*Clopotei de Ianuarie - Februarie 2008 (5)*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns darene spune:

Felicitari Aurel_Cris!Sa-ti traiasca fetita!

Multumim fetelor pentru aprecieri,eu ma topesc dupa mutrita puiului meu,mai ales cand face botic inainte sa inceapa sa planga si cand zambeste.
Laura Dimitris nu-i tarziu sa incepi dresajul cu Dimitris,daca ai vazut Super Nanny stii ce vreau sa spun.

Dresajul lui Khalid (amestecatura de dresaj recomandat de Miri si dresaj copii mari) vad ca merge binisor poate si din cauza ca s-a marit.Daca e mancat,schimbat,jucat cu el (dar de cele mai multe ori dupa ce mananca si a adormit il pun direct in pat,nu mai astept sa intre in somn profund) si plange,il las sa planga 5 min.Dupa vin la el si il mangai,vorbesc cu el iar el incepe sa urle mai rau de se inneaca.Il mai las 5 min dupa care il iau in brate,il legan 1-2 min de obicei si il pun in cosulet sau pe pat la noi.Daca incepe sa planga iar,il las 5 min dupa care il iau in brate iar pana se opreste iar din plans si iar il pun in pat.De obicei adoarme repede.Mai scanceste el dupa 10-15 min dar daca are ochii inchisi si e scancet din ala obosit e clar ca doarme si nici nu-l mai bag in seama.Asta ziua ca noaptea de la o vreme nu prea face probleme,de obicei adoarme singurel la san si nu se mai trezeste decat peste ore bune cand papa iar si adoarme la loc.Banuiesc si din cauza ca doarme cu mine.Azi ne vine salteaua comandata si nu mai pupa el dormit noaptea cu mine.

Mitsu ca sa nu mai strici pompele si bibe nu mai bine iti cumperi un sterilizator?

Madalina e inca micuta,e normal sa doarma mai mult,poate are si un pic de icter,se face ea mare si n-o s-o lase pe mami sa stea 1 min.

Ieri am fost suparata pentru ca bebicul meu nu a luat decat 300 g in 2 sapt.I-am zis pediatrului de caca si a zis ca nu e nici o problema dar a zis ca a luat cam putin in greutate si sa insist sa-l alaptez cand adoarme la san.De azi "il invit la masa" la fiecare 1h30min - 2h.

Poze
www.onetruemedia.com/shared?p=4c49c7a20381c93ac02f82&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Poze Khalid


Povestea nasterei



Elena,mamica de Khalid 21.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

quote:
Originally posted by Laura Ioana

Maine dimi tre sa-i colectez urina fetei pt un sumar de urina si o urocultura. Credeam ca va fi complicat, dar mi-a adus sotzul de la un lab de analize o chestie care se lipeste pe pasarica fetei si are o punguta in care sa faca ea pipi, pe care o golesc in recipientul steril. Ce chestii au mai aparut, frate!


Mama fericita de minune si frumusete de Thea Maria
Poze Laura





Sarcina 2007
Nasterea minunii Thea Maria
Atat sunt de mare[/green]
Botezul minunii Thea Maria
Poze cu hainute primite si rochita de botez + matusile mele
Am 2 luni

[blue]Laurici , vezi ca nu-i treaba tocmai usoara cu punguta aia de urocultura ...in spital Sarei i-au pus vreo 3 pana au reusit sa ia o proba corespunzatoare. necazul este ca , de regula , atunci cand face pipi , face si caca si daca patrunde un pic in punguta ...adio , proba e compromisa.
Bafta si sa ne zici daca ai reusit.
Si eu tb sa-i fac uroculturi saptamanale si mi-e groaza de actiunea "punguta".
Dar pentru ce-i faci Theei urocultura si sumar ?

Gattasalvaje - mamica Sarei ( 22 Decembrie 2007 )

Sara Eliza - cel mai frumos cadou de Craciun POZE

Povestea nasterii

Lucrushoarele Sarei vacanta 2007 Bebelina din burtica Cununia civila Nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgo spune:

Raport de activitate - ca doar cioara mamii-i papagal , nu !?

Ieri am avut vizite , s-a tras bebe in poze cu toata lumea . A adormit pe la 6 si-mi era teama ca nu se trezeste la 8 sa-i fac baie si sa-l bag in pat . Dar ... s-a trezit ca era deja "programat" . Baita calda-calda , masaj la peciorushe , burtica si coitze (!?) si ... somn . Bustean pana la 3 , cand s-a trezit finut , a ras un san , ragait si ... iarasi somn . Pana pe la 5:30 , ca nu mancase sa-i ajunga mai mult . Acuma iarasi doarme . Tun . Si-l ia mama la plimbarica , la padure , sa se aeriseasca baiatu' bine-bine .

Fetele cu dresajul , e adevarat ca se poate si mai tarziu , dar atunci aveti toate sansele sa va tina minte . Eu prefer sa stie de pe-acum care ii e teritoriul . In nici un caz la mine-n pat !

Pupici !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinouka spune:

neatza!

scriu cu caruciorul in dreapta si cu palugel atipit in landou. :-( si cum se mai trezeste si incepe sa scanceasca, il mai hatzan putin. aia e, n-am incotro...mi-a venit baiatl tarziu ieri de la munca si il las sa mai doarma. asta mic vroia si el sa doarma si tot chitaia in patut...asa ca m-am mutat, cu me si bagaje, in cealalta camera si fac cate eforturi pot si stiu ca sa-l tin adormit. da' las' ca pleaca taica-su si il pun pe dresaj. :-)

grati, sa ne anunti ce a zis prietena ta despre bubitel;e lui tudor. inteleg ca sunt ca niste brobonele, asa-i? i-au aparut si lui palugel iar pediatrul de la spital a zis ca sunt fiziologice. astept cu interes si verdictul prietenei tale. fetele si pe tudor, sa ii revina pielicica la normal cat mai curand.

laurici dimitrici, asadar jonglezi intre orele de somn ale ambilor pitici, asa-i? saraca...vezi sa nu ragusesti de la atata cantat. si mai bine incearca imnul rusiei, e mai meserias decat cel american. hihi, ce carcotasa sunt azi!

bishule, sa iti fie de bine ciocolata! am inteles ca nu i-a picat prea grozav lui baby c dar asta e, o data pe an e targul de cioco!

stancutza, si pe mine ma intereseaza "stirile" despre alaptat! inca nu am depasit 100% momentul si inca nu sunt mie-n suta convinsa ca treaba merge cum trebuie. e drept, nu ma mai doare, da' totusi...azi imi iau perna pt alaptat, m-am decis, ca sa pot incerca si restul pozitiilor de pus bebe la san.

laurici de NT, cu colectarea urinei bebelusei poate fi cum ti-a spus gatta. acum, ce sa zic, eu am vazut, la spital, mai multe operatiuni de genul asta, toate fiind incunnate cu succes si pungute pline. e drept, "la aparat" erau asistente profesioniste dar cred ca si tu o sa te descurci.




irina de bebe rares

http://www.flickr.com/photos/10189719@N06/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaatudor spune:

Neata zuzici

am promis ca vin cu vesti despre dresaj. sa va spun cum a decurs..
in prima seara a adormit dupa alaptat..asa ca nu a fost nevoie..dar pe la 3 noaptte a inceput sa planga..schimbat, alaptat, ragait..pus in patut..urlat cat o tinea gura..sa o iau in brate evident...am lasat-o sa planga..a plans vreo jumate de ora , cu pauze sa isi recapete puterile...apoi a adormit pana dimineata.
a doua seara iar a adormit la san dar s-a trezit dupa o ora..cand iar am lasat-o sa planga..si de data asta tot 30 minute..dupa care a adormit si nu s-a mai trezit decat la mese..

de 3 nopti nu mai face scandal, dupa masa de seara o pun semiadormita in patut si se trezeste o data pe noapt esa manance..dupa care o pun tot asa, semiadormita in patut..si adoarme singura...

ziua o mai tin in brate cat sa adoarma dupa ce o alaptez..nu dureaza mult..dar vreau sa simta si ea caldura corpului meu...
ziua cand sta treaza o mai intretin ba cu caruselul muzical, ba cu centrul de joaca...de la care evident ca vrea numai muzica de Mozart..


sper sa mearga programul si pe mai departe la fel..pentru ca de 3 nopti dorm si eu ca omul..
si mai sper sa gasesc echilibrul intre noapte si zi si intre dresaj si rasfat.

va pup mult pentru incurajari...iar pentru fetele care vor sa inceapa dresajul..numai de bine, va doresc sa nu va chinuie prea mult..nu stiu exact cum e cu dresajul pe zi, ca la mine fata doarme destul de mult si ziua, iar somnul de ziua nu fusese nici inainte o proiblema...

aa..si sunt destul de ferma si cu sotul , legat de luatul in brate...adik..il pun sa vb cu ea, dar in patut..pauza de rasfat e la masaj si la baie...atunci are voie sa o giugiuleasca cum vrea el..:

va pup apasat ...

sa stiti ca am citit tot pana acum, dar nu am raspunsuri pentru voi..mi s-a parut ca toate intrebariel au primit raspuns si ..oricum sunt in intarziere cu datul raspunsurilor...

felicitari pentru bebicii crestinati ieri..



Poze cu ingerasul

Ingerasul creste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri_mik spune:

neatsa!
cafea?
azi fac o vizita la consulat... duamne ce specimene d epersonaje sunt p-acolo! dar sunt pe cale sa devin belga! si stiti de ce vreau io? ca toata familia e belga, mai putin eu! siin plus, cu pasaport romanesc nu pup eu viza de americi. si eu vreau in americi la toamna! am zis!

madalina28, nu stiu ce varsta are bebe al tau, dar daca e pana in 4 saptamani, iti sugerez sa-l trezesti peste noapte sa-i dai sa manance. in ideea in care e vorba de icter, si nu are voie sa se deshidrateze.

darene, un sfat... nu-l lua in brate in timpul dresajului. ca el plange tocmai pt ca stie ca ai sa-l iei. plange mai mult, ok, dar invata mai repede. si inplus il bulversezi. ba-l iei, ba-l pui. dresajul presupune ca-i vorbesti - poate nici asta - sau stai in apropiere sa nus e simta abandonat, dar nu si manipulatul. ia uite, concret: tu vrei sa dormi, si esti mai agitata. suna telefonul. te duci. te intorci in pat. vrei sa atipesti, bate cineva la usa... in ritmul asta cat crezi ca ti-ar trebui sa adormi?

azi cred ca facem vaccin. ala de 2 luni. ni s-a intors pediatra din conced. haleluiah! si ea are bebe de 7 saptamani:)

irinouka, de fapt cate camere aveti? ca ma gandeam ca palugel e deja destul d emare sa doamra singur in camera (daca are), si asa t eodihnesti si tu si tati. noi vroiam sa nemutam in pod in weekend si n-am facut-o... dar urmeaza. ramane sacha singur in camera, ca pe mine ma ia dreaq ce prost dorm din cauza zgomotelor pe car ele scoate si la care eu deschid ochii instant.


miri_milka_mik mamik de bruno alexis si bebe sacha dimitris
Povestea pseudo-nasterii
Povestea nasterii

http://b2.lilypie.com/DjTMp2.png
http://b1.lilypie.com/0ymBp1.png






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaatudor spune:

aa.am uitat sa va spun ce era mai important...la noi greul a fost inainte de inceperea efectiva a dresajului..cam am abandonat lupta de vreo 3 ori..deci..greu a fost sa ma hotarasc..si sa imi dau seama cand plange de rasfat si nu de foame sau de burtica..




Poze cu ingerasul

Ingerasul creste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaatudor spune:

Miri, succes la consulat...

Irinouka...imi place tare de palugel...io ii ziceam Rares..dar toata lumae se pare ca ii zice Palugel..asa ca ma conformez si eu:D...e super frumuos..si grasun...

am fost ieri cu Mitsu in poli..wow..ce grasun e bebe C., si e frumos tare, sa nu o credeti cand zice ca nu e..l-a, vazut cu ochii mei..deci..va spun, chiar e frumos..biine, a dormit tot timpul..si as putea adauga ca e si cuminte:D...
mie mi se parea ca fetita mea e maricica..dar cand am vazut-o langa bebe C..e asa de mica...

nu prea imi dau seama cum e afara..e urat, e frumos, ploua sau a plouat? ca sa stiu daca ma pregatesc de plimbare



Poze cu ingerasul

Ingerasul creste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina28 spune:

Va multumesc pt raspunsuri.
Miri are 5sapt si 4 zile si face asa de pe la 4sapt si jumatate,deshidratata nu o vad,face caca normal ca si pana acum, de mancat mananca ca o hapsana are5100g si 60cm.Azi noapte am culcat-o la 22.30 si s-a trezit la 4 sa pape, cum a mancat a adormit la loc dupa care s-a trezit la 7.30.
Va citesc cum va chinuiti cu dresajul, eu cred ca sunt o norocoasa chiar daca Sofinel imi adoarme la san, cand o pun in patutul ei nu scoate nici un sunet, se mai intinde de vreo 2-3 ori si gata baga somn.
toate fetele.

Madalina de Sofia 01.02.2008

calea sigura a esecului este sa renunti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinouka spune:

alina, felicitari pt reusita! e nemaipomenit! am sa citesc si am sa recitesc postarea ta de cate ori va fi nevoie azi, ca e musai nevoie sa invete si piticul meu sa adoarma cum se cuvine pe timpul zilei. doamne-ajuta! tocmai l-am schimbat, a mancat acum o ora (de obicei, il alaptez la 2 ore spre 3), deci nu are nimic de facut decat sa doarma. l-am lasat in patut, cu caruselul si cu o jucarie foarte colorata pe care a primit-o ieri si care il intereseaza foarte mult. sa se uite la ea pana oboseste. :-) chiar il las sa planga azi. e luni, vecinii sunt la munca, baiatul a plecat, si el, pe plantatzie...gata!

culmea stiti care e? palugel plange in pat ca vrea sa doarma, dar plange si in brate. :-) adica nu e ca si cum daca il iau si il legan sau ii fac nu stiu ce, tace si adoarme. nu, frate. nici in scoica. singurul mod in care poate atipi este daca se simte cumva in miscare. adica in carut sau in masina. cum ar fi sa fac niste ture cu opelul prin apartament? care apartament, MIRI, are doua camere. noi nu avem cum sa ne cazam in sufragerie, unde e o canapea neextensibila, iar lui nu prea am unde sa-i aduc patul. pana ne-om muta, aia e, va dormi cu noi in camera.

miri, bafta la consulat! sa-ti mearga hartiile cat mai repede si sa devii belga cu acte-n regula. cu sau fara excursia in state, o sa-ti fie buna noua cetatenie. sa dai de baut, cand o fi, hihihi!

a inceput sa se vaicareasca. mi-am propus sa ma duc la el de trei ori, cu pauze de 5 minute. pe urma, o data la 10. si pe urma, sa ma bag in cada, daca tot mi-am dat voie sa fac baie. doamne, ce filing!

pupam!

irina de bebe rares

http://www.flickr.com/photos/10189719@N06/

Mergi la inceput