Prichindei martie - aprilie 2005 (126)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laura72 spune:

La multi ani sarbatoritilor de azi,Elena,Constantin,Costin si multa sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrruzza spune:

La multi ani sarbatoritilor!

ligia, inca nu ne-am mutat, luna viitoare!
Net avem si acolo, bineinteles

rox, nici Rares nu vrea sub nici o forma sa faca caca la olita sau wc, asta acasa. Am discutat amandoi in toate felurile, e de acord sa nu mai faca in pampers pana la momentul x... fuge repede si vine cu pampersul. I-am spus ca nu mai avem bani de pampers si m-a linistit el imediat n-are nimic, luam de la Stefi..La cresa in schimb, face bine merci la olita.
Poate daca merge la gradi, ii vede pe ceilalti ca fac, cine stie, poate face si ea. N-ar fi rau sa incerci.



mami de Rares Andrei (10.03.2005) si Stefania Maria (10.10.07)

http://community.webshots.com/user/andrruzzaR


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Andruzza m-am gandit si eu la asta. Acum chiar incerc sa gasesc o gradinita (particulara) aproape de casa, buna si care sa mi-o primeasca cu pampers. Complicata treaba


La multi ani celor ce si-au aniversat ziua de nume ieri!

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

OK. Ce facem, inchidem topicul si ne vedem de treaba?
S-au dus cu siguranta vremurile cand aveam o gramada de intrebari si nelinisti si o nevoie uriasa de sustinere reciproca. Dar, sincera sa fiu, credeam ca suntem deja prietene (virtual pentru mine nu inseamna un soi de pacaleala) si ne pasa uneia de celelalte si de copilasii nostrii care ne-au adus impreuna. Nu mai vad nimic din prietenia asta aici, din pacate (cu foooarte mici exceptii).
Numai bine!

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana71 spune:

Buna,

Rrox, multa dreptate ai!!! Si ma simt vinovata. Mai trec si eu pe-aici sa mai citesc, dar greu imi fac timp sa scriu. Dar chiar imi lipsesc discutiile de pe topicul nostru, chiar ma intereseaza ce mai fac micutii nostri.

In alta ordine de idei, imi pare tare rau de problemele tale legate de constipatia Ioanei. Nici Eva nu pot zice ca a depasit problema asta dar m-am hotarat sa nu o mai stresez cu olita. Daca ii vine sa faca in pampers (uneori si la 3-4 zile ) o las sa faca . Nu-i mai amintesc de olita. Uneori face la 2 zile, f.f. rar in fiecare zi si alteori la 3 zile. Incerc sa-i imbogatesc alimentatia cu fructe, desi e extrem de selectiva. Legumele nu prea-i plac. Ce-i drept ea face mult atunci cand face si nici nu pare ca ar deranja-o cand face mai rar. Sunt constienta ca trebuie sa rezolvam problema pana la gradinita si sper sa gasim si metoda (cheia e mai mult la bona/mama ca eu cu ea ma intalnesc doar seara). Nu am recurs la medicamente (eu tot cred ca la Eva e de la alimentatie) am luat totusi in casa (dar nu l-am incercat) un produs naturist Lass Baby(parca) special pentru contipatie. Gastroenterologul ti-a confirmat ca e doar psihica problema Ioanei? I-a facut si analiza de tranzit intestinal? Victor ia acum Motilium ca are o usoara dismotilitate a tranzitului manifestata tot prin constipatie (de fapt el face zilnic) dar f. tare.
Mariuca ce mai face ? E fericita ca ia vacanta?


Cenia, felicitari pentru printesa! Sa creasca mare, sanatoasa si norocoasa si sa va aduca numai bucurii! Cum va descurcati?

AncaMihaela, am vazut poze de la petrecerea Emei. Ai o fetita superba!

Noi asteptam vacanta (Victor si eu, nici nu stiu in ce ordine ), i-a innebunit cu testele. Mai are maine unul la mate si scapa. In continuare nu se da in vant dupa scoala, nu-i plac deloc temele si nu are ambitie deloc. Uneori ma uimeste cat de rapid ii merge mintea, alteori mi se pare ca nu gandeste deloc. E pe toane...daca-l atrage ceva e brici, daca nu parca-si pune un zid sa nu cumva sa patrunda ceva . Eva e o haioasa, scoate niste perle...e la fel de sensibila si salbatica cu strainii (ce ne-o astepta la gradi ) dar daca se obisnuieste intr-un loc nu mai sunt probleme. Mi se pare matura pentru varsta ei, atenta la tot ce se petrece si face niste conexiuni de te lasa cu gura cascata. Duminica mi-a cerut o foaie si un pix ca trebuie sa "scrie o compunere de ramas bun ptr. doamna educatoare". Eram tare nedumerita, dar m-a lamurit tot ea ca un prieten de-a lui Victor (care e clasa a 4-a) tocmai ce avusese de facut tema asta ca se despartea de invatatoare si sa aiba si ea pregatit ceva daca doamna educatoare ii va da tema asta cand va merge la gradi (ne auzise pe mine si pe taica-sau ca tot am dezbatut problema gradinita). I-am explicat ca intai trebuie sa faca o compunere de "bine te-am gasit, doamna educatoare". Teoretic abia asteapta sa inceapa gradinita...practic om vedea. Spune poezii cu intonatie, e un deliciu sa o auzi povestind Alba ca Zapada (cu multe amanunte), e atrasa in continuare de copiii mai mari.

Chiar nu sunt eu in masura sa va mobilizez (si eu am lipsit mult de pe topic) dar poate reusim sa mai activam si noi putin topicul nostru. Tare mult mi-ar placea!!!!!

Va pup,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns connie1974 spune:

Nici eu nu prea sunt in masura sa impulsionez pe cineva, ca abia imi fac eu timp. Acum sunt un car de nervi pentru ca nu mai reusim sa ne intelegem cu Calin. Face tot felul de prostii, dar problema mare e ca nu cu noi le face cat cu bona. Iar seara noi ne certam pentru prostiile de peste zi, pe care ea nu reuseste sa le rezolve. E clar ca i-a prins un punct slab, iar el profita. Printre altele, vrea sa faca singur in baie, caca sau pipi, nu o lasa pe bona, iar ieri a varsat olita in chiuveta, si a sters si mizeria cu chiloteii. Asa ca aseara am aruncat amandoi olita la gunoi, pentru ca de mult timp el face la WC, dar doar cu noi. Sunt foarte curioasa ce va mai face azi. L-am pedepsit, i-am luat o sacosa de masini, pentru ca astea sunt pasiunea lui, normal ca a plans de sarea camasa pe el, dar nu am cedat. Am incercat sa-i explic si bonei sa nu cedeze, dar e prea tarziu si degeaba il ia si cu frumosul si cu mai putin frumosul, ca nu mai merge. Merge la gradinita cu program scurt si ma gandesc ce va face cand se va termina gradi, adica acusi.
Cu racelile ce sa mai zic ca merge dintr-una in alta. Acu iar are nasul infundat, dupa ce de mai bine de o luna a avut ba muci, ba tuse, ba numai cu siropuri, ba si cu antibiotic.
Mai mult, are si un caz de varsat de vant in grupa deci ma astept din zi in zi sa faca si el.
Aseara am avut sedinta cu parintii si fac serbarea pe 12 iunie, este pisicuta, e chiar ce ii place lui, ca ma pune sa-i fac mustati, si unde vede o pisica, dupa ea.
E OK la gradi, face de toate, e ordonat, se joaca mai putin cu copiii si mai mult cu doamna, dar asta e. Se va invata el si cu copiii.
Abia astept concediul, ne-am facut rezervare in Thassos, Skala Potamia, mergem cu nasii lui Calin, au si ei doua fetite, una de 3 ani si una de aproape 1 an. Mergem cu masinile, desi e drumul lung dar e mai bine, ne mai oprim cand e nevoie, el doarme pe masina.
Astea fiind zise, ma apuc de treaba, ca acusi vine seful si ma ia la intrebari.
Pupici la toate si la toti si mai intru sa citesc despre voi.



Constanta si Calin
Calin - cel mai frumos poem al vietii noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Ma bucur ca ati aparut macar voi la apel Sper sa mai auzim vesti si despre ceilalti copilasi.

Ana parca descrii copii mei tu acolo Atitudinea lui Victor fata de scoala e 99% valabila si la Mariuca si compotamentul Evei foarte asemanator cu al Ioanei Vestea buna e ca Mariuca s-a mai schimbat putin in privinata scolii, adica face un mic - foarte mic - efort si la ce nu-i place. Motivata fiind de obtinerea unui animalutz si nu numai. Am responsabilizat-o mai mult, nu prea o mai controlam neincetat, practic am investit-o cu mai multa incredere si responsabilitate si reactioneaza bine.
Daca Eva face singura la 2-3 zile eu nu vad nici o problema. Ioanei ii vine sa faca, dar se tine, nu vrea sa faca, in special atunci cand e stresata cat de putin de ceva. E un soi de reactie la stress. Nefacand cu zilele, fireste ca se intareste, fiindca se pierde apa din intestin. D-asta ii dau duphalac, mentine apa in kk si nu-l lasa sa se intareasca. Nu are alta problema si nu vreau sa-i cresc nivelul de stress asociat cu zona respectiva cu alte investigatii.
Sper sa te citesc mai des aici

Connie noi am fost la Skala Potamia acum doi ani. Daca vreti sa ajungeti intr-o zi sa plecati foarte devreme, altfel nu mai prindeti feribotul. Vacanta placuta!

tuturor!



Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzunaki spune:

Rox,
si eu va iubesc maiSi chiar am vrut sa scriu ceva mai ...impulsionant dar atat m-am intristat ca nu scrie nimeni si am renuntat:(
In fine,eu nu pot scrie prea mult acum pt ca ma duc cu Sof la dr,are o iritatie la ochisori si in jurul lor ,cauzata zice dr de soare...

In rest sper sa-mi fac timp sa va mai povestesc,dar sunt cu un morcov(cu toata gradina de morcovi de fapt)pt ca mai am fix 2 saptamani pana la examenul de proficiency si sunt varza cu pregatirea.Incerc,incerc dar seara cand am liniste sa invat cad efectiv franta.Io sper totusi sa-l iau,mai bag acum tare pe ultima suta.

Pe 13 iulie plecam in Grecia,copiii abia asteapta la mare.

Citesc si eu din urma si revin.Pupici

Mami de pufulet pufilos si Sofiliciu-un deliciu

STUTTGART CAMPIOANA!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzunaki spune:

De cand va povesteam de "udaturi",Bubu face numai la toaleta,doar noaptea avem pampers.Pana acum cateva zile ii puneam pampers cand pelcam undeva peste zi,dar l-am scos si pe ala.In schimb se tine si nu vrea sa faca pipi sub nici o forma.Abia il pacalesc sa faca de 2-3x/ziE problematic???

Mami de pufulet pufilos si Sofiliciu-un deliciu

STUTTGART CAMPIOANA!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danuta_t spune:

Rrox, mare dreptate ai. Ne-am cam lasat pe tanjala. Dar nu-i de mirare. Mie cel putin mi se pare ca prichindeii pe masura ce cresc sunt tot mai solicitanti. Visez si eu la ceva timp liber, dar nici nu-mi vine sa-mi las copii pe la bunici. Gasesc tot felul de motive. Ba ca soacra-mea e prea in varsta si e departe de noi, ba ca tatal meu fumeaza de fata cu ei. Iar timpul pe care-l petrecem noi cu ei parca e asa de mic, parca niciodata nu e suficient. Sau poate sunt doar eu o mama cam posesiva.

Eu am inceput serviciul de doua luni si de-atunci functionez cu ceasul, de cand ma scol pana seara cand cad lata in pat. M-am saturat sa tot functionez dintr-un task in altul. Si totul la viteza maxima. Cafeaua de dimineata mi-o beau in doua reprize, cand plec si cand ajung acasa. De mancat, daca nu mananc ceva la servici, n-apuc toata ziua. Caci capcaunii mei sunt tare mancaciosi. Le dau deodata de mancare si n-au rabdare nici unul sa le pregatesc si sa le pun in fata nasului farfuria plina. Asa ca-s tot in viteza si prepar o bucatica lui Mihai, una lui Andrei. Doar ca Mihai e smecher acuma, se suie pe scaun langa mine si se serveste din ce gaseste pe masa. Ieri am facut un sufleu de spanac in viteza, a trebuit sa plec la gradi dupa Mihai inainte de a fi chiar gata, noroc ca pana ne-am intors din parc, la caldura cuptorului s-a terminat si in sfarsit mi-a fost mai usor cu cina. Dupa ce termina cu mancatul, vor imediat joaca sau plimbare, asa ca nu mai am timp nici sa strang prin bucatarie. Asa ca de multe ori raman toate gramada pana ii culcam. Sotul vine seara inainte de baie, asa ca eu fac pe mama eroina in parc de una singura cu amandoi. Ma mai cert si cu babele care-mi reproseaza ca nu-l supraveghez pe Mihai si mai arunca si el nisip in capul vreunei fetite (justificat zic eu). Dar zau, cu Andrei care inca merge doar tinut de manuta, n-am cum sa alerg dupa amandoi.
Marele noroc este ca Mihai este un copil extraordinar de cuminte. Mai face si el nazbatiile lui, mai ales cand este cu vreun copil cunoscut si se intrec atunci in prostioare. Dar in general ne intelegem foarte bine. I-am explicat si aratat pe unde sa umble pe langa leagane, si vad ca n-am avut accidente. Uneori il urmaresc din alt colt al parculetului si-mi dau seama ca n-am cum sa-l protejez de vreun accident de la distanta aceea, mai strig dupa el uneori ca sa nu uite pe unde are voie, dar in general e OK. Mai greu cred ca e pentru alte mamici ca vad copil nesupravegheat si nu stiu ele ce copil intelegator este. Mai lucram acuma la disparutul din raza vizuala fara sa ma anunte, ca-mi ingheata sangele cand nu-l mai vad pentru ca si-a mutat tabara in alta parte.

Mihai este un copil caruia ii place absolut orice. Si daca nu e foarte amator de ceva, in general cu putina manipulare din partea noastra reusim sa-l motivam. Aseara de exempu facea scandal ca nu face baie decat cu taica-su (care era la o bere cu echipa lui si cu seful din strainatate). L-am rugat atunci sa m-ajute sa-l spal pe Andrei, a fost OK, asa ca a intrat si el in vana si-l freca de zor pe Andrei cu sapun, mai mare dragul. Apoi am avut scandal ca el vrea sa se spele singur, asa ca l-am lasat si doar din vorbe il mai corectam pe unde sa se spele si cum. S-a si clatit singur cu dusul, nu mai conteaza ca toata baia era plina de apa, ajunsese si pe parchetul din hol.
E foarte fericit cand poate sa ne ajute cu ceva, sa faca treaba de oameni mari.
Mihai merge si la inot acuma, e cel mai mic, dar e singurul care se sterge si se imbraga singur. Il mai ajut si eu cate un pic la sosete sau papuci, dar in rest e foarte descurcaret. E tare simpatic cand intarziu un pic, nu se impacienteaza, se sterge singur si e aproape imbracat in timp ce alti copilasi mai mari ca el asteapta sa le vina mamicile. Mi-e un pic teama sa nu-ntarziu prea tare, cred c-ar fi in stare si sa plece singur acasa.
Am tras cu ochiul la piscina sa vad ce face el in apa, m-am topit toata cand am vazut cat e de fericit si-n elementul lui in apa. Toata fata ii rade cand "inoata", e cu gura pana la urechi, ii intra apa in gura, dar a invatat s-o scuipe si e tare bucuros de tot ce face acolo.
Cand l-am vazut asa, mi-am zis ca merita efortul din partea mea, ca nu-i chiar usor sa mai incluzi si activitati extrascolare, trebuie sa ma organizez pentru drum, sa-l las pe Andrei undeva (c-am fost odata cu amandoi si a fost graznic cu unul in brate si altul de dirijat).

Andrei a inceput si el cresa luna asta, dar n-a frecventat decat vreo 10 zile. A facut muci care dupa 10 zile au evoluat intr-un puroi in gat de-am ajuns la 40 grade. Atunci ne-a dat dr antibiotic oral (Zinnat), dupa doua zile a ajuns la 41,3 grade (in ureche). Am primit suplimentar gentamicina injectabil, dupa inca doua zile, puroiul la fel si febra tot la 39,7, dar nu mai reuseam decat cu Novocalmin sa i-o cobor. Am schimbat pe Augmentin, si-a doua zi n-a mai avut febra deloc. M-am mirat ca nu m-am speriat la inceput, dar acuma c-a trecut ma ingrijoreaza un pic ca nu stiu daca a facut convulsii sau nu (ca era noapte cand a avut febra mare). Dr zicea ca mai mult ca sigur ca nu, el este inca pe anticonvulsiv Depakine, urmeaza ca intr-o luna sa renuntam complet la el, plus ca febra nu a crescut brusc.
Acuma ma bucur ca am ales sa facem totusi tratamentul asta anticonvulsiv, desi unii dr ziceau ca nu are nevoie. Cine stie, poate anul asta de tratament l-au protejat suficient de bine la episodul asta febril. In rest e un copil foarte vesel, prietenos ca si Mihai dar parca mai determinat in ceea ce vrea sa faca. Nu reusim sa-l pacalim sau sa-l orientam spre altceva. Probabil ca la el se vor face simtite mai bine tantrumurile de care ati tot povestit.

Urmeaza vara asta sa plecam la munte si la mare la noi, sper sa ne simtim bine, sa ne odihnim si sa ne relaxam un pic, mai ales noi, parintii.

Na, ca iar m-am intins cat e ziua de lunga. Sorry.
Sper ca voi sunteti cu toatele bine si absenta masiva e doar din motive de suprasolicitare din partea prichindeilor sanatosi.

Dana cu minunile ei: Mihai (20.04.2005) si Andrei (3.04.3007)
http://community.webshots.com/user/danuta_t

Mergi la inceput