Fulguleti de noiembrie decembrie 2006 (158)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flore26 spune:

LAURA si eu am migrene groaznice de cand ma stiu...la mine remediul sigur si rapid este o cafea tare, tare...incearca, poate te ajuta...

SARYTA sexi sexi printesa ta...
Citesc si eu, acum, cu mai mult interes, tot ce scriu mamicile cu mai multi copii...sincer, cateodata am impresia ca nu o sa pot face fata, mai ales ca nu ma lasa sufletul sa "o neglijez " pe Alessia...azi, de ex, am fost in parc...tot drumul a vrut numai in brate, daca o lasam jos, se trantea pe jos si plangea...asa de mila imi era de ea, la gandul ca, peste cateva luni, chiar nu o voi mai putea lua atat de mult in brate...Doamneeee!!! Sper sa am putere si rabdare sa fac ce trebuie si asa cum trebuie, fara ca printesuca mea sa aibe de suferit...

6+ Flore Alessia Liane (16-12-2006)
" Cel mai frumos colier al unei femei este dat de mainile copilului sau in jurul gatului" (Natalie Portman)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yagmur spune:

Noroc ca am messangerul deschis toata ziua si are cine sa imi faca rezumat..
Dianarus, merci mult...
Monica, FELICITARI!! Sa ai grija de burtik
Fetelor, daca as avea cu cine as face bb2....
Gata pauza... inapoi pe plantatie cu mine.....
Canada, sariti cu o cafea neagra si tare ca am nevoie...

Yagmur - mami de Luca (19 decembrie 2006) varsta Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:


poze cu noi ca n-am pus de ceva vreme...:
(sunt si la semnatura)

ianuarie 2008

februarie 2008


laura, n-ai ratat nimic. e un posibil job. pe care nici nu stiu daca mi-l doresc. la concurs ma duc oricum, simt nevoia de o mica provocare intelectuala. apoi decid si daca ma intorc in campul muncii. nu ard de nerabdare, dar ocaziile nu apar la fiecare pas, asa ca studiem problema...


Marc 1+ si Ianis 3+


Pozele noastre / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52587" target="_blank">Nasterea lui Ianis / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=113084" target="_blank">Nasterea lui Marc

Mananc deci slabesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

monica daca m-ai intrebat, trebe sa raspund deci exact cum as face eu, dar eu sunt eu, imi cunosc puterile, limitele, si pe cei din jurul meu, cat imi sunt de aproape sau nu..conditiile sunt multe...

deci : eu nu l-as intarca. 1 pt ca in orice conditii vreau sa se intarce el. vreau sa fie decizia lui 100% si nu una directionata de mine. apoi cred ca pt d (al meu, pe care il stiu) ar fi mult mai usor asa. il vad ca da tzi soricelului lui preferat, cateodata si unui biscuite , unui elicopter...plus ca e genul de copil care da. da jucariile lui, da mancarea lui, da de toate. deci la capitolul asta stiu ca nu ar fi probleme. plus ca in cateva luni va intelege si mai bine si am incredere deplina in el. pe de alta parte mi se pare ca gelozia ar fi mai mare daca tzi i-ar fi luata. 1 ca indepartarea de tzi se face in alt ritm decat ritmul lui propriu, 2 ca nu o va uita. si oricum va vedea bb2 la san si isi va aminti. oare in acel mom in care va face legatura, in care isi va aduce aminte, nu va fi mai dureroasa despartirea? plus ca, garantez ca va mai vrea sa suga si oricum ii vei da si din lapticul lui bb2. nu mai spun ca el va desfunda canalele incomparabil mai bine si mai usor decat un bb de cateva zile.

appoi din pdv al sanatatii tale, nu vad nici o probl. grija mare la vitamine daca vrei sa iei in perioada asta, citeste bine prospectul sa nu fie contraindicate in sarcina, unele sunt. apoi..nu cred ca cele cateva luni pe care le castigi (luni de nealaptat) vor face vreo diferenta. plus ca tu acum oricum mananci mai sanatos, asta pt bb2, te hranesti bine...

hai ca am trecut cu mare finete dela mine la tine inca o data zic, sunt motivele pt care eu nu l-as intarca. dar asta e valabil pt mine si pt d. tie iti urez mult succes si muuulta muulta sanatate. si felicitari inca o data!


diana si david 03.12.06

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraco spune:

"ioi chiar ca-i mare"...pot sa rad...daaaaaadar tu de ce esti scumpa la vedere mami...?Nu te vezi de carti?Bafta!
Eu va citesc...sa stiti...si vad si poze...superbe cu bebici si mamicisi cu tatici si tatici.Rar sar ca omu' cate-o pagina,2,3.dar aici sunt. Felicitari pt curajul de a avea bb2 asa repde vrem mai multe poze cu burtici! Sanatate multa bolnaviorilor!
Noi suntem bine...acum. Am fost eu racita(tocmai ma laudam ca de vreo 3 ani nu s-a prins nik de mine si...hop-tzop 39,5 febra), ditamai capra lata-n pat.Evident am incercat sa ma feresc de Alessia dar...numai eu cu ea acasa...a luat si ea, slava domnului nu forma urata ce am avut-o eu.A scapat cu nurofen si humex,5 zile,doar in 2 a facut febra.
E cuminte fata mea si frumosa si si si...desteapta.Eta na! Am spus-o...a nu ,nu numara, nu vorbeste...dar asa e ea desteapta(a se citi dulceata) lu'mami...Hai mai, ce, nu se pune daca stie ca vaca face mmmmmm si catelul mam-mam si pisica miaaaaaaaaa, si plimba bebelusul si-i da papa si-i pune caciula si fularul si ciorapii, si pune cercurile pe bat si baga formele in masinuta pe la spatele ei (nu prin decupajele respective...dar finalitatea conteaza ,nu?)caaaaaaa ce mai face?ce mai face? ca zau nu sta toata ziulica doar cand doarme 2,3 ore ziua(si-am mai raspuns la o tema)Stie sa arate ochii,nasul,gura,dintii,limba,urechea,cercelul,mana,piciorul,degetele,buricul si pasa grasa...ziceti voi nu e desteapta? Acum zau asa...nu v-am mai scris de mult...trebuia sa-mi laud si eu puiul,daca nu eu atunci cine(vorba cantecului)
Poate unele dintre voi abia va amintiti de mine...ca ma bag asa...dar zau mie nu mi se pare ca am lipsit, am fost aici tot timpul,alaturi de voi,am fost trista si fericita odata cu voi,am gatit odata cu voi,...
Va iubesc!(au trezit-o vecinii cu niste batai...offfff)Revin!


Miracocu Alessia-Elena(10.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

quote:
Originally posted by miraco

Revin!
da da..peste 2luni mei, atat timp cat o sa vii sa ne mai spui ce destepta si frumoasa e, te asteptam cu drag. peste alea 2-3 luni. apropo, da' o poza ceva nu bagi? ca la partea cu desteapta jur ca te cred pe cuvant da' frumusetea..tre' s-o vedem si noi, nu? macar asa..sa mai clatim ochiu'


diana si david 03.12.06

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns porumbita80 spune:

Salutare minunatelor!
Monica felicitari pentru burtica

Noi suntem ok, Mario de cateva zile ii place sa stea cu capul pe burtica mea e asa un sentiment special, mor de dragul lui.Cata al meu cand i-l tine in brate mereu zice abia astept sa vina si printesa sa-i tin pe ambii in brata si cand sa-l pup pe unu cand pe altu.
Apropoo citesc cartea asta"Femei care iubesc prea mult" de Robin Norwood, a citit-o careva. Si eu care ma crdeam echilibrata uite ca nu e asa sunt un pic dezamajita de propria persoana abia astept sfarsitul cartii.Am gasit-o tot pe DC la recomandarea fetelor. V-o recomand cu incredere sunt multe aspecte ce tine de educatia copiilor.

O zi buna tuturor

Stela 26s cu printesa Cleopatra+Mario Gabriel(31.10.06)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:

quote:
Originally posted by miraco

dar tu de ce esti scumpa la vedere mami...?Nu te vezi de carti?Bafta!

Miracocu Alessia-Elena(10.12.2006)




eteee-naaaa rade ciob de oala sparta...


chiar vroiam sa-ti zic ca acu vreo luna buna ai dat un semn, ziceai ca sunt multe mamici 'camuflate' care citesc des si posteaza 'nu' si... pac... dupa mesajul ala iar te-ai si dat la fund

si in afara de primele-primele poze alea faine ale lu fii'ta, cand avea cateva luni, nu's vreo 4-5 (oare?... memoria mea...) nu-mi mai amintesc altele. na! asa ca pune!



Marc 1+ si Ianis 3+

Pozele noastre / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52587" target="_blank">Nasterea lui Ianis / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=113084" target="_blank">Nasterea lui Marc

Mananc deci slabesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

Ohooo, lista gravidoaselor se mareste....bravo..Monicabb felictari sarcina, usoara bb santos si multa putere sa faci fatza!

O sa punem si noi poze cu burtica, dar spre rusinea mea nu avem foarte multe( promit k deseara facem sedinta foto si va aratam )...Inca principalul obiectiv pozat e darius..Precis surioara lui imi va reprosa k nu are si ea atatea poze in burtica ...dar asta e..Nu stiu de ce( si imi pare rau pt asta) am acordat o mai mica atentie acestei sarcini decat celeilate...Sper sa nu fac la fel si cand voi naste...dar nu, va fi imposibil cred...

Am, vazut k vorbiti despre cat si cum mananca ai nostri copii..pai bine,bre, acum va apuca laudatul? acum cand in afara de eugenii noi nu mai vrem nimic???Am facut marea greseala sa-i dau acum 2 zile o eugenie...si de-atunci nebunie mare..numai de-alea vrea. Nu i-am mai dat..da plange, racneste se tavaleste si arata cu degetul locul de unde i-am dat-o pe aia...Azi imi venea sa ma urc pe pereti....Nu stiu cum faceti voi fatza situatiilor de criza..da eu fac criza...
Dc doar ar refuza mancarea l-as lasa in pace...da de unde? scandal, in buna regula...
sper sa uite cat mai repede si sa revina cat de cat la normal...

despre joc si joaca, nu facem cine stie ce lucruri inteligente...da nici locului nu stam..orice facem se face in miscare..sa nu cumva sa stea o clipa...
-alearga prin toate camerele fara vreun scop precis...
- joaca fotbal sau cum s-o numi jocul lui cu mingea
- face gimnastica si ridica mainile si le coboara
-face podul adica in 4 labe cu capul in podea...
- fura buretele de la bucatarie si "se spala" cu el...cred k il confunda cu cel de baie desi nu seamamna de nicio culoare...Azi mi- l-a ascuns sub perna k sa nu i-l tot iau....
I l-am dat in schimb pe cel din baie..da nu ii place..
- intra in baie ori de cate ori intra unul din noi si trebuie sa ne imite: dc ne spalam tb sa-i punem si lui putina apa in lighean si se spala si el dupa care el tb sa verse ligheanul in chiuveta( bineinteles k jumate il varsa in cap..da asta e placerea)
- dc suntem pe Wc...se aseaza si el pe olita da nu cu fundu, ci cu burta sau cu un picior si incepe sa se screama...apoi tb sa ii dau hartie sa se stearga la putza si sa arunce hartia in Wc.
-danseaza foarte mult ori de cate ori aude muzica sau canta jucariile. Pana cum doar dadea din fund..acum joaca batuta din picioare si se invarte pana ameteste..
- masinutele sunt interesante doar dc se dezmembreaza cumva...altfel nu prezinta interes. Doar una mare pe care se aseaza cu fundul si se plimba prin casa il mai atrage...
- scoate totul din sertare..si chiar nu stiu ce sa ma mai fac pt k nu am gasit sigurante pt ele si sunt un adevarat pericol dc nu sunt pe faza...Am si un miliard de sertare si nu stiu pe care sa-l pazasc mai intai..aveti ceva metode/descoperiri/inventii la capitolul asta?
-....nu imi mai vin in minte acum jocurile lu fi-miu..da dc imi voi mai aminti va vao mai spune...
Afara , in parc, tb sa-l trecem pe la absolut toate jocurile chiar dc nu sunt pt varsta lui, caci altfel nu ne mai intelegem...Confunda nisipul cu apa si de cate ori ajunge la o zona nisipoasa ia de jos si isi da pe fatza...


Madalina29
+Darius Cristian ( 14.12.2006 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

sa mor daca vreau sa dau nastere la discutii/dezbateri/cearta....stiti ca evit. dar.... cin stie sa ma lumineze si pe mine: calitatea lapticului este influentata de faptul ca cineva a supt pana acum o sapt/luna/1/2 de an? daca nu, atunci nu cred ca l-as intarca. dar....mi s-ar parea tare ciudat sa am doi bb (unul mic si unul mare) la tzi in acelasi timp. ma buseste rasul cand imi imaginez.
si apoi ma gandesc....daca cel mare mai suge.....nu-l priveaza pe cel mic de laptic bun? desi ma gandesc la mamicile cu gemeni....care alapteaza doi si cei doi cresc frumos.....nu stiu, dar chiar as vrea sa ma lumineze cineva.
va pupic


Laura lui Daniel - 14.11.2006
Poze Daniel

slideshow Daniel

Mamici din Iasi

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">Fulguleti noiembrie-decembrie 2006

Mergi la inceput