Strumfi de iulie-august 2007 (60)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Amethyst spune:

Eu mai vreau eclipsa, nu de alta dar am avut o noapte buna cum n-a mai fost de nici nu mai retin cand....

valen si eu citesc tot, chiar daca nu comentez tot :)

Si pe mine ma intereseaza parerile cu olita, eu o sa incerc sa o pun la vara, pe la 1 an insa fara sa o fortez sau sa o cert, doamne fereste. Daca ea se va obisnui in mod natural si va agrea ideea vom vedea noi cum facem. Poate doar pampersul de zi... nu stiu, depinde de ea, eu nu tin mortis sa invete dar recunosc ca nu-mi doresc ca la 3 ani tot cu pampers sa stea.

Gabrielabv ma intrebai ce mananca Jasmine, pai cam asa: dimineata lapte, peste 3h adica la 11:30-12 cereale cu fructe+lapte, daca vrea, pe la 3 piure de legume (aici i-am introdus destule)+lapte (ea inca nu mananca suficient ca sa nu mai vrea lapte dupa) pe la 6 ii mai dadeam fructe si lapte dar acum i-am facut branzica insa nu se omoara, am incercat si putin ou, cateva firmituri a acceptat, atat. Dar progresam zic eu. Si seara la 9,9:30 masa de lapte. Mai mananca si noaptea o data, orele sunt destul de variabile.

diane_dun daca ii pui pilota pe jos e ok cat nu merge dar ca sa invete sa mearga trebuie sa fie pe ceva tare, nu?

mamii 6 dinti? uau!:)

Am fost la cantarit si masurat in dimineata asta si are 70cm si 7.900kg la cele 7 luni de viata :).

Cand vor invata sa puna primii pasi pe afara, trebuie sa le luam ghetute sau e ok cu sandale, adidasi?



unde tot umbla musetto, blueiris ca inainte mai scriau? si cine n-a mai scris in ultima vreme?

Mommy to www.tickercentral.com/view/8i03/4.png" target="_blank">Jasmine

“A baby will make love stronger, days shorter, nights longer, bankroll smaller, home happier, clothes shabbier, the past forgotten, and the future worth living for”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

quote:
Originally posted by Amethyst

Eu mai vreau eclipsa, nu de alta dar am avut o noapte buna cum n-a mai fost de nici nu mai retin cand....


Mommy to www.tickercentral.com/view/8i03/4.png" target="_blank">Jasmine

“A baby will make love stronger, days shorter, nights longer, bankroll smaller, home happier, clothes shabbier, the past forgotten, and the future worth living for”




Ame, fie-ti mila ...


Gabi, mami de Davidush . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Whether you think you CAN or you CAN'T,
www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52049" target="_blank">_JURNAL DE STRUMF_ . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . either way you are right.(Henry Ford)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Ame, felicitari pentru dimensiuni.
mamii, felicitari pentru dinti! Incercam sa slabim in grup; fiecare prin metode proprii, dar ne incurajam si merge mai usor; cintarirea se face miercurea dimineata. Daca vrei sa te bagi si tu in program, cintareste-te miine dimineata si te trec pe listuta.

Ioana, mama Mirunei si a Smarandei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamii spune:

oki ma voi cantari mercic Ioana Credeam ca va-ti ales o dieta si va tineti de ea!ORICUM I'm in ! :)

de www.flickr.com/photos/11788157@N02/" target="_blank"> Alex 13.07.07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns X-ray spune:

ola!
ame felicitari pt dimensiuni!eu stiu ca trebuie sa fie o incalataminte care sa sustina glezna,dar special pentru acest lucru(adica mersul) ii fac programare in martie la ortoped si va dau de stire la toate ....
am vizionat ieri poze cu micutza lui panda77 o frumoasa!si e toata tati...
mamii bine ai revenit,ai un flacau mare si voinic sa va traiasca!
la multe luni bebe-ilor ce s-au nascut pe 21!

dar nu mai trimiteti poze pentru albumul comun????hai mobilizarea!!!!!!

alina mamica bulinei Elisa (20 iunie 2007)

povestea noastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

6 dintzi??????????uau! sa va traiasca !:)
Anya foarte interesant "citatul" pe care l-ai pus si pe intelesul tuturor. mie mi s-a parut f reusita comparatia cu uriasu de 5 metri care te-ar pune pe toaleta si ti-ar da indicatii precise cum ca ce trebuie sa faci! mie personal mi se pare mult prea devreme sa pun copilu pe olitza acum. el nici mama nu zice bine, nici in picioare nu se ridik, nici de inghitzit nu se prea pricepe si eu sa-l pun pe olitza. fiecare face cum vrea, dar mie mi se pare ok ca discutam lucrurile astea!
ce zi frumoasa! parca simt ca zbor...asta pana se trezeste domnishoru si ma aduce cu picioarele pe pamant!va pooop

*mihaela*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

Kari, am pierdut frumusete de sfarsit de capitol fara sa-mi bag coada.

Felicit si eu cu intarziere sarbatoritii si sarbatoritele.

Eu? Am alergat pe la dentist, dr de familie...eheiiiiiiiiii, de la o varsta reparatiile capitale sunt musai.

Despre eclipsa? Nu am stiut...si imi pare rau... Dar mi-a fost un pic rau, asa ca tot nu as fi putut.


Despre olita, eu la Alexia am inceput sa o folosesc pentru kaki, ea avand ore fixe si o incurajam cat de tare puteam. De scutec nu a mai avut nevoie de pe la 2 ani cred. La inceput ziua, iar apoi noaptea.


plange Ilincita, revin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ashera spune:

Am facut si noi vaccinul de 6 luni cu putina intarziere.Ocazie cu care ne-am cantarit si masurat. 7,800 kg si 72 cm. E cam slabut, zice pediatra, dar eu sunt multumita ca a luat 700 gr in 2 luni. Poate acuma cu diversificarea va lua mai bine in greutate.
Chris nu mananca cereale. Si am inteles ca toti bebelusii le mananca cu placere. O sa mai incerc diferite combinatii si consistente mai lichide sau mai groase...

Ame, eu stiu ca ar trebui sa poarte papucei care sa ii sustina glezna. Nu stiu ce fel de talpa tre sa aibe. O sa ne informeze Alina dupa ce afla si ea



Mami de bebe
Chris (08.08.07)
http://picasaweb.google.com/Ashera4u/Chris5Luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

quote:
Originally posted by Ashera

Chris nu mananca cereale. Si am inteles ca toti bebelusii le mananca cu placere. O sa mai incerc diferite combinatii si consistente mai lichide sau mai groase...


Mami de bebe
Chris (08.08.07)
http://picasaweb.google.com/Ashera4u/Chris5Luni



Mara mamanca cereale cu mare placere ... eu i-am dat abia dupa ce a implinit 6 luni, am inceput cu cereale pentru 4 luni de la Humana, apoi pentru 4 luni de la Milupa, cu morcov si mar si acum ii plac de la Milupa 7 cereale, pentru 6 luni ... eu i le fac cu apa

Copiii vostri beau ceai sau apa? O prietena din State mi-a spus ca la ei copiii nu beau ceai niciodata, doar apa plata si aceea doar dupa 6 luni ... Mara nu prea agreeaza ceaiul, am incercat sa-i dau ceai de plante de la Humana, contine lactoza si era bun pentru constipatie dar a baut foarte putin

aici suntem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fianna spune:

Ashera, pediatrii astia sunt aiuriti rau! Al meu avea 7800 la 6 luni si era dezvoltat foarte bine asa ca nu ne-a sfatuit sa mai asteptam cu diversificarea.

Ioana, a fost frumoasa eclipsa, cat am resit sa vad din ea. M-am trezit la 4 si de abia incepuse, apoi iar la 5 si atunci era de un portocaliu inchis. problema e ca pt a vedea luna a trebuit sa ies din casa, asa ca nu am stat prea mult( 30 sec) ca-mi picau ochii in gura de somn.

Cu putina intarziere sarbatoritilor de ieri si de azi!

fianna cu www.flickr.com/photos/14295400@N03/sets/72157603680539275/" target="_blank">printisorul Matei
(01.08.07)

Mergi la inceput