***Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007*** (51)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristinamaria spune:

Buna seara!
In primul rand SANATATE MULTA SONIEI!!!!! Asteptam vesti bune!
Hai mai fetelor lasati cearta ca-i pacat... Mica vino inapoi!!!!
Eu am incercat sa trimit pe PM informatii despre regim ! Nu va suparati ca nu scriu aici insa este vorba despre un cabinet privat si ar insemna sa-i fac publicitate ( oamenii sunt OK insa nu ma platesc pt asta :))) ) Trimit la oricine vrea si informatii si adresa+ tel pe PM! Daca am uitat pe cineva va rog sa-mi spuneti!!
Vrem si noi tricouri....si n-am inteles facem doar pt bebei sau si pt noi???
Pupici!


cristina cu Rares
rares
www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">ajutor pentru sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motannel spune:

Doamne ... ce atmosfera agitata ... as fi avut cate ceva de scris ... dar mi-a pierit cheful ...

Tristete: Astazi Teodora nu a avut chef sa manance, dupa ce ca si ieri a mancat putintel ... astazi abia daca a luat cateva gurite din piureul de fructe (para+banana), din branzica +iaurt... A baut in schimba bibe cu lapte formula ...

Asa creste Teodora-Iubita fotografii

Asa creste minunea noastra ticker

Motannel si Teodora Elena (07.05.07)

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid spune:

Motannel Si juniorul meu a avut azi ceva impotriva laptelui. Cu chiu cu vai am reusit sa-i dau ceva, dar mult mai putin decat manca el de obicei
Eu dau vina pe dintisori; unul i-a spart gingia ieri, inca unul astazi si mai astept sa iasa inca unul. Sper sa nu avem noapte alba!

Arcadia Nu pot sa vad aparatorile de patut, imi zice ca produsul s-a epuizat!
Eu am niste aparatori acum luate din Ikea de 20 de cm, dar trage de ele in jos sa vada in camera si cand se leagana in 4 labute da serios cu capul de gratii

Madi, Petit_ange Multumesc de raspuns; am sa caut si eu ser perfuzie la sensiblue, daca nu, am sa incerc la farmacii de cartier.

Florentina Roman Multumesc, o sa imi fac timp sa ajung si in obor sa ma uit dupa aparatori. Am vazut in Victoria la 110 roni, dar nu mi-au placut culorile.

ancamari Eu folosesc ser doar pt curatat nasul. Dr mi-a spus sa nu-l curat la ochi cu ser, ca e sarat si ustura, la inceput il curatam cu apa distilata, apoi cu apa fiarta si racita.

Alyna24 Felicitari pentru noptile dormite!

Ella74 Ma bucur ca Boby e mai bine! Multa sanatate!

Imi cer si eu scuze daca am suparat pe cineva, sigur nu a fost cu intentie!

Kay Ma bucur tare mult ca Sonia e bine!

O noapte linistita!

Teodora Ana de Mihail Vladimir(15.05.2007)


Poze Vladut

Filme Vladut
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">Capsunele minunate de mai-iunie 2007

www.helpsonia.com/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arcadia spune:

Kid, am despartit linkul in 2 ca sa nu latesc pagina. Trebuie sa iei ambele bucati si sa le copiezi una dupa alta fara spatiu. Sa-mi zici daca reusesti, daca nu iti trimit pe pm.

Soniuta!

cristinamaria, multumesc daca poti as vrea sa-mi trimiti si dietele.

Mami de Calinut Gabriel (8 mai 2007)

Poze bebe

fain

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid spune:

arcadia Am reusit sa vad. Multumesc! Imi place, dar sper sa gasesc ceva asemanator pe aici, ca avem nevoie urgent si din cate am inteles un colet de la LR ajunge in cateva saptamani.


Teodora Ana de Mihail Vladimir(15.05.2007)


Poze Vladut

Filme Vladut
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">Capsunele minunate de mai-iunie 2007

www.helpsonia.com/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

am zis ca tac, da nu ma pot abtine. eu nu imi cer scuze daca am suparat pe cineva. sigur am avut motive atunci sa zic ce am zis.

Alyna, la mine te referi. da nu ma simt nici sa ma ciupesti ! ce-ar tb sa simt? ca am sarit cand ai pus bietu copil tinandu-se de un cutit infipt in capul unui porc mort si sangerand? si era si mare motiv de mandrie ! ca ii dai sare unui sugar? ca ii dai medicamente cu duiumul si pe urma te plangi ca e bolnav mereu? ai un copil sanatos, nu-l face bolnavicios ! oricum e treaba ta. eu m-am abtinut de atunci sa mai scriu ceva !

cat despre facut alti copii sa se simta prost, sper ca nu v-am ofensat cu operatiile Soniei pe inima, sau cu faptul ca a facut 4 stopuri cardio-respiratorii. eu ma declar geloasa si ofensata si suparata foc ! nu inteleg de unde aceasta disculpabilizare generala, cand era doar intre Mica si Didi, care uneori ma face sa ma simt aiurea si pe mine, dar am invatat sa ignor.

hai ca eu am probleme importante (destul de importante DidiAlex???) maine, se hotaraste felul de operatie si data.

dat ca sunt si mamici care-mi sunt foarte drage, o sa scriu pe forum info despre Sonia. but that`s all. si de data asta I mean it. ca eu nu ii bag mancare cu palnia, diversificat de-odata, nu ii dau sare si nici nu o umflu cu medicamente, deci n-am ce povesti !

oana deSOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia

Sonia
ACTE diferite interventii, diagnostice etc.




www.helpsonia.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihamora spune:

Ma pentru Sonia sa fie bine!

Michelle mamica lui Mario Dominic 15.05.2007

POZE


www.helpsonia.com/" target="_blank">Ajutati-o pe SONIA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ninutza spune:

Lulu26, pentru Alessia Ioana

Mihamora, pentru Dominic

Kid, pentru Mihail Vladimir

Alina25, pentru Darius Andrei

Katthy , pentru Bianca Elena

Ralucami, pentru Maria

AlexAlice, pentru Alice


Pozici de februarie
Pozici de ianuarie
Filmuletze

Miruna Maria, 5 iunie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

ma bucur ca sonia este bine, asta e cel mai important lucru.recuperare cit mai usoara sonia draga cineva acolo sus te iubeste!

in 11 mai nu cred ca va fi prea cald nici macar in romania. ce sa mai zic ca aici inca este zapada in mai, dar asta e alta poveste(chiar ar trebui sa cer tricou cu mineca lunga si gluga?) si eu una vedeam purtatul de tricoul asta asa ptr o poza si ptr intilneala cam atit. si cind am zis ca va fi luat peste ceva eu ma refeream la un maieu subtire ceva.

am invatat sa nu mai dau sfaturi neintrebata, deci cu intarcarea(e un subiect care nu prea=mi place)

intarcarea trebuie facuta incet si cu dragoste.incepeti prin a reduce numarul de alaptari treptat (ex daca alaptati de 5 ori pe zi reduceti treptat in primele saptamini la 4 mai stati o vreme, apoi la 3 si tot asa) un lucru f important este sa inlocuiti masa de sin cu un pahar de suc natural de ex, sau sa iesiti cu el la o plimbare sa uite ca era ora de masa. sevrarea poate dura citeva saptamini. este f important sa fie bine facuta ptr stabilitatea emotionala a micutului(adica se pot simti efectele negative si cind este adult)si daca sevrarea se face brusc micutul isi poate pierde toata increderea ce o are in voi.in functie de micut decideti care masa e mai usor de eliminat. de ex nu incepeti cu masa de seara care il ajuta sa adoarma.avind in vedere ca bebei nostrii sint mari nu au nevoie de biberon, laptele il pot bea din cana cu cioc, pai, etc tot in aceste momente puteti sa-i luati o noua jucarie de companie, de ex un ursulet cu muzica usoara, sau ceva de genul, si il dati in brate le bebe, ca sa devina prietenul" lui, in viata lor veti vedea ca metoda asta functioneaza si in alte ocazii, de ex cu mersul la gradinita,de ex eu i-am luat un leu lui dominic sa aibe grija de el, si acuma leul e cel mai bun prieten al lui e lion king.....la fel se poate proceda si cu scapatul de suzeta, ptr ca ptr noi este usor sa o ascundem dar si asta trebuie facuta incet cu cap si multa dragoste.

mai vreau sa zic ceva, atentie fetele care alaptati si curele de slabit! grasimile inmagazineaza contaminati din mediul inconjurator ca si bpc-ul si pesticidele. tinind regim strict si pierzind prea repede kg contaminantii vor si eliberati in singe si in lapte si deci ajung la bebe.faceti exercitii fizice, miscare, nu mincati dulce, sucuri acide, dar evitati sa tineti regimuri.

si am citit ca alaptatul dupa 1 an reduce riscul aparitiei cancerului de uter, sini, osteoporoza, si mai era ceva......si am mai citit o chestie interesanta ca 500 ml lapte matern baut de un copil peste 1 an ii aduce zilnic 95% din necesarul de vitamina C, 45% din aportul de vit A, 38% din nevoile proteice, 31 % din nevoile de energie,

florentina, din ce spui tu micutul o face ptr o nevoie emotionala si nu nutritionala. emotionalul fiind mai important eu as zice, daca nu te deranjeaza, sa nu elimini aceste momente ale lui bebe din moment ce el suge e ptr ca vrea, daca vezi ca a sosit momentul sa nu mai aibe aceste momente te sfatuiesc sa faci cum am zis mai sus, de ex elimini "masa" de noapte, tu ii dai deja lapte praf, si dupa citeva zile(1-2 saptamini in functie de bebe) elimini si a doua masa".dar poate ca si le elimina el cind va fi destul de matur sa nu mai aibe nevoie de sin ptr consolare.

cam asta era, daca aveti intrebari dati pm

Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004
albumele de familie
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">capsunici minunate de mai-iunie 2007
www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank"> ajutor ptr Sonia
www.woow.ro/prezentare/Cand_se_naste_un_copil.html" target="_blank">dedicatie de la Liana la nasterea lui David

Mergi la inceput