Fulguleti de nov-dec 2006 (162)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luly spune:

'neata si de la Constanta dintre fulgi de nea. Nu-mi vine sa cred ce frumos ninge, cu fulgi maaaari de zapada. Nici iarna nu vedem asa ninsoare pe aici pe la noi.

Laura bine ca-i scapat doar cu sperietura. Las ca masina se face ea.






Luly mamica de Maria Isabela si Diana Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desiree spune:

numai daca va era dor


Alina,mami de Mihnea-Octavian,un anisor si un pic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desiree spune:

dandusa, haaaa! deci i se facuse dor de tine in mijlocul noptii!

faza de dimineata: tati se scoala tiptil sa plece la servici...octavian se trezise si l-a vazut, eu dormeam si patul de sub mine la fel si ma trezesc in icnete de plans..octavian imi arata locul gol de langa el.....si plangea cu lacrimi..a venit tatsu l-a luat in brate, am incercat sa-l readorm si sa-l pun la san, nici vorba, nu s-a dezlipit de el a stat langa el pana s-a ras si s-a spalat pe dinti si s-a imbracat...acu ne gandeam cum sa facem cu plecatul la servici sa nu urle dupa el...dupa vreo ora timp in care lui tati ii cam trecuse ora de plecare cam de multisor ...am reusit sa-l pun putin la san si sa suga si tati s-a strecurat afara...cred ca ar fi fost inutil la cat era de agatat de el sa incerc sa-i explic ca tati trebuie sa plece la servici...ma gandeam cum sa-i explic unui copilas de un an ca tati "trebuie" sa plece! cum adica "trebuie"? seara tati petrece foarte mult timp cu el de cand cu dorul asta nebun, dar se pare ca pt octavian nu e suficient..ne vrea pe amandoi langa el non-stop, mititelul de el!daca eu dispar de langa ei vine si ma cauta, daca dispare tati merge sa-l caute, daca suntem in camere separate face ture de la unul la altul!unde e problema, ca eu nu o gasesc! o fi normal,o fi o faza trecatoare, o fi sentiment de insecuritate, nu stiu!ii ofer tot ce e mai bun din mine si tati la fel, nu vreau sa-l vad suferind asa, imi doresc sa fie mare si sa-i explic si sa rezolvam problema fara plans si sentiment de abandon..si minciunele!

edit: poate totusi sunt maselele!


Alina,mami de Mihnea-Octavian,un anisor si un pic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

quote:
unde e problema, ca eu nu o gasesc!
pai eu cred ca ai gasit-o.
quote:
.ne vrea pe amandoi langa el
ceea ce mi se pare perfect normal. tie nu-ti place sa ai in jur persoanele iubite? nu iti pare rau cand una din ele pleaca?

si eu am incercat initial sa il distrag pe d cand pleca A la serviciu. dar am gandit ca nu fac decat sa il mint si eventual sa ii creez o nesiguranta, ca A poate dispare oricand de langa el. asa ca, usor-usor, am inceput sa ii explic si sa il las sa vada cand pleaca. (pe usa de la sufra, ca pe aia de la intrare si acum e greu. vrea sa plece si el...). la noi e mai usor pt ca ii spun ca dupa amiaza mergem si noi la tati la serviciu, si o facem aproape zilnic, e aproape si mergem pt 10 min, suficient insa cat sa ma tin de promisiune. cand plecam de acolo ii spun ca vine si tati, mai are un pic de treaba si vine si el inapoi diseara. nu e mereu usor dar decat sa il pacalesc...eu zic ca asta e o varianta mai buna. cel putin pt noi.


diana si david 03.12.06

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desiree spune:

dianocica,asa am zis si eu ca nu e bine sa-l pacalesc..oricum urla cand il vede iesind pe usa de la intrare ca in camere nu urla ca incepe sa-l caute si il gaseste imediat...daca ii pomenesc ziua de tati imi arata usa si incepe sa traga de chei si sa vrea sa plece

din pacate noi nu putem sa-i facem vizite lui tati la serv ca ma gandii si la asta, e cam complicat....


Alina,mami de Mihnea-Octavian,un anisor si un pic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:

incercarea de a evita manifestarile de frustrare ale copilului prin distragerea atentiei (pacalitul si 'povestile') 'tin', 'merg' pana la o varsta. cam pana la varsta copiilor nostri :))

si de acum incepe 'lupta' noastra continua cu micile lor frustrari, inevitabile de altfel. ele existau si pana acum, dar copilul nu se manifesta cu atata patos - vezi tipete si urlete si plans si jale ca pleaca tati... -

solutii universale nu exista. exista doar timpul si rabdarea care le rezolva pe toate.

unii copii accepta mai repede explicatiile, unii mai greu. primii, par sa inteleaga deja explicatiile, desi, va asigur, copilul nu intelege pe deplin ce se intampla, apare si o doza de obisnuinta, apare increderea, vazand ca temerea ce l-a facut sa sufere nu are loc (in speta plang dupa tati crezand ca ma paraseste de tot si vad zi de zi ca asta nu se intampla de fapt - asta are legatura si cu memoria recenta ce se dezvolta, adica nu mai uita totul de la o zi la alta).

alti copii au nevoie de mai mult timp sa se impace cu micile frustrari cotidiene, luni de zile poate... nu e vina mamei, asa stau lucrurile. tot ce poate face mama/bona/cine il ingrijeste este sa-i fie alaturi, fizic, de fiecare data, chiar daca explicatiile nu sunt acceptate/auzite pe moment. este de preferat sa nu incerci sa explici ceva unui copil in plina manifestare a frustrarii (cand tipa, se zbate, etc) este inutil. mai util ar fi ca explicatia sa aiba loc imediat ce s-a linistit un pic, si sa fie de fiecare data aceeasi.

noi ii spuneam de fiecare data de ce merge lumea de serviciu: pt bani. si ce facem cu banii: cumparam papa, lapte, apa, etc. si mentionam tot ce-i place lui. aceeasi explicatie o foloseam si cand manca ceva deosebit, cand cumparam o jucarie, un cadou pt cineva, etc. adica dezvoltam/explicam ideile care ii nasteau frustrari mai ales in momente pozitive, cand e mai receptiv si deschis.

cea mai grea perioada este cea in care constientizeaza tot mai bine frustrarile/limitele vietii cotidiene, dar nu le poate exprima verbal sau nu poate actiona direct pt a raspunde la ele. este greu pt copil, este f.greu pt mama.
din fericire se rezolva, asa cum spuneam, cu un pic de timp (saptamani sau luni) si multa rabdare. ca dragoste exista in fiecare.

imi place mie sa cred ca suntem aici sa ne sprijinim una pe cealalta. cu pareri, cu impresii, cu idei bune si mai putin bune, cu informatii citite sau traite. din toate poate aparea cate ceva bun.





Marc 1+ si Ianis 3+


Pozele noastre / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52587" target="_blank">Nasterea lui Ianis / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=113084" target="_blank">Nasterea lui Marc

Mananc deci slabesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

scurt si la subiect, ca n-am dispozitie de mai mult :
cand plec eu de acasa (de 3 ori pe sapt cate 3 ore, ca merg la fitness), Oana ramane cu maica-mea.. si de fiecare data (in ultima vreme) incepe sa planga dupa mine.. maica-mea a vrut la un mom dat sa o distraga si eu sa ma stercor pe usa afara. n-am facut asta si nu mi se pare ok. pt ca de fiecare data cand n-o sa ma aiba in raza ei vizuala o sa creada ca am plecat, am parasit-o. ce fac eu: cand plec, o iau in brate, o pup mult si-i explic ca mami pleaca in oras cu treaba si cand ea se intoarce de la plimbare si isi papa fructele, mami e inapoi 9ii dau intotdeauna un termen de intoarcere legat de rutina ei, si il si respect)... se linisteste treptat, nu plec pana nu e complet linistita si nu mai plange, si pana nu-mi face pa-pa. mai nou face asa si la tati, dc il vede plecand dimineata. folosim aceeasi metoda, chiar dc tati mai intarzie. dar de regula, ea doarme cand pleaca tati, si numai ma intreaba de el cand se trezeste, ii explic ca e la servici si se intoarce seara , si de obicei nu plange (decat dc e plecat mai multe zile)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

Bai..am si eu o mare intrebare la voi...De cand cu dintii si cu maselele astea (mama lor de masele) cu ce tip de biberon/canuta/tetina serviti voi laptele si apa?
Noi(darius) am renuntat de mult la bibe pt k rodea tetinele si facea gaura cat China, si apoi punea tot laptele pe el, in pat sau mobila.Am trecut la niste canute tot cu un fel de tetina din silicon,dar mult mai gros, cu sistem anticurgere...Bineinteles k nici astea n-au rezistat si au avut soarta biberoanelor. Am cumparat alta canuta cu ciocul din plastic, dar invelit intr-un cauciuc...L-a ros si pe-ala....Nu stiu ce sa mai iau..Voi ce folositi? A mai patit careva ceva asemanator???


Madalina32
+Darius Cristian ( 14.12.2006 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

desiree cum merge la noi:
tati pleaca primul. ii spun ca tati pleaca la servici. ii spunem ca tati pleaca, vine inapoi, cand se trezeste dani tati va fi acasa. cand iese efectiv pe usa zice hmmm, hmmm, adica ce se intapla. si eu povestesc again. apoi plec eu, aceeasi pregatire. mami pleaca la servici. invariabil el raspunde "tati". eu spun ca da, si tati e la servici, pleca si mami si cand se trezeste dani vom fi amandoi acasa. si il intreb: dani cu cine sta acasa. si el spune etaaa!!! (adica, geta, bona). cand plec eu tot asa il aud hmmm, hmmm, si bona ii spune ca am plecat la servici, tu ramai cu geta si mami vine acasa cand te trezesti. noi am avut noroc, a plans si dani, dar fix 5 zile, apoi gata.
sunt sigura sigura ca se va obisnui si octavian cu ideea, doar ca ii este un pic mai greu. si, sincer, nu cred ca tine de tine, ce faci tu cu el acasa, cum va jucati, etc, cand nu e tati. doar, vb dianei, va vrea pe amandoi. non stop, daca s-ar putea.


Laura lui Daniel - 14.11.2006
Poze Daniel

slideshow Daniel

Mamici din Iasi

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">Fulguleti noiembrie-decembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

trebuie sa va zic si voua. ma uitam la pozele din concurs si am gasit una...am plans...de emotie, de fericire...de amintiri...nu stiu, tare rau m a impresionat. nici nu stiu a cui e :) se cheama 2 minute de viata, e www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=1" target="_blank">aici


diana si david 03.12.06

Mergi la inceput