Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (29)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Aralia spune:

quote:
Originally posted by mihuta

Si la noi la fel, chiar ma gandeam azi ca parca ar fi un cos de magician cosul nostru de rufe....Din fericire nu le calc eu, ca daca era dupa mine nu calcam nimic (dar stiu sa intind rufele frumos )

mami de Sophia




Si eu intind rufe frumoooooos! Daca trebuie sa calc ceva, parca m-ai lovit cu leuca...noroc ca sotul meu nu poarta camasi, ca as innebuni... Pentru botez i-am calcat o camasa si mi-a luat o ora, o calcam pe o parte, se sifona pe cealalta si tot asa...


Aralia de Piu Mic Alexia Diana
5 Nov. 2007


poze
www.youtube.com/watch?v=fHuyBOXikpM" target="_blank">Alexia in centrul de activitate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aralia spune:

quote:
Originally posted by Vasari

Aralia, pentru tortul de crema de zahar ars: incearca sa pui un strat de nuca peste crema, inainte de a turna blatul. Face diferenta!!

Alina si Maria - 3 NOV 2007
_
Sa traiesti pe Pamant poate fi scump, dar include o calatorie gratuita in jurul Soarelui in fiecare an.



Asa o sa fac, oricum am nuca multa pentru ca nu am apucat sa fac mucenici...

Aralia de Piu Mic Alexia Diana
5 Nov. 2007


poze
www.youtube.com/watch?v=fHuyBOXikpM" target="_blank">Alexia in centrul de activitate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Ecaterina eu ii dau lapte praf de 3 ori pe zi si in rest tzatzica ,dar face scandal mare cand o pun la san ...m-am muls intr-o zi si abia am scos 80 de ml de la ambii sani deci saracuta nu prea mai are ce sa suga.
Supa i-o fac pasata si o mananca f bine cu lingurita ,azi ii cumpar piersica si ii fac piure cu mar amestecata.

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)


poze si filmulete


povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellis spune:

MIHA - EU PUN TOBRADEX, DAR E PT INFECTII; STIU CA NU SE POATE FACE NIMIC DC E CANAL INFUNDAT, SE DESFUNDA EL, SAU INTERVINE MEDICUL DUPA 1 AN.
VA PUPAM, IESIM LA PLIMBARE.

CAND INCEPEM SA II TINEM PE BEBEI MAI MULT LA 45 DE GRADE/? EU O TIN INCLINATA CA ARE REFLUX, DAR VREAU SI MAI MULT..

Ellis,de ALESSIA MARIA (20.11.2007)

POVESTEA NASTERII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creem spune:

Amy26..eu am catelul de mult, are aporpae 10 ani si nu m-am indurat sa il dau. S-a obisnuit foarte bine cu bebe, a invatat ca nu mai are voie in pat, desi inainte nu era nici o problema acum ii este interzis. Nu mai latra decat foarte rar la interfon, nu se mai bucura zgomotos, cand doarme fata e cuminte si merge pas pas, daca plange fata fuge repede la ea, vine cu noi in parc la plimbare, si nu sta singura cu fata in aceeasi camera. Din pacate eu n-o mai "gugulesc" la fel ca inainte pentru ca stau mai mult cu fata, nici n-o mai scot la plimbare, doar sotul o scoate. Si nu imi place ca i se aud labutele pe parchet si o mai trezeste pe asta mica zgomotul. In rest e o scumpa dragastoasa si cuminte. O am in poza cu mine de la gravide in albumul comun. Am intrebat medicii care mi-au venit in casa despre catel si doar unul mi-a zis ca el nu e de acord cu asta, ceilalti (3 la nr.) au zis ca daca e deparazitat si spalat corespunzator nu e nici o problema.

Ecaterina o mamica fericita de MARIA SOFIA (7.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creem spune:

Ellis..noi o tinem de mult (de pe la 3 luni) in poala la noi, si sta fata foarte bine la 90 grade Face si kk repede in pozitia asta. Si mai facem si ex acela cu tras de manute in fundulet de multe ori pe zi. Sper sa nu ii dauneze, ei ii place foarte mult. MAi ales cand plange daca o punem asa se linisteste si rade.

Ecaterina o mamica fericita de MARIA SOFIA (7.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amy26 spune:

quote:
Amy, eu stiu ca media de stat in fund e pe la 7 luni.. unii mai devreme, altii mai tarziu, ca sa se faca media .


Lixa,
mie medicul mi-a zis ca in jur de 6 luni o sa poata sa stea f. bine in funduletz...insa cum ai zis si tu,asta depinde de fiecare copil in parte....acum pt. o luna in plus sau in minus(6,7) eu una nu mi-as face probleme,doar dc trece de 7 luni atunci mi-as pune semne de




AMY si IUSTIN CRISTIAN(07.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Neata!!!

Vaiiii,da cat ati mai scris..

Pussi sa sti ca si mie mi s-a parut ca Elena seamana cu Bea.Da am zis ca nu sic nimic,ca poate mi se pare mie.

Ancutz Bea nu a mai vrut sa ia tatzuca in gura la 1 luna...facea niste crize....eu i-am dat completare de la 1 saptamana..Oricum nu mai aveam ,strangeam vreo 40 ml pe zi...apoi 20,apoi 10....si gata....Asa mi de dor cum sugea ea,,,micuta...
Laptele in biberon se pastreaza maxim 1 ora.Asa am citit pe o cutie.Daca sta mai mult,capata si un miros urat,numai sa vezi..

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)

Poze
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=483dfce8d8617b598d6e04&skin_id=701&large" target="_blank">Montaj



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

Buna dimineata si de la noi... de fapt doar de la mine, ca bebe doarme, abia l-am pus in patut... si eu cu cafeaua... va invit...

in legatura cu alaptatul in public, eu sunt pentru. Eu deja am facut asta de doua ori, odata cand asteptam la pediatrie, Lucas tot chitaia de foame si n-am avut incotro. A doua oara eram intr-un fel de mall, bine ca nu era foarte aglomerat... am mers la o cafenea din aia in spatiu liber, sa zicem, adica fara geamuri, am cerut o cafea, m-am asezat intr-un loc mai ferit si m-am astupat cu geaca. Trebuie sa recunosc ca si eu sunt mai rusinoasa, dar bebe nu-mi accepta biberonul, mai ales daca laptele e rece nici nu se atinge de el... Ah, si alaptez tot timpul in autobuz, de cate ori ma duc la oras (acum sunt de la tara, nu mai sunt de la Bucuresti, hehehe), la Segovia sau la Valladolid. Aici, mi se pare ca in Malaga, acum vreo cateva luni a fost un mare scandal, ca un paznic a dat afara din mall pe doua femei care alaptau si atunci s-au facut mitinguri pro alaptat in public, au fost mari discutii s-au facut grupuri de sprijin pt alaptat iar pe paznic au vrut sa-l dea afara din servici... Deci in mod definitiv nu trebuie sa refuzam bebelusii daca vor sa suga... cred ca e un lucru foarte normal. Imi amintesc ca erau inca in Bucuresti, eram gravida, fireste, si in metrou, care era destul de aglomerat, ca eram pe la Unirii, o femeie si-a ridicat bluza (nu avea sutien) si a dat sa suga copilului. Nu cred ca se holba nimeni... erau si multi baieti, adolescenti, dar nu s-au uitat si nici nu au comentat, ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat. Poate doar vreun mos libidinos, ca astia sunt cei mai nerusinati. Dar as avea de facut o avertizare: daca alaptati in parcurile de la noi, sa aveti grija cu parcuri de genul Herastrau, ca pe acolo umbla multi nenorociti... sa fie intotdeauna lume mai aproape, adica sa nu fiti complet singure...

Alina, deci nu sunt singura nebuna cantatoare...

Cami, sa nu crezi ca e tradare, dar eu, ca o mama grijulie, trebuie sa fac lista, sa aibe baiatul meu de unde alege. Oricum, in august, cand venim acasa, o sa insistam sa o vedem pe Stefi si sper ca nu ai sa ne mai refuzi...

Dany2007, in sfarsit, mai auzim si noi de tine! Am tot intrebat de tine, dar nimic. Ti-am vazut pustiul... foarte dragalas. Te mai induri sa-l lasi pe Luca pe mana unei baby sitter? Ti-am zis eu ca nu o sa mai vrei sa-l lasi cand o sa-l ai? Te mai ajuta cineva?

Mai erau fete carora voiam sa le raspund, dar nu mai stiu...
stiu ca intreba cineva de scutece nr 3 la 2 luni... Eu i-am pus lui Lucas scutece nr 3 pe la 1 luna... noi folosim Dodot. I-au pus nr 2 din maternitate iar pe la o luna deja ii erau mici, tot timpul ii iesea kk pe afara, pe sus... asa ca i-am luat nr 3... ca el la 1 luna avea deja 5 kg...


Jasmin si micutzul Lucas Daniel (28.11.2007)

www.flickr.com/photos/23373490@N02/" target="_blank">poze cu mogaldeatza


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

ank la cine ai fost la eco? Ale mele au avut, la eco de la 3 sapt. chistulete... Elena de 5 mm si Ana de 3mm. Am primit B Complex, am repetat ecografia la 2 luni si se absorbisera, la Ana era mic.. nemasurabil si la Elena de 1,5mm ... nu am mai primit tratament deloc ... trebuia sa repet ecografia la 4 luni, dar nu-mi place doctorita si n-am mai mers...Cu vaccinul, nu te stresa ca nici noi nu l-am facut nici pe primul la timp, ca nu aveam greutatea necesara... automat s-a decalat si al doilea.
creem, ellis si eu le tin in fundulet ca tare le place, si in picioruse le place si le las, din cate am inteles doar in cartea lui Capraru era interzis asta. Pe sistemul nou, cica e voie dar doar cat simt ei nevoia, fara sa-i fortezi.

v-am mai intrebat si nu mi-a raspuns nimeni... mi-au ramas saculetii de dormit mici si n-am gasit decat pana la 6 luni sau pana la 3 ani. Voi de unde ati cumparat si cat sunt de mari?



PUSSI de SABINA ELENA & ANA NICOLETA 19.11.2007

www.flickr.com/photos/12652375@N04/2078939834/in/photostream/" target="_blank"> TUSTELE MELE

ASA CRESTEM

DOAMNE AJUTA!

Mergi la inceput