***Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007*** (58)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

am mult de raspuns, asa ca pregatiti-va o cafea ca aveti mult de citit!

kid, da ii place tare mult in leagan, e prins de o grinda in tavanul casei, si pe dominic il tine(18kg)eu m-am dat cu patinele pe gheata si caruciorul dupa mine, e fain si cu rolele, din ce am vazut eu, dar nu am incercat inca, din ce am vazut sint cu carucioare dinalea cu 3 roti, dar atentie nu orice, trebuie frina de mina

la multe lunite si de la noi ptr piticut de cristinamaria

doxinu, am vazut pozele,un scump, daca mai povestesti mult de iarba verde si picnic ma bagi de tot in depresie, miine ninge 2 cm

liviana, ce mi-ai facut?! ca dupa ce am citit ce mi-ai scris, cu mare vina mincam fiecare inghititura de cozonaciti ramasesem datoare cu un raspuns, la cursurile de aquaforma sint numai mosi in mare parte de aia le-am si ales, ca sint ptr articulatiile mele obosite! sint si ziua si seara deci voi merge si cind incep munca, de 2 ori pe saptamina. si acuma vreau sa ma inscriu si la un club cu totul inclus, aparate si cursuri de aerobic si relaxare, si alte nebunii de cursuri, dar ezit tare mult ca nu stiu efectiv daca voi mai avea timp cind incep munca.....poate prea ma bag in multe....la innot merg sigur, si pe dominic il inscriu la cursuri de innot.e si destul de scump abonamentul la sala(40 cad pe luna tot inclus si sauna si aparatele si cursurile, cam 10 diferite) si trebuie luat pe 1 an abonamentul si nici sa nu ma duc.... ma mai gindesc.mie mi-a venit ciclul desi inca alaptez, acuma 3 luni sau 4. am ris la faza cu hai spune mami "tata" e tare. si dominic e tare fan puzzel, de toate face, cu winnie, cu tot felu de personaje de desene,alea de 24 piese sint deja prea usoare. cica sint bune ptr dezvoltarea lor

arcadia multumesc de felicitari sper sa ma tin de treaba si cind incep munca.ma bucur daca am putut sa te ajut putin.deci facem clubul fanilor piine

am votat si eu tot ce am recunoscut la concurs

angela, mi-a placut tare fraza am vazut si re-vazut bunatatile facute de tine(aici ma refer si la flacaii tai !!). asa este am facut o bunatate de baieti merci de compliment.cind vrei sa faci cozonac te astept cu reteta. nu pastele ortodox nu=l mai tin, adica daca ma invita cineva da, dar nu mai gatesc nimic

carstea, bine ai ajuns, imi pare rau sa aud ca este bolnav micutul tau, novocalmin nu i-as da, ca este algocalmin, cel interzis in multe tari. mai bine intrebi medicul, sanatate multa

didi, da-mi si mie reteta ta de cozonac, te rog

mihamora, merci, da eram intr=un mall, l-am vazut si eu pe domi, e un scump, aia sub pat imi place

la multe lunite pitici de vali si ella

vali, nu te supara pe mine, da 37.1C nu este considerata deloc ca fiind febra, aici este 38.5 rectal ca sa fie considerata febra. deci nu te ingrijora, si medicul meu mi-a spus ca nu fac febra de la dinti ci ptr ca in perioada cind apar si dintii mai iau si ceva virusi de pe unde umbla. de aia fac febra nu de la eruptia dentara. acuma asa zic medicii pe aici. la david nu a avut febra la niciunul din dinti, are 7 sau 8 ca nu ma lasa sa ma uit ma bucur ca v-ati simtit bine, acuma esti pregatita de bebe2. merci ca ai vazut pozele noastre.da ii place in leaganul ala, tocmai ce l-am luat

ramona, eu supun la vot sa fie ziua de 30 ore sa avem si noi timp! sanatate multa e mortal razvan cu oul rosu, imi place tare mult poza in brate"

florentina, da a fost darnic iepurasul, iar au primit baietii cadouri multe, de la noi 2 la fiecare, si de la prieteni, nasi altele, s-au adunat.i-am luat lui david un leu mic ce se trage de la vtech, e super fain, cinta si are lumini http://www.vtech-jouets.com/index.php?art=46&th=383 si la dominic o masina mare cu batman am ris de numa la faza cu ciocnitul oualor. asa sint astia mici. puisorii i-am cumparat sint din bomboane

lauradi, multumim ca ai vazut nazdravanii, da david are asa obrajorii, depinde de temperatura, dar nu e neaparat de la dinti, dominic a avut dermatita asa ca....dam crema hidratanta la david la greu, dar nu tot timpul e rosu

graviduta, nu am pus reteta, dar o pun ca a fost prea bun, si usor de facut. eu am dat afine si a fost ok,

hehe doxinu, fiecare cu ce are, tu cu iarba eu cu bunatatile

didi, felicitari ptr david!bravo si la noi ninge, faza cu cititul de povesti o stim, mie imi place sa fac puzzel trimite=l pe robert la mine in vacanta. ce a mai facut prietena ta cu alaptatul?

madi, si david e in greva de cind cu boala nici nu ma chinui, va minca el

angiuta, si pe mine ma deprima vremea asta, si zapadaaaaaa, sa nu o mai vad!eu zic ca nu se va deshidrata daca nu bea lapte 5 ore, daca nu bea nimic si tot nu se deshidrateaza, nici cald nu e. apa eventual, si noi avem aceeasi problema, david nu bea ce ma mulg, dar cind e doar cu soacra asa incet din cana cu pai sau am mai luat 2 tipuri de canita, il mai pacaleste sa bea. se va obisnui si puiul tau, sa-i dea numai sotul, obisnuieste-l treptat, redu din timp(adica eu incep munca in mai 12 si deja din aprilie ma apuca sa reduc treptat mesele de sin) se va obisnui

tudorcatalin, e o scumpa sara, si catalin bineinteles

ella, acuma am ajutoare care stau cu astia mici, si de aia am gatit asa! cind era dominic mi-a trebuit timp sa revin la facut de mincare, adica atunci cind am inceput sa gatesc si ptr el mincare ca a noastra mi-am revenit cu gatitul. asa dupa 1 an si ceva. va reveni si la tine ai sa vezi. ma bucur asa de mult ca-l ai pe bobita la locul lui!felicitari ptr mers, bravo bobita!ce frumos ca=l ai sa-i vezi toate progresele, frumoase pozele, aia cu florile imi plac cind pune el minuta!merci mult de urarile de sanatate, asa este, neputinta aia sa ajuti copilu te macina

moko, sanatate multa,merci ptr complimentele la sprincene chiar imi zicea nasa lui david, ca nu am fete da am doi baieti sprincenatiei acuma ca am ajutoare....am gatit citeva zile la bunatati, si nu am pus poze cu tot, ca am facut si ciorba de miel,si drob, si friptura miel cu cartofi la cuptor, a iesit bestial, am sa dau reteta dincolo

kid, ce frumos mergi tu acolo, da nu esti deloc la prima data?la cum mergi!

mica, ce frumoasa e maya, ce frumos umbla ea! bravo

liviana acuma am vazut, si la noi sint ostilitati in general dominic e mare smecher, s-a prins ca daca ii smulge ceva lui david ca sa nu plinga ii da altceva, si david e multumit, dar intervin numai cind e nevoie, de ex ii dau eu lui david ceva daca dominic nu vrea, si apoi imparte el, daca e rau merge la el in camera pe scaun sa se gindeasca si revine cu intentii mai bune. si asta e doar inceputul sa vezi tu. sarumina de urari de sanatate

alyna, felicitari ptr mers, imi pare rau ca aveti probleme.dominic al meu are platfus.am vazut pozele, ai baiat mare, ce mai

la multe lunite puiuti de irinusha, moko si arthurana

kid, graviduta, vali,an,madi,maricicutz merci mult de urarile de sanatate

kokiy, bine ai venit

vas, merci mult, sanatate multa si la voi

carstea, nu ai smecta la tine?evita sa maninci produse lactate tu ca trece prin lapte, nu sint bune la diaree, ai mare grija sa fie bine hidratat, e riscul cel mai mare in diaree. apa sau lapte mama, sanatate multa, de aia mi-e frica mie de calatorii cu puii mici, am sa plec cu frigiderul dupa mine si cu apa. acuma am vazut ca ai smecta f bine.

betty, merci mult de urari

monicoasa felicitari ptr progrese

tincutza, am remarcat la david probleme cu mincarea de cind venise soacra mea, ii baga lingura pe git, si il forta sa manince tot in fiecare zi, si noroc ca eram acolo am intervenit din timp. incearca sa revezi cine ii da de papa cum o face, ce ii da, in ce fel, copii ca si noi au zile cind papa mai bine cind papa mai prost nu trebuie fortati, eventual sa maresti proteinele, cel putin asa mi-a spus mie nutritionista cind dominic nu lua in greutate.ce maninca exact?citisem in cartea mea ce nu trebuie facut in diversificare, am sa scriu miine sau cind apuc

didi, asa este, asa stiam si eu cu otitele, dominic mi-a facut 6 intr-un an.avea 2 ani cind mi-a facut prima.10 zile avem antibiotic.mergem la spital ca acolo este clinica in cadrul spitalului, acolo este medicul de familie.

ralucami, felicitari mariei ptr dinte, mers, scos din sertare. eu am rezerva de la dominic o tastatura stricatasi eu stiam de club med ca sint f buni cind ai copii uite aici ptr fumat, dar nu fumezi in casa nu?!

noapte buna

Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004
albumele de familie
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">capsunici minunate de mai-iunie 2007
www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank"> ajutor ptr Sonia
www.woow.ro/prezentare/Cand_se_naste_un_copil.html" target="_blank">dedicatie de la Liana la nasterea lui David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vali5 spune:

'Neata!

Am pus de cafea si pana e gata, imi arunc un ochi pe aici.

monicoasa, felicitari micutului mergaret!

tincutza, imi pare rau ca Cezar nu mananca cum trebuie. Nu prea stiu ce sa te sfatuiesc, imi pare rau...

Bine ai revenit, chris27! Cum merge casa? Sa ne mai arati poze cu copiii tai. Si cu casuta

ralucami, felicitari pentru licenta! Bravo si Mariei pentru progrese!

Revin mai tarziu ca ma bate la cap Andrei ca ii e somn.

Valentina, mamica lui Andrei - 24.04.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid spune:

Multumim fetelor care ne-ati vazut cum ne plimbam cu rolele.
Mie mi se pare mai usor de mers cu rolele si cu carutul, am mai mult echilibru; e mai greu de impins, dar asta e partea a doua
Pepsi M-am mai dat cu patinele cand eram mica si am fost si de 2 ori la patinoar anul asta, poate de asta ma descurc cat de cat, cu rolele e prima data cand ma dau.

kokiy Bine ai venit pe plantatie!

ralucami Felicitari pentru licenta si pentru dintisorul si progresele Mariei! Ce tare cu aruncatul lucrurilor in WC!

Alyna E un topic pe DC, nu stiu daca l-ai vazut, cu kinoterapeuti, dar multe recomandari am vazut ca se fac pe PM.

Eu nu stau langa Herastrau si nici nu am cum sa ajung acolo

Teodora Ana de Mihail Vladimir(15.05.2007)


Poze Vladut

Filme Vladut
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">Capsunele minunate de mai-iunie 2007

www.helpsonia.com/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vas spune:

salut.
Printesa mea de vreo 2 saptamani la ora 8 e treaza. Ea care dormea pana dupa ora 10.00 . Eu sunt zapacita de oboseala.
Eliza vad ca se simte mai bine, chiar mai bine decat mine. Sincer daca ieri s-a simtit cum ma simteam eu nu stiu cum avea puterea sa rada si sa se joace, ca eu nu am facut altceva decat sa ma cert cu sotu ca ma enerva absolut orice. . Dar m-a lasat saracu in pace ca imi cunoaste fitele cand nu ma simt bine.
Acum ma mai doare putin gatul si vad ca si Eliza respira mai binisor.
Tincutza, zic si eu ca Pepsi are dreptate. Eliza e si ea sub grafic, dar o las in pace ca are zile in care mananca mult si zile in care in afara de san nu vrea decat apa. Dar daca e activa si arata bine nu ma mai stresez. Incearca sa nu-l mai stresezi o perioada si sa vezi ca o sa-si revina.
maricicutz, Eliza e tare agitata si sa stii ca imi era frica de olita. Dar cred ca ii place pozitia si a stat linistita apropae 10 minute. Nu o oblig , incerc sa o fac sa inteleaga ca nu i se intampla nimic rau. pana acum vad ca a mers, sa vedem de acum. Ahhhh o pun pe olita in patul mare. Se vede acolo sus si sta linistita.
Pepsi, esti formidabila cum reusesti sa raspunzi la toata
lumea.!
Chris, bine ai revenit!!! Vrem poze cu casuta!!!!!

Sunt mamica
poze
13.05.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kokiy spune:


pentru toate capsunicile si mamicile nascute astazi

Multumim tuturor pentru primirea calduroasa

Uram sanatate si insanatosire grabnica tuturor bolnaviorilor.Noi de ieri ne-am mai revenit,dar tot nu avem curaj sa iesim prea mult afara(max.20-30min.)In schimb am tras o spaima la schimbatul de dimi' pentru ca facuse kk cu multe punctulete negre(ca macul).M-am codit 30min' sa-mi dau seama de la ce si cred ca fiicamea a fost binevoitoare si i-a dat sa manance kiwi.Sper ca nu are nimic ptr. ca nu stiu daca are voie.

tincutza sa stii ca si eu tot prin blender trebuie sa-i dau totul,mai putin banana care o zdrobesc cu furculita (cred ca-i aluneca mai bine )....nici macar orezul nu-l suporta....am tras cateva spaime cand s-a inecat cu biscuite si cu pui....

Pepsi subscriu si eu la ce a spus DidiAlex vis a vis de otite ,iar in plus mie mi-a spus ORL-ista ca daca face mai multe otite intr-un an poate sa-i slabeasca auzul(valabil ptr.copii sub 2 ani).Ne-a recomandat la raceala sa folosim ap. cu aerosoli si sa-l curatam bine cu aspiratorul max. de 2 ori pe zi,dimineata si seara.La baie sa-i punem vata imbibata cu ulei in urechiuse si sa nu-l stergem cu betisoare,doar cu un prosopel.Acum eu sunt asa de stresata ca daca ies cu el afara chiar daca e cald tot ii pun vata in urechi.

Si noi ne confruntam de cateva zile cu trezitul noaptea din 2 in 2 ore.La noi nu cred ca e de la foame pentru ca daca-l iau in brate si-l pun la tzatza adoarme instantaneu,ori s-a invatat cu narav ,ori ii dau dintisorii de sus(jos avem doi).O alta problema a mea este ca nu adoarme decat daca-l pun la tzatza,chiar daca e pranz si a mancat.Am avut cateva examene de dat si am lipsit cateva zile la pranz.A stat cu mama ,dar nu a fost chip sa-l linisteasca ,a urlat pana am venit eu.Asa ca tre' sa-mi iau gandul ca voi incepe serviciul prea curand.

Va pup si mai revin cand am timp


Razvanel soricel

Kokiy mami de Claudia (12dec.2001) si Razvan (8 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

quote:
Originally posted by tincutza
Iar mancarea pe care o papa acum trebuie "invartita" in blender minute bune, pentru ca altfel icneste si da afara tot. Cum nu prea am avut timp sa mai citesc din urma, va intreb: mai e cineva in asa situatie?


Nu am probleme cu Mara cu mancarea, in schimb la faza cu blenduitul sunt in aceeasi situatie. Daca gaseste ceva mai putin pasat, incearca sa dea afara.

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vas spune:

Kokiy, si noi avem aceasi problema cu tzitzi. Nu mai adoarme fara. Incerc cand se trezeste noaptea sa o culc pe brate dar pana nu ii dau sanul nu vrea si pace. Iar la san in 3 minute e adormita. Pe timpul zilei nu am probleme dar noaptea.... Cel mai nasol e ca nu prea pot lipsi noaptile. Chiar am doua evenimente luna viitoare si nu stiu ce o sa fac cu ea. Nici nu vrea sa simta biberonul cu ceai in gurita. Am zis ca as incerca cu o suzeta. Cand se trezeste sa ii bag in gurita sa vedem cum reactioneaza. Dar sincer nu-mi fac mari sperante. Cred ca tot cu ea dupa mine voi pleca.
Maricicutz, eu o pun pe Eliza la olita dimineata cand se trezeste. Atunci am cele mai mari sanse.

Sunt mamica
poze
13.05.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

LA MULTE LUNISOARE SARBATORITILOR NOSTRII DE AZI, SA CRESTETI MARI SI FRUMOSI!


MA bucur sa aflu ca nu suntem singurii strirbi de pe plntatie caci io asa aveam impresia.Vor veni ei asa ma imbarbatez io

Ioana mami de Stefan Bogdan 13.06.2007

www.onetruemedia.com/my_shared?z=210f38dfc24c406f33fc4d&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulete cu ingerasul nostru STEFAN
minunea noastra Stefan

FOTOLII SI SCAUNELE COPII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana13 spune:

Doxinu am o colega a carei fetita la un an nu avea nici un dinte, iar la 1 an si 10 luni era plinaaa de niste dinti frumosi in gurita. Noi avem 2 la 10 luni... sintem printre codasi si noi, noroc cu Stefanut si Davin de Alyna ca nu sintem codasi de tot...

Intreba cineva cum sa acreasca ciorbele: un pic de suc de lamiie.







Ioana mama de
Patrick Alexandru (01.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moberi spune:

Bine ai revenit, Chris27!

Noi suntem bine, dar nu avem timp de scris!
Va pupam pe toti si toate!

Mergi la inceput