LMA Albinute & bondari de martie-aprilie 2007 (77)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns radcarmen spune:

La multi ani Albert Gabriel!

Eliana imi pare rau ca iar e Elena bolnava. Sper sa scape de data asta teroristii. Iti doresc putere sa treci si peste asta. Dar am o intrebare: Eliana nu a fost vaccinata cu ROR? Nu ar trebui sa fie protejata sau vaccinul nu te ajuta sa nu faci boala ci sa faci o forma usoara, ca eu is in ceatza.

Fetele gravidoase din nou, Ddana si Aliona va doresc sanatate si in rest va doresc ce va doriti voi sa se implineasca. Doamne ajuta!

Roxanaaaaaaaaaaa
pentru ca tot ai in memorie impregnata atat de bine ziua de vineri anul trecut pe vremea asta, hai sa facem galerie:

Haaaaaaaaaaai Roxi ca mai e putin!


Carmen, mami lui Vlad Gabriel - atat de mare
Poze cu puisorul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

La muuuuuuuuuulti ani, Albert Gsbriel!


La muuuuuuuuuulti ani, Ionelac!


Aliona felicitaaaaaaaaaaari!
Normal ca o sa poti... Altfel nu aparea bb neprogramat...
Iete ca la mine au venit 3 neprogramati si am putut... inca mai pot... mai vedem pana cand


radcarmen a facut otita. ROR este rujoela, rubeola, oreion (tot cu O )


Daca va plac pozele noastre, votati-ne! www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=10" target="_blank">cei trei sau www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=22" target="_blank">in2 ... sau amandoua

Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zadi spune:

Elyanne- poate ar fi bine sa o intrebi pe dr. voastra daca vaccinul anti pnemunococ n-ar scapa-o pe Elena de atatea raceli si viroze. Din cate am inteles eu vaccinul asta care mai are inca ceva, nu stiu ce, ar cam rezolva problema. Poate asa scapati de antibiotic. Sanatate multa si asa cum ti-am mai zis fii puternica ca tu esti stalpul casei.

Si acum cateva ganduri pentru "din nou viitoare mamaici".

Ma gandeam infiorata ca va trebui sa incep serviciu. Seful meu ma presa inca de cand avea Ingrid 6 luni sa ma reintorc la job.
Incercam sa gasesc pe cineva care sa aiba grija de zanica mea. Nimeni nu era ca mine, nimeni nu putea avea grija de copilul meu asa cum o faceam eu. Simteam ca vreau sa se rupa lumea in doua. Vroiam sa se intample neaparat ceva care sa ma determinte sa raman langa puiul meu fara sa mai trebuiasca sa dau explicatii.
Din punct de vedere fizic eram aceeasi, aceleasi probleme de sanatate. Si uite ca se apropia vacanta si de obicei de ziua mea vreau sa fiu la mare. Am ajuns la mare si am facut nebunii cu al meu sot pentru ca am zis eu sa nu ratez cele doua zile pana sa imi vina musafirii. Si a fost foarte bine si frumos.
Ne-am intors de la mare si tot asteptam sa imi vina. Plecam la munte cu ai mei si imi spune mama dupa ce iesim de la restaurat " mama da ce burta ai, nu cumva esti gravida?". Eu ii spun ca nu am cum pt. ca trebuie sa imi vina si ca sunt umflata.Dupa doua zile mi-a venit ceva...a durat doua zile dar nu era ca de obicei. Mai astept inca cateva zile insa deja in sufletul meu se instalase o tristete maaaare mare de tot. O contradictie intre ceea ce imi doream si ceea ce simteam si mai ales intre ceea ce trebuia sa simt. Adica mi-as fi dorit al doilea copil, dar nu acum, si totusi l-as fi vrut ca sa am un motiv suficient de puternic ca sa nu ma reintorc la serviciu si sa pot sta acasa cu zana si iarasi parca nu vroiam pentru ca una e sa ai un copil si sa i te dedici in totalitate, sa ai timp pentru el si sa te poti ocupa asac cum iti dorest de el si alta e sa ai un copil pe care ai inceput sa il educi si inca unul mic de care trebuie sa ai atat grija. Nu credeam ca voi putea sa fac fata, nu stiuam cum ma voi descurca, ma simteam incoltita de ganduri urate fata de fiinta mica din burtica...........
Am facut testul erau doua liniute. Ma bucuram si ma intristam. Nu am stiut sa reactionez corect.

Acum privind in urma ma consider infantila, demna de dispret pentru ca nu am avut puterea sa ma bucur de atata fericire si binecuvantare. Un copil este un dar nepretuit ce trebuie primit cu inima deschisa.
Sfatul meu: aveti puterea sa va bucurati, aveti incredere in voi ca veti gasi resursele necesare sa iubiti al doilea copil, sa aveti grija de el, va veti descurca. Viata voastra va fii una frumoasa. Iubiti-va pe voi inseva si pe puiutii din voi. Simtiti-va speciale si frumoase, admirati-va si nu ratati niciun moment din cele noua luni. Nu pierderti clipe pretioase cu ganduri negative, fiti mereu optimiste. Bucurati-va ca ati fost binecuvantate !!!!
Va doresc toata fericirea din lume, sarcina fara probleme si sa adaugam un fratior si o surioara in familia noastra.

Dana-mami de zana si zan
Ingrid (25.12.2004)
Ian (16.03.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Zadi in ultimul timp au facut cu schimbul toti... si nu a trecut prea mult timp, ca au luat-o de la capat...
Avem in plan vaccinul, pentru toti 3, dar dupa ce termina piticii cu astea obligatorii... si sa fie sanatosi...
Probabil ne apuca vara...




Daca va plac pozele noastre, votati-ne! www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=10" target="_blank">cei trei sau www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=22" target="_blank">in2 ... sau amandoua

Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuna spune:

Buna fetelor!

Intrasem tot cu problemele mele dar mi-au mai trecut cand am vazut ca vin alte gravidute in grup. Felicitari ALIONUSCHA ca numai pe ea am voie sa o felicit... Sigur veti fi bine. Tu esti tanara, sanatoasa, sotul isi doreste mult inca un copil.... Daca as ramane insarcinata acum cred ca sotul ar fugi in padure ca nu mai vrea copiii dupa episodul din primele luni cu maria si continuarea. Nu am mai discutat despre adoptie dar sper sa nu se fi razgandit. oricum nu e cazul sa ne gandim acum la asta.

COOLUTZ- imi pare f rau ca si Andrei are probleme de astea cu greutatea. El nu mananca suficient sau nu asimileaza ? Iar pentru febra e bine sa te duci cu el la medic pentru ca din experienta iti spun ca ce este peste 38.5 nu e de la dinti.

ZADI- vitaminele i le dau asa pentru a completa alimentatia ei deficitara ca m-am lamurit de mult (desi pediatru sustinea altceva) ca nu-i cresc pofta de mancare. Iar cu mancarea ce sa spun... acum ca e si bolnava nu mai vrea nimic solid dar sper sa-i treaca in cateva zile ca o tine numai cu lapte cu cereale si iaurt, eventual putine fructe (banana cu branza si suc portocala). Am incercat diferite budinci dar nu mananca mai mult de 2-3 lingurite deci cam zero.Pentru noi oricum fac des mancare la cuptor (riscul d ea o arde cand Maria ma solicita e mai mic) dar pentru ea trebuie sa aiba si zeama deci cam totul e supa sau ciorba si nici asa nu vrea de foarte multe ori. Iar cu mancatul des ... nu functioneaza indiferent cat de putin a mancat la masa anterioara. E un copil atipic si dificil. Pentru prima data o spun si-mi pare rau dar in privinta mancarii e un copil f dificil si nu stiu cum o vom scoate la capat. Nu mananaca mai deloc legume, carne nici atat decat in perioadele ei f bune dar si atunci trebuie sa fie un terci f subtire, uneori vrea ou, prefera iaurtul cu cereale sau banana si mananca chiar 180 g dar dupa o zi de greva foamei si uneori mananca cu placere laptele cu cereale si banana cu para . Daca nu ar sta asa rau cu greutatea nu m-as stresa prea mult si nici nu as face prea multe concesii alimentare. In conditiile astea insa gresesc si eu mai mult ca-i pregatesc si cate 2-3 feluri pentru masa de pranz si ma mai si enervez cand vad ca dupa tot chinul ea abia mananca 80-100 g asta in cazul in care nu refuza categoric.

Aseara dupa o zi in care evident mancase f prost a venit ora de culcare, i-am dat sticluta cu laptic, a mancat 70 ml cu pofta a a inceput sa planga rau, am ridicat-o si a vomitat in jet tot dar a vomitat asa de mult si mirosea a acru incat cred ca a varsat si din masa anterioara. Si s-a mai trezit sa pape tocmai la 2.45. Deci ea a sta practic flamanda de la ora 16.00 cand a mancat iaurtul cu cereale pana la 2.45 noaptea. Si cum sa nu slabeasca. Zile intregi ea nu ar manca decat vreo 2 mese si alea asa de cate 100-150 ml. Si nu exagerez.

PAXELA- am citit despre Nutren junior. E incurajator ce scriu ei acolo si pare potrivit pentru situatia noastra dar ma descurajeaza ca are caragenan (nu ma gandeam ca pot pune asa ceva in laptele pentru copii) si pretul pentru ca la fitele Mariei eu arunc de multe ori laptele fara ca ea sa se atinga de el deci nu cred ca ne-am permite nici financiar. E posibil de asemenea nici sa nu-l acepte asa cum a facut cu nan-ul sau novalac antireflux.

ELYANNE- imi pare tare rau ca Elena s-a imbolnavit dar poate gemenii nu iau data asta nu stiu ce sa spun...

Va las ca am mancarea pe foc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuna spune:

Elyanne- azi nu ma mai lasa sa votez, de ce? Se voteaza o singura data o poza?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Aliona ,felicitari,si lasa la mine Edy a fost surpriza si uite ca m-am descurcat,cum,nu-ti spun,dar ma descurc.



Ddana ti-e doar .


Eliana imi pare rau ca mandra ta e iar bolnavioara,ufff o dati dintr-una in alta ,foarte nasol.


La multi ani Albert Gabriel sa cresti mare sanatos si frumos!

Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 album no2 albumul no3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Tzuna nu merge decat odata tot concursul.

Multumim pt. voturi


Nu prea trag sperante sa nu o ia si baietii... nu s-a intampalt niciodata asta... Asa ca asteptam cu interes sa vedem ce urmeaza.


Daca va plac pozele noastre, votati-ne! www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=10" target="_blank">cei trei sau www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=22" target="_blank">in2 ... sau amandoua

Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coolutz spune:

albert

ALIONA - felicitari ...ai sa vezi ca o sa fie bine...mai ales ca sotul tau e in culmea fericirii...

DDANA-foarte frumos mesajul de ziua lui dragos...dar cred ca am mai spus asta... ...si urmatorul mesaj im iplace...[:P]


despre andrei...ieri a inecput de dimineata cu febra 39+...i-am dat nurofen..si numai nu i trecea febra..asa ca peste o ora i-am dat si paracetamol...eu nu am mai avut pb cu andrei pana acum si m-am panicat..trebuia sa ii scad cumva febra...saracul era lesinat, nu sugea numai gemea ..teoretic stiam ca nu se da la intervale asa mici antitermicul...puteam sa ii fac impachetari...dar....

si-a revenit si intr-un final a adormit..cand s-a trezit avea febra 40+...ei, atunci m-am speriat ..i-am dat din nou paracetamol..trecusera 4 ore, i-am facut impachetari cu apa cu otet, am chemat dr...nu are nik la plamani ..are amigdalele inflamate...l-a trecut pe antibiotic puternic- zinnat+antitermice...cu temeratura asa mare nu e de jucat
seara a mai avut o sesiune cu temperatura 39+ dupa care si-a revenit super bine...noaptea de care ma temeam a trecut lejer fara febra si acum e ok, doarme...atata doar ca mananca doar jumatate din ce ii pregatesc..dar trecem noi si peste asta


TZUNA- fata de maria, andrei mananca super bine...dim in jur de 200g fructe cu biscuiti cu iaurt, la amiaza cam 200-250g supica legume+jumatate de iaurt(aprox. 100g) pe la 6 cam 150-200g gris/orez/cereale cu lapte si eventual fructe, iar lpe la 9-10 ii mai dau un pic de cereale-max 100g + 60-100g lapte + ce mai suge de la mine..mai suge noaptea si dimineata-habar nu am cat
in medie ia cam 300g/luna...restul le alearga si le kk

,
andrea si andrei(6april2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns riloasa spune:

COOLUTZ, si puiul meu a avut 3 zile febra. Mie pediatra mi-a zis ca este eruptie virala. Vreau sa va zic ca astazi i-a aparut pe burtica si pe spate bubite mici si roz. A avut dreptate, este viral.

MIHAITA 31 MARTIE

http://riloasa.myphotoalbum.com/

Mergi la inceput