Am nevoie sa ma asculte cineva

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns incognito spune:

Am citit pina tirziu,azi-noapte.Daca se confirma ca este stadiul doi,mai mult IIa,poate beneficia de tratament citostatic,radioterapic si chirurgical cu sansa de vindecare chiar! de 70%.
Dupa examenul cu valve si tuseul vaginal,dna.dr.mi-a spus ca parametrele(trompele uterine si ovarele),inclusiv corpul uterin par a fi libere,adica nu sint cuprinse,problema limitindu-se la colul uterin si treimea inferioara a vaginului.
Ea m-a sunat tot azi-noapte rugindu-ma din suflet sa nu o mint.Nu am putut sa spun adevarul in intregime ci trunchiat,subliniind ca pina nu avem rezultatele examenului citologic si biopsia nu pot face o afirmatie.I-am explicat ce presupune totul daca va fi ceea ce este mai rau.La telefon parea calma.Nedumerita cumva dar calma.
Deja am vorbit,joi la 10 dimineata trebuie sa fim la spitalul Cantacuzino.
Nu mai pot spune decit Dumnezeu sa-i ajute,sa ne ajute si sa-mi ajute sa am luciditatea,linistea si intelepciunea de a o sustine in momentul in care i se va spune adevarul in intregime.
Doamne,continui sa fiu bulversata.
Va multumesc din suflet ca sinteti alaturi de mine si de ea.
Din tot sufletul!Si cu tot sufletul.

Madalina

mami de Ioan si Ioana-06.01.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns incognito spune:

Carlin21,Doamne,prin ce ai trecut!
Eu una,nici pe departe nu simt dispret fata de situatiile in care oamenii decid sa urmeze un tratament naturist.
Toata aprecierea din lume pentru curajul si credinta ta imensa!
Nu reusesc sa-mi revin.Tot simt sa urlu.Incerc asa o amaraciune.Si daca as fi lasata singura cred ca as parcurge distanta pina la Bucuresti de nenumarate ori,pe jos.Nu m-am asteptat la asemenea reactie din partea mea pentru ca nu m-am gindit niciodata la o asemenea situatie atit de curind.
Nu stiu daca mi-e teama ca moare,sint constienta ca face parte din viata ce ne este data sa o traim dar sint ingrozita de drumul care este de parcurs intr-o astfel de afectiune pina la momentul final.Iar ea este la inceputul acestui drum.Mult,mult mai aproape decit mine si intr-un mod concret.Decit mine,care am un alt drum inca.
Am dormit pe apucate si am visat mult,numai ca eram insarcinata din nou cu gemeni,fata si baiat,chiar am nascut avindu-i si pe cei mici ai mei trezindu-ma de fiecare data lac de transpiratie pentru ca aveam deja patru copii si nu intelegeam de ce.Dar promit ca ma voi aduna si voi fi tare.Trebuie!
Multumesc ca ma sustineti,multumesc ca sinteti aici.


Madalina

mami de Ioan si Ioana-06.01.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns l_carmen2003 spune:

Madalina multa putere si tie si verisoarei tale! Si sanatate!
Iti dorim putere multa!

Carlin sa fii sanatoasa! Eu am avut parte de experiente similare printre prieteni si cred in puterea medicinii naturiste. Dar eram destul de sceptica initial ...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns S_daniela spune:

Imi pare rau sa aud asa ceva dar e realitatea nu trebuie sa-ti pierzi speranta ajut-o pt ca in tine are incredere nu te speria si nu lua moartea ca pe ceva atat de prezent.Incearca si acel tratament naturist de care zicea Carlin21 cauta si alte metode,si cel mai important roagate la Dumnezeu si totul va fi bine.Ai incredere in tine si da-i ei incredere in ea!

Mult noroc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

E socant de cite cazuri de cancer aud.La mine la servici 3 persoane.Una dintre ele a depasit aceasta situatie.Asta sper sa fie o veste buna!Va doresc numai bine si sa dea Dumnezeu sa aiba un final fericit!
E bine ca esti alaturi de ea.Chiar ieri era o emisiune in care se discuta despre ce efect miraculos are prietenia asupra psihicului persoanelor bolnave.Se pare ca le creaza o motivatie sa lupte cu boala.Transmite-i si din partea mea mult noroc si sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

cat de neputinciosi suntem in fata bolii si ce nedreapta e viata. sa va ajute dumnezeu sa treceti cu bine prin incercarea asta!
carlin21 ti-am trimis PM. multumesc ca ai postat mesajul tau.

*mihaela*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi_dalma spune:

Incognito... pun si eu o intrebar de om mai putin informat...nu este posibila o eroare medicala?
Nu cred ca se ,vede' ceva fara biopsie... de ce nu ar fi o tumora benigna?

Imi pare rau pt verisoara ta... Dumnezeu sa o ajute sa fie totul bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

quote:
Initial creeata de incognito

...In mai putin de cinci minute tot ceea ce mi se parea problema in viata mea a devenit aproape nimic.A devenit usor de rezolvat,o banalitate...Cum de nu m-am gindit?
Si mai inteleg ca sanatatea si viata sint de nepretuit,ca sint tot ceea ce putem primi mai bun pe lumea asta.Iar multi dintre noi,asemeni mie,ne pierdem vremea cu lucruri marunte care ne macina sanatatea emotionala si fizica....

pe mine asta m-a impresionat! si mai ales pentru ca vine din partea unui cadrul medical, care a vazut multe!

cum zici tu Madalina, fara sarcini, fara viata aiurea insa la 20 de ani am 'patit-o' si eu...
exprimarea a fost alta din partea medicului:
-mai bine iti rupeai un picior decat sa ai asta!

initial nu am inteles fraza...a fost de parca vorbea in reluare...o tot procesam. apoi au zis pe bune, cancer!
socul a fost foarte mare. timp de 8 zile pana a venit biopsia de la Cluj si Bucuresti, m-am uscat pe picioare!
citologia era CIII/CIV. am facut cauterizare si tratament. urmaresc periodic cum e situatia, in rest totul e ok.
Carlin, ai noroc ca nu se vede nimic, la mine mai exista semnul pe col.

ce-mi amintesc din perioada aceea?
ca am fost disperata, parca-mi cazuse cerul in cap si ca dupa cele 8 zile s-a terminat viata mea!
Madalina putere multa si miscati-va repede daca se confirma!!


pentru Emma

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=1" target="_blank"> Agonie si Extaz, Lyme

noi, impreuna


"Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul! " by Doris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns incognito spune:

Bine v-am gasit!
Am mers joi cu Corina.A suportat bine biopsia.
Medicul a fost foarte rezervat in a face aprecieri in fata ei.Chiar si in a mea,separat.De fapt este logic totul,pina nu avem rezultatul nimeni nu poate spune nimic.
Mai bine decit ma asteptam a suportat adevarul.I l-am spus eu miercuri seara.Au fost citeva zeci de minute in care...ar fi facut tot timpul ceva cu miinile,chiar am parcurs impreuna distante bune prin oras,fara sa vorbim.
Singura intrebare pe care mi-o pune tot timpul este daca are o sansa.Iar eu raspund-Indiscutabil DA!-si absolut cred ceea ce spun.
Intre timp eu am devenit bulimica.Cred ca si reactie de raspuns la ceea ce se intimpla.Dar va trece,pina la urma e o nimica toata.
Peste noapte am inceput sa pretuiesc fiecare minut in care respir,fiecare minut in care imi vad,ating si aud copiii,fiecare minut in care stiu despre mine ca sint sanatoasa.
Ma rog pentru ea si pentru toti oamenii care trec prin asa ceva.
Ma rog pentru toti cei ce sintem sanatosi.
Pe 20 luam rezultatul.
Dumnezeu sa ne ajute!
Iar voua,va multumesc din nou ca sinteti aici.
Imi este atit de teama...
Realizez o data in plus cit este de important pentru noi,femeile,sa ne cunoastem bine si din punct de vedere intim,sa fim atente la noi,la tot ceea ce ni se pare in neregula cu sfera noastra genitala si sa luam atitudine.Macar sa ne prezentam la medic si sa urcam pentru lucruri minore pe masa ginecologica care ne sperie pe toate si ne face sa ne jenam.Este mult mai usor sa prevenim decit sa tratam.Doamne,durerea ma face sa-mi aplec atentia catre partea medicala a problemei si ma impinge de la spate mai mult ca oricind sa spun tuturor femeilor pe care le cunosc personal ori nu,sa le implor chiar-Faceti macar un control ginecologic pe an.Dar nu echografic.Depasiti-va falsul complex de jena si acceptati!,cereti! un control la masa.Si cereti si inspectia sinului!Si cereti bilet de trimitere pentru PAPS!Chiar daca la vedere nu sint motive.Sint sigura ca nici un medic nu va va refuza.

Va pup pe toate,cu multa prietenie,

Madalina



mami de Ioan si Ioana-06.01.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi_dalma spune:

Madalina multa sanatate si tarie verisoarei tale. Tot ce sper in continuare sa fie ceva necanceros.
Iti admir taria, devotamentul, curajul, daruirea si bunatatea.
Verisoara ta este norocoasa ca te are.

Ce as vrea si ce ma rog pentru tine este sa mergi mai departe cu familia ta, cu copii tai indiferent ce se va intampla.
Tu sti foarte bine (stiu ca toate cadrele medicale stiu asta) ca omul poate interveni pana la un punct. In rest este Dumnezeu, propria determinare si sansa.
Tu nu esti vinovata cu nimic si nu poti si nu ai dreptul sa iei personal totul. Este ingrozitor ce se intampla dar asa cum ai zis bucura-te de copii de sot de ce ai in jur.

Ce iti doresc din tot sufl;etul este ca ce este acolo sa fie necanceros, sa faca un copil iar tie iti doresc ca aceasta verisoara sa ti devina cea mai buna prietena, ca sora pe care nu ai avut o niciodata.

Iti sunt alaturi si cu Dumnezeu inainte!

Mergi la inceput