***Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007*** (50)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

elteka, iar am scris odata, , a fost frumos de ziua sotului, i-a placut tare mult setul de sushi si am luat o carte de la o librarie ca alea de pa amazon nu a ajuns, in schimb mi-a ajuns aia cu becking with julia, e superba, o capodopera!te chemam in montreal si eu vara, sa tragem o baie in piscina, si cind avem ce vizita!poate va mai ginditi!cu laptele, da voi incerca sa nu-i dau deloc biberon, de nevoie va bea vei vedea, incepe treptat sa=l intarci inainte cu 2-3 luni redu=i incet si usurel, sa nu fie brusc, ca stresul e mare ptr ei si ramine, dar si ptr tine ca mama!bea din cana aia cu pai, ca david suge la apa cu aia.....

Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004
albumele de familie
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">capsunici minunate de mai-iunie 2007
www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank"> ajutor ptr Sonia
www.woow.ro/prezentare/Cand_se_naste_un_copil.html" target="_blank">dedicatie de la Liana la nasterea lui David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

Kay, drum bun si sa va intoarceti vesele si fericite!

Elteka, drum bun si de la Manu pentru Fat-Frumos ;)

Monytza, bine ai revenit si multa sanatate! ti-am admirat albastrica E asa de frumoasa (ca mama) si deja merge tinandu-se de perete! A mea abia merge mai mult tarsait tinandu-se de marginea patului

Mary_lou, bine ai revenit Caut poze cu Patrick

Ella, vazut una bucata Boby care se tine singur pe picioruse

Maricicutz, multa sanatate pentru micuta!

Moberi, bine ai revenit

Angiuta, l-am admirat si pe Vladut cel frumos si cu perisor lung ;) (fata de a mea)

Teodoral, aoleu scuze! Iti datorez un miel

Mica, am admirat frumuseata cu ochi albastri de 9 luni ;)
Merci de ponturile cu magazinele, s-a tot plimbat sotul. Cred ca ii e dor de fisa ca mi-a picat literalmente fata cand mi-a trimis poze cu cate a cumparat (si primise instructiuni sa cumpere 1-2 perechi blugi si o pereche de ghetute si atat, nimic mai mult). Pai daca ma duceam eu si luam atatea nu stiu ce imi zicea... Deci clar, nu mai comand nimic in vara la reducerile laredoute si am haine si pentru la anul (a luat si marimea 24-30 de luni )

Pepsi,

Alyna24, pentru tine si David

Voi stiti ca eu nu mi-am pus niciodata problema ca banana are seminte? Bine, nici nu i-am dat lui Manu si ma incapatanez sa nu ii dau pana la un an (desi Pepsi m-a pus pe ganduri), dar am ramas cu gura cascata cand am citit si mi-a pica fisa

Legat de kg - vreti sa ma trageti de urechi, nu Ca m-am ingrasat la 61 dupa 60 de la cura de slabire si orice fac nu mai dau jos nimic Deci am 4+ kg de dat jos (daca-l mai aud pe barbate-meu ca ma infometez nu stiu ce fac, cum sa ma infometez, sa fac miscare cat de cat si sa pun pe mine!??!)

Chiqui, pufoasa la 8 luni si 2 zile avea 10.090kg cu body si pampers - deci cam 10kg si ea ;)

A mancat pufoasa branzica si i-a placut. Merci mult pentru sfaturi Pana la urma i-am luat Nan2 - dar am murit de frica la prima lingurita - nu o vedeam decat pe Pepsi in fata mea zicand cum a reactionat dominic la prima lingurita de lapte praf... Si la Manu a fost prima lingurita de lapte praf nehidrolizat (bine, nu lapte-lapte, dar branzica).
Duminica urmatoare ar trebui sa introduc ficatelul , peste inca o saptamana iaurtul si peste inca una carnita de vacuta...

Ma inscriu si eu pentru 11 mai :) Si ca sa fie clar - sunt invitate toaaateee mamicile de mai-iunie si cele inscrise si cele care nu sunt inscrise si cele care vor sa vina etc
Cu tricourile - eu parca as prefera alb - dar majoritatea decide ;) Si ne organizam noi, in Carrefour nu mi-e greu sa ajung sa le imprim
Si putem sa trimitem tricouri tuturor mamicilor care nu pot veni si vor (Vas, Pepsi, Didi, Angiuta, Elteka, Ninutza, Carstea, Moberi, Miniuta, Ioana, Paflo, Ralucami daca pleaca pana atunci (scuze daca am sarit pe cineva dar maraie Manu) etc - asta daca nu ne fac o surpriza si vin ;)

Anca & Manu 02.06.2007
Poze1 Poze2
www.helpsonia.com" target="_blank">S-o ajutam pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mica0307 spune:

ella sa traiti, m-am conformat.

poohy good point. Cine vrea tricou si nu poate veni la intalnire sa ne spuna si ii trimitem.
Tricourile ar trebui sa le cumparam din carrefour/cora si sa vedem pe unde la inscriptionam. Si cu ce.

Si eu sunt pentru intalnirea in aer liber, insa as vrea ceva mai restrans, nu un parc mare. Oare nu gasim un loc de joaca in aer liber??? Si are trebui sa avem si un plan de rezerva daca ploua sau e urat afara.

an@ data aleasa era 11 mai nu 11 iunie. Te-am trecut in listuta, sa imi spui daca e ok si pentru tine.

Mica cu Maya Alexandra (10 mai 2007)


www.helpsonia.com/" target="_blank"> Sa o ajutam pe Sonia
Poze/Poze intalnire
www.youtube.com/watch?v=mXhigPz-PX8" target="_blank">Filmulet/www.youtube.com/watch?v=PAJHlaXKGGs" target="_blank">Maya rade in hohote
Hainutze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florentina Roman spune:

Am vazut chemarea la raport!

Pepsi, aici sunt, citesc dar n-am mai apucat sa scriu, sau scriu si nu apuc sa trimit si vine Tudor repede si inchide tot.
Am avut niste zile nebune, nebune, l-am operat pe Tudor de polipi si i-a fost rau in zilele de dupa. Cel putin doua zile nu a mancat nimic si el oricum avea doar 17 kg la 5 ani jumate...acum n-am mai avut curaj sa-l cantaresc...
Cip, in schimb, scoate untul din noi, e un duracell, ca Bobytul Ellei, nu sta o clipa locului si ar intra in toate gaurile( "treaba de baieti", cum spune taica-su). Intr-o zi s-a bagat sub tarc si eu nu eram pe faza...va dati seama cum eram cand il auzeam si nu stiam de unde sa-l iau
Mai nou face exercitii de stat singurel in picioare nesprijinit, ii reuseste doar cand nu e atent, cand isi da seama ca nu se tine se lasa binisor in funduletz. A! si danseaza daca-i canta cineva sau ii pun muzica...e mortal...poate reusesc sa-i si fac un filmuletz, ca e cam greu, cand vede camera ramane stana de piatra.
Si tiipaaa, cand e fericit, cand vrea in brate, cand ii e foame sau cand ii ia Tudor jucaria din mana.
Si noi ne cam chinuim cu somnul...ziua doarme bine cate 2 ore de 2 ori pe zi, dar noaptea se trezeste pe la 2-3 si nu mai adoarme decat daca-i dau biberonul cu lapte, de la mine suge putin si apoi nu mai vrea, chiar daca mai e lapte...As vrea sa iasa mai repede dintii astia, mai ales ca la noi ies cate doi odata. Cred ca dintii de sus ies mai greu, cel putin la noi asa a fost la ambii copii.

Voi ati inceput sa le dati fructe zdrobite cu furculita? Ma gandesc la banana deocamdata...eu i-o dau pe razatoarea de sticla si ieseca o spuma, dar parca m-am saturat...Daca-i fac piureul de fructe cu mixerul nu-l mai mananca, nu stiu de ce...
Sambata trecuta a mancat singurel, din mana lui, trei biscuiti intregi, dar de atunci n-a mai vrut
Hai ca m-am laudat destul, merg sa citesc din urma, ca mai am 3 pagini din capitolul trecut..

Kay, drum bun si sa va intoarceti sanatoase!

Venim si noi la petrecer! Am prefera in aer liber, intr-un parc undeva...si...vrem si tricou!

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florentina Roman spune:

Mi-a venit acum ideea. Ce ziceti de " Insula copiilor" di Herastrau?Anul trecut era in jur de 15- 20 RON pe zi

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monytza spune:

Ella,Elteka,Pepsi,Lauradi,Poohy Multumim de aprecieri
si`acum pe rand

Elteka Era ziua mea...de 23 de ani...sar`na pt felicitari.

Lauradi E normal sa nu compari copiii..Antonia e un pic mai grabita asa e...A inceput sa se ridice in picioare de la 7 luni..la aproape 8 deja statea fara sprijin..si acum la 8 jumate..a inceput sa faca pasi sprijinita de perete.


Noi ne laudam..ca doar toate suntem ciori...si cu facut kk la olita de la 7 lunisoare tipat zis mama, tata, baba,na,hei,...si tipat in gura mare..adica nu tipat..urlat mai bine zis In 4 labutze mergem in viteza...fugim cand ne simtim urmarite...ne jucam...si mai grav...exploatam pe mami si tati cat incape Daca nu iese ca ea...nu am cum sa o scot la capat...plange de se inneaca dak n`o bag in seama...eiii..am sa o scot eu la capat cumva.

Pt ca am pierdut multe capitole..as vrea sa va intreb..cam ce cantitate de piure de legume cu carnita mananca un bb la 8-9 lunisoare...ca am vb cu o vecina..care are un bb de 6 luni si m`a ingrozit cand mi`a zis ce si cat mananca baietelul ei.
Ca sa fiu mai explicita..programul lui de masa se compune din:dimineata 200 ml lapte brenac uht 3,5 grasime..apoi la pranz un bol de supa plin cu piure de legume cu carne, la 6 seara alt bol plin de piure de legume cu carne, iar seara 200 ml lapte uht 3,5 grasime cu cereale.Se plangea ca are bebe 6 kg jumate si ca nu mananca destul si ca e anemic....am incercat diplomata sa`i spun ca nu e tocmai bine ce face..si`o sa ii faca ficatul varza si cine mai stie ce...dar am renuntat resemnata pt ca nu voiam sa ajung la o
...pana la urma...e decizia ei...

Albastrica mea la pranz papa un borcanel de 130 de grame de pire de legume plus cateva lingurite de zeama clara....si un iaurtel..nu stiu dak e mult putin...deci de aia v`am intrebat.

Cam atat...o seara buna`n continuare.


Maria Antonia de Mone&Ionutz
(31 mai 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

Monytza, Manu papa cam 300g de piure de legume + seara 50-100g mar. Dar nu compara, Manu a mea e o mare mancacioasa, tipa si plange cu lacrimi de crocodil daca nu ii mai dau (zici ca nu a mai mancat de 100 de ani), si in rest papa cel putin 700ml de lapte

Florentina, mi se pare super ideea cu insula ;) Multa sanatate pentru Tudor si felicitari pentru progresele lui Cipri

Eu acum mor de ras cum vad cum reactioneaza Manu la hainele puse la uscat, isi recunoaste ciorapiorii, paturica, si zici ca vede cine stie ce - e toata plina de incantare. Deh, ii plac culorile (sa nu zicem hainutele)

Anca & Manu 02.06.2007
Poze1 Poze2
www.helpsonia.com" target="_blank">S-o ajutam pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns An@ spune:

Mica, e ok mai, iunie, ...oricand din partea mea.

mami de Ana (22 mai 2007)- www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3efbfa3091b1e8871d70d5" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teodoral spune:

CIQUITITA,faina si dolofana fata mai ai.
AN@, a ta e scumpica foc. In poze se vede vaccinul.E cel din spital? A puroiat? Ca la Ari nu a puroiat si nici nu se mai vede nici un semn si am auzit ca daca nu se mai vede il va face din nou la un an ca nu s-a prins.Ati auzit si voi de asa ceva? Cred ca e vorba de BCC.
ANCAMARI, multumesc de observatie, cred ca m-am conformat.Am vizualizat, nu m-am conformat, o sa introduc la urmatorul mesaj.cred ca am uitat sa salvez.
VALENTINA, cat par are Andrei...e un dulce.
Ce mai toti sunt minunati.
PEPSI, Ari a mea se trezeste de 3,4 ori pe noapte.Am mai scris asta.Macar nu sta treaza, dar la fel fac:ceai, suzeta muzica...Si tot singura adoarme.O pun in patut, ii spun noapte buna si ies din camera.In 5 min ma intorc sa o acopar.Si in 2 ore ma duc ca s-a trezit.Si asa pan' dimineata.
MONYTZA, ce mare albastrica ai...

Gata, ma duc sa-mi editez profilul.

poze cu ingerasul
nasterea unui inger
www.onetruemedia.com/otm_site/auth_preview?work_id=5204164" target="_blank">ONETRUEMEDIASHOW

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

am reusit sa fac 3/4 din bagaj !!! mai am hainele mele care se usuca in urma respalarii... si gentuta Soniei si laptopul si incarcatoarele.

multumim tuturor celor care ne-au urat drum bun si sa iasa totul bine !

Monytza, Sonia mananca 200 gr legume+pui... pt ca in ultima vreme i-am dat borcanele ca sa se obisnuiasca pt drumuri+spital. dar cred ca daca ar avea mai multe gr borcanul, nu s-ar supara. si dupa ce termina se foieste nistel si mai vrea si lapte... cam 130... incerc incet-incet sa ii dau apa dupa mesele solide.

Mica, Clubul Diplomatilor nu e ok? ca are si sala... si e ferit, si nu e lume... si e si papa . mie-mi place tare mult acolo.

mai am de adunat prin casa. va pup si poate mai intru maine, dar nu cred...

noapte buna

oana deSOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia

Sonia
ACTE diferite interventii, diagnostice etc.




www.helpsonia.com

Mergi la inceput