voturile la "Clipe de viata" ! :)

Pupam si noi sarbatoritii de azi! La mai multe lunisoare!!!
Sanatate!

Mamica de Cristian (alias Sensible Boy) & Amélie (alias Demolition Girl)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

quote:
Originally posted by Irinusha

Voi le dati copiilor sa molfaie paine, covrig sau biscuiti? Ca asa invata sa mestece si sa muste. Melie are doar 5 dinti vizibili, dar se descurca de minune. La inceput s-ar putea sa se mai inece, le dati repede apa si se rezolva. Cu timpul o sa se invete sa dea bucatele mari afara din gurita. Binenteles ca nu trebuie lasati singuri cu bucatica de painica :)
Dupa care blenduiti doar jumatate din mancarica, jumatatea cealalta o pasati cu furculita ... si tot asa.
Noi folosim borcanele, si alea de la 8 luni asa-s facute .. cu bucatele de paste, orez fiert bine sau boabe de mazare, bucatele de morcov.
Curaj!




Irinusha multumim pentru sugestie! Eu ii mai dau cate un piscot, sau cate o bucatica de coaja de paine, dar ea mai mult le arunca pe jos decat sa le molfoleasca in gura O sa mai insist.

Madi si Ana Teodora (27 aprilie 2007)

Asa creste Ana


Maturitatea omului este de a reusi sa gaseasca seriozitatea cu care se juca cand era copil.

"Daca ti se pare ca esti prea mic ca sa ai un impact, incearca sa mergi la culcare cu un tantar.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana spune:

Buna fetelor

Incerc sa raspund intrebarilor voastre legate de aerosoli. Cred ca trebuie sa recomande doctorul aerosolii si cu ce substante si in ce dozaj. Eu ii faceam cu ventolin si flixotide. Cert este ca dupa 3 zile de ventolin nu mai tuseste. Este o minune tinind cont ca la Alin tusea dura si 2 saptamini dupa o raceala. M-a ajutat enorm si batista bebelusului. Dupa aerosolii cu ventolin curgeau mucisorii rau de tot (fluidifica secretiile). Sunt mai multe substante cu care se pot face aerosoli...dexametazona , fluimicil...etc. Deci trebuie sa-ti recomande medicul.

In legatura cu tantum verde si mie mi-a fost recomandat si pe prospect nu scrie ca ar fi contraindicat.
Cu ocazia summit-ului plecam la munte si ne intoarcem peste o saptamana (cred ca o sa-i priasca aerul curat) asa ca va pup si o sa-mi fie dor de voi chiar daca citesc mai pe diagonala mesajele din lipsa de timp.


Diana mamica de Alin si Toni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

quote:
Originally posted by Irinusha
Voi le dati copiilor sa molfaie paine, covrig sau biscuiti?

Didisor, tu ce fructe congelate folosesti si de la ce magazin le iei. Am vrut sa te intreb pe mess., dar mi-a dat eroare si s-a inchis ... n-am mai avut timp sa-ti scriu. Pupici!

Si intrebare: mai este vreun capsunel, care nu merge de-a busilea? Ca noi trecem peste faza asta, o sa mergem direct in picioare ... si deja imi e groaza, ca sfarama deja tot.


Eu ii dau Marei cate un covrig de-ala tare sa-si faca de lucru. I-am mai dat si biscuiti de la Nestle si a fost foarte fericita, pt ca i-au placut. O sa incerc sa-i dau si eu cat mai putin mixat. Madi, cred ca singura reteta e rabdarea.

Vad ca ai intrebat-o pe Didi, dar raspund si eu. I-am luat Marei visine congelate si fructe de padure congelate din Carrefour. Aseara m-am uitat pe punga si nu au zahar, numai fructe congelate. O sa-i dau in we cu branza seara, pt ca am timp sa-i fac branza si sa i le mixez.

Nici Mara nu merge de-a busilea. Are tentative sa o ia in fata in patru labe, dar ajunge in barba mai mereu. Probabil ca o sa mearga direct in picioare.

Edit: ce nesimtita sunt, ma tin de-azi dimineata sa va multumesc pentru urarile de ziua Marei.

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Graviduta, multumim pt intentie, dar din pacate nu cred sa fie suficienta doar rezervarea prin fax - trebuie mers si discutat in primul rand despre locatie (afara pe Insula sau inauntru in Balon). Va pastez ceea ce va scriam acum vreo 2 luni:

Am dat telefon la Insula Copiilor (info aici: http://www.insulacopiilor.ro) si iata ce am aflat:
- in cazul in care vremea e frumoasa, insula se poate deschide si pe 11 mai, altfel ramane ca optiune spatiul inchis din Balonul Copiilor
- rezervarile se fac in mod normal pe baza unui meniu pt copii, dar avand in vedere ca piticii nostri sunt prea mici, se poate face pe baza unui meniu minim pt adulti (daca ne decidem pt aceasta locatie, trebuie mers si vorbit concret)
- pe Insula au si spatii acoperite in caz de ploaie.
Eu cred ca merita sa mergem pe aceasta varianta, locatia e f frumoasa si daca avem platim un avans putem beneficia de rezervare si spatiu intim pt petrecerea noastra.

Pers de contact:
George Ionescu: 0721-279817 (ce acest domn am vorbit initial)
Marian Pais: 0721-261.632

Cine se ofera sa mearga la fata locului? Haidete fetele, trece timpul!

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
Poze din FEB-MAR
Matei la 3 ani

Mergi la inceput