Fulguleti de nov-dec-2006 (144)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

oficial Crinuta mananca singurica...,nimereste si gurita...si castronul...si daca oboseste duce castronul la gura si morfoleste...,iese o nebunie,mancare peste tot...,dar copilul este fericit...
azi a mancat ff bine...,pluteam de fericire...,ce sentiment...,doamneee,nu stiu daca-l pot compara cu ceva...,minunat...

Dianarus,
ma bucur ca ati terminat cu stresul spitalului si analizelor...,sa dea domnul sa iasa bine toate...
cu somnul Crinutei...,nimic nou...,dupa ce atatea zile..,cca o saptamana a dormit bine...,a revenit la "obiceiurile" mai vechi...,dar nu ma plang,pentru ca acum vine Claudiu dimineata,mi-o ia la joaca si pe mine ma lasa sa mai dorm 1 ora-2...,deci este super bine...,ii da si masa de 10,o schimba...,minunat as spune...
doar ca minunea nu tine prea mult...,de ieri a inceput munca si cum o sa bage 90% din dati,de noapte...,va trebui sa am eu grija de bubu ca el sa doarma bine...,asta e...,sanatosi sa fim ca le rezolvam noi cumva...
Lavinia,
mi-esti asa de draga...,tare mult as vrea sa vin la Iasi sa cunosc si eu fetele astea frumoase si minunate...,sper ca intr-o zi...
gatesc pentru ca imi place ff mult si acum are cu cine sta Crinuta...,ma relaxez...,doar ca bubu nu prea ma lasa...,ma vrea doar pentru ea,egoista lu' mama,draga...
Mihaita,este superb...,m-am indragostit de el...
Bambo,
sanatate multa va dorim,sa va faceti bine repede...
Ktrinel,
si tie ti-ar place ca toata primaria sa se mute aici?,nuuuu,sper ca nuuuu,lasa asa...,mai deversificam si noi...,mai un teatru masca,o maslina,un aperitiv...
vezi cu bretonul,ca va facem concurenta...,al Crinutei a iesit tot de roman,doar ca putin asimetric spre dreapta...,deci santem si-n trend,da?!?,spre norocul meu ,parul ei este carliontat si nu se vede capodopera...

tema:

noua jucarie a Crinutei este patutul...,i-am deschis "gemuletul" de la patut...si toata ziua asta face...,isi duce jucariile acolo...,le scoate afara...,apoi imi da pupici prin plasa...,ne ascundem una de alta...
toata ziua imitam animalele...,mai exact eu!...,ea studiaza...
facem shopping dupa cum va spuneam...,invatam partile corpului...,repetam...
daca o vad ca se plictiseste ,ii dau cite o sarcina mica de genul...,"adu-l pe bb din dormitor"...,sau "unde este canuta?"...
desenam,dar nu o pasioneaza ff tare...,ii place sa roada toate cariocile...,daca nu o las,se enerveaza...si apoi ma enervez si eu...,ca suge toata culoarea de pe ele...si or fi ele save...,da' tot artificiale sant...si tot asa...
de jucarii se plictiseste si ea...,dar,daca-i explic ca masinuta este din plastic,are culoarea verde,rotile sint galbene cu cauciucuri negre...si mai fac si brrmmmm,o atrage imediat...,imediat mi-o ia din mana si incepe s-o studieze...
de curand ii spun poeziile mimand ceea ce spun...,o fascineaza si ma imita...
mi-am propsus sa fiu constanta in gesturi si sa-i mimez la fel...,ca poate intr-o zi vrea sa-mi spuna si ea poezia...







Micuta chinezoaica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

Kikineata,
minunata gargarita
da' tu de ce nu mai scrii asa des?...,sa nu-mi spui ca nu-i timp,ca nu cred...
Monique,
La multi ani mamei tale,petrecere frumoasa
Ruxandra,
fata,tie-ti trebuie bataie...,ne zici de geamantane...,ne zici ca pleci...,da' nu ne zici unde...,have fun...,oriunde ai fi...,sa faci poze si sa va intoarceti cu bine...
Asiza,
pupam intepaturile lui Denis
Adeju,
vrei sa spui ca Erica nu a plans la nici un vaccin?sau am inetels aiurea?
Donia,
ce mananci bun in fata calc?,mai da-ne si noua idei de rontait...

cu pernele stau linistita ca de fapt sta cu tot corpul sau jumate,calare pe perna...,deci nu-si tine doar capul ca noi...,deci cred ca-i ok...

fetelor ce mai gatiti bun?dati-mi o reteta simpla si gustoasa de desert...,ceva traditional sau nu...,cu crema sau nu...,io-s dependenta de dulciuri...si pana sa o am pe Crinuta mancam numai de la cofetarie...,dar de cand mananca si ea...,nu mai vreau sa cumpar...,vreau sa fac eu in casa...
chiar daca-i reteta pt adulti...,da-ti reteta ca adaptez eu cumva sa pape si bubu...
ei si daca nu merge adaptata...,o pastrez pentru seara cand stau la calc...



Micuta chinezoaica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desiree spune:

madaluta, Catrinel nu merge cu Balica..scoate-l de pe lista!
mai adaug si eu ANGELA

daca unul din nume nu iti place sau nu se potriveste, nu-l mai insira, cred ca nu se va supara nimeni pe tine! hai ca pana nasti ti-o "denumim" noi pe bebelina!

tema: jucariile se plictiseste repede, mi le cere, se joaca maxim un minut si gata.ne mai urcam pe calut, mai facem o data DII! , ne mai bagam in cort..dar...jocul preferat: sa imi scoata pampersii murdari si cojile de ceapa din gunoi si sa arunce tot felul de chestii in wc si apoi sa se uite cum se scufunda..azi mi-a scufundat telefonul, ieri si-a bagat pantalonii si ii tot indesa cu foc in buda si nu pricepea de ce nu se duc la fund..e demential cateodata..isi inventeaza singur distractii, de cele mai multe ori cu ustensile de bucatarie gen mop, matura, tel,lingura de lemn etc...


Alina,mami de Mihnea-Octavian,un anisor si un pic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

din lista imi place iarina, iar mie personal silvana liora

ivan si dayanara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desiree spune:

cris, cum stam cu moralul?

dianarus, sper sa fie totul bine cu voi!

roxanica, da, si mie mi se pare bizar, dar daca altfel nu se poate...


Alina,mami de Mihnea-Octavian,un anisor si un pic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

Balica Elisabeta...

Dayanara,
in St Maarten,am fost si noi...,de acolo ne-am cumparat verighetele...,pe care le-am schimbat ulterior...,acolo ne faceam de cap rauuu...,hotel,plaja,trabucuri si rom-coke scria pe noi...
iar in Puerto Rico,mergeam la StarBucks ,acolo aveam net gratis...,colindam magazinele si savuram petrecerile cu babalaci in aer liber...,hotel nu serveam...,net-ul era mai atragator...
Dia,
sa va traiasca grasunica




Micuta chinezoaica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

madaluta, stampilez Iarina, Sara si Ana... of, am uitat ce fain e sa alegi nume si sa faci liste, sa tai, sa te razgandesti,etc etc ... avem si noi caracatita, oana se joaca cu ea de dinainte de craciun, e la fel de entuziasmata si se joaca in fiecare seara ala baita... se mai joaca si cu celelalte jucarii de baie, dar asta e preferata... nu-ti mai spun ca iesim toti 3 ciuciulete din baie, dar e super fun

dandusa, multumim ... oana a fost entuziasmata de mancatul singura doar 2 zile, dupa care a vazut ca e mai fun sa-mi indese mie lingurita plina in gura... asa ca acum il indeasa pe bebe (dar fara mancare in lingurita ) ca eu nu vreau sa ma ingras 5 kg pe saptamana , si parca nu mai tine minte ca poate sa-si bage lingurita in gura singura ... perne nu servim la dormit nici unul din noi, asa ca oana nu prea are de unde sa copieze modelul :)... jai avem niste perne de copii cu gurafe , porci aplicate in relief, ca niste jucarii, se mai joaca cu ele, le pune pe jos si pune capul pe ele, dar atat.. la somn, toti 3 fara perna, ca e mai sanatos

ruxandra, unde pleci??? bey, plecati sa faceti si-o fetita?

cum ne jucam, ce mai facem: stie toate partile corpului, dar la marele amanunt (adica nu numai cap, par, nas, gura, urechi, ci si unghii, genunchi, putza , fund, burta, tzitzi, degete, etc... ne jucam cu mingi de tot felul, in tot sopiul de chjestii inventate si amlgamate care mai de care mai ciudate , jocuri gen alba-neagra(dar astea le pastram mai ales pt masa ), desenam de zor (azi a desenat incantata pe calorifer si m-a strigat sa ma uit - si adevarul e ca arata atre bine caloriferul ala colorat ), stim sa aratam toate animalele din cartile cuu animale, stie cum face catelul, pisica si elefantul, ne uitam destul de mult pe carti, povestim f pe scurt din ele, ne jucam cu papusile bebe (le da papa, le leagana, le pupa, le mangaie, le imbraca, le punem pampers,le tranteste , le cearta ), ne mai jucam cu jocurile alea cu forme, dar f rar, ca nu mai sunt interesante... na, astea au fost alea statice, si in rest: se catara, alearga, se catara, alearga, deschide sertare/dulapuri (putinele ramase fara dispozitive de inchidere) si insira prin toata casa ce am in ele (azi am strans din toata casa inainte de a primi musafiri vreo 50 de buc de tampoane panty si 2 pachete de prezervative, un sul de hartie igienica, continutul posetei mele (care nu e de neglijat), toate fiind insirate in mai putin de 3 min cat am vorbit la telefon... dar e fff draguta , ne jucam f frumos cat ma tin puterile sa inventez o chestie noua tot la 5 minute... cand imi piere imaginatia, incepe cataratul, alergatul si taote alea... deci ar trebui sa fiu mai inventiva, ca si copilul ar fi mai linistit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_deju spune:

'neata! prins scutec, ofer la schimb altul proaspat, caldut, cantarind vreo 3 kile (pe post de gantera.. :))) ).

dandusa, ai inteles bine.. nu a plans niciodata la intepatura propriu-zisa.. imi aduc aminte ca mai multe batai de cap aveam cu imbracatul dupa operatiune (la ultimul vaccin la fosta pediatra..deci ala de 6 luni.. n-a schitat niciun gest nici la control, nici la injectare.. apoi m-a mutat in camaruta de langa, sa-l pot imbraca in liniste..ce liniste, oameni buni, ca a inceput sa faca in toate felurile.. si nu trebuia decat sa-i inchei pantalonii si trag pe el bluza si geaca...). la vaccinul de acum o luna (la dna dr condurache) la controlul de rutina era f ocupat sa-i explice toate cele dnei dr, pt vaccin ne-a mutat in camaruta asistentelor, mihai l-a tinut in brate (pozitie verticala), eu eram in spatele mihaiului si scoteam limba la copil :) a parut putin nedumerit cand s-a trezit cu seringa-nfipta in fundoc, dar..era mai interesanta mama cu limba pe-afara :) sunt convinsa ca minunea n-o sa tina, sa vedem ce-o mai fi la priorix, sapt viitoare prestam... pe de alta parte, la eric (ca si la toti copiii..), emotia ia amploare in functie de reactia mea (sau a lui mihai, depinde cine e in imediata apropriere la producerea unui "incident"). si de asta m-am convins cu desavarsire si mi-a intrat pt eternitate in cap in seara cu cazatura... atunci, tot comportamentul lui a fost efectul reactiilor noastre. si a iesit un dezastru... pe de alta parte, daca pica si ii zambesc imediat, fara sa sar calare pe el, sa-l iau in brate, fara vaaaai, puiu' lu' mama, te-ai dat cu capu' de perete, etc etc, ci pur si simplu ii spun calm: hai, hopa sus, se intampla, nu e nimic.. vrei sa te-ajute mama sa te ridici?? chestii de-astea.. si il fac nitel sa rada, il gadil, mai nou vad ca functioneaza asta cu "baga nasul" (stiti voi.. intre degete.. vin cu mana la el, si-i zic baga nasu'..bai, parca e magnet, imediat se vara :))) si rade de nu mai poate dupa :) ).. trece peste momentul nasol in doua secunde. spun asta pt ca si la vizitele la dr am incercat sa fac de fiecare data momentul pe cat de placut se poate (iar dna dr condurache stii si tu, ca din punctul asta de vedere - ca si din multe altele, de fapt - este f cooperanta..). deci la dr glumim, radem, ne jucam initial cu stetoscopu', apoi dam noroc rapid cu dna asistenta, incercam pe cat posibil ca acele 5 minute in care se desfasoara toata procedura sa fie cat mai "calde". pana acum a mers, om vedea ce ne-o astepta mai incolo...
(si asa.. ca o previziune pt viitor... cand merge mihaiul la dentist, eu sunt de mana cu el... prima pe scaun ma sui eu, imi face nenea - sau tanti - un control de rutina, abia dupa se suie si mihai... 3 ani la rand m-am torturat cu vaccinul anti-gripal ca sa-l poata face si mihai... e nevoie au ba, anual prestez luat sange si analize complete, ca sa faca mihai (la el e obligatoriu)... :)))) )

...m-am intins cat o zi de post... scuzati logoreea :))))

Deea, mami de www.onetruemedia.com/shared?p=414b2893332a6a41d7c2a4&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Eric(15.12.2006)

www.helpsonia.com/" target="_blank">pentru sosonica


"outside of a dog, a book is a man's best friend (..'coz inside of a dog it's too damn dark to read..)" Groucho Marx

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_deju spune:

un alt detaliu, important as zice eu, referitor la vizitele la doctor: este in permanenta cu suzeta in gura. nu-i da drumul sub nicio forma.. ii mai scapa daca vrea sa "zica" ceva, zice ce are de zis, apoi si-o vara tacticos la loc :) deci chiar foarte in largul lui nu e, si o nevoie de comfort si linistire exista (peste comfortul si linistea oferite de prezenta noastra). spun asta pt ca acasa suzeta nu e decat pt somn, in rest o arunca cat colo (si nici la somn nush cat ii foloseste, avand in vedere ca o gaseasc tot timpul aruncata la mama naibii..), si pt iesit afara... (tinem gura ocupata.. in loc de fular :))))))))) )

Deea, mami de www.onetruemedia.com/shared?p=414b2893332a6a41d7c2a4&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Eric(15.12.2006)

www.helpsonia.com/" target="_blank">pentru sosonica


"outside of a dog, a book is a man's best friend (..'coz inside of a dog it's too damn dark to read..)" Groucho Marx

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marani spune:

Pe cuvantul meu daca stiu cu ce sa incep...nici macar nu stiu ce sa zic...c-am zis ca nu mai intru aici si totusi am facut-o? nici nu stiu daca are rost sa mentionez motivele...ori sa-mi amintesc ce fu....
Avut-am necazuri cu carul, astept sa se linisteasca apele odata, bubamara e bine dar ffff mofturoasa si ma solicita f mult, numai in brate ar sta, trece printr-o faza urata....

Nu credeti ca ma cred importanta si astept sa fiu strigata ori sa se roage careva de mine ca sa activez aici, chiar imi doream sa ma uite lumea si sa nu-si mai aminteasca de mine si de bubamara.

Multumm pt urarile de sanatate, ceva se mai intampla inca, nu mai vomita, nu febra, ieri facu kk ff moale...si persista o stare de moleseala uneori..nu stiu ce se intampla...'om vedea pe parcurs.

Salutam pe fiecare in parte si va invitam la o damigeana de vin ca de azi suntem proprietari a doua apartamente...anul trecut eram lipitzi pamantului...cum e viata...



Ajutati-o pe Sonia

Mergi la inceput