PIERSICUTZE de iulie - august 2006 (78)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanaalex spune:

Tweety e foarte frumos ce scrii si nu pot spune ca nu sunt de acord, numai ca la noi nu e aplicabil 100%. Asta scriam mai sus, desi nu stiu daca am fost coerenta, ca la noi e putin altfel. Sunt de parere ca fiecare copil e diferit si Alex e unul dintre copii care stiu sa strige tare cand li se pune pata pe ceva si nu renunta cu una cu doua. De multe ori vorbesc cu maica-mea si-l aude marait si-mi spune sa ma ocup de el ca vorbim noi alta data dar el face asta zambind de multe ori. Poate reusesc odata sa-i fac o poza sa-l vedeti ce fata face cand se maraie ca pe mine ma umfla rasul. Adica e vadita intentia lui sa te faca sa executi ceva. E un smecher, dar cum mai spuneam daca-l las in pace isi revine repede si continuam cu alte activitati.

Uitasem sa va spun ca intr-o zi nu stiu ce prostie a facut si m-am apucat sa-l cert. Pentru asta m-am aplecat langa el sa se uite la mine, ca are obiceiul sa se uite in alta parte si sa te ignore, si a stat si a ascultat el toata toraiala mea si la final mi-a dat un pupic rapid, a zambit si a fugit la jucarii. Asa ca nu cred ca l-a afectat invreun fel rau cearta.

Momente de iubire avem si noi toata ziulica. E tare mamos si pupacios si ar vrea sa stau lipita de el in fiecare secunda, lucru imposibil de altfel. Oricum asta e unul dintre motivele pentru care scriu asa rar pe forum ca nu reusesc de el.

Acum doarme inca de-mi permit luxul sa stau pe net

Oana si bb Alex(05.08.2006)
Poze Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_Ioana spune:

Miruna, n-am zis fata ni'ka de tine, nu m-am simtit nicicum legat de ce ai zis cu somnul. Doar justificam ceea ce tu stii deja: ca am incercat in toate felurile si nu a iesit nimic
Asta e, om mai incerca mai incolo om reusi pana s-o insura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

oanaalex mi-a placut tare mult cat de firesc ai descris tu toata situatia asta.
important este ca, din orice discutie noi, mamicile sa retinem ce este mai bun si sa incercam sa aplicam cu puii nostrii.
tweety stim toate ca la noi in livada nu sunt suparacioase, si daca sunt ... le iertam, asa ca nu iti face griji. uitasem deja.

michella

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

norocuta pe unde esti?
ne e dor de tine. si felicitari inca o data pentu blog. i-am aratat in seara asta teodorei pozele si era, vreau sa va spun, in al 9-lea cer. se bucura de numa-numa bebe, copii, bebe, copii... numai asa a tinut-o.
fac si eu o selectie si trimit pozele asa cum am promis


michella

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

gata,ma duc si eu langa sotu in pat.. altfel crede ca l-am abandonat.
noapte buna tuturor

michella

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maryion spune:

Am intrat si eu pe aici si ... liniste!
Dupa o zi e munca (facut mancare, spalat vase, curatenie, plimbare, etc. etc.) am reusit si eu sa fac o baie, sa ma fac "mumoasa" si ... am luat o bere si ... ... in fata calculatorului.
Pe Darius am reusit sa il culc pe la 21.45. Cam tarziu dupa ce o zi intreaga nu a dormit.
Pe la 10 dimineata s-a trezit si de atunci umbla prin casa.
Ce sa ma fac fetelor cu el? Nu vrea sa doarma dupa masa.
Am iesit cu el si afara, in carutz si cu bibe cu ceiutz cald si niciun rezultat.
Cum sa mai procedez? Ca ma dispera. Oare nu este obosit? Ce ma fac cand l-oi lasa cu bona?
Noapte buna!

Mary mamica lui Darius-Theodor (14.07.2006)
www.flickr.com/photos/8471782@N02/2283877628/in/photostream/" target="_blank">POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicomico spune:

dragele mele cred ca m-ati inteles gresit...... :
1. nu imi bat copilul _ niciodata, si de tipat am tipat fff rar
2. nu am zis ca traiti in cocina
3. am glumit cand am zis *ei de ce ne dau palme si tipa*


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Tweety, in ceea ce priveste educatia copilului meu este strict parerea mea si o aplic asa cum cred eu de cuviinta raportat strict la ea. Eu nu am spus, ca imi las copilul sa planga. Am si specificat in mesajul meu, ca are mai multe feluri de a plange. Atunci cand plange cu lacrimi grele cum le spun eu, sigur, ca o luam in brate si o impacam si asa mai departe, inseamna ca sufera cu adevarat. Dar are si momente cand speculeaza plansul in favoarea ei. Atucni este o smiorcaiala cu o lacrima stoarsa, Cand se uita la mine, se smiorcaie si in functie de ceea ce vrea isi schimba atitudinea. Eu cu asta nu sunt de acord si nici nu am sa incurajez astfel de comportamente. Adesea am vazut copii in supermarkete sau pe strada facand nu stiu ce istericale, ca parintii nu le cumparau una sau alta, si exemplele pot continua. Dupa mine a iti ignora copilul inseamna sa nu te intereseze deloc de el, sa nu ai nici un fel de reactie la nevoile si dorintele lui, sa nu te intereseze sentimentele, educatia, programul, interesele lui si asa mai departe. Eu am renuntat pentru tot, pentru a fi alaturi de ea, pana si biroul nostru este tot acasa, tocmai pentru a fi amandoi alaturi de ea si in special eu, tocmai, sa nu ne simta lipsa, sa ii fim mereu aproape. Iar eu am renuntat de tot la orice fel de munca pentru firma noastra pentru a ma dedica ei. Copilul pleaca mereu in concedii cu noi, nu l-am lasat singur decat de 2 ori, 3 zile adunate, nu ii lipseste nimic, stie o gramada de lucruri cu mult peste varsta ei, are parte de toata dragostea noastra 100% din tot timpul meu si pe cat posibil 80% a lui ta-su, bunicelor, matusii si asa mai departe. Eu cred, ca in viata asta nu curge numai lapte si miere. Fiecare mamica a incercat in felul ei sa isi exprime parerea. Si eu am citit, ceea ce ai scris si daca ma aflu pe acest forum este pentru, ca imi sunteti foarte dragi si incerc pe cat posibil sa impartasesc din experienta si cunostintele mele, dar sa si invat de la celelalte. Fiecare copil si parinte este unic in felul sau, cum reuseste el sa comunice cu copilul si sa il educe tine strict de el si cu siguranta nu vor exista doi copii educati la fel de parinti diferiti.

Copilul nu este de capul lui, el are o mama si o tata, care reprezinta stalpii lui in viata, care sunt datori, sa il indrume si sa il formeze pentru viata cu bune si rele, iar el sa stie sa distinga ce este bine si ce este rau, si mai departe sa decida singur. Pe Alex o invat inca de acum sa decida, sa raspunda simplu cu da sau nu. O intreb vrei papa, ea zice, da sau nu, vrei aia, da sau nu. Sa stie clar ce vrea in viata. Eu vreau ca pentru ea sa nu existe "nu stiu", urasc sintagma asta desi eu am folosit-o destul de des, si incerc pe cat posibil sa scap de ea. Discutia poate continua la nesfarsit. Si ca sa inchei, Tweety nu m-am suparat pe tine, multumim pentru parerile tale, dar incearca sa nu iti mai impui punctul de vedere, cel putin eu asa am perceput. . Vad ca la noi floarea este semnul steagului alb. Astia trebuiau sa faca un icon si cu un steag alb.

Eu mai repede as recomanda cartea Irinei Petrea, care mi se pare mai realista in multe privinte, desi nici cu ea cu privire la unele lucruri nu sunt de acord, pentru ca nu poti judeca anumite situatii, daca nu esti parinte.

Sabina mamica Alexandrei

http://s249.photobucket.com/albums/gg240/Sabana_2008/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Maryion incearca sa ii faci un program, pe care sa il respecti cat de cat. De ex se trezeste la 10. La 11 sa zicem ii dai micul dejun, intre 11 si 13.30 iesi cu el afara, intre 14 si 15 ii servesti pranzul, de ex o supa sau ciorba il poate trage la somn, la 15.30 sa zicem il pui in patut, chiar daca nu vrea sa doarma, il lasi acolo, cu o jucarie sau ceva, o carticica sau ce ii place lui, macar juma de ora, sau stai langa el daca protesteaza, el cu carticia si tu ii povestesti, daca adoarme f bine, daca nu il iei, si continui programul obisnuit, masa de dupa masa, iesit afara, rpogram de joaca si ce o mai fi. Si asa cate un pic in fiecare zi. Incet incet o sa se invete sa doarma. Alex se cere singura in pat, isi da papuceii jos si se duce singura la patutul ei si la pranz si seara. Seara e un pic mai greu. Ritualul incepe de pe la 10. Baita, pijama, patut, bibe, apoi canapea (eu ii zic 5 minute deal?, ea zice deal si imi arat cu degetele 5). O iau pe canapea. Citim, ne jucam, iar in pat, iar bibe, iar 5 minute deal? ea, iar zice deal? Si a doua oara ii zic. 5 minute da, eu m-am tinut de cuvant, sa te tii si tu. Si ea zice da, si dupa vreo 10 minute ne pupam, ne dragastim, am ia cu manutele de gat, ii zice lui ta-su pa si eu o duc la culcare, cand uneori mai bea un bibe, dar de cele mai multe ori se culca fara proteste, imi zice pa, eu o pup, ii zic noapte buna si gata. Sper ca nu v-am zapacit. Dar faza cu deal a tinut super tare si e asa de haioasa cand zice deal si imi arata pe degetele.

Sabina mamica Alexandrei

http://s249.photobucket.com/albums/gg240/Sabana_2008/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maryion spune:

Fetelor, ma scuzati ca ma bag in seama, dar nu puteam sa dorm si am vazut ca discutia pe tema educatiei copiilor a luat amploare, nu pot sta asa deoparte.
Eu cred ca suntem toate niste mame extraordinare, ca alfel nu ne-am afla pe aici sa intreabm ce este mai bine pt copilul nostru.
Parerea mea este ca nimeni nu a vrut sa supere pe nimeni, cel putin din ceea ce am citit eu pe aici. Fiecare copil este unic si bineinteles ca nu putem crea un tipar de educatie, de alimentatie, etc. etc.
Noi pe aici cerem pareri, ne spunem parerea si nu cred ca exista vreo persoana pe aici care sa incerce sa se impuna sau sa ne impuna noua ceva. Doamne, nu cred ca exista pe acest forum vreo mama care sa isi bata copilul sau daca ar exista ea nu ar avea tupeul sa recunoasca.

Sabina esti o supermamica, ai dreptate in ceea ce spui si cred ca multe mamici se regasesc in tot ceea ce ai scris.

Nicomico nu fi suparata! Nu cred ca vreo mamica de piersicutza a vrut sa te supere.

Eu va pup.
Acuma chiar ca va zic Noapte buna!

Mary mamica lui Darius-Theodor (14.07.2006)
www.flickr.com/photos/8471782@N02/2283877628/in/photostream/" target="_blank">POZE

Mergi la inceput