PIERSICUTZE de iulie - august 2006 (78)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nicomico spune:

si acum dupa ce apropae am terminat de citit ultimul capitol, ajung sa va spun ca mi-as dori sa vedeti cel putin o zi si o nopate din minunata noastra relatie
sincer, ceea ce spuneti voi despre AP, am citit de un an si jumatate si am aplicat de multe ori fara sa stiu teorie, copilul meu e respectat, iubit, i se explica orice, avem o super relatie si sotul la fel se implica si ne sfatuim ca de la mama la mama
o sa incerc sa nu mai glumesc pentru ca nu am pus nici un icon si nu v-ati dat seama si cred ca v-am dat apa la moara cam degeba, desi mi-au placut tare mult postarile voastre .........ma rog.........nu toate
unele dintre mamici - imi oare rau ca trebuie sa o spun -desi incearca s ane explice ce calme si tolerante sunt au putina rautate si ironie in expresiile scrise(zicea cineva mai devreme ca tonul face totul)si nici de IGNORAT nu imi ignor copilul, doar am scris ce a recomandat dr pediatra si ca am incercat dar nu da rezultate, tot in ideea de a impartasi pareri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maryion spune:

quote:
Originally posted by Ioana5255

Maryion incearca sa ii faci un program, pe care sa il respecti cat de cat. De ex se trezeste la 10. La 11 sa zicem ii dai micul dejun, intre 11 si 13.30 iesi cu el afara, intre 14 si 15 ii servesti pranzul, de ex o supa sau ciorba il poate trage la somn, la 15.30 sa zicem il pui in patut, chiar daca nu vrea sa doarma, il lasi acolo, cu o jucarie sau ceva, o carticica sau ce ii place lui, macar juma de ora, sau stai langa el daca protesteaza, el cu carticia si tu ii povestesti, daca adoarme f bine, daca nu il iei, si continui programul obisnuit, masa de dupa masa, iesit afara, rpogram de joaca si ce o mai fi. Si asa cate un pic in fiecare zi. Incet incet o sa se invete sa doarma. Alex se cere singura in pat, isi da papuceii jos si se duce singura la patutul ei si la pranz si seara. Seara e un pic mai greu. Ritualul incepe de pe la 10. Baita, pijama, patut, bibe, apoi canapea (eu ii zic 5 minute deal?, ea zice deal si imi arat cu degetele 5). O iau pe canapea. Citim, ne jucam, iar in pat, iar bibe, iar 5 minute deal? ea, iar zice deal? Si a doua oara ii zic. 5 minute da, eu m-am tinut de cuvant, sa te tii si tu. Si ea zice da, si dupa vreo 10 minute ne pupam, ne dragastim, am ia cu manutele de gat, ii zice lui ta-su pa si eu o duc la culcare, cand uneori mai bea un bibe, dar de cele mai multe ori se culca fara proteste, imi zice pa, eu o pup, ii zic noapte buna si gata. Sper ca nu v-am zapacit. Dar faza cu deal a tinut super tare si e asa de haioasa cand zice deal si imi arata pe degetele.

Sabina mamica Alexandrei

http://s249.photobucket.com/albums/gg240/Sabana_2008/



Sabina scriam in acelasi timp.
Darius imi face figura asta de vreo 3 zile.
Pana acuma asa era programul:
La ora 7 bibe cu lapte. Se treazea la 10 dimineata, papa pe la 10.30 - 11 si apoi ieseam afara. Veneam in casa si papa pe la 14 si bea suc de fructe, apoi somn de la 14.30 pana pe la 17 - 17.30 (inchideam televizorul, il puneam in patutzul lui si eu mergeam la bucatarie si trebaluiam) . Si apoi iar papa pe la 18 - 19, apoi un bibe cu lapte pe la ora 21, dar el bea si apoi la joaca. Partea proasta venea de acuma: se culca pe la ora 1 noaptea din vina noastra, deoarece noi stam intr-o garsoniera si ne culcam tarziu si el sta cu noi. Dar ne vom muta intr-un apartament cu 3 camere si va avea camera lui.
Sper ca atunci sa ii fac un alt program.
Acum de vreo 3 zile se culca pe la 21.30 - 22.00 pt ca sare peste somnul de pranz.

Mary mamica lui Darius-Theodor (14.07.2006)
www.flickr.com/photos/8471782@N02/2283877628/in/photostream/" target="_blank">POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Nico nu te enerva, ca il ai pe bb in burtic. Si eu sunt de parere, ca in unele situatii s-a exagerat. Voiam sa mai scriu ceva, dar nu ma pot aduna. Sunt prea obosita si decat sa iasa o varza, sa se mai interpreteze mai stiu eu cum, mai bine ma adun si scriu maine.


Sabina mamica Alexandrei

http://s249.photobucket.com/albums/gg240/Sabana_2008/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicomico spune:

maryion multumesc pentru incurajare - nu am de ce sa ma supar
poate e mai bine ca s-a dezvoltat subiectul si am vazut atatea pareri diferite, ca sa alegem ce ni se potriveste cel mai bine
sabina imi place um gandesti

babee , emiliapop si doniro sunt pur si simplu superbi puiutii vostri, sa va traiasca!!!!!!
eu sunt atat de obosita incat nu reusesc sa va scriu mai mult, insa ma bucur ca reusesc sa va citesc

nici nu stiu ce sa zic daca imi plac sau mi se par caraghioase mamicile care se cred cele mai tari si cele mai bune si se mai si lauda cu asta
ma intristeaza tare modul cum incearca anumite persoane sa se impuna - fiecare mamica se crede deosebita si cea mai cea dar sunt si mamici modeste si cu bun simt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julax spune:

Mai fetele,uite ce fac eu la ora asta...Of,intai citesc si apoi scriu,dar sincer,sunt oarecum epuizata dupa cat de multe am vazut.. .s-a comentat foarte mult pe tema asta si nu cred ca s-a mai scris de mult la ore asa tarzii,dovada ca a starnit interes...
Nico,nu te supara,dupa cum s-a mai spus aici ,nu cred ca-i vrea cineva rau copilului,uneori poate ni se rupe inima cand ne vedem puiutii ca sufera(ma gandesc acum la Oana care a avut puterea sa fie perseverenta in ceea ce si-a propus ),dar facem ce credem ca e mai bine pentru ei si pentru noi,astfel incat sa putem fi cu totii multumiti.Conteaza si fondul genetic,si factorii exteriori si modul de abordare al diferitelor probleme...
Daca ma refer numai la faza cu dormitul,exista multe moduri in care adorm copii nostri,iar asta tine atat de dorinta/posibilitatea parintilor ,cat si de nevoia fiecarui copil.stop.nu mai pot fi coerenta.e cam tarziu si mi-e sa nu fiu pe langa subiect.
Emilia,am uit maine(desi nu stiu cand voi intra ca e zi full) sau duminica cel tarziu.Poate totusi maine seara.Nu te-am uitat,mai ales ca situatiile se aseamana
Doniro,l-am vazut si pe bebe Victor cum doarme de frumos.Ii voi urma exemplul
Noapte buna tuturor!Iulia @ Alex(24.08.2006)
www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=16a7ba4b14da74203c245e&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">
Miniclip
Poze si filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

nicomico nu prea ma prind care e motivul tau de suparare. Nu mi s-a parut deloc o gluma intrebarea "ei de ce dau palme si tipa" e o realitate si am incercat sa iti raspund ca atare. Care a fost problema? Nu ti-am zis fa asa sau asa am raspuns de ce fac copii asa. Raspunsul cu nu traiesc in cocina eu l-am dat si nu inteleg de ce te-ar deranja m-am referit la mine si la ai mei si la casa mea deci nici o legatura cu altcineva, mie una nu mi se pare nici jignitoare nici ofensatoare nici in alt fel. Da, ar fi mai bine sa iti semnalezi glumele de acum incolo eu una nu sunt asa fina in a le detecta si raspund serios creind dispute.
maryion inteleg ca cel mic doarme 12 ore pe zi, ceea ce la varsta lor e ok. Alexei doarme zece ore noapte si doua ziua. S-ar putea ca asta sa fie motivul pentru care nu vrea sa doarma. Il simti obosit la pranz? Ai impresia ca ar avea nevoie de "ajutor", gen poveste, muzica, sa adoarma sau e doar vioi si fara chef de somn? In plus s-ar putea sa fie doar o faza care sa treaca peste cateva zile. La fel s-ar putea ca odata ce ramane cu bona sa isi faca cu totul si cu totul alt program. Eu zic sa mai ai rabdare cateva zile sa vezi cum se aleg treburile. De cand v-a ramane cu bona sau doar cu bona?
Tweety intrucat mi-ar face placere sa imi raspunzi la ultimul meu post despre AP te rog frumos sa o faci, daca poti si cand poti fie pe PM, fie pe msn, sau daca vrei neaparat la subiectul de AP. Oricum nu aici. Eu nu mai postez legat de asta sau de alte forme de educatie la subiectul nostru.

Miruna + Alexei (13.07.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tweety7 spune:

quote:
Originally posted by nicomico


nici nu stiu ce sa zic daca imi plac sau mi se par caraghioase mamicile care se cred cele mai tari si cele mai bune si se mai si lauda cu asta
ma intristeaza tare modul cum incearca anumite persoane sa se impuna - fiecare mamica se crede deosebita si cea mai cea dar sunt si mamici modeste si cu bun simt



Ai grija ca aici ai scrantit-o. Regulile acestui forum spun clar ca trebuie sa combatem idei, nu persoane. Atacul la persoana se pedepseste cu avertisment. Daca nu poti sa aduci argumente in favoarea ideilor tale, nu te apuca sa improsti noroi din razbunare si neputinta. Daca vom continua in ritmul asta, vom ajunge cu Piersicutzele la ZZ si vom sti pe cine sa dam vina.


Don't cry, for if you cry your tears might prevent you from seeing some beautiful things ahead of you!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tweety7 spune:

Miruna e trist ca nu putem vorbi deschis despre educatia copiilor nostri. Adica de ce sa ne ascundem pe PM? Doar de teama anumitor reactii a unor persoane care citesc printre randuri si carora le scapa esentialul? Eu am sa-ti respect dorinta de a nu te mai provoca la discutii pe acesta tema, dar eu nu voi inceta sa-mi spun parerea, atata vreme cat stiu ca sunt si mamici receptive printre noi, carora asemenea discutii le vor prinde bine. Cu respect.

Don't cry, for if you cry your tears might prevent you from seeing some beautiful things ahead of you!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maryion spune:

Buna dimineata!
Mi-am schimbat chiar si "caracterul". Este o gluma. Doar fontul literelor.
Da Miruna doarme 12 ore/zi, dar eu stiam ca somnul trebuie impartit in 2 sau 3 reprize in functie de varsta copilului. Nu mi se pare obosit in timpul zilei, chiar am incercat sa il pun "fortat" la culcare, dar nu s-a putut. Il pun in patutzul lui cu sticla cu suc la ora obisnuita, bea sucul, apoi se joaca si bineinteles daca nu ma vede incepe sa planga. Apoi am incercat sa il pun in pat langa mine, sa ma fac si eu ca dorm, ii cant si povestesc, dar niciun rezultat. Chiar am incercat sa il scol la 8 dimineata, dar a stat toata ziua treaz si abia pe la ora 21 a adormit. Deci cam asta este cu somnul lui.
Eu incep lucru de luni 3 martie si bona va veni inainte cu cateva zile (joi, vineri) sa vedem cum se acomodeaza cu Darius si Darius cu ea si sa ii explic eu ce si cum.
Tweety .



Mary mamica lui Darius-Theodor (14.07.2006)
www.flickr.com/photos/8471782@N02/2283877628/in/photostream/" target="_blank">POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babee spune:

Discutia voastra a redeschis rani adanci din sufletul meu.Eu nu am avut o copilarie hai sa ii spunem roz, si nici nu mai pot schimba asta.Incerc pe cat posibil sa schimb situatia in cazul copiilor mei, ca fac bine sau rau voi vedea in timp.
Consider ca generatia noastra este mult mai informata si ne putem baza pe multe alte lucruri fata de generatia parintilor nostri.Haideti sa le oferim copiilor nostri caldura si dragoste neconditionata si sa nu combatem personalitatea mamicilor de piersicute.
Va rog frumos nu va certati,fiecare e diferit.

Bebe s-a tot trezit din ora in ora, a papat si sunt putin obosita.Am sarit de dimineata in oale ca sa putem iesi afara pe la 10.

O zi frumoasa si linistita va doresc.

Mergi la inceput