La multi ani, braduti scumpi! (59)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Amaya spune:

Buna mamici!

Vad ca vorbiti de subiectul meu preferat: incapatanarea si hainele! Andrei al meu la fel ca si ai vostri are preferinte vrea pantalonii aia doar cu o anumita bluza si invers ca sa nu spun ca m-a zapacit ce parada a modei face de cand ajunge sa deschida singur dulapul. De fiecare data cand intru la el in camera el este imbracat altfel. Pana si la chiloti are preferinte, are momente cand vrea chiloti normali si momenta cand daca nu-i dau boxeri e in stare sa stea in fundul gol toata ziua. Am incercat sa blochez usa la dulap dar n-am avut succes astfel ca zi de zi eu trebuie sa rearanjez dulapul si catodata asa ma apuca o ciuda si-mi doresc sa fi avut si el doar 3 perechi de pantaloni si 5 bluze si gata.

Lali, si Andrei are momente de genul asta mai ales seara cand se tot da jos din pat si o trezeste pe Cristina atunci noi venim cu cearta, el rade de se prapadeste, si cand ne vede verzi de furie gata sa scoatem fum se calmeaza si pe un ton suav, aproape cantat, spune "mamiiii! te ooog! veau si eu putina mancale! doal putina!" si le spune de parca ar fi un copil nemacat de o saptamana de prin intersectie (si alte faze similare cu "mamiiii!hai sa pup!" sau "mamiiiiii! la multi ani sa tlaiasca! (si incepe sa cante). Primele dati m-a prins si m-am calmat repede si am fugit sa aduc mancare puiului sau m-a busit rasul, etc, pana m-am prins de smecherie. Acum insa ma duc pregatita ca voi avea parte de teatru astfel ca nu-i mai tine figura si pot fi ferma iar daca el vede ca nu-i merge se linisteste instant.

La oboseala nici noi nu avem prea multe de facut insa eu oricum niciodata nu-i dau ocazia sa-mi spuna "nu" fiindca orice as vrea sa faca ii spun dandu-i alegeri (le place la nebunie sa decida singuri), de obicei o alegere este ceea ce vreau eu sa faca si cealalta ceva similar ce stiu sigur ca nu i-ar place (astfel il oblig, fara sa stie, sa aleaga exact ce vreau eu). Mai sunt momente in care spune altceva decat il intreb eu si atunci repet iar si iar intrebarea pana alege una din cele doua.

Crinuta, cum se mai simte Rayan?

Oana, nazdravanul Andrei (18.02.2005) si Cristina (8.02.2007)

Comorile mele

Va astept la www.bijuterii-cadouri.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Amaya, multumesc ce intrebare. Rayan e bine, nu mai are mucisori de cateva zile, cred ca de luni sau marti, urechea nu l-a mai durut de vineri, de cand am inceput tratamentul, dar abia la control vom vedea daca a trecut otita total.
Pana luni inca ia antibiotic, si e cuminte, il ia fara probleme.

Cristinuca ce mai face?



Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PatriciaArdeleanu spune:

se pare ca sintem la 3 ani in plina faza de smechereala si de invartit parintii pe degete.

si eu ma oftic citeodata (dar imi trece repede) ca are multe haine si multe alternative, i-am facut dulap special cu chei sa nu mai caute acolo, dar le stie pe de rost si mi le cere cind eu ii pun altceva. La chiloti la fel, ca si amaya, avem cu tweety, cu printese, cu floricele, cu alte desene, si intotdeauna vrea cu alt desen. ca sa o mai pacalesc ii spun ca sint spalate si ude in balcon anumite lucruri, dar ce te faci ca imi zice "hai sa vezi"??deci minciuna nu mai tine;

La faza cu certatul, imi spune "scuza-ma te log, ma scuzi? hai nu ma supala pe mine ca pling" si vine si ma pupa pe unde ma nimereste.
nah, mai zi ceva...si ii raspund "bine, de data asta te scuz, dar te rog sa nu mai faci, etc, etc..."
cred ca cheia este comunicarea, dar ce ne facem cind sintem si noi nervoase, stresate...si ii apuca crizele alea, si nu putem sa ne pastram calmul, si nu vrea sa doarma, si plinge pina raguseste...of, sanatosi sa fie pina la urma, ca o scoatem noi la capat.

Patricia si Rebecca (05 Februarie 2005)
http://lilypie.com/pic/080205/WuwT.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaya spune:

Crinuta, ce bine ca s-a vindecat! Otitele sunt blestemate rau!
Cristinuca e bine! Acum il asteptam pe tati sa vina cu Andrei si cu tortul!

Oana, nazdravanul Andrei (18.02.2005) si Cristina (8.02.2007)

Comorile mele

Va astept la www.bijuterii-cadouri.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Hahahaha, si Rayan spune " te ooooooooog". Am ras cand am citit ca si Andrei spune la fel:)

Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaya spune:

Patricia, dulce rau si Rebe...sa stii ca ai dreptate, cu cat discutam cu ei si le explicam cu atat avem mai multe sanse decat daca i-am certa/pedepsi/etc. Pana la urma sunt si ei persoane si au dreptul la propriile alegeri si dorinte (eu pe ideea asta merg)! Va aduceti aminte cum eram si noi cand parintii ne impuneau diverse!?!

Oana, nazdravanul Andrei (18.02.2005) si Cristina (8.02.2007)

Comorile mele

Va astept la www.bijuterii-cadouri.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaya spune:

Crinuta, pai daca nu le dam sa manance mananca si ei litere, ce sa faca!?! Cred ca in ziua in care il spune pe "r" ma imbat!

Oana, nazdravanul Andrei (18.02.2005) si Cristina (8.02.2007)

Comorile mele

Va astept la www.bijuterii-cadouri.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PatriciaArdeleanu spune:

amaya, am ris cu lacrimi la faza cu mincarea .
rebe face la fel, dar in alt context-ea nu prea a fost mincacioasa si nu am stiut multa vreme cum e sa ceara copilul de mincare ca vrea el.
dupa ce i-am facut tratament pt giardia, a inceput sa ceara tot asa, pe un ton rugator "mi-e foame, vleau si eu tzeva de mincaleee" de muream de ris, mai ales ca noi o hraneam fortat mereu.

Da, si eu sint de acord ca au preferinte, dar citeodata intrece masura la haine nu o intreb, incel mai rau ii dau sa aleaga intre 2 variante, alese tot de mine, evident.
insa ii cer parerea daca sa ii pun vreo clama, sau sa ii fac codite, ca nu vrea intotdeauna si aici ii respect 100% parerea.

Patricia si Rebecca (05 Februarie 2005)
http://lilypie.com/pic/080205/WuwT.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Legat de haine, eu nu ii impun, dar ma consult cu el, in sensul ca il intreb daca vrea bluza cutare, sau ii mai spun " uite ce frumos e pulovarul asta", etc, si ii cer mereu parerea.

La capitolul chiloti nu are preferinte, insa la pantaloni si bluze/camasi, da.

Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Am gasit o gradinita in drumul meu spre servici si aproape de noi, Happy Planet Kids, mi-a recomandat-o foarte calduros o mamica, si sint nehotarita. Oare sa il dau sau nu la gradinita acuma?

As tine si bona, bineinteles, pentru ca se imbolnaveste sigur. Directoarea de acolo mi-a spus ca e mai bine sa il dau acum decit la toamna pentru ca vine vara peste 2 luni, pe cind daca il dau la toamna vor fi multe luni de iarna.

Dar nu sint hotarita ce sa fac Sa il dau sau nu la gradinita?

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro

Despre Andrei

Mergi la inceput