dor de pui

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sterge spune:

stiu she - este evident ca ai bune intentii, am si precizat asta, nu a fost cu intentie de factura negativa in nici un fel, corectam doar ce mi s-a parut o neintelegere.

sorry daca s-a inteles altfel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns She spune:

quote:
Originally posted by sterge

sper sa nu crape tatal, ca e va ide steaua pustiului atunci :-)
tatal, inca nefisurat

she: incearca sa citesi vorbele interpetand casa = camin. asta a vrut sa spuna. si a reusit.


Bineinteles ca am priceput ce era vorba de camin. Am vrut numai sa punct punctul pe un i dar nu stiu daca a avut efect...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bruxinha spune:

quote:
Originally posted by sterge

devin addicted :-)

raspund la ce vreau.
la ce zici tu am raspuns, trebuie doar sa stii sa citesti.
se scrie "dashteptule".

va implor, continuati. am o seara searbada si imi facerealmente bine sa vad atata mizerie concentrata in cateva posturi, incep sa redimensionez totul si poate, daca mai citesc cateva asemenea productii, ma duc in genunchi sa o rog sa vina acasa.

pe zrdeanta, vreau sa zic.



special am marcat cuvintele care pe mine m-au lasat masca. Realmente, cum ar spune un clasic in viata.
Ma mir ca nici una dintre doamnele care citesc topicul nu le-a observat.
Lasam de-o parte faptul ca e sotia ta. Sau fosta. Lasam de-o parte faptul ca e mama copilului tau - cat ziceai ca ati fost impreuna? 16 ani?
Singurul comentariu pe care il am de facut e doar acesta: se pare ca intr-adevar cine se aseamana se aduna... as they say.
Incredibil cat venin poti scuipa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns She spune:

Tot nu sint lamurita de ce nu mai este casa tatalui si a copilului? (sau caminul, tot aia este..).
Si iarasi nu sint lamurita de ce trebuie folosita metoda "Smuls", adica un copil sa nu-si vada tatal pina nu se obisnuieste cu noua locuinta? Care examen psihologic demonstreaza asta?ca este exact invers..Un copil mutat de acasa fara unul din parinti, mult mai usor se integreaza in noul loc daca din cind in cind are aces la ce ii este cunoscut: figurile cunoscute din bloc, locul de joaca unde a crescut, camera bine cunoscuta..etc etc.. sa nu mai vorbesc de siguranta de a-si intilni si celalat parinte. De unde vin ideile astea geniale?
Cind unul din parinti( nu conteaza care) a decis de capul lui sa plece cu copilul, si-a luat automat marea, crunta responsabilitate ca acel copil sa nu simta ft puternic schimbarea. Cine nu este in stare de asta, mai bine se lasa pagubas sau lasa copilul celui care poate sa se gindeasca la ce e bine si ce nu inainte sa apara efectele dezastruoase. Cind mama din poveste a facut pasul, nu conteaza din ce motive, trebuia sa stie in ce se baga. Cind interzici niste treburi, nu ai bani sa duci copilul la tata sau nu vrei sa faci drumul jumate jumate cum este normal, pt binele acestui copil, inseamna ca ai facut o prostie, sau haide sa ii zicem schimbare pt binele ei personal si fara nicio urma de a-i pasa de...copilul tirit dupa ea...
Nu exista bani de mers? Eu as fi platit biletul sa vina tatal sa il vada daca mi-ar fi plins copilul dupa el. da. As fi facut-o fara nicio urma de debusolare. As fi fost de acord daca ma mutam asa de departe de parinti si nu aveam bani sa stau linga tata, sa platesc din cind in cind pt ca fiul meu sa isi vada tatal, daca tot am luat decizii de capul meu , atunci sa am si ceva obligatii..Cu puterea de decizie automat apar si ..obligatiile...sau ceea ce numim citeodata responsabilitate.
De aia eu inteleg cind Sterge se zbate ca nu are nicio importanta de ce s-au despartit si nu inteleg curiozitatea unora, aici e strict vorba de copil si atit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bruxinha spune:

She, iti admir modul in care empatizezi cu aceasta persoana, care poate vorbi civilizat doar cu cele/cei care il mangaie frumos pe breton.
Mi-as permite sa-ti reamintesc ca nu cunoastem TOATA povestea, ci numai varianta expusa unilateral pana acum. N-avem de unde sti daca aceasta femeie n-a fost batuta, abuzata, naiba stie. Stii si tu ca de la bine, nu pleaca nimeni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns espiritu spune:

quote:
Originally posted by bruxinha

Stii si tu ca de la bine, nu pleaca nimeni.




wow.asta e adanca...sa iti fac cunostinta cu exa mea sa o intrebi de ce?sa iti spuna ea cat a fost de abuzata,de maltratata si chinuita.
poate asa ai sa crezi ca exista si oameni cu pitici pe creier.

Bubbles show made by espiritu.Enjoy!
www.youtube.com/watch?v=AJetdbiGa8I" target="_blank">bubbles show.click!
Ce face omul la plictiseala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sterge spune:

exact ca tien gandesc si eu, she, dar se pare ca nu am auditoriu.
nu reusesc sa ii fac sa priceapa ceva elementar.

pentru ei, adevarul este o carpa pe care o intinzi si o tragi intr-o parte sau alta, dupa necesitati. crapa ? nu conteaza, facem alt adevar.

exact asta i-am spus astazi, ca nu consider firesc sa imi apartina in exclusivitate cheltuielile de deplasare, dar fireste ca nu pricepe. cand e vorba de bani, logia - si asa viciata si vai de steaua ei, devina nula.

in rest, exact despre asta vorbeam: este absolut iresponnsabila, practic e criminalul propriului copil. a facut-o exact pentru ceea ce ea crede ca este binele ei personal.

baiatul este doar un mijloc. pana acum am prins-o cu minciuna de cateva ori in legatura cu el, nu mai spun ca l-a dus la bucuresti ca sa ia un certificat medical pentru proces, numai ca baiatul era bolnav, dar ce conteaza daca o zdreanta ( bruxinha si "doamnele", sunteti pe faza ? ) vrea sa obtina ceva, isi poate duce copilul pe tren si in stare febrila, nu-i asa ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

She, o precizare: eu nu spun ca []casa tatalui nu mai este casa copilului. Sigur ca este si casa copilului!! (titlurile de proprietate ne intereseaza acuma?)
Am denumit 'casa tatalui', locul in care locuieste tatal si 'casa mamei', locul in care locuieste, in momentul asta, mama.
As fi indicat si adresele exacte, ca sa ma intelegi mai bine, da' iote ca nu le stiam :-))

Si, inca odata: nu am spus ca tatal nu trebuie sa fie prezent in noua viata a copilului. Dimpotriva! Consider ca este foarte importanta prezenta lui. Tu citesti ce scriu eu?


Bruxinha, nu stiu, dar presupun: in situatia in care, cam tot ce ti-a mai ramas este sa vorbesti la telefon cu baietelul tau si, nici macar asta nu ti se mai permite (sau ti se permite cu mare greu), cred ca e mai dificil cu stapanirea de sine.


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sterge spune:

espiritu
nu e singura perla din putzul gandirii, am facut deja o colectie.
citind cateva postari, incep sa cred ca exa a fost o regina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

Indiferent ce s-a intimplat intre voi, ar trebui sa realizati ca sinteti in aceeasi masura parintii copilului vostru - nimic nu va schimba asta, nici macar faptul ca nu va suportati.
Si, daca in rest o ia unul in stinga, altul in dreapta, dupa placul inimii (ca doar ne-am nascut liberi) - ei bine, in privinta copilului trageti la aceeasi caruta: trebuie sa ii fie LUI bine. Nu exista mai multi "bine". Exista unul singur. Te-ai gindit ca urmeaza aniversari, serbari, sau, Doamne fereste, probleme - la care copilul vostru va avea nevoie de voi amindoi?!
Nu va iubiti, nici o problema, dar invatati sa functionati ca echipa. Nu trebuie sa fiti indragostiti, trebuie sa fiti parinti pentru copilul vostru.
Foarte adevarat ca si mie mi-ar fi cam greu sa fac echipa cu unul care se exprima in termeni gen "zdreanta".
Copilul tau e jumate din "zdreanta", in caz ca n-ai observat pina acum. Si jumatate este din tine. Si are nevoie si de ea. Asa cum are nevoie si de tine. Asta e partea cea mai trista: ca nu e divizabil. In lupta voastra inutila "sta la mine sau la tine", puiul stii unde se afla? Exact la jumatatea drumului. Si acolo se va afla intotdeauna.
Ca tie iti va fi dor de el, sau ei ii va fi dor, n-are nici o importanta. Lui ii va fi dor de amindoi, oricum.



Elise & BBLisa

Mergi la inceput