silicoane!!!! 2

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanabbb spune:

AM VB!

pretul este 4500e!trebuie sa treaca macar 6 luni de cand ai oprit alaptarea si inainte sa mergi la consult la dr e bine sa faci un ecograf,cum zicea si INAIOANA ,ca sa vezi dak glanda mamara s.a retras complet.si dak iti da dr cu eco ok poti sa mergi la consultatie,dar asta nu mai repede de 6 luni.

pt mine asta inseamna dupa mijlocul lui aprilie.

am sa fac o listutza mai dupa amiaza si vom vedea ce se mai intampla.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Oana, tu nu ai zis ca ai fost la consultatie? Cu ce ai mersa pana la Bacau si cat timp faci pe drum?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanabbb spune:

nu am fost la consulatie.am vb cu dr la tel,de pe telefonul unei prietene care si.a pus la el si l.a rugat sa ma programeze mai repede la consultatie.si atunci mi.a explicat ca dak am alaptat sa mai astept......

asta am zis si atunci.nu am fost la el.

pana la bacau faci aprox 3ore jumate.sunt 300km.drumul e f bun.
eu nu sunt din buc.eu am doar 100km pana la bacau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanabbb spune:

ti.am trimis pm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Doar 3 ore jumatate? E bine atunci, sunt obisnuita ca am nascut in apa la Brasov

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sandra_dulce spune:

Va salut, fetelor...! Sunt "proaspat venita"... Foarte interesant subiect, mai ales pt mine...! Si eu de ceva vreme visez la niste sani mai mari si mai plini... Si mai ales ca acum a inceput sa ma sustina si prietenul in legatura cu aceasta dorinta de-a mea, sper ca intr-un viitor apropiat o sa pot sa ma "laud" cu niste sani superbi... Am citit toate cele 27 de pagini de pe acest forum si tin sa subliniez ca m-au ajutat enorm informatiile pretioase substrase din toate comentariile postate pe acest forum... inca nu m-am hotarat la ce doctor o sa merg (Stan sau Bratu) ... Fiind din Timisoara, mi-ar fi mult mai comod, usor sa ma operez la Bratu, dar sincera sa fiu, as prefera pe Stan (parca balanta se inclina mai mult in favoarea lui atunci cand incep sa enumar avantajele)... Grea decizie...!!! N-as vrea sa fac atatea drumuri infernal de lungi (apropo, stie cineva daca exista o cursa Timisoara-Bacau?.....of, defapt din cate am inteles n-as avea voie sa zbor imediat dupa operatie , am uitat de tot de acest lucru ...sigur este asa? si stie cineva "de ce" mai exact? ). Am dat un telefon acum cateva zile la clinica lui Stan si mi s-a spus ca m-as putea programa pt o consultatie abia pe 14-15 martie (in Bucuresti) sau pe 1 martie (in Bacau) , abia pe atunci Stan se va intoarce din deplasarile lui...mi se pare prea lunga asteptarea... iar o eventuala operatie se va programa nu mai repede de O LUNA...!!! Si nici ridicarea pretului pana la 4.500 nu ma incanta chiar deloc (e cu o mie si ceva mai scump decat in Timisoara )... Insa atunci cand ma gandesc la tehnica de operare a lui Stan, la dureri mult mai putine (desi n-as putea spune ca durerea ma sperie prea mult, sunt destul de rezistenta), plus banuiesc ca si cicatricele sunt mai fine, mai mici, mai putin vizibile (acest aspect ma ingrijoreaza cel mai mult, desigur, dupa sanatatea mea si viata mea in general), atunci acea diferenta de pret mi se pare justificata (chiar daca nu pe deplin )...chiar nu stiu ce sa fac... Decizia e una foarte grea... Dar daca merg la Stan probabil o sa prind vara si nici n-as vrea sa stau toata vara in casa ca sa ma ascund de soare, nici n-as vrea sa astept atat din cauza nerabdarii mele de a avea formele dorite cat mai repede... hmmmmmmm..... Fetelor, voi ce ziceti? Oare cum ar fi mai bine? Dar in caz daca decizia mea se va inclina spre Bratu o sa am o alinare destul de mare (nu stiu pe cat e de adevarata, dar.......), faptul ca am citit peste tot ca lui Bratu forma sanilor ii iasa mai frumoasa (sper sa fie adevarat, desi sunt constienta ca practic implantul ales influenteaza forma sanilor, dar cine stie...poate mai are in plus vre-un "secret ascuns" )...
Stie cineva daca Bratu si/sau Stan fac si incizia sub brat si daca aceasta incizie este mai putin vizibila, mai putin deranjanta pt ochi?...si daca exista vreo diferenta in pozitionarea implantului in interior, adica ce dezavantaje si/sau avantaje are aceasta operatie fata de cea unde incizia este sub san? Normal ca voi putea afla aceste lucruri la o consultatie, insa mor de nerabdare de a afla, si in caz daca cineva dintre voi deja a adresat aceste intrebari unui doctor, v-as fi foarte recunoscatoare daca m-ati lamuri si pe mine...
Si daca tot am inceput sa-mi deschid sufletul, haide-ti sa va mai spun ca ma macina foarte mult problema cicatrizarii si mai ales din cauza faptului ca sunt fumatoare si peste tot scrie ca la fumatori riscurile sunt mai mari...Desigur o sa incerc sa ma las cu cel putin 2 saptamani inainte de operatie (aceasta este perioada minim admisa de doctori, am citit acest lucru pe site-urile de specialitate) si nu voi fuma nici dupa, inca vreo 2 saptamani, dar... .....mi-e frica ca nu se va vindeca frumos... Stiu ca cei nefumatori ma vor condamna si se vor intreba: "de ce nu se lasa de tot? de ce ii mai trebuie aceasta tigara?"; si o sa le dau dreptate.....dar in cuvinte este aproape imposibil sa explici cat de greu este pt un fumator sa nu fumeze chiar si o zi, sa nu mai zic ce sacrificiu imens este sa nu te atingi de tigara o luna sau si mai mult de atat...dependenta si-a pus deja amprenta si n-ai ce sa-i faci... Insa o sa fac tot posibilul si imposibilul ca sa reusesc sa nu fumez cat o sa fie nevoie...dar cu toate astea riscurile la mine sunt mai mari, vindecarea de obicei este mai lenta si mai grea... .........................
Chiar acum, intre timp ce scriam, l-am sunat pe Bratu si desi n-am vorbit cu el personal, am reusit sa prind la telefon pe o doctorita (care a fost foarte draguta si nu incerca sa fuga de un dialog ) care lucreaza cu el. Ea mi-a zis ca incizia sub brat se face doar in cazul unor implanturi cu ser fiziologic (deci pt mine personal se exclude aceasta varianta); ca dupa o consultatie D-nul Dr. Bratu m-ar putea programa pt operatie in cateva zile (maxim 2 saptamani)... Si pe langa asta am lamurit pt mine si cum e cu preturile la ei, deci: 2.800 costa operatia cu implant Mentor; 3.300 costa cea cu Matrix - forma rotunda si 3.500 costa cea cu Matrix - forma anatomica (cu tot cu spitalizare)...si mi-a mai zis ca se plateste inainte de internare (speram ca se poate si dupa)... Daca as avea acum toata suma, m-as duce chiar astazi ca sa ma programez... Dar se pare ca va trebui sa astept putin... Oricum sunt deja un pic mai linistita datorita faptului ca am mai umplut anumite "goluri" in legatura cu aceasta problema destul de importanta pt mine (ma refer la operatia in gerenal si tot ce o priveste)...
As vrea sa mai intreb fetele care si-au facut deja operatie, ce fel de implant au ales (ma intereseaza mai mult daca are forma ROTUNDA sau cea ANATOMICA), pe ce se baza mai mult decizia lor si daca sunt multumite de implantul ales (defapt inca n-am vazut pe nimeni nemultumit pe aici )...?!?!? Oare eu pe care sa-l aleg?....... hmmm... Majoritatea fetelor (cunostintelor mele) sanii "nou nascuti" carora i-am vazut, aveau implanturile rotunde si la majoritate mi-a placut cum aratau (toate cele pe care le-am vazut live s-au operat la Bratu)... Mi-ar placea sa vad si cateva fete in plus cu implanturi cu forma anatomica si eventual pe cineva operat de Stan ca sa am un termen de comparatie mai clar (nu ma refer la pozele inainte/dupa de pe internet, am vazut destule zic eu ) ... In fine, probabil aceasta problema o voi putea lamuri doar dupa ce o sa merg la consultatie si o sa incerc mai multe variante de implant....
Va multumesc anticipat si imi cer scuze pt un mesaj atat de lung si aiurit in marea parte a lui... Astept mesajele voastre (daca veti avea timp)...

Sandra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Cicatricile sunt la fel , implantul se face si prin axila , si prin santul submamar si areolar.
cauter se foloseste peste tot in chirurgie , necroza tesuturilor este...pana si superficiala este mult spus , iar pt. dureri iei antialgice.
Mai pe scurt , eu daca mi-as face implant m-as duce direct la Bratu , are recomandari f. bune , am avut ocazia sa discut cu el , samd.

Vezi ca si la Bratu e inghesuiala mare , sa suni sa intrebi cand te poti duc la consultatie , discuti si cu el si analizezi bine situatia.
sa il rogi sa iti explice procedura ;)

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanabbb spune:

SANDRA 4 din prietenele mele sunt operate la bratu.3 anatomice si 1 rotunda.e si in functie de recomandarile dr.cele rotunde le.a recomandat pt niste sani ff lasati pt a umple si partea de sus,lucru pe care forma anatomica ar fi facut.o mai putin,etc.toti sanii absolut superbi.
nu pot sa.ti recomand pe nimeni dat fiind ca n.am facut operatia,pot doar sa.ti spun ca toate fetele care s.au operat la tm,se mirau cand le vedeau pe astealalte,bc, ce repede si usor se misca.
eu tind spre bacau pt ca sunt f aproape.

oricum dak ai citit pana acum,ai cam inteles ce boscorodim noi pe aici si acu chiar nu pot sa repet toate motivele mele,pt ca scriu cu bb in brate.mai tarziu am sa vad dak mai pot scrie ceva.
te pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sandra_dulce spune:

quote:
Originally posted by XIO

Cicatricile sunt la fel , implantul se face si prin axila , si prin santul submamar si areolar.
cauter se foloseste peste tot in chirurgie , necroza tesuturilor este...pana si superficiala este mult spus , iar pt. dureri iei antialgice.
Mai pe scurt , eu daca mi-as face implant m-as duce direct la Bratu , are recomandari f. bune , am avut ocazia sa discut cu el , samd.

Vezi ca si la Bratu e inghesuiala mare , sa suni sa intrebi cand te poti duc la consultatie , discuti si cu el si analizezi bine situatia.
sa il rogi sa iti explice procedura ;)

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/


XIO , iti multumesc pt raspuns...! Intradevar, Bratu este o persoana foarte placuta, am discutat si eu cu el acum cateva luni pe aceasta tema (a implanturilor mamare)...insa atunci m-am dus doar pt niste informatii generale, nu eram inca hotarata sa ma si operez...si nici nu facusem inca cercetarile pe net ca sa-i pot pune niste intrebari elocvente...
Mersi pt sfaturi..! La Bratu nu este necesar sa-ti faci o programare pt consultatie , poti sa vii in orice zi de luni pana vineri de la 18.00 la 19.00, astepti un pic (pana se ocupa de cei sositi inaintea ta) si apoi poti sa intri direct la consultatie... Este foarte comod asa...! O sa merg la o consultatie peste cateva zile... Mersi mult pt sustinere...!!!

Sandra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sandra_dulce spune:

oanabbb , mersi pt raspuns..!!! Sincera sa fiu nici nu ma asteptam ca mesajul meu se va modera chiar astazi si ca voi primi atatea raspunsuri... Da, si eu in locul tau m-as fi dus la Stan mai ales ca e si foarte aproape de tine... Bafta multa...! Pupici pt tine si bebele...

Sandra...

Mergi la inceput