*Clopotei de Ianuarie - Februarie 2008 (6)*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns darene spune:

De unde ziceai Monica ca l-ai comandat?Si eu tot asa sunt cu sanii.Dar cam prea mult timp i-a luat sa ajunga la tine.

Poze
Poze Khalid

www.onetruemedia.com/shared?p=4c49c7a20381c93ac02f82&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Montaj Khalid


Povestea nasterei



Elena,mamica de Khalid 21.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns darene spune:

La multi ani Inuta !
Ceska multumim,da noi suntem cu doar 2 zile mai mari.Parca azi te duci la gimnastica,sa ne spui cum s-a comportat Benji.
Jelimoni am modificat un pic la semnatura si am bagat Albumul lui Khalid la "Poze Khalid".
Am vazut pozele cu Sofia de Madalina,o dulceata!Mai,toate fetele de la noi sunt superbe!
Ereena ce bine ca si-a revenit Matei!

Pozele de pe flickr nu le pot vedea din pacate.

Aseara pentru prima oara sotiorul meu a schimbat pampersul si l-a sters de caca,hi hi.Dupa ne-am jucat toti trei cu centrul de activitati unde pusesem o jucarie noua.Khalid dadea si din maini si din picioare in timp ce scotea sunete de exaltare.

Baiatul meu a adormit singurel acum 5 min,acum vad ca a inceput sa scanceasca.Azi a stat mult timp singurel in pat si s-a uitat in jur fara sa se plictiseasca.Zambeste tot mai des,mai ales cand se trezeste din somn si imi vede chipul si-mi aude vocea.In schimb mi se pare ca nu papa bine,nu da semne ca i-ar fi foame,nu se enerveaza la san ci termina repede si apoi practic se joaca.De ieri dupa-amiaza asa a facut,ult oara a mancat bine pe la 4 iar apoi abia noaptea pe la 12 cu supt de cateva min doar intre.Poate e doar o pasa ca la Ereena.Abia astept sa-l cantaresc duminica.
Iar e liniste,doarme.
Pupici.


Poze
Poze Khalid

www.onetruemedia.com/shared?p=4c49c7a20381c93ac02f82&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Montaj Khalid


Povestea nasterei



Elena,mamica de Khalid 21.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danonique spune:

EREENA si DARENE va multumesc pt ca nu ati trecut cu vederea mesajul meu din capitolul anterior.MATEI si KHALED sunt doi frumosi.Pupam mamicile si bebelusii.

Dana mami de Vanessa(08.03.2006)si Albert (20.12.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danonique spune:

IRLANDEZA am vazut pozele de la botez.Cum ti-am mai spus sunteti o familie tare frumoasa si aveti o fetita superba.Si noi am facut botezul lui Albert tot in familie.Pup.

Dana mami de Vanessa(08.03.2006)si Albert (20.12.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danonique spune:

DOCDECAP felicitari pt sutienul de alaptat.Ce mi-as dori si eu sa port asa o marime la sutien dar mama natura nu a fost atat de generoasa cu mine.

Dana mami de Vanessa(08.03.2006)si Albert (20.12.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

Hellou , hellou
Ce fac zuzele ?

Eu , de cand am iesit din spital , simt ca dau in paranoia...mi-e atat de teama pt sanatatea copilului meu...cand o vad asa de mica si-mi aduc aminte prin cate a trecut in spital , parca as vrea s-o bag sub un clopot de sticla sa n-o mai atinga nicio boala.
Duminica am iesit in parc , in 23 August cu Nemary si zuzicile mici s-au intrecut care urla mai tare ...Dariuta de foame si Saratzelul ca-i cazuse suzeta pe jos si n-avea mami alta...in fine , ne-am scos noi tzatzele la vedere si am alaptat puiutele stand pe banca. Seara , am observat ca zuza mica e cam fonfaita , probabil de la atata urlat...si de-atunci tot asa o tine. Bag zilnic "batista" dupa ce-i fac in prealabil un fas cu spray cu apa salina si scot o gramada de muci. Imi face si un picut de temperatura , cel mai mult 37.6 ...sper sa nu dea in raceala dupa ce abia a scapat de infectia urinara.
Maine termina tratamentul cu antibiotic si ii fac o urocultura , sper sa iasa sterila.
O alta problema care ma framanta este faptul ca , la examenul ecografic , i-a gasit un defect septal atrial la inimioara , despre care dr. mi-a zis ca se intalneste f. des la copii mici si ca se corecteaza pana la un an , in 90% dintre cazuri. Din ce-am mai citit pe internet , se pare ca se corecteaza chirurgical...offf , Doamne , sper sa nu fie cazul de operatie la inimioara , ca innebunesc. Voi stiti ceva despre aceast defect congenital?
M-as duce la un cardiolog bun , puteti sa-mi recomandati pe cineva ?
Initial , pediatra mi-a zis ca are un suflu , insa este functional , ca apoi , la spital sa mi se spuna ca suflul asta este datorita acestui defect septal.
Please , daca puteti sa-mi spuneti mai multe despre asta , v-as fi recunoscatoare.

Gattasalvaje - mamica Sarei ( 22 Decembrie 2007 )

Sara Eliza - cel mai frumos cadou de Craciun POZE

Povestea nasterii

Lucrushoarele Sarei vacanta 2007 Bebelina din burtica Cununia civila Nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns docdecap spune:

quote:
Originally posted by danonique

DOCDECAP felicitari pt sutienul de alaptat.Ce mi-as dori si eu sa port asa o marime la sutien dar mama natura nu a fost atat de generoasa cu mine.

Dana mami de Vanessa(08.03.2006)si Albert (20.12.2007)




dana, crede-ma ca uneori nu e nici o binecuvantare, eu chiar am zis ca daca vrea cineva sa-si mareasca sanii mai mult de cupa C sa vina sa stea intai de vorba cu mine, sa-i mai povestesc... iar chestia cu gasitul sutienelor e de-a dreptul deprimanta... sunt numai de-alea de mamaie, nu poti sa pui si tu o danteluta, o culoare mai funky... si asta e alb spital si simplu si lat, dar acuma alaptez, nu vreau cine stie ce, si-asa sta barbatu' saracu' dupa mine, ca tot nu scap de belele.

Elena, sutienul e de la Anita, mi l-a recomandat Miri , am unul www.anita.com/fr/en/148,1,104,1480,42150products-detail.htm?ovs_flyadm=1" target="_blank">asa care vine mai bine pe cupa H si unul www.anita.com/fr/en/148,1,104,1480,42154products-detail.htm?ovs_flyadm=1" target="_blank">asa care vine fix-fix. Primul aveau si cupa I, da' mi-a fost teama, asa, pe neprobate. Prima oara am luat dupa masuratorile mele cupa F si nu a fost bun, retur franta cu posta, apoi matusa mea a facut comanda l aun magazin si nu aveau pe stoc la furnizor marimea mea -repet, sanii mari sunt uneori o BELEA!- a trebuit sa astept vreo 3 saptamani, si apoi iara drumul cu posta etc. la ei pe site au sa iti pui masurile si iti spun ce marime sa-ti cumperi, da' cum Dzeu s ama masor eu peste sani cand nu am vreun sutien care sa stea bine? asa ca mi-a iesit din 2 miscari, incercare si eroare...

e posibil sa gasesti de la firma asta prin magazine pe la voi, la noi doar marimi maxim B, C, de parca am fi in Suedia (de la Anita pe un singur site am gasit)!! e clar ca astea de alaptat trebuie sa fie mai mari, nu stiu ce au astia de la noi in cap, si crede-ma ca am cautat!!

cam atata iti pot da repere, daca te ajuta mai vorbim pe mess sau PM, sa-ti trimit o poza cu dotarea mea poate iti faci o idee -sau doua!

Monica de Serban-Andrei, inginer si/sau poet (15.01.2008)
prima intalnire -povestea nasterii
www.flickr.com/photos/monicu/sets/72157600515391346/" target="_blank"> poze cu cupilu'
www.youtube.com/results?search_query=Serban-Andrei&search_type=" target="_blank"> filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

Si ca sa fie treaba- treaba , mai avem o belea...de cateva zile , lapticul se imputineaza vazind cu okii , nu pot sa scot mai mult de 50 ml , dupa 3 ore in care zuzicea n-a supt. E mult prea putin pt necesitatile ei si ca atare , ieri am stat agatata toata ziua cu ea de tzatza , ma dor sfarcurile de cat m-a supt. Ea , cand se satura scotea singura tzatzica din gura , acum nu-i mai da drumul deloc , daca i-o scot eu se pune pe urlat . Am vorbit cu pediatra si mi-a zis ca in mod clar , copilul nu se satura , dovada ca nu mi-a luat sapt trecuta decat 170 g , fata de 200-230 cat lua de obicei. Asa ca , n-am avut incotro si-am incercat si eu petru prima oara ieri mult blamata formula. Am luat o cutie de Humana 1 si , incepand cu aseara dupa baita , i-am dat completare cate 30 ml.dupa fiecare masa si zuzi a dormit bine , nu s-a mai trezit urland.
Sper totusi sa revina valurile de laptic , iau Metoclopramid , Nutrinatal , mananc bine si beau cam 4 l de lichide...nu stiu care-i cauza imputinarii laptelui.
Nu vreau sa ma dau batuta cu alaptatul , insa , mai presus de orice , nu pot sa-mi las copilul sa urle de foame.

Gattasalvaje - mamica Sarei ( 22 Decembrie 2007 )

Sara Eliza - cel mai frumos cadou de Craciun POZE

Povestea nasterii

Lucrushoarele Sarei vacanta 2007 Bebelina din burtica Cununia civila Nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

Am vazut pozici cu bebei minunati : Eva-Maria , Patricia , Khalid , Luca , Sofiutzele de Stancutza si de Madalina28 , Daria Mihaela , Andrei de Roli25 , Eleni ...scuze daca am uitat pe cineva ...toti sunt adorabili!!!

Punem si noi cateva pozici proaspete cu zuzilicea Sara :
http://good-times.webshots.com/photo/2354706520101722542IAQlkc

Gattasalvaje - mamica Sarei ( 22 Decembrie 2007 )

Sara Eliza - cel mai frumos cadou de Craciun POZE

Povestea nasterii

Lucrushoarele Sarei vacanta 2007 Bebelina din burtica Cununia civila Nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonab spune:

Gatta, am citit aici pe un site ca nu e relevanta chestia cu mulsul, adica daca ai muls dintr-un san 50 de ml de ex, asta nu inseamna ca atat lapte ai in san, pt ca pompa nu trage ca si bebeul.
Incearca sa nu te mai stresezi, se prea poate ca asta sa fie un motiv pt care pierzi din lapte.Linisteste-te si nu te mai gandi tot timpul la ce boala mai poate lua copilul, ia-le pe rand si incearca sa te odihnesti mai mult.

Desi mesajele mele sunt cam ignorate, si am pus cateva intrebari f. importante pt mine la care nu mi s-a raspuns, mai fac o incercare, poate poate: ieri cand am fost la vaccin, doctorita mi-a spus ca pot sa incep sa ii dau cate un pic de mar razalit, kiwi si portocale.Eu va intreb daca ati primit si voi sfaturi de astea ca mie nu prea imi convine ce mi-a spus. Eu alaptez si nu prea sunt deacord sa ii dau altceva decat laptele meu.

Mami de Razvan-Matei, 09.01.2008

http://good-times.webshots.com/album/562622931EnvRDd

Mergi la inceput