MONTIGNAC: ce am mancat azi (95)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:


am facut snitele din piept de pui in faina de naut. fara ou, doar faina aia (de la rasnita de cafea) super! atata doar ca e totusi o chestie prajita si nu stiu, e chiar monti?!

latrishia, in cat timp de la 115 la 85? felicitari oricum!

monicutza, nu sunt eu cea mai in masura sa-ti raspund, ca abia am inceput dieta, dar in 2005 am tinut-o si citisem prima carte si am dat f bine jos. acum mise pare mai permisiv, sincer. eu una incerc sa tin dupa varianta veche, mai stricta, si mai vad pe parcurs.

anne mary, in primul rand iei prima pagina a acestui topic si citesti fisierele: monti pe scurt (are cateva pagini si-ti faci o idee despre ce e dieta asta) si prima carte a lui monti (unde intelegi stiintific de ce functioneaza metoda); dupa ce te-aipus la punct cu teoria scri aici ce mananci. si te inspiri de la meniurile postate zilnic de noi. eu imi fac un fisier in care ma scriu cateodata meniuri ale altor fete, mi-l printez si mi-l las in bucatarie cand sunt in pana de idei. si sotul tine monti cu mine si ii fac zilnic ceva nou. varietate se poate, timp sa fie!
de retinut, si e important: asta e un regim de viata sanatos, pe termen lung, nu dieta minune in care kg dispar ca prin farmec. dar merita si... se mananca relativ normal, adica nu ti-e foame, foame de-aia de-ti vine sa papi orice...

coolutz, credeam ca ai abandonat inainte sa incepi. hai ca eu am primul minus ;)
de ce nu tii faza 1? faza doi e de mentinere doar. si daca te lasa andrei poti gati o gramada de chestii de la faza 1, gustoase, si pt tine si pt sotz.

lbelciug, felicitari!!!

meniul de azi:
md: iaurt0%+cereale integrale
p: snitele de pui in faina de naut+o rosie
cina: ciuperci cu pui la cuptor


mai mereu am mici abateri, de genul termin din farfuria copiilor (am o obsesie cu terminatul din farfurie), gust din mancare sa vad daca e buna (si gatesc separat pe copii), mai fur intre mese cate o gura de cioco 80% cacao (macar asta e monti..)
sper sa scap de ele pt ca nimicurile astea tin cantarul in loc



Marc 1+ si Ianis 3+


Pozele noastre / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52587" target="_blank">Nasterea lui Ianis / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=113084" target="_blank">Nasterea lui Marc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisstinuta spune:

Felicitari fetelor care ati slabit..Lbelciug si tie Tina felicitari ,e un inceput bun.
Pe mine Danuta lasa-ma asa e ok..oricum la mine de modificat prea putin vei avea de modificat
Coolutz,cartofii nu sunt nici pentru faza a doua...iar la pranz nu ai avut pranz...
Alic ,dupa aproape doi ani si eu imi pun aceeasi intrebare :cum sa mananci asa de bine si sa nu te ingrasi...asta e secretul nostru ,nu fetelor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coolutz spune:

Ouch! pt pranz
si cartofii sunt interzisi si in faza II?...aoleu ce ne facem ...bunicii sotului sunt cultivatori de cartofi iar noi suntem consumatori inraiti..de cand am inceput dieta am mai redus cantitatea de cartofi dar nici nu ma gandeam ca tre sa renuntam la ei...

diana..de ce nu tin faza I...poi imi pare ca e cam drastica pt stilul de alimentatie permisiv pe care l-am avut pana acum....oricum eu am nevoie in primul rand de un stil de viata msi sanatos....si am reusit sa slabesc asa 3 kg de la inceputul lui ian...de la 66 la 63kg...unde stagnez un pic.....acuma eu sunt increzatoare ca, cu o alimentatie sanatoasa si un pic de miscare imi voi reveni aproape de vechea forma

,
andrea si andrei(6april2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coolutz spune:

btw...imi trimiteti si mie userul si parola de 4shared sa vad ce mai zice monti despre faza II...

,
andrea si andrei(6april2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu spune:

Buna fete dragi,Incerc sa intru cat mai des la voi.Dani-sa stii ca incerc, cat pot, sa nu ma abat. Dar nu intotdeauna reusesc. Azi de exemplu, la masa de pranz, am avut niste clatite cu spanac si smantana. Foaia de clatita era foarte subtire si casanta si evident facuta din faina alba. Deci nu am putut sa o dau deoparte. MAi ales ca erau impaturite in forma de pungute. Recunosc cinstit ca au fost tare gustoase cu smantana pe deasupra, dar total nemonti. Incerc cat pot sa nu ma abat, dar nu imi iese intotdeauna. Aseara, de exemplu,la desert era tarta cu capsuni si eu l-am rugat pe ospatar daca totusi in loc de tarta poate sa imi aduca doar niste capsuni. S-a uitat cam lung la mine, dar pana la urma mi-a adus. Incerc sa fac slalom printre interzisuri. Sper ca duminica, cand ajung acasa, cantarul sa nu se supere pe mine!Pupici la toate fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanse spune:

dianarus78 trebuia sa le dai si prin ou snitzelele alea.Ieseau super bune.

lbelciug felicitari!Ce sa-ti soun...-6kg Are cantarul masluit...

Fetelor eu sint o purcea,v-am mai spus,nu?
Maninc bine si dupa aia sar in fistic,seminte etc.

Azi am papat:

md:sunca praga si ardei
p:carne porc fripta si salata de castraveti
c:caizer

printre mese am gustat o data tiramisu si de vreo doua ori am scapat iar la fistic

Cum sa slabesc!?



Inuta asta ma enerveaza...nici un semn...

Andanii si restul fetelor va pup

PS.am uitat...ce de fete noi!Bun venit si spor la treaba

MIRELAmami de doua zuze ANA MARIA si ANDREEA
POZICI

KG MELE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisstinuta spune:

Ralu,crede-ma e important sa incerci...si apoi trebuie sa te bucuride vacanta...la bunatatiurile care le servesti cred ca nici eu nu as rezista...si apoi te asteapta zile intregi de regim....
Inuta si pe mine ma enerveaza..deja ar trebui sa fie in stare sa ne scrie singura...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miniuta spune:

buna buna.

ce frumos, liviana, ca ai slabit sase kile! o sa ajungi repede la telul propus, si apoi o sa-ti iei altul!


mai, lasati-o pe inuta sa-si revina. eu am fost cu capul cateva zile bune (sa nu zic mai mult) dupa ce am venit acasa din spital cu fii-meu. parca eram pe alta planeta...intra ea sa ne povesteasca ce si cum. si eu abia astept sa-i vad bebelinul.

mic dejun azi: doua felii de paine integrala cu branza dietetica si gem; cafea

pranz: un piept de pui la gratar cu salata

cina: braza dietetica (bobite, saratica); am mai ciugulit un mar si am facut fursecuri si am gustat putin de-acolo...numa' o gura

sper sa am si eu ce raporta saptamana asta


mamica lui david(21.05.2007)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Sanse,ma iau cu tine de mana!Am tinut azi frumos,corect:
mancare de mazare
piept de pui la gratar cu piure de spanac
cateva felii de gulii
E si cand am ajuns acasa,a dorit conosrtul bulz,asa ca am bagat si eu botu la greuplus ca i-am facut azi un tort,nu am gustat deloc si acum,cand el manca cu pofta nu m-am putut abtine si am luat si eu 2 lingurite!
Am draci pe mine,ca sunt nesimtita si nu ma pot abtine

"La vita e bella"
De mancare
Iarna pe ulita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:


coolutz, stiu cum e cu cartofii... dar...

ai de ales intre: ciuperci, conopida, dovlecei, vinete, mazare, varza, fasole verde, fasole uscata, broccoli, linte, spanac - ca si garnituri la carne (sper ca n-am gresitcu vreo leguma); unele sun t minunate coaptela yena cu putina apa, apoi condimentate cu menta, oregano, chestii de-astea aromate8

la pranz iti poti face macar o salata de cruditati mai consistenta, orice verzaciuni + branzeturi (telemea, cascaval)+proteine (oua fierte, pui fiert, sunca slaba)
iar seara la o cina glucidica merge orez integral cu legume sau paste integrale cu legume; poate nu ies din prima, dar dupa 2-3 incercari chiar vor iesi asa gustoase ca papa copilu! trust me! marc si ianis au papat spaghete integrale cu ciuperci si rosii!

succes!

eu si sotzul mancam monti, copiii separat. si el are deja 6kg minus, el a inceput din ianuarie. si merge la sala... eu inca nu-mi permit!



Marc 1+ si Ianis 3+


Pozele noastre / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52587" target="_blank">Nasterea lui Ianis / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=113084" target="_blank">Nasterea lui Marc

Mergi la inceput