dor de pui

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns redai spune:

09. Comentariile la adresa gramaticii nu isi au rostul
Desi apreciem o limba de comunicare curata si corect, comentariile privind gramatica folosita de ceilalti participanti nu isi au locul pe forum; le puteti face daca doriti - folosind mesageria privata. Nu uitati ca multi dintre membrii comunitatii sunt plecati din Romania iar evolutiile lor lor gramaticale nu fac obiectul acestui site. De asemeni, nu uitati ca de multe ori graba sau lipsa de timp este cauza greselilor de scriere si nu neaparat lipsa de la orele de gramatica. Femeile sunt persoane foarte ocupate si de aceea, unele scapari gramaticale pot trece cu vederea

11. Limba mesajelor pe acest forum este Romana
Limba mesajelor pe acest forum este Romana. In mod exceptional se pot folosi citate intr-o limba straina, cu conditia sa fie acompaniate si de traducere. Nu agreem publicarea mesajelor sau glumelor in alta limba.

24. Discutiile contradictorii
In momentul in care apar discutii contradictorii intre membri sau membri si moderatori, va rugam sa urmariti urmatoarele principii:
- discutia trebuie sa fie civilizata
- incercati sa combateti cu argumente verificabile si nu cu presupuneri
- ascultati si parerea celuilalt
- evitati mesajele kilometrice (ganditi-va ca nu toti au timp sa scrie la fel de mult sau sa citeasca ce scrieti voi). Aceste mesaje conduc rapid la "resemnarea" interlocutorului. Deci scurt si la obiect.
- Nu uitati ca puteti cadea de acord, ca nu sunteti de acord!



Acestea sunt cateva din regulile forumului.Sper ca un moderator sa iti vada subiectul si sa autosesizese, mai ales daca nu raspunde la raportarile mele sau ale lui ANIASIP.




Lore, mamicutza de print David
Poze David Vlad

www.hi5.com/friend/video/displayViewVideo.do?videoId=7575382&ownerId=158238046" target="_blank">Stam in picioare la 7 luni

Sa o ajutam pe Ramyteo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anisiap spune:

iti era dor de mine???? na ca am aparut azi sunt in toane mai bune joaca hormonii na ce vrei femeie gravida (prietenul meu e disperat )si tu lasa fanteziile cu doua odata deci na hai sa ti zic ce zice ex ca nu exista rapire intre parinti conform conventiei de la Haga iti dau si detalii daca te intereseaza pt procesul tau te pot ajuta eu sunt la al 11 lea termen bunn deci nu exista sa zicem asa cum ai zis in romania in franta exista EU ma chinui acum sa demonstrez modul cum s a desfasurat actiunea deci super nasol cu scandal in strada molestata de soacra telefon furat

hai sa zic ca m am resemnat si nu vad decat rezolvarea prin justitie care oricat de corupta ar fi tot tre sa mi dea un rezultat pana la urma la naiba

ma bazez pe justitia din franta pt ca e proces si aici aici nu e corupta dar e inceata

in concluzie draga sterge nu ti mai consuma energia rabufnind si actioneaza cumva pt copilul tau pozitiv banuiesc ca nu poti sa te ocupi de el decat cu un ajutor daca inca o mai vrei pe ea alaturi ar fi bine sa te obisnuiesti cu ideea ca nu mai este sau poate cine stie i se face dor de tine tine cont si de parerile unor femei trecute prin asa ceva nu neaparat a mea care sunt nebuna cretina curva sau cum vrei tu sa mi zici si in timp mama lui va aprecia caracterul tau deosebit si te va trata ca pe un tatic ok nu vrei sa trimiti bani trimite cadouri ai mai auzit asta orice gest dragut ii va schimba parerea "viperei"arata ca l iubesti fara sa te bati cu pumnii in piept si fara tertipuri astept sa se trezeasca si fostu meu desi el e ocupat cu razbunarea

no acu sper ca nu o sa imbratisam pe la din dragoste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns espiritu spune:

quote:
Originally posted by mariaanna

Parerea mea, Sterege, desi nu cred ca meriti efortul de a-ti spune ceea ce cred eu, este ca tu esti cel care are ,,probleme".
Esti un tip frustrat, esti inca un ,,pui'' parasit si nu poti accepta asta.Copilul tau e bine langa mama lui care-i ofera dragoste.Intre dragoste si mama exista semnul egal.
Ai inceput acest subiect cu intentia de a blama femeile in general si pentru asta iti doresc sa nu mai ai parte niciodata de iubire.
Ma rog, nu stiu cum ar putea sa te iubeasca o femeie asa cum esti.Ai un suflet monstruos.
Nu cunosc motivele plecarii, dar daca ai fi iubit-o, n-ar fi plecat.
Stop!






pt chestia "dragoste=mama" sa ceri drepturi de autor.by the way tata= ??? ca sa nu mor fraier.

Bubbles show made by espiritu.Enjoy!
www.youtube.com/watch?v=AJetdbiGa8I" target="_blank">bubbles show.click!
Ce face omul la plictiseala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katie30 spune:

Nu am avut timp sa citesc tot ce s-a scris, doar am "scanat", dar iata parerea si "viata" mea, legate de aceasta situatie.
De cand m-am casatorit, de patru ani, am facut doi copii, am facut doua "rosturi", ieri era sa plecam si de aici, deci cat p'aci sa o luam de la capat pentru a treia oara! Cele doua cuscre se lupta ca sa ne desparta, eu si cu sotul meu ne certam nu atat din cauza greutatilor, cat din cauza celor doua cuscre, cu influentele lor permanente, in vederea divortului!
Dupa oribile scandaluri, traume, necazuri, certurile noastre constau in defularea unuia si indiferenta celuilalt, adica unul tipa si celalalt nu mai are rabdare nici macar cat sa mai asculte, darmaite sa se mai "apere", sa se mai enerveze, sa caute jigniri mai "tari" si mai "destepte", care nu duc la altceva decat la un cerc vicios fara inceput si fara sfarsit. Bineinteles ca, astfel, situatia devine ridicola, inflentele lor se anuleaza, iar noi ne vedem in continuare de copii, de casa, de interesele familiei noastre.
Am doar treizeci de ani, am doi copii, am trecut prin necazuri mari, si concluzia este urmatoarea: suntem fiinte umane foarte slabe, ridicol de inflentabile, orice mic stres ne dezechilibreaza, e inevitabil sa nu te certi, dar descarca-te si lasa in urma. Nu face de fiecare data pomelnicul de la A la Z, ca asa o duci intr-o cearta continua, descarca-te si mergi mai departe, pentru ca copiii au nevoie imperioasa de mama si de tata!!
Pentru binele lor, trebuie sa-ti rezolvi problemele, conflictele, sa te cizelezi, sa devii maleabil, responsabil, ai fost in stare sa-i faci, fii in stare si sa-i cresti asa cum se cuvine!!
Concluzia este urmatoarea: dupa necazurile mari pe care le-am avut, de cate ori am fost in pragul divortului si de tot atatea ori am reusit sa ramanem impreuna incepand de la binele copiilor, pana la a ne regasi unul cu celalalt, ma intreb asa: bai, ce or fi avand unii atata de impartit, de nu ii incape acelasi acoperis deasupra capului?!!!
Nu pot sa concep cum niste oameni care s-au iubit si au facut copii impreuna, nu sunt in stare sa traiasca civilizat, sa se tolereze, sa se ierte, sa regaseasca un singur sentiment frumos unul pentru celalalt, pentru a nu nenoroci niste ingeri fara aparare, cat sunt ei de scumpi, in loc sa se bucure de ei, si cu ei, cata nevoie au ei de dragoste, de mangaiere, de siguranta, de incurajare, de mama si de tata!...
E adevarat ca noi suntem amandoi devotati copiilor, i-am facut din multa dragoste, impotriva vointei cuscrelor, care ne-au santajat intr-un mod vital in acest scop, si totusi am fost in stare, cum necum, sa ramanem impreuna si sa ne mentinem relatia, in primul rand pentru copii. Pentru ei, A TREBUIT sa ne regasim unul cu celalalt, indiferent cum, dar rezultatul trebuia sa iasa in favoarea copiilor.
Asta e cazul meu, altii au alte feluri de probleme, poate ca eu am avantajul ca ne mai iubim in toata nebunia care ne-a marcat vietile, si faptul ca el este devotat copiilor la fel ca si mine, dar indraznesc sa cred ca, oricum, este posibil sa oferi copilului un start pozitiv in viata.
Ca parinte, AI DATORIA de a-i oferi copilului, o data ce l-ai nascut, toate atuurile posibile in viata.
Concluzia: crezi ca sotia ta nu s-ar intoarce la tine, daca ai redeveni cel de care s-a indragostit si cu care a facut copilul?? Asa greseli vitale, cumplite va despart, incat sa nu va puteti ierta??
O data cu trecerea timpului, relatia trebuie sa devina mai stransa, nu mai deteriorata, pentru ca ai amintiri, ai un trecut impreuna etc, daca ati revedea botezul baietelului, nu v-ati emotiona impreuna, ca doi parinti de copil??
Niciodata nu este prea tarziu sa te schimbi in bine, crede-ma, ca am trecut prin multe necazuri, am avut multe de invatat din greselile mele, si din ale altora. Viata este scurta, nu ti-o irosi certandu-te, ci iubind o femeie care iti apartine si o minune de copil, tu crezi ca ea nu-l iubeste, ca nu se bucura de copil la fel ca si tine, cum este posibil ca atata candoare sa nu va uneasca pe vecie?!!
Spune-mi si mie un motiv adevarat de cearta care sa merite sa-ti irosesti viata!...
Am suferit mult, am fost lovita crunt de viata, te rog invata ce poti din necazurile mele, tu iti poti rezolva problemele cu sotia, NUMAI VOI DOI va puteti face baetelul fericit, sunt sigura ca amandoi mai aveti in voi acele sentimente frumoase din care s-a nascut minunea voastra de copil! Este singurul lucru pentru care merita sa traiesti, sa imbatranesti si sa mori!! Restul este praf si scrum, pentru care nu poti decat sa iti irosesti viata...
Nu renunta la lupta, crede-ma ca vei reusi, numai sa dai tot ce poti din tine, trebuie sa schimbi tactica, sa lasi cearta sa moara inainte sa inceapa, si sa devii un barbat caruia ea sa nu mai aiba ce sa-i reproseze. Vei avea socrii in carca, asa cum si eu o am pe a mea asteptandu-ma la cotitura, stii ce i-am spus sotului: "Crezi ca ti-e mai bine cu ea decat cu mine, vrei sa lasi o nevasta si o mama buna, devotata, vesela, ca sa ce, ca sa-i tii lumanarea maica-ti? Ea si- trait traiul, si-a mancat malaiul, a avut un sot, a avut copii pe care si i-a crescut, tu nu ai avea dreptul la o nevasta iubitoare si sa-ti cresti si tu copiii tai?!!"
Invata ce poti, fii istet si lupta-te, e datoria ta si fata de copil, si fata de tine insuti, crede-ma ca si sotia ta s-ar bucura sa fiti o familie fericita! Bafta multa si sa-ti ajute Dumnezeu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sterge spune:

salut A.N.I.A.S.I.P

da ,mi-era realmente dor.
un singur aspect la care pot sa iti raspund: am cerut doamnei sa imi indice la ce oficiu postal sa ii trimit pensia alimentara post restant ,deoarece domiciliul domniei sale nu se afla acolo si nu ii poate ridica. inca nu a dat un raspuns, probabil se lasa cuprinsa de fericirea tentanta de a-i obtine prin instanta, chiar daca asta mai dureaza 3 luni, uitand complet ca vorbim de un drept al copilului si nu al dumneaei. ca o venerabila zdreanta ce este, apropos ... era sa uit.

asta ca sa iti poti contura o opinie mai corecta.
nu as fi vrut sa intru in amanunte, dar sunt tone - de acelasi calibru.
o seara buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sterge spune:

buna seara katie

mult bun simt degaja cuvintele tale. esti o femeie cu adevarat puternica si meriti ce e mai bun in viata.
ceea ce faci tu/propui, din pacate, nu se aplica si la noi. imi pare rau, ingrozitor de rau, dar asta este. ca sa faci ce spui tu, trebuie sa gasesti un minim ecou, o rezonanta infima in celalalt. ori ...

azi mi-am sunat puiul din nou, mi-a reamintit ca e fata nu baiat, sa fiu atent sa nu uit cumva, apoi am povestit o vreme la telefon, l-am simtit mai calm, usor mai calm.
il voi suna mai des, cam la 2-3 zile, pana imi vor interzice si asta, e o chestiune de timp doar.
remarc inrautatirea situatiei: la primul teelfon aveau o voce calma, ea a devenit iritata dupa al 4-lea tel., azi deja doamna soacra nu a mai raspuns la buna seara, inca vreo 5 pasi si tzac ! se taie firul.

pana atunci insa, orice discutie cu el e un pas inainte pentru pui.

sarumana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns She spune:

quote:
Originally posted by denizel

E foarte simplu, She!
Copilul lui sterge este un copil care sufera de dorul tatalui lui. Din cate am inteles eu, nu s-a obisnuit deocamdata cu realitatea ca tata nu mai e cu mama si, ca, acum, casa in care sta tata nu mai e casa lui.



Imi pare rau, dar nu am cum sa port o discutie cu tine, esi as fi vrut, in conditiile in care spui cele de mai sus.
Doresc numai sa iti descriu o alta realitate: casa tatalui este si casa copilului lui. Sau se numeste casa lui numai daca crapa tatal si apare mostenitorul?

Ce ai scris tu aici, este o mare problema de detasare pentru si NUMAI pentru binele unui copil.

Cred ca niste vizite in anume tari civilizate unde functioneaza morala la nivel redus, la sate, comune..ar fi bine venita, poate asa se poate afla si la unii din noi cum ca un copil se poate simti acasa la ambi parinti daca acestia pot intelege un lucru atit de mic.
dar evident, lucrurile banale si mici sint propteaua de care se loveste cel mai natural instinct: dragsotea unui pusti pt ambii parinti.Vorbim de case cind totul se rezuma la..sentimente!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sterge spune:

sper sa nu crape tatal, ca e va ide steaua pustiului atunci :-)
tatal, inca nefisurat

she: incearca sa citesi vorbele interpetand casa = camin. asta a vrut sa spuna. si a reusit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

She, eu nu tin neaparat sa-mi sustin punctul de vedere in aceasta discutie.
M-a impresionat situatia baietelului lui sterge si, tocmai pentru ca stiu cat de adanc si usor poate fi ranit un copil, in situatii si imprejurari carora adultii poate nu le dau importanta, m-am gandit sa-mi spun parerea.
Nu tin sa fiu aprobata. Daca cineva e de alta parere, nu e absolut nici o nenorocire.


Desigur ca normal si splendid ar fi ca baietelul sa se simta bine in ambele case. Si, probabil ca la asta se va ajunge si in acest caz, pana la urma.
Tot ce am vrut sa spun este ca, pana cand copilul isi revine complet din socul despartirii de tata, poate ar fi mai bine sa stea intr-un singur loc si tatal sa il viziteze cat se poate de des.
Abia cand se va obisnui cu tot ce tine de noul loc, ar putea sa inceapa vizitele in locul dupa care ii este atat de dor.
iar aceasta, dintr-un motiv foarte simplu: atata timp cat nu s-a obisnuit cu noul loc, desprinderea de vechiul loc (la sfarsitul vizitei) va fi dureroasa.
Sterge cunoaste cel mai bine situatia, isi cunoaste cel mai bine copilasul si, cu siguranta, va decide ceea ce este spre confortul si binele acestuia.
Poate nu o sa tina cont de ce am spus eu, dar cu siguranta nu i-a daunat sa auda un al (n+1)-lea punct de vedere.
Chiar nu vad de ce trebuie sa te inflacarezi asa. DC-ul e unitate in diversitate, nu?

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

quote:
Originally posted by sterge


she: incearca sa citesi vorbele interpetand casa = camin. asta a vrut sa spuna. si a reusit.



Nu, nu am avut vreo intentie ascunsa.
Si, for the record, eram de partea ta...


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput