Comori de nov-dec 04 (174)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danette spune:

hai sa va zic ce-a facut cat am scris eu mesajul... a uns cu branza Almette 2 pernitze decorative de pe canapeaua din living.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochi_verzi spune:

wow...
Ce sa zic, poate simte ca nu-i bagata suficient in seama, ca ar vrea sa i se acorde atentie 24 din 24, poate si din cauza intamplarii de la gradinita.
Pana in prezent nu m-am confruntat cu scris pe pereti sau altele, poate-s si un pic mai severa.
Adevarul ca-s multe lucruri care nu i le permit, desi de cateva zile cam are ceva fitze in capsor si ar vrea sa faca ce vrea ea dar din cauza asta n-a vazut desene vreo doua zile decat foarte putin...cum a comentat si-a strigat la mine cum i-am stins televizorul...
Odata mi-a facut crize in magazin ca vroia o porcarie si-am zis ca nu-i iau ca nu este buna iar ea a inceput sa tipe sa bata din picioare...am scos-o imediat din magazin si doua zile nu i-am cumparat nimic.Cand cerea ceva îi spuneam "nu-ti cumpar pentru ca ai tipat si batut din picioare in magazin.A mai avut o tentativa dar i-am reamintit si i-am cerut sa se potoleasca pt ca asa nu v-a primi nimic.
Alta data, a vrut caramele, i-am luat si vroia sa le manance pe strada.I-am spus ca nu se poate, pt ca-i gheata si nu pot s-o tin si pe ea si caramele si painea.A inceput sa tipe ca ea vrea si eu i-am aruncat caramele...se smucise din mana mea sa le scoata din cosul de gunoi, am prins-o de mana si-am adus-o acasa tipand, nu plangand ca nu aveam cu cine discuta.Dupa ce s-a linistit am stat de vorba cu ea si iar am pedepsit-o, nu mai stiu exact ce(era anul trecut prin februarie).
Poate ca-s prea severa dar sincer imi vad copilasii de la scoala si nu vreau sa am si eu astfel de probleme.
Si cu jucariile, seara...trebuie sa le adune, normal o ajutam si noi, dar de nu vrea, le bag intr-o plasa si ajung cate o saptamana pe balcon...
Atunci cand vad ca nici cum nu pricepe cu vorba buna, trec la pedepse.
Si cand zic NU, e clar nu, chiar daca vine si ma giugiuleste tot nu ma inmoi...si de exemplu daca o cert eu sotul nu-i ia apararea, nu intervine si nici invers.Mama mai are tendinta de-a interveni dar n-are incotro so trebuie sa respecte si ea decizia mea.

Ma gandeam acuma...ce-o fi cu Monica ca azi n-am vazut-o?


Diana 22.11.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

buna fetelor,
sunt aici andreap, mihaela si va multumesc ca va ganditi la noi
azi noapte alex a facut din nou febra, a tusit f tare si cam toata noaptea, asa ca nu ne-am odihnit delok...astazi l-am tinut acasa si acum are febra 37.5 si totusi dr zice(dupa doar o consultatie telefonica din pacate) sa continuam cu siropelul inclusiv pana maine dimineata si ne auzim la telefon...
ruxi este ok, are si ea grija de alex si-l intreaba mereu de ce tuceciti ales???
vad ca vb de mancarica...si ruxi are zile cand mananca f bine si zile in care nu vrea aproape nimik...dar o las in pace...si dr a zis ca e ok...analizele au iesit f bune...deci continuam asa...cu fitze
va pe toate(am avut si musafiri si de aceea am cam absentat de pe-aici...dar recuperez eu)


monica

Daca doriti sa ne vedeti in concurs ne gasiti www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=23" target="_blank">Intre Flori


mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bits spune:

Aimee multumim de intrebare!Amon e cu plasturi pe spate pt tuse(bronhodilatatoare) si vad ca e mai binisor.ii dau Mucosolvan pt subtierea secretiei si vad ca nu elimina mucusul ala deloc.ufff asta e cu primavara!ma duc sa-l vad pe Vladut ca nu am apucat din cauza stumfilor mei!

Try draga iti aminteai tu ceva numai ca nu era vb de 3luni ci doar 40 zile.mi s-au terminat lohiile si a au aparut rusii.la Amon mi-a fost invers:la 6 luni am terminat cu lapticul si nu-mi mai veneau.

Ochi verzi tu macar i le arunci in gunoi,eu sunt cu wc-ul si sa-l vezi cu lacrimi de crocodil cum imbratiseaza vasul de ceramica si ma intreaba"DE CE MAMI?"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreap spune:

Danette,ce sa-ti zic?mariuca face asa cand nu se simte bagat in seama..oricum stai bine cu nervii..mie daca-mi picat peretii cred ca o
Paxela,sanatate multa
Monica,la fel si ptr.Alex...
Mariuca inca tuseste..cxe sa-i mai fac?are deja 3 saptamani...azi noapte nu a tusit deloc..dimineata la 5.45 cerea lapte..i-am dat ca incepuse smiorcaiala.Si dupa a tusit(cred ca incerca sa expectoreze si nu putea..) si a vomitat tot laptele..deci la 6 eu schimbam lenjeria...
Sa-i fac un exudat faringian?ce sa-i mai fac?simt ca o iau razna..medicii imi spun ca nu are nimic si ea behaie!
Mai vb..

BURTICA
POZE NOI 2008
www.onetruemedia.com/my_shared?" target="_blank"> FILMULET
Andreea Sara si MARIUCA-7.11.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

Venind vorba de pictat peretii a mea mandruta i-a rezolvat cu rimel. Problema n-ar fi fost ca i-a pictat ci ca noi acum stam in apartamentul socrilor care ce-i drept nu ne prea deranjeaza cu vizitele, dar ca un facut dupa ce Bianca a terminat opera de arta m-am trezit cu soacra la usa ce venise dupa niste haine. Norocul meu ca e femeie normala la cap si chiar s-a distrat de boacana. Acum ma gandesc sa razuiesc peretele in zona respectiva cu un cutit cu ceva ca de sters n-am reusit ... am incercat sa sterg si s-a intins mai tare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danette spune:

Deci, eu am certat-o pe IRIS de nenumarate ori pentru scrisul pe pereti.
Stie foarte clar ca nu e voie... n-o inteleg!!.. de ce mai insista cu prostia asta cand stie clar ce primeste dupa.
Cu cateva minute inainte de asta imi ceruse cutia cu creta colorata. I-am explicat ca numai in parc pe trotuare are voie cu creta.
Ei, si daca n-a primit creta, mi-a luat rujul din geanta ca sa coloreze. Bine ca nu a facut cu acuarele, ca le avea la dispozitie.
Aseara era probabil intr-o sesiune de arta...pentru ca si colorase si pictase, inclusiv unghiile de la maini si picioare si le-a pictat... si probabil ca mai avea chef.
I-am tras cateva peste fund cu prosopul de bucatarie. Mi-e si mila de ea cand o vad ce figura face cand o 'articulez'.
Dar zau ca-mi vine s-o mananc cu fulgi cu tot.
De ce a mai uns pernitele cu crema de branza???, chiar nu pot stii... ca nu-mi spune de ce. Pur si simplu asa ii trazneste ei in cap.

Ochi verzi, crede-ma ca nici eu nu-s permisiva deloc. Si nici ceilalti care o ingrijesc.
Este insa un copil incapatanat si cu exagerat de multa personalitate. Greu de 'domesticit'. Sper eu ca nu si imposibil... ca altfel ma si vad in cativa ani la spitalul de nebuni.
In permanenta incerc sa vorbesc cu ea si sa-i explic consecintele actiunilor ei. Cat mai pe inteles, apeland la diverse exemple din povesti sau din viatza reala. ca sa-si si imagineze ce-i explic.
Concluzia mea este ca ea are impresia ca trebuie sa fie mereu centrul atentiei. Si ca i se cuvin toate. Si mai are tendintza de a se comporta cu adultii ca si cum i-ar fi egali. Ceea ce ma scote pur si simplu din sarite. Cu ea nu merge sa-i spun, hai IRIS ca esti fetizta mare, trebuie sa faci asta ... sau asta... Ca si-o ia in cap si mai tare, ca doar ea e fetizta mare. Mereu trebuie sa-i aminetsc ca nu e decat un copil de 3 ani care trebuie sa asculte de cei mari. Asa e cu ea!
Aproape nimic nu cere, ea se serveste singura. Mai ales cand stie ca nu i se va da ceea ce-si doreste.
Isi gaseste modalitatea de a obtine ceea ce-i casuneaza prin cap. Se urca peste tot, isi aprinde lumini, isi ia pahare, deschide sertare, frigider, isi toarna laptele singura si-si ia cutia cu cacao. Face totul singura daca vrea.... si credeti-ma ca nu eu am invatat-o. Vede ce faci si imita. Exploreaza totul! Este infiorator de voluntara. Si la un copil mic, nu-i o fericire.

Bine e ca: se spala singura maini, fata, dinti. Se imbraca (ciorapi, bluza, pantaloni) si se incalta singura.
Deasemenea stie sa-si taie cu cutitul (de plastic) bucatele in farfurie. Intr-o zi chiar mi-a pregatit salata verde cu rosii cu cutitul ei de plastic. A incercat ea odata si cutitul de bucatarie, dar s-a taiat usurel la deget si de atunci nu-l mai atinge.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Oooo...Dana...numa tu stii cum e sa treci prin asta...dar te admir pentru nervii pe care-i ai.

Felis ce-o mai fi facand?N-am mai zarit-o de multisor prin zona.


Miha,mami de www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=1" target="_blank">2 picaturi pline de www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=13" target="_blank">curiozitate

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...Cand viata iti ofera un pic de sare fa-ti o Margarita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Mai Dana, dar ea nu sufera ca te supara pe tine. Ce povestesti tu facea Ana cu mama mea dar daca face o prostie cand este cu mine i se rupe sufletul, plange fara ca macar eu sa o cert sau varsa ciorba si spune "se mai intampla mami, nu-i asa?"
Cat despre aruncat bomboane, no way, eu sunt si wc-ul si cosul de gunoi , pai nu eu am muncit pentru bomboanele acelea de ce sa le arunc, le pun bine si i le dau cand se face cuminte si daca mai sunt pana atunci.
Mai nou daca ma supara pe mine nu mai spune nimic dar se da pe langa taica-su si din fericire el i-a taiat elanul si o pune sa vina sa-si ceara iertare.
Hm si cand ma gandesc ca al meu este suparat ca ce copil rau este, o apuca sa cante prin magazine si el se supara ca face galagie, ii tot spun ca nu trebuie sa o certe pentru asa ceva.
Oricum sunt convinsa ca toti sunt independeti la 3 ani. Intr-o zi ii spuneam sa se imbrace ca plecam la magazin si ea a raspuns ca "plecam, dar conduc eu masina" nici nu stiu daca este de ras sau de plans.
Uite acum este mare fan role, daca nu i le dai o saptamana isi invata lectia?

Pozele noastre si www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Filmulete Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by Otiliav
"se mai intampla mami, nu-i asa?"




Robert zice:"nu-i nici o glija,se mai intampla la copiii asa mici ca mine"


Miha,mami de www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=1" target="_blank">2 picaturi pline de www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=13" target="_blank">curiozitate

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...Cand viata iti ofera un pic de sare fa-ti o Margarita...

Mergi la inceput