Strumfi de iulie-august 2007 (60)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

ioanaiub, Smaranda bea apa cu canita dupa masa.
mamii, succes! Pina acum au slabit foarte bine mamicile.
Ashera, e foarte bine Chris. Fata mea avea 7100 la 6 luni si nu mi-a zis dr ca e slaba.

Ioana, mama Mirunei si a Smarandei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amethyst spune:

Vivela no more mercy, stii de cand astept eu o noapte in care sa dorm de la 11 la 6??

Multumesc de raspunsurile cu mersul, o asteptam pe alina.a de la ortoped sa ne informeze exact. Apropo, alina, te rog frumos sa ma dumiresti si pe mine cu redoute fiindca nu mi-a venit inca mailul de confirmare si daca vreau sa le scriu imi cer numarul ala de identificare si dat fiind ca sunt la prima comanda eu nu am un asemenea numar. La comanda scrie 'en cours de preparation', da' nu trebuia sa primesc deja confirmarea? Cine m-o fi pus sa comand...

ioanaiub nici la noi J nu bea ceai si apa foaaaaarte greu si trebuie incercate toate variantele, cu lingurita, cana cu cioc, cana normala, cel mai mare succes l-a avut cana normala. De baut altceva decat lapte din biberon nu poate fi vorba. Din moment ce incep diversificarea eu cred ca trebuie sa bea lichide fiindca scade cantitatea de lapte si nu se mai hidrateaza cum trebuie. Si cum la noi nici suc nu bea... incerc cu apa intre mese de fiecare data. Pana la urma s-o da ea pe brazda.

Mommy to www.tickercentral.com/view/8i03/4.png" target="_blank">Jasmine

“A baby will make love stronger, days shorter, nights longer, bankroll smaller, home happier, clothes shabbier, the past forgotten, and the future worth living for”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

DESPRE APA sau CEAI: eu din experienta avuta la fetita cea mare, pot spune ca am introdus apa dupa un an, dar o alaptam. (Ea se hidrateaza f bine acum, pot sa va spun ca bea peste 1, 5 litri de apa plata/zi. Practic, la scola, la plimbare are cu ea sticluta cu apa plata.) Despre ceai... nu i-am dat, doar in caz de raceli, care din fericire au avut loc dupa un an si jumatate. Nici acum, la 7 ani, nu prefara ceaiul, decat pe partia de schi.

Cu Ilinca, pentru ca ea acum este pe formula, nu stiu cum sa procedez? Am pus intr-un biberon apa plata (dar pe care in prealabil am fiert-o - din precautie) si ii dau cand si cand, in special dupa mesele "solide". Ceai ii dau in cantitati mici, dar nu zilnic.

As vrea o parere despre introducerea acostor doua elemente, repet, la copilul care primeste formula.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amethyst spune:

cafera pai cu atat mai mult cand copilul e pe formula sa primeasca lichide, de preferat apa, ca ceaiul este si el tot un fel de medicament. Sanul il si hidrateaza insa compozitia laptelui praf e aceeasi, nu ii vine ceva care sa-i potoleasca setea intai si apoi foamea.
Apa plata nu se fierbe din cate stiu. Folosesti Dorna care are continut mai scazut de sodiu?
Deci e foarte bine sa ii dai cand si cand dupa mesele solide

Mommy to www.tickercentral.com/view/8i03/4.png" target="_blank">Jasmine

“A baby will make love stronger, days shorter, nights longer, bankroll smaller, home happier, clothes shabbier, the past forgotten, and the future worth living for”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

quote:
Originally posted by Amethyst

cafera pai cu atat mai mult cand copilul e pe formula sa primeasca lichide, de preferat apa, ca ceaiul este si el tot un fel de medicament. Sanul il si hidrateaza insa compozitia laptelui praf e aceeasi, nu ii vine ceva care sa-i potoleasca setea intai si apoi foamea.
Apa plata nu se fierbe din cate stiu. Folosesti Dorna care are continut mai scazut de sodiu?
Deci e foarte bine sa ii dai cand si cand dupa mesele solide

Mommy to www.tickercentral.com/view/8i03/4.png" target="_blank">Jasmine

“A baby will make love stronger, days shorter, nights longer, bankroll smaller, home happier, clothes shabbier, the past forgotten, and the future worth living for”




Pai, tocmai din aceasta cauza i-am introdus si eu apa, dar cat ar trebui sa bea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

Mamici care ati sarbatorit zilele astea lunisoarele puilor, ati pus cumva poze si eu nu am vazut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amethyst spune:

Pai...cat doreste :), cat are nevoie, s-a intamplat sa ti se para ca bea prea mult? Eu as fi fericita sa ma opresc eu, nu ea

Mommy to www.tickercentral.com/view/8i03/4.png" target="_blank">Jasmine

“A baby will make love stronger, days shorter, nights longer, bankroll smaller, home happier, clothes shabbier, the past forgotten, and the future worth living for”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diane_dun spune:

Mami de Anya, multumim pentru citat, e bine de stiut.

Mada, multumim pt linkul catre carte, o sa-mi fac timp s-o citesc. Spor la curatenie!

danis, multumim pentru , cum a fost la control?

mamii, bine ai revenit si felicitari lui Alex pentru dintisori si progrese!

Ame, good point cu pilota, deh, Dani e mai in urma, ieri abia s-a ridicat singurica in fundulet, era in scoica si se tinea de margine, deci pana facem noi primii pasi o sa mai treaca ceva. Si la Dani a functionat eclipsa pe post de somnifer, s-a trezit doar o data. La mine nu a functionat ca am avut un cosmar si pe la 4 jumate ma chinuiam sa adorm la loc, mai bine ma duceam sa mai uit pe geam dupa luna. Felicitari pentru dimensiunile micutei Jasmine! Ma bucur ca v-ati odihnit mai bine.

Ashera, felicitari pentru dimensiuni, zic si eu ca Ioana, Dani la 6 luni avea 6,600 kg si 67 cm si pediatra nu mi-a zis ca e slaba.

ioanaiub, Dani nu bea ceai, nu i-am dat niciodata, duc munca de convingere cu ea sa bea apa. Noi n-am intrat prea bine in diversificare, adica in afara de o masa de cereale si vreo 30 ml de legume max la pranz (ca mai mult nu vrea) altceva nu papam decat laptic de la mami si seara niste completare cu formula.

Mami de Dani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

quote:
Originally posted by Amethyst

Pai...cat doreste :), cat are nevoie, s-a intamplat sa ti se para ca bea prea mult? Eu as fi fericita sa ma opresc eu, nu ea

Mommy to www.tickercentral.com/view/8i03/4.png" target="_blank">Jasmine

“A baby will make love stronger, days shorter, nights longer, bankroll smaller, home happier, clothes shabbier, the past forgotten, and the future worth living for”




Nuuuuuuuuu, mi s-a intamplat opusul, adica sa bea ffffff putin. de asta intreb cat ar trebui sa bea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amethyst spune:

quote:
Originally posted by cafera

quote:
Originally posted by Amethyst

Pai...cat doreste :), cat are nevoie, s-a intamplat sa ti se para ca bea prea mult? Eu as fi fericita sa ma opresc eu, nu ea

Mommy to www.tickercentral.com/view/8i03/4.png" target="_blank">Jasmine

“A baby will make love stronger, days shorter, nights longer, bankroll smaller, home happier, clothes shabbier, the past forgotten, and the future worth living for”




Nuuuuuuuuu, mi s-a intamplat opusul, adica sa bea ffffff putin. de asta intreb cat ar trebui sa bea.

Mamica de printese



O sa ma interesez daca exista vreo cantitate anume dar nu cred, pentru varsta lor. Atat timp cat fac kk normal, nu sunt constipati, important e sa-i obisnuim cu apa.

diane_dun ne descurcam noi cumva


Mommy to www.tickercentral.com/view/8i03/4.png" target="_blank">Jasmine

“A baby will make love stronger, days shorter, nights longer, bankroll smaller, home happier, clothes shabbier, the past forgotten, and the future worth living for”

Mergi la inceput