Pitici de Ploiesti 7

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Medeea76 spune:

MamyMara, imi pare tare rau sa aud despre experienta ta...
La noi totul a decurs bine, mai ales ca eu plecasem la control cu gandul clar ca vreau sa nasc. Asa ca l-am intrebat direct pe Posea la eco: Haideti, domnul doctor, nu nastem si noi? Mi-a spus ca e prea devreme si ca ii e putin teama sa-mi induca travaliul cu bebe asa mic. I-am spus ca eu nu vreau sa nasc la urmatoarea garda a lui, care era pe 29 februarie (an bisect, da?), ca vreau ca fata mea sa-si serbeze ziua in fiecare an. Nu prea era el de acord, dar s-a gandit putin si mi-a spus ca o sa incerce sa-mi ia putin lichid sa vedem daca nu cumva e verde (desi nu avea de ce). Deci era si Posea pregatit, mi-a rupt apa (aiurea, putin lichid), mi-a indus travaliul si s-a pregatit sa mearga la culcare. Dar, ca si la Tea, am avut parte de un travaliu foarte scurt, care l-a prins departe de mine pe doctor.
Si acum nasterea:
Ora 20,30 imi rupe doctorul apa, apoi incep perfuziile si injectiile de inducere. La dilatatie 3 cer epidurala, Posea nu vrea, eu insist, stiu ca o sa am travaliu scurt, ok, o primesc la 22.40. Posea vreasa mearga sa doarma, cica ne vedem dimineata, eu ii spun sa nu se culce, ca nasc imediat. Ma crede si pleaca prin spital. La 00,10 cer urmatoarea doza de anestezic (dilatatie 7), o primesc si, surpriza, nu isi face efectul... Mai cer o doza, nimic, incep sa simt contractiile tot mai tare. Dilatatie 9, anestezista constata ca imi iesise cateterul din spate, de-asta simteam tot, si imi spune ca nu mai avem ce face, asta e. Ok, hai pe masa de nasteri, Ana vrea afara, Posea, bineinteles, hai-hui prin spital. Vine si el intr-o fuga, in jurul meu 7 cadre medicale, din care douas moase (fara notiv, doar nu era nimic grav), eu vreau sa imping si nu ma lasa. Nasc!!! Nu, mai stai, si momentul ala imi vine sa il iau la pumni pe Posea care, cu o voce calma, intreaba: A venit camera? Eu strig cat pot de tare ca nu ma mai intereseaza filmarea, vreau sa nasc. Si se opreste contractia. La fix pentru ca o mana sa-mi intinda telefonul meu mobil sasun dupa camera. Sun, vine camera si in urmatoarea secunda apare contractia salvatoare. Ana iese ca si sora ei, dintr-o data, pe o singura contractie, la ora 00,25. Respir usurata si imi iau pisicuta in brate, o iubesc mult si sunt fericita. Urmeaza o doza de drog in vena (nu stiu ce), care ma face sa aberez lucruri pe care nu mi le masi amintesc, incepand cu "e mica cat o nuca" si altele, care ulterior mi-au fost povestite. Inca nu am apucat sa vad filmarea, sper ca nu am spus si prostii. Il iubesc acum pe Posea pentru ca m-a chinuit cu o contractie in plus, dar asa cele doua fete ale mele au inregistrarea nasterii (sunt sigura ca Ana ar fi suferit daca Tea avea si ea nu). De asemenea ii sunt recunoscatoare pentru urmarirea sarcinii si dirijarea nasterii, chiar daca venea, dadea indicatii si fugea apoi iar in spital. Stie ce face, e un bun profesionist si un om minunat.
Cat despre conditiile din spital, am stat in salon de un pat, cu Ana langa mine ziua, iar noaptea la bebelusi. Toaleta era in permanenta curata, la fel si salonul. Mancarea a fost foarte buna, serviciile as putea spune fara repros. Avantajul a fost ca mai aveam o nastere la activ in Cantacuzino si am stiu exact ce vreau si ce trebuie sa fac pentru a obtine ceea ce mi-am dorit.
Ana isi ia masa la mine in brate acum si va pupa pe toate. La fel si eu!

Medeea, mamica de Ana (14 februarie 2008) si de Tea (17 iulie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Felicitari,Medeea!
Ana Gabriela,bun venit pe lume!Va pupic dulce si va urez tot numai de bine!

.............................
Oh once in your life you find someone
Who will turn your world around
Bring you up when you're feeling down!
Brian Adams-Heaven

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clyo spune:

Medeea, felicitari!

sa fiti sanatosi si fericiti!

sa dai raportul zilnic, sa vedem cum te descurci, poate imi fac si eu curaj.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Medeea76 spune:

Clyo, din ce in ce mai bine. Ana incepe sa-si faca program de masa la 3 ore, asa ca imi fac timp cam pentru toate. Azi Ana implineste o saptamana!
Tot ce pot sa-ti spun e ca nu se compara cu stresul si oboseala de la prima nastere. Acum sunt mult mai relaxata, mai organizata, nu mai tresar la fiecare stranut etc. Deci curaj, cine spunea ca e mai usor cu doi copii decat cu unul avea mare dreptate! Mai ales ca Aylin e mare, o sa te sustina, ai sa vezi.
Laura, multumesc pentru urari. Nu mi-ai spus ce s-a mai intamplat cu Sandra...

Medeea, mamica de Ana (14 februarie 2008) si de Tea (17 iulie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emiliapop spune:



Medeea ma bucur ca te descurci,te ajuta cineva?

Noi azi ne descurcam singurei ....noi trei.

Ma intrebai de Alex cum se comporta, ei bine el este foarte gelos si trebuie sa o pazesc pe asta mica de el ca vrea sa o dea jos din leagan, din bratele mele din scoica si mai nou a inceput sa faca mofturi la papa cred ca tot din cauza ei.
In schimb ea este foarte cuminte papa si doarme.
Cu relaxatul ai dreptate chiar sunt prea relaxata si ma gandesc oi fi mama denaturata? Am mai lasat-o si cu taicasu si am fost cu Alex la cumparaturi, pai la el cand era mic nu m-as fi indepartat de el nici la 20 de metri.
Cam cand scoti bebelina afara?



Emilia cu Eveline Mihaela (05.02.2008) si Alexandru Paul (16.08.2006)



poze cu noi si Eveline

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nana72 spune:

Bine ai venit acasa medeea, si sanatate multa si o viata frumoasa va doresc ,succes la organizare geo, asteptam poze
Am si eu o intrebare cam ce masura poarta o fetita la picior la 2 anisori, stiu depinde de copil dar 24 o fi bine? (aproximativ) sau mult mai mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Medeea76 spune:

Emilia, in timpul saptamanii Tea sta la soacra mea. Mi-o aduce sotul la 6 seara, apoi o duce dimineata la 9 la ea. De vineri pana luni Tea sta la noi tot timpul.
Noi incercam sa o implicam pe Tea in cresterea Anei, tocmai pentru a nu o face geloasa, asa ca o iubeste mult. Dar e drept ca stam foarte mult cu Tea, ne jucam cu ea mai mult decat inainte, o alintam, o iubim tot timpul, nu ii dam sentimentul ca o excludem de cand s-a nascut Ana. Si mai e si un alt asptect: Tea e fetita si poate de-asta e mai mamoasa. Ai grija cu Alex, sa nu ii schimbi ritualurile, sa nu incerci sa il pui la olita acum sau sa ii schimbi patutul etc. De fapt, cred ca ai citit si tu o gramada pe tema asta... Si eu am fugit la cumparaturi a doua zi dupa ce am venit de la Maternitate, m-am simtit oarecum vinovata, dar parca e mai bine asa, decat cu sabia deasupr capului, cum eram la Tea la inceput. Cu iesitul afara e mai dificil la noi, pentru ca acum stam mai departe de oras, si o sa scoatem fetele in curte cand vine primavara.
Nana, multumim! Eu pot doar sa-ti spun ca Tea poarta 23 spre 24 la un an si 7 luni.

Medeea, mamica de Ana (14 februarie 2008) si de Tea (17 iulie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi78 spune:

Buna!
De ceva vreme...multa vreme..nu am mai intrat si parca mi se facuse dor de voi!

Citesc vesti frumoase!
Felicitari Medeea ,sa creasca mare Ana si sa fie sanatoasa!
Felictari si celorlate mamici care au mai nascut, sunt ffff in urma dar incerc sa recuperez!

Va pup!

Gabi mama lui Tudor (1.03.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi78 spune:

macar capitolul asta sa il citesc din urma...pai nu?!

Felicitari Vera ..acum ai pereche..ce frumos!
Felicitari georgiana chiar in ziua de Craciun...!

Medeea unde v-ati mutat?
MammyMara ..te-am prins! Poate aici pastram legatura mai bine!

emiliapop sa iti traiasca si tie fetita! Sa creasca mare si sanatoasa! Si la tine s-a facut pereche!


Louiza Felicitari! foarte frumos numele Yasmin!



Ca sunteti in preajma botezurilor...noi la Tudor am facut baloane cu poza lui si ca surpriza pt invitati am luat de pe site-ul Gesica niste pungute cu bomboane. Pentru invitatii nostri oricum puteam sa nu le mai dam nici sa manice pentru ca am facut la Sinaia si au fost asa de incintati ca i-am scos la aer ca am ajuns acolo la 13 si de abia la 17 am reusit sa ii bagam inauntru sa punem masa...ca tot pe afara vroiau si nici gind de potol...
Am mai fost la niste prieteni care pe biletele cu numele invitatilor au mai scris si ceva dragut din partea bebelului (de ex noua ne-au scris: Am auzit ca si la voi vine bebe(pe vremea aia eram insarcinata), abia astept sa il cunosc si sa ne jucam impreuna, semnat bebelina). Altii au pus in afara de baloane obisnuite si niste baloane-animalute umflate tot cu heliu si lipite de podea..de ex barza, pui, ursuleti..erau f frumoase!


ha ha ha ..vedeti ce repede recuperez...n-am pierdut decit citeva luni si acum ..i'm back!

va pupam cu foc..si revenim cu date despre puradelu din dotare in citeva clipe!

Gabi mama lui Tudor (1.03.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi78 spune:

asa...am o ciorbita pe foc dar va scriu si despre puradel..
Sapatamina viitoare face 1 an! Nu stiu cind a trecut, dar a trecut...
Are 5 dinti..petrnu care ii multumesc in primul rind lui Dumnezeu, pentru ca l-am gasit cu ei in gura..noi sau doctora..si sa Ne ajute si ceilati sau cit mai multi asa sa fie.
Merge de la 10 luni si 3 saptamini, baga in gura tot ce vede fara discernamint, desigur...pietre, nisp, papuci, ghetutele lui numai daca sunt murdare...
Nu sta deloc bine la greutate, adica la 11 luni avea greutatea perfecta pt 8 luni asa cum dragutza doctora ne-a spus, dar avea dupa standardele ei ceva centimetri in plus...adica 8,4 kg si 74 cm.
Nu a fost niciodata racit si pentru asta tot lui Dumnezeu ii multumesc, a facut o singura data mucozitati dar fara febra sau alte simptome.
L-am scos afara tot timpul, indiferent cit de frig a fost, el a iesit cel putin jumatate de ora afara si se pare ca i-a pins bine.
Marea problema pe care o am cu el este ca nu are pofta de mincare si mesele sunt un chin. Este foarte mofturos si ii place sa manice nuamai ce nu ii pot da zi de zi..de exemplu spanac.

Cam asa e piticul meu, e vesel, e sanatos, nu e foarte vorbaret si il iubesc pe zi ce trece tot mai mult!

Gabi mama lui Tudor (1.03.07)

Mergi la inceput