Am nevoie sa ma asculte cineva

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mathilda spune:

incognito,
cunosc pe cineva , acum are 70 de ani si de 12 ani se lupta cu cancerul. doctorii nu inteleg fenomenul(i-au dat mereu sanse minime). asa ca natura e uneori mai puternica decat stiinta. dar continua tratamentul.
acuma- stateam de vb cu o buna prietena si la un moment ii ziceam ca tot ce-mi doresc e ca- daca la sfarsit de an ne-numaram in familie si suntem toti pt mine e enorm de mult. altceva nu-mi doresc. mult mult succes cu tratamentul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns incognito spune:


,,Tu nu esti vinovata cu nimic si nu poti si nu ai dreptul sa iei personal totul. Este ingrozitor ce se intampla dar asa cum ai zis bucura-te de copii de sot de ce ai in jur.''

Multumesc pentru aceste cuvinte.Chiar asa este,m-am simtit vinovata-mi-a fost teama sa recunosc,dar asa este.M-am simtit vinovata ca sint sanatoasa,ca eu am copii,sot,parinti,intr-un cuvint familia intreaga.Toata saptamina trecuta,printre altele,m-a chinuit acest lucru.


,,Ce as vrea si ce ma rog pentru tine este sa mergi mai departe cu familia ta, cu copii tai indiferent ce se va intampla.''
Si pentru acestea,multumesc.

,,Tu sti foarte bine (stiu ca toate cadrele medicale stiu asta) ca omul poate interveni pana la un punct. In rest este Dumnezeu, propria determinare si sansa.''
Adevarat.Asa este.Omul poate interveni pina la un punct,in rest este numai Dumnezeu cu puterea sa.

Nebuneste,sper si eu in continuare ca acolo sa fie ceva necanceros.Dumnezeu e mare si face minuni.Am vazut clar in propria mea viata,in situatii ce pareau ca devin fara rezolvare-ca si o paranteza la 20 de ani am facut o hemoragie digestiva avind ulcer duodenal,am ajuns brusc la hemoglobina 5,situatie care impunea nu numai interventie chirurgicala pentru boala de baza ci si transfuzie de singe.Am dat peste un medic ,,nebun''de devotat care pe linga monitorizare atenta plus tratament,sustinut de puterea lui Dumnezeu,m-a ajutat sa trec prin asta fara chirurgie,fara transfuzie.Incredibil,dar mi s-a intimplat.La 26 de ani am facut tuberculoza pulmonara cu rezistenta primara la streptomicina.Dupa tratament de 10 luni in care mi s-a alterat functia hepatica,am devenit anemica,am dezvoltat reactie flu-like de LED secundar tuberculostaticelor,chiar in ziua in care implineam 27 de ani dupa tomografia facuta in dimineata aceea am fost anuntata ca este posibil ca la plaminul respectiv sa fie un proces neoplazic care intretine si coexista cu tuberculoza.Solutia parea numai interventia chirugicala cu examen extemporaneu si functie de asta alt tratament ulterior.Dl.Conferentiar Mihaltan de la spitalul M.Nasta-Bucuresti m-a sustinut la modul concret sa nu cad din picioare la aflarea vestii.Am refuzat totul si de comun acord desi parea inutil mi-a stabilit un nou plan de tratament medicamentos pentru nu mai mult de sase saptamini.Minunea s-a produs in sensul ca la capatul acestor saptamini imaginea tomografica era mult modificata spre bine iar la alte 6 luni distanta eram din nou la serviciu.Credinta in Dumnezeu mai presus de orice,seriozitatea in luarea tratamentului si alaturi de profesionalismul si devotamentul medicului,precum si marea dorinta a mea de trai,de a ma insanatosi si de a ajunge ca intr-o zi sa fiu mama m-au impins inainte.

,,acuma- stateam de vb cu o buna prietena si la un moment ii ziceam ca tot ce-mi doresc e ca- daca la sfarsit de an ne-numaram in familie si suntem toti pt mine e enorm de mult. altceva nu-mi doresc.''
Mathilda,multa dreptate ai.

Nu mai pot spune decit ca ma rog in fiecare zi sa-i ajute DUMNEZEU,indiferent ce va fi.Sa aiba putere de trece prin toate.Multa,multa putere si credinta ca totul va fi bine.

Va multumesc din suflet ca ma ascultati si va rugati alaturi de mine.

Cu multa prietenie,

Madalina

mami de Ioan si Ioana-06.01.2003




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

Madalina, te admir pt curajul si dragostea cu care te preocupi de verisoara ta.

Multa putere.




"L'inspiration, c'est de travailler tous les jours."
Charles Baudelaire




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amyarabella spune:

Madalina fi tare ,este un diagnostic groaznic stiu asta Dar au fost si sunt cazuri de vindecare si trebuie sa speri este de datoria ta sa crezi ca va merge inainte si ca se va vindeca verisoara ta.

Multa multa putere iti doresc tie si mai multa verisoarei tale pt ca ea este cea care trebuie sa aiba puterea sa creada in vindecare si sa lupte.

Tu fa in asa fel incat ea sa nu vada cat esti de ingrozita si de speriata...dai speranta si roagate pt ea ,este foarte important ca in momente ca acestea sa ai un sustinator ,cineva care sa te ajute sa poti lupta ,fi alaturi de ea si nu uita sa te bucuri de minunata viata pe care o ai,de copii tai,de sot si de rasaritul soarelui.

Informeazo si pe ea si de tratamentele naturiste de care pomenea cinva mai sus ,pot fi o solutie buna ,este foarte important sa fie informata de posibilitatile pe care le are de a alege metodele care i se potrivesc cel mai bine .

Va doresc multa multa potere sa mergeti mai departe si capul sus !!!







http://i265.photobucket.com/albums/ii222/amyarabella/19.jpg

GAMBATE KUDASI !!!

Mami Amy & bebe Stefan(15.12.2005 ora 11:35)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns incognito spune:

Amyarabella,si tuturor fetelor,multumesc mult!
Voi spune tot ceea ce se intimpla pe masura ce se vor derula lucrurile.Acum sintem in asteptare,fiecare cu viata ei obisnuita aparent dar atit de framintata de ginduri.Vorbim o data pe zi.Ne purtam ca si cum nu s-a intimplat inca nimic dar eu stiu ca ea ca si mine numara zilele ce au ramas pina pe 20.
Doamne ajuta!
Parca ar fi un vis urit...

Va pup pe toate,sa avem multa grija de noi,cu multa prietenie,

Madalina


mami de Ioan si Ioana-06.01.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Madalina, esti un om deosebit ! Cu tine alaturi, Corina va trece peste tot greul.
Sanatate, putere si curaj, sa treceti cu bine peste aceste incercari, sa va puteti bucura din nou de frumusetile vietii !
Va imbratisez si va pup cu drag !







Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
Diabet zaharat la copii, Copii din 2002, Copii capricorn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ninia81 spune:

Offf, Madalina, cat de bine te inteleg!In urma cu 4 ani si mama mea a fost diagnosticata cu cancer la stomac. La inceput medicii nu ii dadeau nicio sansa...si uite ca Dumnezeu a avut grija de ea...si acum are o viata normala si se simte destul de bine! Stiu cat iti e de greu, crede-ma! La noi a fost si mai greu pt ca noi nu i-am spus mamei nici pana in ziua de azi ca are cancer. Bineinteles ca in sufletul ei si-a dat seama...dar niciodata nu am prnuntat cuvantul cancer. Ea nu a vazut niciodata diagnosticul si poate a fost mai bine, mama fiind o persoana sensibila si cu siguranta daca ar fi stiut exact despre ce e vorba...ar fi clacat.Ceea ce pot sa iti spun este ca prin rugaciune poti trece peste toate greutatile vietii si cu speranta si increderea ca bunul Dumnezeu va va ajuta,tine tu postul Pastelui tot si cu un acatist in fiecare zi,nu e greu,numai vointa trebuie!
Cred ca cel mai important este moralul, depinde de fiecare cum reactioneaza la o astfel de veste....
Ii urez multa sanatate Corinei, si multa putere pentru a face fata bolii, pentru ca poate fi invinsa cu multa tarie si credinta!


Ninia
http://dw.daisypath.com/sj4jp2.png
http://tt.lilypie.com/Blzop2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns incognito spune:

FISA DE EXAMINARE

Descriere microscopica

Carcinom scuamos invaziv keratinizant,ulcerat,cu marcat infiltrat inflamator cronic supraadaugat.

Este rezultatul biopsiei Corinei.L-am luat joi dar nu am avut puterea sa vorbesc despre asta.
Pina la vederea hirtiei a suportat bine gindul.Cind am avut-o in mina...I s-a facut rau si a plins foarte,foarte mult.
Dimineata asta parea mai bine cu moralul,am vorbit un ceas la telefon.
Luni,la 7 dimineata, mergem la Comisia Oncologica de la spitalul Coltea.Nu cunosc ce presupune prezentarea la o astfel de comisie,probabil o evaluare si functie de evaluare stabilirea schemei terapeutice.Recomandarea pentru Coltea ne-a fost data de medicul din Cantacuzino care a efectuat biopsia.Nu stiu daca e cea mai buna alegere.
Asa cum nu am stiut sa-i spun unde in lume in afara de Romania se trateaza cu succes astfel de afectiune si ce demersuri sint necesare a fi facute pentru a merge in strainatate in conditiile in care dispune de banii necesari pentru spitalizare,interventii,tratament.
Am incercat sa o lamuresc ca lucrurile pot fi rezolvate si in tara,ca sint medici foarte buni si aici,ca interventia chirurgicala daca situatia ei clinica o va permite este aceeasi oriunde in lume dar insista sa aflu de situatia din strainatate.
Ma gindesc ca voi poate stiti cite ceva.
Una peste alta,lupta deja a inceput.
Ma rog pentru ea sa aiba multa putere.
Dumnezeu sa-i ajute!

Va multumesc din suflet tuturor celor care sinteti alaturi de noi.
Cu multa prietenie,

Incognito

mami de Ioan si Ioana-06.01.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lo_li_Ta spune:

Doamne ajuta!
Tratamentul este intr-adevar acelasi peste tot. Radioterapie, operatie,apoi chimioterapie. Problema este ca e mai mult decat probabil sa-i scoata uterul. Avem doctori buni si asta conteaza in cazurile astea, nu aparatura. Eu stiu ca doctoul Sorin Puia e foarte priceput in probleme de genul asta. Nu este oncolog, dar cu siguranta o poate ajuta. BAfta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mephala30 spune:

foarte trist, .
Ne rugam ca verisoara ta sa fie bine. Dumnezeu e mare si puternic, .

Clipe de viata, 2007:

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=10" target="_blank">Cercul vietii
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=21" target="_blank">Hug me

Mergi la inceput