Fulguleti de noiembrie decembrie 2006 (158)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns desiree spune:


laura, eu zic ca daca mama nu intrerupe deloc alaptatul pana la bebe doi...ceea ce ii cere mult curaj si putere ( mai ales fizica0 sa tina doi lactanti, unu mare si unu mic..organismul produce lapte in continuare..exista teorii cum ca pe masura ce copilul creste laptele matern se ingrasa..adica e mai dens in calorii si nutrienti..asa ca nu cred ca asta i-ar face rau lui bb 2..despre ce se intampla cu laptele dupa ce naste o mama care inca alapteaza, asta nu stiu, doctorii sa ne spuna cum e laptele sau dac se schimba ceva

nici eu nu incurajez intarcatul FARA MOTIV PLAUZIBIL..octavian inca suge cat si cand vrea el, da semne de "intarcare" adica mai adoarme noaptea si fara tz, e suficient sa ma vada sau sa stea cu mana pe tz...in timpul suptului mi intoarce fundul de multe ori, dar cred ca e doar o etapa, nu se intarca ci pur si simplu acum stie sa adoarma singur si uneori nu mai are nevoie de tz

dianocica, te contrazic putin, copiii la varsta lor uita repede tz,stiu cazuri concrete, multe ( chiar si de pe forum, dolores si m_monique) care dupa ce au intarcat, la cam o luna au aratat tz copiilor si nu au avut nici o reactie de durere sau aducere aminte! ochii care nu se vad se uita!


Alina,mami de Mihnea-Octavian,un anisor si un pic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanica2006 spune:

buna, buna!
Suntem aici, dar cu mai putin chef de vorba. David e mai bine. Pupam fetele

ROXANA si DAVID MIHAI (20.11.2006)

David al meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:


miraco, ouch, m-ai prins!! pai daca n-aveam poze sa va admiram... sti aia cu ochii care nu se vad se uita...
desi, iaca, n-am noroc nici de bubamara, ca ne-a cam uitat...
sa te lamuresc cu pozele. fiecare are album personal. ala comun a fost si nu mai e. ca s-a dus yahoo photos si gata. fa-ti singura la picassa (gmail), photobuckets, dropshots, si care-o mai fi. eu am picassa. e un soft descarcat pe calculator, care stie si edita si incarca (rapid) pe o adresa de foto de genul cum am eu la semnatura. intai iti faci user la ei, apoi descarci soft-ul picassa, apoi incarci poze cand vrei tu. picassa iti ramane mereu pe pc. lamurit? :))
asiza s-a mutat la londra. sic. si eu vreau.
tavi de muffins erau in kaufland. daca mai gasesc trimit.

bey ce ne-a gasit azi logoreea... fix pe mine si pe miraco...

roxanica te imbratisez cu drag mami.

si acum gata. jur ca ma duc sa invat. dupa ce mai bag neshte prajitura. v-am zis ca e bestial de buna?! [m-am ars la limba dar ce conteaza, nu mai puteam astepta. e f.f.buna]



Marc 1+ si Ianis 3+


Pozele noastre / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52587" target="_blank">Nasterea lui Ianis / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=113084" target="_blank">Nasterea lui Marc

Mananc deci slabesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lavinia_P spune:

quote:
Originally posted by dianarus78



roxanica te imbratisez cu drag mami.

si acum gata. jur ca ma duc sa invat. dupa ce mai bag neshte prajitura. v-am zis ca e bestial de buna?! [m-am ars la limba dar ce conteaza, nu mai puteam astepta. e f.f.buna]



Marc 1+ si Ianis 3+

Pozele noastre / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52587" target="_blank">Nasterea lui Ianis / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=113084" target="_blank">Nasterea lui Marc

Mananc deci slabesc





e voie la monti cu prajituri cu mere?

minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

Monica,
eu sant f hotarata sa intarc orice ar fi...,motivul meu princpal nu este sarcina...,ci nenumaratele treziri de atatea luni de zile...,efectiv sant f obosita...,imi doresc sa dorm si eu o singura noapte langa copilul meu,fara sa alaptez...,sant nopti in care ma trezesc pentru a nspea' mia oara si efectiv refuz sa-i dau sa suga...,ma fac ca nu aud...,ma rog la d-zeu sa adoarma fara ca eu sa fiu nevoita sa scot tz...,am ajuns in situatia in care ma enervez cumplit cand vad ca refuza sa fie adormita in alt fel...,a devenit f frustrant si f enervant...,probabil tot de la oboseala mi se trage...
de 16 luni de zile EU sant singura persoana care o adoarme seara si peste noapte,daca intervine Claudiu,tipa ingrozitor de tare si se zbate din tot corpul ei...,pana nu vin eu nu se opreste din tipat...
am incercat 'n' situatii,s-o adorm altfel decat la tz...,nu merge absolut nimic...,ma vrea doar pe mine si doar cu tz...si jur ca nu mai pot...
daca macar 1% din dati adormea cu Claudiu,daca macar 1% din dati dormea o noapte intreaga,daca macar 1% din dati adormea fara tz...,nu o intarcam...
si apoi citind mesajul Dianocicai,am realizat ca fata mea nu vrea sa imparta ce-i al ei...,au fost cazuri cand Claudiu se facea ca suge,n-ai crede!...,incepea sa-l loveasca si sa tipe ingrozitor...,il lovea si-l impingea de la san...si apoi apuca ea cu gura sanul si nici ca-i dadea drumul...,Crinuta nu a venit niciodata cu vreo jucarie sa-mi arate ca-i da sa suga ...,intr-o zi am mimat eu ca-i dau sa suga unei papusi...,a venit mi-a luat-o si a aruncat-o cat colo...,se vedea ca nu-i convine...,in parc se petrece cam aceiasi situatie...,rareori imparte ceva cu alti copii...
din experientele altor mamici stiu ca va uita f repede faza cu tz...,sper sa fie la fel si la noi...
probabil ca va dori sa fie si ea bb asa cum este bb2...,va vrea sa imite orice face bb,va vrea sa i se faca tot ce-i fac lui bb...,stiu asta,nu ma deranjeaza catusi de putin...,dar nu pot sa-mi imaginez bb 2 la tz si Crinuta neantarcata privind fara sa tipe...
si apoi nu ma vad trezindu-ma de sute de mii de ori pe noapte sa alaptez cand pe bb2 ,cand pe Crinuta...
sant sigura ca atata timp cat Crinuta va fi alaptata ,se va trezi in fiecare noapte...,suzeta nu merge,cu miere/fara miere...,biberonul nu merge,cu tetina de silicon/latex...,apa/ceai nici atat...

Crinuta este un copil invatat sa adorama numai cu mine si numai cu tz...,iar eu sant o mamica prea obosita sa o adorm numai eu si sa o adorm numai cu tz...

sa mai spun ca de vreo 2 saptamani programul ei incepe la 6 max 7.30 dimineata?!,sant chiauna...,ieri am stat in casa...,efectiv n-am fost in stare sa ies,vremea era naspa...si in plus imi doream sa dormmmm,asa ca am culcat-o pe ea in carut...dar eu n-am mai reusit sa adorm...,bausem o cafea si asta a fost...

nu mai pot...,simt ca ma preling,imi privesc fata fara pic de culoare si parca imbatranita...,ma vad de f multe ori irascibila si fara rabdare...,imi iubesc copilul enormmm,am facut,fac si voi face tot ceea ce cred eu ca trebuie pentru ca ea sa fie sanatoasa,fericita,implinita...,mi se rupe sufletul cand vad cu cat drag suge...,dar efectiv nu mai pot...

in zilele astea de cand am inceput intarcatul,Crinuta a mancat infinit mai bine...,inainte aveam mari prb cu mancatul,acum ziua are un somn de cel putin 2 ore...,inainte dormea 1 ora toata ziua...,acum se trezeste de 3 ori pe noapte,inainte se trezea de nu mai stiu cate ori...,este limpede ca-i prieste...

cam asta este pe la noi prin ograda...


Mamica stralucitoare
5+ + Crinuta 1 Nov 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

laura calitatea laptelui nu se sch, e vorba doar de mama. daca poate face fata fizic si psihic. pt ca greu e, asta e clar.

desire nu e vorba de vazut sanul, e vorba de a vedea alt copil la sanul mamei. si crede-ma (garantez ) ca si copii mult mai mari manifesta dorinta de a suge atunci cand au frate mai mic alaptat. si cu cat a trecut mai putin timp de la intarcare cu atat dorinta e mai mare. plus ca acum vb de autointarcare, de asta si ziceam ca probabil e mai greu atunci cand intarcarea e cumva.. 'directionata'

dianarus reteta, te rog

voiam sa va zic ceva de d dar m-a luat un chef de facut ceva dulce..ma duc sa caut ingrediente. a, apropo, stiti vreo reteta de cookies? stiti voi..din alea gen fursecuri dar mai groase si care nu cresc,, merg facute cu cioco, alune..de toate..


diana si david 03.12.06

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

dandusa eu stiu ca tu stii dar mai repet. stii ca in mesajele mele nu m-am referit nici o secunda la voi, da? stiu ca stii


diana si david 03.12.06

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

quote:
Originally posted by saryta

Felicitari Monica!
sa ai un bb sanatos si o nastere usoara.
Aseara am avut sesiune foto ... daca doriti sa ne vedeti foarte sexyyy.
Noi suntem bine ... eu una ma pregatesc pt 8 martie caci mergem la un restaurant cu toti prietenii si facem show mare ... ne canta si Anghel deci ma distrez singura, dar nu-i bai abia astept sa sar in sus .
Va .

Mariana - mamicuta de 3 - ANDRA('99), SARA('05) si ANTONIA(21.11.2006)




saryta la cati ani te-ai maritat la 15? scuze indiscretia dar arati asa tanara pt copii asa mari! frumoasa familie!

Album
http://picasaweb.google.com/nicole.poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

quote:
Originally posted by dianocica
[br[ a, apropo, stiti vreo reteta de cookies? stiti voi..din alea gen fursecuri dar mai groase si care nu cresc,, merg facute cu cioco, alune..de toate..


diana si david 03.12.06




http://allrecipes.com/Recipes/Desserts/Cookies/Main.aspx

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

quote:
Originally posted by dianarus78


poze cu noi ca n-am pus de ceva vreme...:
(sunt si la semnatura)

ianuarie 2008

februarie 2008


laura, n-ai ratat nimic. e un posibil job. pe care nici nu stiu daca mi-l doresc. la concurs ma duc oricum, simt nevoia de o mica provocare intelectuala. apoi decid si daca ma intorc in campul muncii. nu ard de nerabdare, dar ocaziile nu apar la fiecare pas, asa ca studiem problema...


Marc 1+ si Ianis 3+

Pozele noastre / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52587" target="_blank">Nasterea lui Ianis / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=113084" target="_blank">Nasterea lui Marc

Mananc deci slabesc




uite acum m-au uitat si eu la pozele voastre sa va pot vizualiza Pai cu asa baieti mergi pana la capatul lumii si nu-ti mai trebuie nimic altceva!


Album
http://picasaweb.google.com/nicole.poze

Mergi la inceput