Fulguleti de nov-dec 2006 (162)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns acs spune:

Marani, Roxanica, multumesc! Sper ca luni sa raportam ca am scapat de boala.

Marani, adica Maria , si mie (de fapt noua) ne place mult numele "Maria". Si suntem inconjurati de Marii (cea mai noua Marie e finuta noastra). O vecina, mama unei prietene de-a fetelor, zice mereu ca "ce de Marii; vor regreta ca n-au si alt nume cand vor fi mari" :(. Eu sper ca nu va fi asa. De fiecare data le zic fetelor ca sunt multe Marii, Ioane, pentru ca sunt nume foarte frumoase :).
Bubamara cea frumoasa! Succes la pasaport! La mine-i pe dos: toti striga dupa mine. Victor a plans cand m-a fotografiat, pentru ca l-a luat taica-su de langa mine. Mai avea putin si urla si Ioana. Dar trecuram si peste asta!

Dianarus, sanatate baietilor!
Cat despre job, mai bine sa ai de unde sa alegi, nu? Tin pumnii sa se aranjeze toate cat mai bine!
Daca ar fi dupa mine (adica n-ar conta banii), as fii acasa, crescandu-mi copiii. Asta-i visul meu :).

Nu v-am zis ca aseara ne-am tuns: Victor, Maria si eu. Bursucul arata a barbatel :). Mi-e drag de nu mai pot! Mariei si mie trebuia sa ne taie varfurile, dar am ajuns taiate in scari. Printesa e frumusica foc; are numai onduleuri. Dar la mine... Cand am ajuns dimineata la serviciu mi-a zis o colega: "Mai bine te tundeam eu" :). Stef cica-i place, dar am o usoara senzatie ca incearca sa-mi intre in gratii :).



Manuela, Stefan si cele 3 minuni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shoshika spune:

Acs, multumim de intrebare... Tudor e bine. Face numai nazbatii. Intoarce toata casa pe dos de trebuie non stop sa strang in urma lui. In rest, e bine, slava Domnului! Sanatos si grasan! Pe-afara alearga dupa copii mai mari, iar daca-i vede jucandu-se, hop si el in mijlocul lor. Unii copii (mai ales fetele) sunt rautaciosi cu cei mici. Nu inteleg de ce... Iar Tudor le vorbeste pe limba lui cu atata drag... Si s-ar juca cu ei. In sfarsit, sper sa ramana asa sociabil. Cam asta facem noi... Plimbari, joaca, mancare si cam atat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shoshika spune:

Roxanica,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shoshika spune:

Dianarus, mult succes la doctor astazi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shoshika spune:

Gata, ma duc la treaba. Tudor doarme si am o gramada de facut pana se trezeste. Va pup si va doresc o dupa-amiaza placuta si linistita!
Sper sa mai reusesc sa intru diseara!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:


marc sta singur frecvent, in special in cursul diminetii, cand fac treburile casei. ce inseamna singur? fie vine si vede ce fac si pleaca, mai 'vorbim', se uita la desene pe minimax, se joaca, iar ma verifica la bucatarie... fie eu sunt la etaj el la parter si atunci il verific la fiecare 2-3 minute. de ce?

pai eu gatesc zilnic, atat pt copii, cat si separat pt noi. spal la fiecare 2 zile, cate 2 masini, adun, pun la loc sau calc rufe tot la fiecare 2 zile. aspir, sterg praful, dau cu mopul la 2-3 zile, pe portiuni, fie camerele si baia (etajul) fie parterul (living+bucatarie), fie holul si scarile. cam de 2-3 ori/saptamana am rabdare sa adun/sortez jucariile imprastiate prin toata casa...
toate astea le facmai bine si mai repede in cursul diminetii cand e treaza. el are si acum somn agitat si ziua si noaptea si prefer sa nu fac zgomot sa fiu sigura ca doarme.

daca e cald iesim, daca nu, nu, chestie valabila de vreo 3 luni. dupa cate am tras cu racelile asta e decizia mai buna pt noi.

cand doarme dupa pranz e momentul meu de relaxare. citesc forumul in timp ce mananc, citesc pe net chestii legate de gradi si activitati pt ianis, shopping pe net si alte rasfaturi.

dupa 4pm se trezeste marc, apoi vin si ianis cu tati de la serviciul fiecaruia si in sfarsit ma bucur de muschetarii mei. pt ca fac tot ce pot dimineata, dupa-amiaza ne putem bucura in 4 de restul zilei. chiar daca asta inseamna ca marc mai sta si nesupravegheat. a trebuit sa-mi depasesc frica, nu am de ales.

ar fi doar varianta, inacceptabila pt mine, de a face totul dupa-amiaza, cand e tati acasa, dar atunci pierd din timpul cu ianis, care si asa se rezuma doar la dupa-amieze+seri...

asta e din ciclul cum se-mparte varza in tzashpe sa faca fericiti pe toti



Marc 1+ si Ianis 3+


Pozele noastre / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52587" target="_blank">Nasterea lui Ianis / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=113084" target="_blank">Nasterea lui Marc

Mananc deci slabesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

salutari!

BUCURESTI .....VIN!!!! diseara/la noapte ajung. maine....cu cine vrea, unde vrea. nr. meu e 0745636220.
maine dimineata sper sa merg in ikea, in principiu am vb si cu diana, ca vin si ei.
IASI ..... ANUNTATI DACA VRETI CEVA DIN IKEA!
nu citit nimic, nu raspuns nimic. plec acasa sa imi arunc trei chestii in bagaje, sa pup copilul pana il tocesc si apoi sa plecam. va pupic pe toate!
we placut!

Laura lui Daniel - 14.11.2006
Poze Daniel

slideshow Daniel

Mamici din Iasi

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">Fulguleti noiembrie-decembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

haideti sa va zic de pisi: eu, harnica, ma apuc sa spal geamurile de la balcon-are 9 m lungime! pe pisi nu o las in balcon, ca era doar in ciorapei, asa ca statea in pragul usii dinspre bucatarie si ma privea si vorbea pe limba ei. m-a privit ce m-a privit, a vorbit ce a vorbit, si la un moment-dat imi dau seama ca e liniste. nu plecase niciunde, era prezenta si ma ajuta. mai precis, a pus mana pe un servetel cu care o stersesem eu pe manute si la gura dupa ce mancase branza, nu stiu cum de mi-a scapat si nu l-am aruncat, si tacticoasa stergea geamul termopan de la usa din bucatarie care da spre balcon! sa mi se faca rau, la cei 9 metri lungime nu imi mai trebuia inca un geam in plus, dar mi-am tinut gandurile pt mine si am pupat-o pe fata mamei harnicuta! asta dupa ce acum cateva zile freca gresia cu elasticul meu alb de par! e bine sa ai o fata pe langa casa omului, nu?

chris + alexandra

bebeii nostri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acs spune:

Chris, mortala Alexandra!!!! pisi harnica

Asa-s si ale mele. Vor sa ma ajute, mai ales cand eu nu-s doritoare :). Ca atunci cand le pun... se mai lasa si cu maraieli. Mai nou, seara, dupa ce-l spal pe Victor, le apuca harnicia prin baie. Arunca apa din albie si apoi incep sa frece tot ce le iese in cale (cada, chiuveta, WC, gresie; la oglinda nu ajung :) ) cu peria de unghii si sapun si apoi umplu cada, sa se spele si ele. Cica: "Mami, nu ne multumesti ca te ajutam?" Cum sa nu le multumesc? :) Am ajuns totusi la o intelegere: fara sapun, numai cu apa. Aseara era uda toata gresia, de era sa-mi sparg capul :).


Weekend superb tuturor!


Manuela, Stefan si cele 3 minuni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Citit pe diagonala diagonalelor.. azi in afara de prestat plimbare, am prestat si sufle de conopida dupa reteta de-a minunatelor.. yamy, yamy. Conu deja s-a delectat. Ah, si budinca de ieri a avut succes si-a trecut testul boierilor si-a lui tati lor.

Donia, cum mai e Cristinel cu burtica?

Aka, pare rau pt degetele prinse in usa.. asta e si stresul meu. Stai linistita.. nu sunteti nici primii, nici ultimii. Si e de abia inceputul.. Matei de abia si le-a prins singur . Iar nepoata mea cea mare si le-a prins acu vreo 2 ani la masina.. brr, bine c-a trecut. Cat despre galeria ce-a cazut.. si conu mai trage de perdea; eu sper ca la noi e bine ancorata. Sper.

Acs, da sti ca puteam sa ducem doar fotografii in loc de copii? Si eu am asa un vis..

Yagmur, sa-l stapaniti sanatosi! Si da, acu c-ai zis tu s-ar putea ca pe Luca sa-l deranjeze ceva de nu doarme bine noaptea.

Adina, noi am vrea sfarsitul lui mai.

Dianarus, jos palaria la asa mamica harnica.. care gateste zilnic. Ce-a zis medicul? Aoleu, ca-s : felicitari pt luat job-ul.. hi, hi nici s-ai prea multe alegeri la dispozitie nu-i tocmai lejer.. greu e s-alegi.


Ah.. si eu sunt o Maria...



Are mama doi flacai.. Matei (6) si Grigore (1)

Mergi la inceput