Piticlontzi de iulie-august 2004 (246)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Neata!

La multi ani surorii "gemene" a Ioanei...:)
La multi ani mamei lui Sorin!

Olivia, super dialogurile voastre...:))) Camera arata tare frumos!
Ema, frumoase antichitati. Cum zicea si Olivia, camera lui Ricu arata normal (chiar ordonata, dupa standardele Mariei...:)))
Andries, ce face firma asta a voastra!? Ai mai zis poate dar am uitat.
Succese la job!
Daria, sa-ti imprumutam din arsenalul nostru atunci cand o sa fie mari!?

Ieri Maria a facut crize pentru ca "mi-a fulat masina!". Stie tot satu' acu'. Dementiala, s-a culcat plangand la pranz..."unde e masina meaaaa, mi-au fulat masinaaa!"
O luasem sa o spal, ca daca o vindem sa fie si ea curata. Oricum nu am mai apucat, ca m-am luat cu treaba la servici.
Azi am luat cheile de la masina...dar am uitat sa iau si masina... In ritmul asta, ajung departe!
I-a explicat John ca luam alta masina...si a decis ca vrea sa fie "loza"...:)))))
Dupa ce s-a trezit a apucat-o dragostea de bebe..."pune-o aici la mine pe burtica sa il iubim si pe el"
Asa ca ne-am iubit ce ne-am iubit, dupa care intr-un puseu de iubire bezmetica Maria i-a dat ciocolata Oanei "ii era si ei fomica!"
Ma dusesem la bucatarie sa le fac mancarica, Maria se milogise dupa un ou Kinder si o lasasem pe canapea. Cand am venit Maria era tot pe canapea, dar bebe era plina pe fata si haine de ciucalata, canapeaua era de concurs iar covorul merita pozat...Mi s-a cam ridicat tensiunea dar ce era sa mai fac, daca "ii era si ei foame!"?!
Drept e ca Barosana se milogeste cand vede pe cineva mancand, zici ca rupe masa cand e de mancat.
Si ma mai ia cu palpitatii cand incepe Oana sa se suie pe oglinda din hol ca sa se pupe! Iubire maxima! (avem o oglinda mare si supergrea care atarna de un cui firav...teoretic ala tine, dar cand se agata Barosana de ea se balangane in toate directiile...)
Ieri i-am facut si poze, numa' sa apuc sa le pun pe webshots ca-s restanta rau...:)))

Gata, e timpul sa ne apucam de munca, o zi frumoasa tuturor!

Monica, Maria Alexandra (02.07.2004) si Ioana Adriana (20.04.2007)
poze unu, poze doi, poze vechi si poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_ioana spune:

Neatza,neatza...Ema sunt superbe antichitatile,am si eu o prietena inebunita dupa asa ceva,aduna tot de prin ieshi...la multi ani surorii tale...eeee ordinea din camera lui Ricu este destul de acceptabila...si noi avem rafturi aemanatoare cu ale lui Uka pentru jucarii,numa ca-s in doua camere...noroc ca am o memorie vizuala ff buna stiu exact unde am pus o jucarie!(io cand plec in vacantza cu n bagaje tin minte exact unde am pus fiecare lucru)
Andries ai fost tare cu ..plictiseala si antrenul...las ca o sa ai in curand antren cat cuprinde acasa cu baietii..pupicei
Daria super declaratia de dragoste...a mea de ziua indragostitilor era foarte incurcata ca nu stia pe cine sa pupe in parc,pe Andrei,Stefan sau Matei:)))...si pentru ca Stefan a muscat-o de mana acu vreun an,iar Andrei a impins-o...la ales pe Matei
Roxi si noi avem de-a face din cand in cand cu "cornitzele" din dotare....acu' se oftica rau daca o tratam cu ignore..
V-am zis ca mandra seara se uita pe jetix la sirene si la familia adams asa ca si-a imbogatit vocabularul.....ii zice lui tacsu,in timp ce se jucau si se distrau copios..."vai ce oribil ne jucam!"..va da-ti seama ce fatza a facut tacsu....
hai sa avem o zi buna,ma duc sa beau un capuccino sa ma destept

www.dropshots.com/emig" target="_blank">filmuletze,www.youtube.com/profile?user=gorodika" target="_blank">filmulete noi,gorodeii,
aripile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Uitai sa zic de pedalat...
Am mai avut o bicileta, o luasem prin 2000...Ca si la Gabi, statea degeaba (si aia tot de John era luata)...Asa ca prin 2005 am maritat-o.
Acu' ne luam alta, John zice sa pedalez dimineata (ca sa am de ce sa dorm bine la servici) ca seara nu las exercitiile pana nu scap de burta. Toate ca toate, cea mai stresanta parte e sa-i gasesc un loc prin casa

Andries, eu voiam sa-mi fac implanturi multe si mari, dar nu s-a putut nici macar unul mititel. Si eram asa capsata...ofofmaimai

Monica, Maria Alexandra (02.07.2004) si Ioana Adriana (20.04.2007)
poze unu, poze doi, poze vechi si poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Multumim Cristalinei pt poveste, deci am ras imaginandu mi fetele ciocolatoase :-) Asteptam pozele cu ochioasele !
Mitzuuu, Pakooo, unde steti, ce va fac puiutii ?
Amironeanu, cum sunteti ???
Ema, astept si eu poza cu tine, imbracata, aranjata , sunt ffffff curioasa. Camera cu antichitati e deosebita ! Camera domnisorului ... daca ti o trimit pe Giulia jur k nu i auzi gura deloc deloc minim o saptamana, va zbiera doar la foame crunta si sete !
Si ca ati zis de camere, o sa ma risc sa pun si eu poze cu camera negigilita a Giuliei, sa va speriati ... imi seamana la ordine :-) Tot timpul isi gaseste lucruri mai importante de facut, decat ordine. Si eu ... sunt eu. Mai bine o tranta si un gadilat si un giugiulit decat munca ...
Rox, ce inseamna "coarne" la voi ? Sa pot compara coarnele lui Pat cu alea ale Giulikai ... si cum le rezolvi ??? ???
La capitolul asta sunt varza, sunt mama permisiva, bleaga, etc, cum ma considera lumea ... adevarul e k pt mine nimik nu e capat de tara ... dar nici extrema asta nu e sanatoasa pt nimeni ... :(
Ioanaaaaa, ai o sora geamana pe bune ???
Alice, unde esti ????????
Andries, o zi usoara la servici , multi pupici la voi !
Lia, cum sunteti azi ??? ??? ???

Mey, Giulik are mucii pana la genunchi, pediatra nu a fost, asa k am tratat o cu aspiratorul, paracetamol si vit C. Azi nu merge la gradi sa nu chinuim pe nimeni :-)






Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani Alba ca Zapada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

quote:
Originally posted by cristalina
oiam sa-mi fac implanturi multe si mari, dar nu s-a putut nici macar unul mititel. Si eram asa capsata...ofofmaimai



deci iti poti da seama ca eu nu la dinti m-am gandit, daaaa???

Daria la noi coarne inseamna:
- "eeeee" spus tare si cu mainile in sold atunci cand ii spui sa faca ceva (genul precupeata tiganca de la piata)
- "este foarte urat din partea ta" cand de fapt ar trebui sa intre in pamant de rusine
- urlat si chitait atunci cand ii spui sa spuna buna ziua si la revedere sau te rog.... lucruri dni astea normale
- ridicat palma si chiar dat atunci cand nu ii convine ce zic eu, tata-su, bunica-sa, bunica-su, etc (la asta chiar reactionez dur - adicatelea trimis in camera lui)
- raspuns "nu" daca il pun sa faca ceva (strans jucarii, spalat pe maini, etc)
si tot asa. le rezolv dupa dispozitie prin argumentari interminabile calme sau taiat macaroana rapid si trimis la el in camera. la ultima faza se incrunta la tine de zici ca te mananca si maraie cu mainile in sold. astea numai de la gradi le pescuieste. chiar l-am surprins comentand "eee, acum iti arunc cu o jucarie in cap" - no comment.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Rox, deci il si vizualizez pe Patrick, cu ochii lui mari, facand pe suparatul.
Giulia are nervii ei personali, la fel ... cand nu i convine ceva, isi pune mainile incolacite una`ntr`alta si si pune un bot luuung si privirea de killer :-)
Daca nu vrea ceva, la fel, privirea aia urata, botul si nu vreauuu. Munca de lamurire muuulta, pus doo variante la ales ... oferit recompensa iaurt cu fructe, mar :-))) Astea merg acum de minune.
Cu salutul, multumitul, alea alea, dupa toane si kefuri. Io insist k nebuna, daca daca se lipeste si intra in reflex neconditionat :-)
Cu lovitul ... da, apucaturi de gradinita, masuri drastice de trimis in camera si nevorbit nici io nici ea, venit la mine cu "mami, te iert pentru k te am lovit" deci va dati seama, cainta si mistocareala :-) ... pana la urma facut pace, rostit cuvinte magice "iarta ma" ... eveniment unic.
Crize urate de nervi pe motive necunoscute ... io: nu zbiera ci explica mi problema, durerea, zbierat inapoi urat de tot in semn de intimidare, io ies, ea sta pe pozitii, intalnire la juma` de strada, discutat nemultumiri, pupici, imbratisari ...

Cum e la altii ??? ...




Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani Alba ca Zapada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema spune:

Roxa..............imi dai voie sa rad?chiar de nu-mi dai voie...tot rad...mai ales la ultima faza...mi te inchipui...ce figura ai face cu vreo jucarie in cap!!!!!!Si Ricu are exact aceleasi apucaturi...da cu tat-su...mey...da exact la fel.Eu intervin...sa nu zica pe urma mario ca incurajez asta...sau mai rau ca eu invat copilul sa faca discriminare.Deci...tat-su e un intrus care se baga in tihna noastra....cam asa ceva.Ieri decupam dintr-o carte cu foi de carton colorate...diferita chestii si le lipeam pe o alta...apare domnu mare....asta mic tinta la el...l-a tras de pantaloni pina la tocul usii si i-a inchis usa-n nas.si multe multe de asteaSi apropos...mario chiar i-a jucarii in freza...da e vina lui...nu petrece aproape deloc timp cu Ricu...e asa cam musafir pe acasa....desi am discutat despre asta...una peste alta...vorba aia..ce-si face omu cu mana lui!
Deci v-au placut vechiturile,Dragut.Ioana probabil prietena ta e mult mai pasionata de ele...eu mai am pina la stadiul de colectionar ...poate mai pe la batrinete.Acu sunt in cautare de rame ptr. fotografii...am o servanta foarte mare cu oglinda...si vreau sa evacuez tot ce am pe ea si sa pun numai rame vechi cu fotografii alb negru sau sepia.
Eu sunt total impotriva dezordinii...mai ales la copil ptr. ca mi-e sa nu devina dezordonat...el nu i-a o masinuta,nu se uita pe o carte....el intai aduce toate masinutele in jurul lui...sau toate cartile imprastiate...si le i-a la rind...macar pe urma le pune in ordine....dar pe perioada...studiului...e jale...ba se impiedica in masini,ba in fasole si pietre...n-a stricat niciodata vreo jucarie cu manutele...da care le-a stricat....a cazut sau calcat peste ele.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Roxi...pai daca tot nu s-a putut la dinti...de ce nu?!...
Toata familia ar fi fericita!

Si la noi la fel cu crizele, si mai punem inca ceva pe deasupra, ca deh, asa suntem noi deosebiti ...O apuca plansul cu sughitzuri daca nu e ca ea...O jale si un urlet de te ia de creierii capului!
Daca plange bebe o apuca zbieratul "taci din gula ca ma doale capul!"
Taica-su zice ca eu le scarpin intre coarne. Pe mine ma enerveaza ca nu sunt suficient de calma ca sa tratez problema cu argumente si explicatii...deh, varsta!...

Ma duc sa ma masez!...:)))

Monica, Maria Alexandra (02.07.2004) si Ioana Adriana (20.04.2007)
poze unu, poze doi, poze vechi si poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

eh, normal ca puteti rade.... cum naiba, ma apuca si pe mine rasul cateodata daca nu-s super extenuata.
mai nou pun placa cu "esti destul de mare sa intelegi ca nu toate se intampla cand vrei tu, ca trebuie sa lasi de la tine", etc si bla bla bla. nu functioneste.
santajul - nema - pot sa ii zic si de luna de pe cer, mai tare se incranceneaza (ma repet, de ce o semana doamne numai la astea cu mine???? - taica-su nici pomeneala sa fie asa incrancenat si rautacios chiar si cu el insusi).
despre ordine... e asa si asa - daca ii zic mai pune lucrurile la loc, daca nu... aiurea.
norocul lui ca nu are curaj sa puna in aplicare ce zice (exemplul ala cu aruncatul jucariei) ca ma opresc uimita si il intreb raspicat "ce ai ziiiiis?" la care copchilu relativ intimidat/ori sfidator, dupa caz "nu am zis nimic"
Cristal aia cu izbucnitul in lacrimi nu o mai aplica decat rar. da' vorba ta, ma apuca nebunia cand incepe. spor la masat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Buna fetele! Eu azi sunt din sedinta in sedinta - abia acum am prins putin liber sa vad ce faceti...

Vad ca v-am facut pofta de masina de piine - !! Ma bucur, o sa va placa, tare-i buna piinea! Ieri am facut una din amestec de faina alba cu faina integrala de orz - a iesit bunicica, dar cred ca trebuia sa o pun pe programul de piine de secara pentru ca a iesit mai indesata - dar tot s-a mincat !

La multi ani pentru bunica de Luca si pentru prietena de Ioana!!

Gata, pleca la sedinta...

Gabriela 26+ cu si Stefan David (8 Iulie 2004)Poze

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput