PIERSICUTZE de iulie - august 2006 (76)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eugcem spune:

quote:
Originally posted by nicomico

michella felicitari pentru scoaterea biberonului...
si din ce bea laptele de dimineata????ca Bia a mea se trezeste si la 5,30 sa bea laptele
ma batea si pe mine gandul dar nu gasesc solutia

si despre olita ce parere aveti????
noi am incercat dar inca fara succes



Eu nu i-am dat niciodata lapte din biberon ci, dupa ce am inceput sa termina alaptatul, am folosit canuta din aceea speciala pentru bebelusi.

Eugenia si Nicolae mic (18 iulie 2006)

http://new.photos.yahoo.com/eugeniacroitoru/album/576460762390905087

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Buna fetele!

Mai ma omoara durerea asta de cap de ieri dupa amiaza ma doare de ma omoara. Aseara am luat un paracetamol ca nu mai puteam da degeaba.
Am reusit sa pun poze de ier daca vreti sa vedeti: http://community.webshots.com/album/562428400VUuBAR?vhost=community .
Merg sa mai stau intinsa ca ma omoara durerea asta de cap.

---------------------------------------------
Mada si Arianna Raisa (21.08.2006)
Bebe 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julax spune:

Madadin nou poate trece totusi durerea asta sacaitoare.Ce plimbare frumoasa ati facut...Si printesa pare ca s-a simtit foarte bine
Ginafrumos la Viena,imi pare rau ca i-a fost greu lui Razvan fara voi.
Michella,felicitari pentru performanta
Muuh din nou!Iulia @ Alex(24.08.2006)
www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=16a7ba4b14da74203c245e&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">
Miniclip
Poze si filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzunaki spune:

Miruna,la multi ani fericiti!

Mada,super plimbarea voastra!Tu de ce esti zgarcitasi nu ne arati burtica?
Byskosanatate multa!

Mami de pufulet pufilos si Sofiliciu-un deliciu

STUTTGART CAMPIOANA!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bysko spune:

La multi ani, Miruna!

Genie, referitor la hernie, ea apare datorita existentei unor puncte de presiune la nivelul abdomenului, care sunt mai slabe la unele persoane. Structura peretelui fiind mai slaba, atunci cand este aplicata o presiune, care variaza de la caz la caz-ridicat greutati, tuse, constipatie (tot ceea ce poate creste presiunea intraabdominala), poate determina ruperea partiala/completa a structurilor peretelui abdominal, cu aparitia orificiului herniar si implicit a sacului herniar. La hernia ombilicala pericolul cel mai mare(ca la hernii in general) este cel de strangulare= o bucata de intestin iese prin gaura deja formata, ca o bucla,iar apoi are loc stagnarea fluxului sangvin cu ocluzie intestinala. Asta este o urgenta chirurgicala. Antonia trebuie urmarita atent, ca orificiul sa nu se mareasca, evitate cresterile presionale intraabdominale, nu trebuie sa ia prea mult in greutate. Astea sunt putinele informatii pe care le detin acum. Daca mai ai intrebari pot sa ma documentez, dar cel mai bine ar trebui sa-ti explice un chirurg pediatru.



Gonul mamica de Busra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Genie spune:

Bysko, multumesc mult de explicatii!Esti o scumpa!
Pediatra Antoniei mi-a spus ca diagnosticul a fost pus gresit si ca nu are hernie...Roseata din buric ar trebui sa dispara dupa ce o tamponez cateva zile cu alcool indoit cu apa. In schimb, e rosie (iara) in urechi si i-a dat picaturi si nurofen vreo 3 zile. Chiar nu inteleg de unde are ea sensibilitatea asta la urechi pentru ca noi am fost super grijulii cu ea si la spalatul pe cap sa nu-i intre apa in urechi si la vant sau frig am fost atenti. Offff... Asta este, scapam noi si de asta.

Mada, durerea de cap nu poate fi si de la tensiune mica cumva? Eu in general am tensiunea mica si in sarcina s-a mentinut la fel, aveam 9 cu 5 cand eram aproape de termen. Daca cumva e asa, stiu ca o cafea mica e permisa ca sa o mai ridici putin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bysko spune:

Deci ramanem la varianta initiala?
Ma bucur ca nu este hernie ombilicala! Ai grija de Antonia

Mada ar fi mai bine sa-ti iei tensiunea. Capul doare si cand creste(mai frecvent) si cand scade(mai mult ameteala, dar si durere). Daca vezi "stele" colorate, iti "troznesc" urechile este mai degraba tensiune mare. Picioarele ti se umfla?

Gonul mamica de Busra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Consi spune:

Muuh

Consi si Luca meu (19.07.2006)

atat sunt de mare
pozele noastre
www.onetruemedia.com/shared?p=1ace6df36a1450d366107b&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet
www.totsites.com/tot/luca_dobos" target="_blank">site-ul meu


Exista un singur tip de succes: acela de a face din propria viata ceea ce vrei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Iulia, Zuzunachi ms mult.
Zuzunachi nu mi-am arata burtica ca eram nespalata pe cap si mi-am pus o sapca ca am zis ca fac dush cand ajung acasa sa nu ies cu parul ud sa nu racesc sau vreo ceva si atunci mi-am trantit o sapca pe cap si ne-am bagat in paduri sa nu ma vada nimeni, ghinionul meu ca era multa lume.
Am sa pun poze si cu burtica poate facem maine sau weekndul asta da promit ca pun.
Bysko, Genie m-am gandit si eu ca o fi de la tensiune ca prea persista. Nu vad stelutze sau punctuletze da daca ma aplec ridic etc simt cum pulseaza in capsor.Picioarele si mainile se umfla da putin si mai ales seara sau daca am mers mult pe jos. Maine merg la control si la eco am sa ii zic la tanti obstreticiana daca poate sa imi verifice si tensiunea. Eu nu am aparat din ala am zis ca am sa iau sa avem in casa.
Maine avem o zi nebuna dim mergem in orasul apropiat la spital la eco meu si la control si apoi venim inapoi la noi in oras sa mergem la medicul de familie sa ducem cu noi teancul de analize si cd-ul cu radiografia ce i-a facut in ro sa vedem daca reusim sa il trimita la spital pt rmn ca e serioasa treaba asta la coloana nu e de joaca. Faza e ca rmn nu face decat cu scrisoare de la medic ca noi am mai ajuns la urgenta cu spatele lui creca mai tineti minte cand eram eu insarcinata cu Ari si i-a zis ca nu il pot baga ei la rmn trebuie trimitere, tin minte ca atunci se uita cand la mine cand la el eu cu burta mare ca cine e bolnavul eu sau el. I-am zis ca eu is very well barbatu' e cel defect.
Aaa nu stiu daca v-am zis ca fata mea se pare ca prefera limba engleza e mai usor creca decat romaneste. Azi se trezeste merg sa o schimb sa o aduc jos dupa somnul de pranz iesim din camera si ii zic mama merge la baie ca face pe ea ea vine dupa mine si imi zice cat, eu am zis ca cine stie ce zice pe limba ei na ea pleaca si apare din dormitor cu o pisica de plus si zic aaa pisica da ea nooo cat, cat. Apoi venim jos la tv era despre pisici explicat pt copii ea ma ia de mana si arata spre tv si cat, cat imi zicea uite mah toanto ce e cat. Deci zice cat in loc de pisica.
Uff gata merg la odihna am papat mai stau putin la tv si apoi nanitz ca maine avem o zi super busy. Pupici tuturor!


---------------------------------------------
Mada si Arianna Raisa (21.08.2006)
Bebe 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Consi spune:

Mada fooaaarte frumoase poze!

Nicomico am ramas datoare cu fimoza=preput ingust si nu se poate face decalotarea.

Bysko cum mai stai cu spatele. Si eu am avut dureri groaznice de spate, din cauza unei scolioze (care nu e la fel de grav cu ceea ce ai tu). Eu am luat cartilagiu de rechin si mi-a mai trecut. Sunt curioasa cat ma tine.

Consi si Luca meu (19.07.2006)

atat sunt de mare
pozele noastre
www.onetruemedia.com/shared?p=1ace6df36a1450d366107b&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet
www.totsites.com/tot/luca_dobos" target="_blank">site-ul meu


Exista un singur tip de succes: acela de a face din propria viata ceea ce vrei.

Mergi la inceput