Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (118)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns urmychance spune:

Buna seara,

Iata ca am aparut si eu, nu stiu daca v-a fost dor de mine (nu am apucat sa citesc din urma), dar stiu ca mie mi-a fost tare dor de voi.
Am avut 3 examene, pe 2 le-am luat, la al 3-lea nu s-a afisat. Si a fost pe 2 martie.
In rest, totul bine, incerc sa ma descurc cu Tudor si cu casa, sunt destul de mult singura cu el, uneori si cate 4 zile si nopti si atunci mi se pare cel mai greu.

Tudor sta in fund, merge cu spatele si mi-a cazut de 2 ori intr-o saptamana. Prima data l-am pus pe pat sa il schimb si m-am intors o secunda sa iau o crema si s-a intors pe burta (are o viteza...) si s-a impins in picioare si a cazut din patul nostru sub patul lui. A cazut cu fata in jos. A plans putin dar l-am luat repede in brate si s-a linistit. A doua oara a fost ieri, eram f obosita, incercam sa dorm, sotul sforaia alaturi, Tudor era f vesel si energic. L-am pus in patul lui , nu vroia, l -am pus intre noi nu a vrut, l-am pus langa mine spre marginea patului, il tineam in brate si am adormit o clipa, el s-a rostogolit si a cazut tot langa patul lui, dar in fund. M-am trezit tremurand si l-am recuperat. M-am simtit o ticaloasa.

Cu diversificarea nu e prea grozav. Am inceput la 5 luni jumate (deci de 3 saptamani), dar destul de incet, nu m-am tinut de un program, se vede ca si noi mancam dezordonat. I-am dat pana acum : supa de legume (pasate si cu zeama de la supa), putin mar copt, azi i-am facut si cu carne de vita (dar de abia a gustat), i-am facut azi si branzica, o sa ii dau acum o lingurita -2, i-0am mai dat compot de mere, putina banana. Dar totul f putin si nu des. Cel mai mult mi-a mancat la o masa 16 lingurite de legume pasate. Oare e rau daca mergem incet? Sanul il vrea si nu prea, adica nu ii este cine stie ce foame, dar caca face normal si destul de mult. Oricum, el doarme f mult si nici nu are timp sa manance 3 mese pe zi cum ni s-a recomandat. Daca vreti pot sa va trimit schema de diversificare de la dr. Andreea Manda de la Medicover.

Tudor are 8200 gr si 71 cm. Daca la inceput era mai maricel, acum l-au intrecut mult. Dar el e vesel si nu imi fac probleme.

Cam atat. Cu diversificarea asta nu prea ma descurc.

Din experienta noastra, va impartasesc si voua un tratament pt dermatita de scutec de care nu am scapat nici cu apa termala, nici cu bepanthene, nici cu ceai de pelin, nici cu galbenele, si am mai incercat si altele (pivalat de flumetazon, sudocrem, Mustela stelatria). Am fost la dermatolog, Tudor facuse chiar si o basicuta langa puta si era f iritat. Ni s-a recomandat urmatorul tratament care a fost super. Travocort - costa 12,8 ron . Se aplica CU MARE ZGARCENIE un strat f. fin de crema, doar pe zonele iritate si doar o data pe zi. Dupa ce dispare pb, tratamentul tb incetat pt ca pot aparea alte boli. Si o data pe zi uns cu Lipikar balsam de la Roche Posay (48 ron). I-am mai luat si Mustela Stelatopia pt spalat. Deci crema asta Travocort a fost o minune.
Vreau sa va spun ca va admir pt cum va descurcati, gospodine, mame si sotii perfecte. Eu , desi nu stau mai deloc, nu fac fata.

Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melaniatud spune:

Roxana - pt o mama obosita de plansul lui Andreiutu....tb sa ma pregatesc si eu moral citind ce mai patiti voi cu dintii papanasilor
Cecilia facem galerie sa fie dintisorii si nu altceva.
Betty - mai ai putin cu Mario si il insori vad ca trece repede de la o etapa la alta, e precoce


Despre noi:

Azi ne-am plimbat 3 ore dimineata si aproape doua dupa amiaza pt ca la Iasi a fost o zi superba...soare mult si f cald.Se pare ca pt Tudor a fost epuizant pt ca la 19.30 a adormit si dupa cum il cunosc eu nu se trezeste pana dimineata...adica il trezesc eu sa pape.
Noroc cu soacra mea ca altfel nu-mi permiteam sa stau atat afara..ea se ocupa saraca exclusiv de treburile gospodaresti pt ca eu sa ma ocup numai de Tudor.
Sincera sa fiu si eu ma resimt...ma doare spatele ingrozitor.

AAa si sa va povestesc ce am patit azi...pe Tudor l-am imbracat mai smechereste asa cu hanorac blugi si tenisi (cand am timp pun poze)si majoritatea celor care il vedeau spuneau vai ce dragalas e..ce scump...chestii de astea...stiti voi.
La un moment dat m-am asezat pe o banca si vis a vis de mine un bebe in carut putin mai mare decat Tudor cu parintii si bunica care imi studiau baiatul.Eu aveam ochelari de soare si ma uitam aproape direct la ei si mai auzeam ce comenteaza sau reuseam sa le citesc pe buze.Ce credeti ca ziceau:

Mama: Vai ce fata de nebuna are mama copilului, ce-i cu tunsoarea asta?
Bunica: Nu vezi ca nici de copil nu are grija...ce subtire e imbracat si n-are si el o paturica ceva
Tatal: Mai incet ca poate va aude!
Bunica:Ia uite ce fata are baiatul...al nostru e mai dragut asta pare trist.
Mama: Pai nu vezi cum il tine masa in soare...ea are ochelari si copilului ii vine soarele in ochi.
Tatal:Dar carutul ala degeaba e de la Chicco ca e cam sui...
in fine au spus mai multe

Intre timp eu fierbeamAbia m-am abtinut sa nu le zic ceva de dulce...nu-mi sta in caracter dar cat tupeu sa vorbesti asa de cineva care ar putea f simplu sa te auda.
Ca o doamna ce sunt m-am ridicat si am plecat...
Bebelusul lor avea ditamai caciula de lana in cap si un costum de fas...afara au fost azi 19 grade si el era imbracat ca pe ninsoare

Morala: Nu putem multumi pe toata lumea
Concluzia mea: Nici nu vreau



Pozici cu mama nebuna si copilul trist

http://community.webshots.com/user/melaniatud

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piccaflor spune:

Hop si noi pe fuga ca de obicei...

Multumesc din suflet tuturor pt urari!
Urez si eu La multi ani! tuturor mamicilor si bebicilor sarbatoriti zilele astea!

Matteo e bine sanatos,a zburat si el acum 2 sapt din patul nostru....din fericire n-a patit nimic,dar eu am zis ca mor...
Eu de o saptamina combat cu zona zoster facuta pe sistem emotiv...am niste usturimi si mincarimi de nu mai pot...sper sa scap cit mai repede...

Pupici multi la toata lumea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kriss79 spune:

buna seara
Multumim si noi pt voturi alehiam, danyelle005, Celia,luysi Si_bv!!
La Mai Multe Lunite sarbatoritilor de astazi!
La Multi Ani mamica Amar!!
melania, foarte haioasa relatarea ta! Si noi am fost prin Copou azi si am remarcat si eu copilasi cam de aceeasi varsta cu ai nostri..cu fas si caciula de iarna..cine stie cate mai aveau pe dedesubt, ca nu cred ca aveau fas pe pielea goala..si au fost azi 20 de grade!!
Sa stii ca si maica-mea cand a venit in vizita baiatul de 8 luni a verisoarei mele l-a studiat de sus pana jos..facand comparatie bineinteles, cu nepoata-sa..asa-s bunicile cred..si tot asa imi spunea..ca la fetisoara e mai frumoasa nepoata ei..ca era greu celalalt..avand vreo 9 kile..si era tare ca piatra, fata de nepoata-a de 6 kile..si asa mai departe..



www.totsites.com/tot/alessiastefana" target="_blank">paginuta mea
Avem 5 luni!!
Cristina fericita de Alessia Stefana (16.10.2007)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cecilia L spune:

Urmy, ne-a fost dor de tine, felicitari pt examene.Eu zic, ca Tudor e foarte bine, nu e mic deloc.

Melania, eu nu cred ca ma puteam abtine. mamica nebuna si bebe trist.

Va multumesc ca sunteti alaturi de noi, eu zic ca e totusi de la dinti, dupa supozitor a scazut febra, a ras si s-a jucat, iar acum a papat o tatzi si a adormit.Nu am apucat sa-i mai iau temp, dar dupa pipait caput si frunte ma indoiesc sa mai aiba febra(asa l-am depistat ca are febra).

Va urez o noapte buna si cat mai linistita.

Aaaaaaaam uitat ceva f important.

La multi ani!!!!! sarbatoritilor de azi, fie ei pitici sau mamici

Cecilia si bebe Cristian Matei(07.09.2007)

punct ochit punct lovit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melaniatud spune:

Inainte sa ma retrag am pus cateva poze de la plimbare http://good-times.webshots.com/photo/2553475990103026645GfGDim


Noapte buna mamici si pitici!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Cecilia, in legatura cu plansetele si ce pot face sa il mai linistesc. Ca tu treci de mai mult timp prin asta. Numai nu zice de tzitzi ca aia nu avem.

Betty, chiar doarme asa putin Mario? Andrei doarme de regula destul de mult. Insa nu ma deranjeaza ca nu doarme, ci faptul ca ii e somn si nu poate sa adoarma si atunci e foarte foarte nervos. Criza din restaurant a fost de somn, nu dormise mult peste intervalul lui obisnuit, cum a iesit tati cu el sa il plimbe a si adormit.

Urmy, felicitari pentru examene, sigur l-ai luat si pe ultimul. Sa stii ca eu chiar ma intrebam ce faci, dar nu am mai postat. Gasisem zilele trecute la PM nr tau de tel si ma gandeam sa vad ce faci. Cred ca ar fi o idee tare buna sa trimit schema dr Manda pe mailul comun. Ai grija de baiat, de acum nu prea mai stau ei locului si trebuie mare mare atentie. Bine ca nu a patit nimic.

Melania, tare frumusel smecherosul. Eu m-am amuzat de ce ai povestit, ma gandesc cat de slaba de IQ ca sa nu spun altfel este lumea incat sa comenteze despre un copil. Dar nu ma mai mira nimic.

Picca, hai ca trece ea si beleaua, nu ti-au dat si niste antialergice ca sa mai scapi de mancarimi?

Kriss, eu am vazut azi un copil cu fular!



Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cecilia L spune:

Melania, e frumos foc baiatul tau.


Roxana, ai bvanuit bine noi ne calmam la tatzi noaptea sau plimbat in brate ziua, mai nou se linisteste daca sta in fundulet pe coltar iar eu langa el asezata pe jos( la picioarele lui.... ca deh barbatului ii mai trebuie si cate o scalava) si ne jucam cu mingea ........sau il pupacesc

Cecilia si bebe Cristian Matei(07.09.2007)

punct ochit punct lovit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Aaa, smotoceala merge si la noi, insa plimbatul in brate nu prea mai are succes.

Gata, v-am lasat. Noapte buna!

Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns urmychance spune:

Am trimis programul de diversificare pe emailul comun.


Mergi la inceput