"solzisori" pe cap

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Exista un produs special, de la Mustela, cred ca se numeste Stelaker, dar intreaba la farmacie daca acesta este produsul pentru cojite pe cap ("cruste de lapte", ca sa sune mai bine), eu am folosit mai multe produse "specializate" de la ei si s-ar putea sa fac o confuzie de denumire. Gasesti sigur in farmaciile Sensiblu. Costa o groaza de bani (30-40 RON, parca), dar cu un tub de crema ai rezolvat problema. Se aplica seara si copilul se spala dimineata pe cap. Dupa 3 "reprize" noi nu am mai avut urma de crusta, dar rezultatul s-a vazut si dupa prima aplicare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns servetel spune:

Si fetita mea a avut cam acum un an si ceva, i-am dat cu o crema cu vitamina A Mebra se numea, la noi a functionat si este foarte ieftina, inainte de baita i-am dat pe zona cu cojite si am lasat sa se inmoaie cam 10 minute dupa care am indepartat usor cu un piaptan cu dinti mai desi, apoi i-am facut baie si nu a mai fost necesar sa repetam fiindca au disparut complet.

Gabriela mamica de Ana Maria(18-06-2006)-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

multam, fetelor
astea-s "crustele de lapte" ? ca de astea stiam (heee, cand eram gravida cu andrei am citit gramezi de chestii despre copii- pe care le-am uitat ), dar n-am facut legatura

c & andrei-ardei 14.11.2005 & cireshik anais 07.05.07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Si noua ne-a trecut cu crema de la Mustela, e fff buna!!



Angelique, mami de Pupi (bb Viktor, 28.12.2007)

Povestea nuntii, Povestea nasterii lui Pupi

noi 2, poze, luni de miere...,
Mare, Munte, Flori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutzaa spune:

Mai puteti sa incercati si Uleiul de migdale dulci. Se gaseste la plafar si este foarte ieftin.
Noi asa am scapat de cojitele de pe cap dupa ce am incercat ulei de masline, ulei de corp pentru copii, etc etc. Nu mai avea bietul copil nici un firicel de par acolo unde avea cojitele (si suprafata era foarte extinsa, nu numai la fontanela), cojitele luasera aspectul de cruste, iar pielea capului era rosie si iritata tot timpul. Dupa nici o saptamana de aplicat ulei de migdale dulci in fiecare seara mai mult de jumatate din cojite disparusera.
Foarte de folos s-a dovedit si samponul Mustela - este un sampon spuma contra crustelor de lapte. Noi il folosim in fiecare seara la baita, dupa care aplicam uleiul de migdale dulci. Si crema Mustela Stelaker contra crustelor de lapte de asemenea buna, dar la noi nu a facut fata din pacate. Uleiul de migdale dulci insa....a facut adevarate minuni.

Multa sanatate micutilor.

Alina, mamica de Tudor (05.08.2007)

Un pici pe nume Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

aici s-a mai discutat!


Cami & Alexandra Daria (02.01.2006)

Dariuca creste si iar ... creste!

Cautam binele fara a-l gasi vreodata, in schimb gasim raul fara sa-l cautam! - Democrit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonik79 spune:

si baietelul meu a avut dar sa stii k nu trec de la sine cum au zis alte mamici mai ales k ai spus k sunt ca o crusta. Kiar asa se keama-crusta seboreica se gaseste la farm un preparat ti-l fac ei pentru asa ceva, il ungi dim si-i pui o caciulita apoi seara ii faci baie repeti de vreo doua ori si ai sa vezi ca va trece si va avea un cap super.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

quote:
Originally posted by simonik79

si baietelul meu a avut dar sa stii k nu trec de la sine cum au zis alte mamici mai ales k ai spus k sunt ca o crusta. Kiar asa se keama-crusta seboreica se gaseste la farm un preparat ti-l fac ei pentru asa ceva, il ungi dim si-i pui o caciulita apoi seara ii faci baie repeti de vreo doua ori si ai sa vezi ca va trece si va avea un cap super.

Ceea ce e special ptr asa ceva se numeste vaselina salicilata.Si e fff utila si ieftina.
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

spuma Stelaker de la Mustela. i-au disparut toate. nu-l spal f des cu ea pt ca are multi "parabeni" insa de cand o folosesc nu mai are nici urma decojitze !

*mihaela*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaP spune:

Eu am folosit samponul de la Mustela, pentru ca m-am gandit sa nu fie ceva care sa i le "zboare" repede. Or fi si ele utile la ceva. Ideea e ca il spalam pe cap o data la 2 zile si de la spalat la spalat i se subtiau din ce in ce mai mult. Dupa ce au disparut am revenit la Sanosan pentru ca Mustela ii degresa puternic pielea capului si apoi parul si se imbacsea parul repede.

Mergi la inceput