Strumfi de iulie-august 2007 (59)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

quote:
Originally posted by Vivela

Ame, si mie imi place situl .

Lavi . Si eu ii citesc lui David povesti (am inceput 1001 de nopti, deci imi ajung cateva luni bune ). Parca tu intrebai mai demult cum facem sa nu ne ia cartea din mana. Am patit-o si eu, cum am deschis-o: s-a repezit la ea intr-o fractiune de secunda si jaaap... o foaie pe care o ducea la gura. Am scapat-o cu chiu cu vai din mainile lui si am reusit s-o lipesc la loc (dup-aia rameneau 1000 de nopti ). Asa ca eu il tin in brate la san si cartea pe un taburet in fata mea (eu citesc si el crede ca vorbesc cu el, ca imi si raspunde: tla-tla-tla-tla ).




Gabi, mami de Davidush . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Whether you think you CAN or you CAN'T,
www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52049" target="_blank">_JURNAL DE STRUMF_ . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . either way you are right.(Henry Ford)





Noi am luat carti cu coperti de carton, asa nu poate sa le rupa (cel putin pana acum nu) si ii plce sa puna mana pe ele si sa ajute sa dam pagina. E adevarat ca sunt mai mult cu poze, dar povestea i-o spun eu, tonul conteaza !

Diana mami lui Victor Christian, 24 Iulie 2007

Poze

Work as much as you need money, love like you've never been hurt, danse like no one is watching !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

quote:
Originally posted by Diana2007

quote:
Originally posted by Vivela

Ame, si mie imi place situl .

Lavi . Si eu ii citesc lui David povesti (am inceput 1001 de nopti, deci imi ajung cateva luni bune ). Parca tu intrebai mai demult cum facem sa nu ne ia cartea din mana. Am patit-o si eu, cum am deschis-o: s-a repezit la ea intr-o fractiune de secunda si jaaap... o foaie pe care o ducea la gura. Am scapat-o cu chiu cu vai din mainile lui si am reusit s-o lipesc la loc (dup-aia rameneau 1000 de nopti ). Asa ca eu il tin in brate la san si cartea pe un taburet in fata mea (eu citesc si el crede ca vorbesc cu el, ca imi si raspunde: tla-tla-tla-tla ).




Gabi, mami de Davidush . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Whether you think you CAN or you CAN'T,
www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52049" target="_blank">_JURNAL DE STRUMF_ . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . either way you are right.(Henry Ford)





Noi am luat carti cu coperti de carton, asa nu poate sa le rupa (cel putin pana acum nu) si ii plce sa puna mana pe ele si sa ajute sa dam pagina. E adevarat ca sunt mai mult cu poze, dar povestea i-o spun eu, tonul conteaza !

Diana mami lui Victor Christian, 24 Iulie 2007

Poze

Work as much as you need money, love like you've never been hurt, danse like no one is watching !



Eu am uitat povestile . Daca ma apuc sa-i spun povesti, le termin in 2 fraze, ca-i fac rezumatul si ii spun esentialul . Zau, chiar nu mai pot sa le infloresc, sa le spun frumos, nu stiu ce naiba am . Si doar aveam talent la povestit, cand eram mica eu le spuneam alor mei povestile pe care le invatam la gradinita.

Petra, off..., biata de tine . David a urlat si a fost mai morocanos doar in ultima saptamana din cauza dintilor si am zis ca-mi iau campii. Nici nu imi pot inchipui cum ar fi sa fi facut asa tot timpul .
Eu pentru febra (ptiu-ptiu!) am luat Eferalgan pediatric (e paracetamol). Am si paracetamol supozitoare, dar nu i-am dat niciodata.




Gabi, mami de Davidush . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Whether you think you CAN or you CAN'T,
www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52049" target="_blank">_JURNAL DE STRUMF_ . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . either way you are right.(Henry Ford)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diane_dun spune:

Mami de Anya, felicitari pentru micuta fotomodel! O sa faca echipa buna cu Arina, sunt sigura.

Lia, buna ideea cu sticla cu boabe de fasole, o sa incerc si eu sa vad daca-i place lui Dani.

Panda, m-ar interesa si pe mine solutia din plante Camilia, spune-mi te rog cum/unde ai comandat si cat a costat.

lialuminos, eu sunt pregatita sa-mi infrunt durerile de spate si sa ma plimb dupa Dani prin casa pana merge singurica. Premergator nu, eventual walker.

Cristina, felicitari pentru finuta, sa-ti traiasca!

Brazuca, sanatate multa Denisei! Ce doctori... brrr.

Lavi, bune sfaturile, si eu am observat ca Dani papa mai bine daca mananca cineva in fata ei.

Luna, ce bine ca Adelise papa cu placere, imi dai sperante ca intr-o zi o sa fie asa si la noi. Am vazut in pozici ca Adelise ca sta singurica in fundulet, felicitari, i-am aratat si lui Dani (care e mai mare un pic) poate se inspira. Sprijinita sta cu placere, dar singura inca nu.

Ame, multumim pentru site!

Petra, eu fac cerealele cu Milumil II. Nu e nici asa putin caloric cum e NAN si nici la extrema cealalta, cum e Humana. Cel putin eu asa stiu. Te admir ca rezisti cu Alma, esti o mama eroina. O sa treaca si perioada asta si o sa fie mai bine, o sa vezi.

Vivela, m-am amuzat la faza cu 1000 de nopti, imi place mult cum scrii.

Dani mai nou se distreaza sucind pe toate fetele zdranganele si isi mai arde din cand in cand cate una in cap cu ele. Evident, plange un pic, pana o ia mami in brate si o pupa. Cred ca trec pe jucarii din cauciuc, ca nu mai tine.

Mami de Dani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns panda77 spune:

Diane_dun, eu am luat Camilia de la o farmacie online via ebay; farmacia se cheama "discountpharmacy" si am atasat un link aici ca sa vezi cum arata. Costa cat arata pe link plus taxe de transport, in total vreo 10 USD cutia cu 20 de doze.
Brazuca, imi pare rau de spaima pe care ai tras-o; si eu am patit-o cu febra si aproape otita, dar macar nu mi s-au pus diagnosticuri aiurea. Multa sanatate micutei.
Luna, mercic de salut . Bine, ma dau batuta si recunosc: Ilinca e intr-adevar fata lui tati.
Ame, multumesc mult de bun venit si pentru link de asemenea, e tare fain.
Ioanaiub, mie dupa vaccinul de la 7luni mi-a spus sa nu-i fac baie dar la cele anterioare au uitat, asa ca am i-am facut si baie si am si scos-o afara si uite ca nu a patit nimic. Ufff!

Panda, de www.flickr.com/photos/10379652@N03/" target="_blank">Ilinca - 15.07.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lialuminos spune:

Ok, vad ca parerile sunt impartite legat de premergator. Eu nu m-am decis daca ii vom lua sau nu lui Andrei.
Inca o chestiune: asta e a 3-a seara/noapte cand se tot trezeste timp de o ora cel putin si plange cateva secunde, dupa care adoarme, ca si cum ar visa urat sau l-ar durea ceva. Daca il iau in brate, nu il mai "doare" nimic.
Pana acum dormea "neintors" 8-9 ore primul somn, se trezea pe la 5-6 sa pape si se mai culca pana la 8-9 dimineata. De 2 dimineti nu mai vrea sa adoarma, adica fac planton cu el de la 5-6. Daca il pun in patut, urla de trezesc vecinii.
Nu stiu ce sa mai cred, li se modifica si lor ceva in obiceiuri sau e singular ce o fi avand puiul meu? Nu de alta, dar nu as vrea sa ma inscriu pe clasamentul cu mamici care se trezesc super devreme...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorinaoo1 spune:

Luna da, asa cred si eu, ca e fetita lui tati, dar ca sa simt ca am si eu o contributie, imi zic ca Lori e sinteza perfecta dintre noi doi Si ma simt mai bine cand imi spun ca gurita e a mea Eh, sanatoasa, isteata si norocoasa sa fie...
Ce de bunatati stie sa pape Adelise, mmmm, bravo ei ca e mancacioasa, recupereaza ea repede sa compenseze cu perioada cand varsa tot . De clubul "cazutilor in cap" nu cred ca scapi. Frigiderul vi l-au mai reparat?

Vive buna ideea. Am sa incerc si eu, ca tot nu stiam unde sa pun cartea sa nu o vada. Si asa era sa dispara una din cele 1001 de povesti pt omenire Cu rusine spun ca si eu am uitat povestile , nici macar Scufita Rosie nu o mai stiu cum trebuie. Noi acum asteptam coletul cu vreo 3 carticele de alea de plastic, ca sa aiba ce roade Lori . Uitasem sa-l felicit pe Davidush pt primele silabe , orice ar denumi ele
Eu, din lipsa de activitate mai serioasa cu Lori, ii spun povestioare, create pe loc, legate de jucariile ei. Pana la urma fiecare jucarie va avea povestea ei, vom avea o odisee a noastra. Pana acum s-a amuzat teribil la povestea cu ursul care se cearta cu un catel si pe care ii vrajeste Zana Maseluta si ii transforma in broaste raioase. Dar radea pt ca eu imitam animalele cu pricina si cainele e cu tiuitoare de aia enervanta.

Petra eu ii dau cereale cu fructe sau cu lapte de al meu. Uneori, daca termine portia cu laptele meu si mai vrea, ii fac cu apa plata la temperatura camerei. Ii place si asa. Eu am luat 2 sortimente de cereale, de la Nestle: orez fara lapte si fara gluten si orez cu 3 fructe, ca nu stiam cum le va primi. Ii plac amandoua, dar mai mult ii plac cele cu fructe.

Premergator nici eu nu iau.

Oana/Ghinetz sanatate multa in casa voastra, am vazut statusul cu gripa pe mess, dar nu am mai apucat sa mai si intreb ce s-a intamplat

Lavi si Lorina Maria (5 iulie 2007)
www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52208" target="_blank">jurnal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:



Diana lasa ca va sta si Dani in fund nu e nicio graba. Iar de mancat...ar fi bine sa manance si Adelicioasa mea mai cu pofta legumele dar...poate in timp.

Referitor la premergator: noi nu vom lua datorita celor citite in ultimul timp impotriva premergatorului. Insa va spun sincer ca fiu-miu a avut, l-a folosit mult si nu a avut nicio problema. Am patit si noi ca Mada si nasa fie-mii are premergatorul pregatit pentru noi dar i-am spus ca nu dorim din mai multe motive (inclusiv ca sincer nu vreau sa-mi zgarie toata mobila si in plus nu am loc si mi-e frica sa nu o ia si la vale pe scari asta pe langa motivele de sanatate) si il are la ea. Cand mergem pe acolo o voi pune in el pentru 10-15 min dar atat.

Intrebare: ce numiti voi walker?

Noi ne trezim la 8 dimineata. Si doarme de seara de la 8,30-9 insa de trei nopti se trezeste si urla de dinti pe la 12-1-2 si atunci o iau in pat si doarme ca atunci cand era bebel mic pe buritca mea suspinand.

Lia pana la doi ani li se modifica destul de des paternul de somn. Si tind sa cred ca Andrei al tau de fapt se trezeste la 5=6 si vrea sa fii fresh. Asta e vestea rea. Vestea buna e ca se va modifica iar paternul poate in cateva luni cand va dormi doar un somn poate ziua si daca ai noroc va dormi pana tarziu.

Si Adelise de trezea sa manance la 6-7 apoi dormea pana la 8-9 poate chiar 10 culcata de la 8 seara. Acum gata distractia 7-8. Dar nu ma plang, bine ca doarme noaptea ...inca.

Luna, mamica de www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3960" target="_blank">Adelise Cezara(11.08.2007) si www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3882" target="_blank">Cosmin (30.07.2001)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Lavi daca iti spun povestea frigiderului zici ca traiesc in Somalia nu in UK.

NU nu mi-au reparat frigiderul, au venit trei gura casca pana acum si in concluzie au constatat ca frigiderul e stricat. De parca eu nu vazusem asta. Astept...nu stiu ce.

Luna, mamica de www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3960" target="_blank">Adelise Cezara(11.08.2007) si www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3882" target="_blank">Cosmin (30.07.2001)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo78 spune:

Am fost azi la gym...cred ca in afara de nas, limba si urechi am lucrat toooot...ce rupta am sa fiu maine

Ioana sa ma treci si pe mine cu 52 de kg, desi cantarita marti seara

Premergator...ma bucur ca nu am loc de el si am scapat de o dilema.

Cum il intretin? Pai ca si voi - mereu mereu ceva nou ...si noaptea fac de ale noastre (spalat, calcat, mancare)

In rest nu mai stiu ce-am citit ...sper ca am urat tuturor bun-venit!


Simo mami de www.flickr.com/photos/simo_al_jaafari/" target="_blank">Matei Hisham (28 iulie 2007)
www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52229" target="_blank">Jurnal de Matei
Let your kids paint on the wall!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

gasiti retete de bebelusi pe varste www.homemade-baby-food-recipes.com/index.html" target="_blank">aici

Sapt asta ma inscriu si eu la Gym.

Luna, mamica de www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3960" target="_blank">Adelise Cezara(11.08.2007) si www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3882" target="_blank">Cosmin (30.07.2001)


Mergi la inceput