Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (6)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sanduta spune:

Cele care aveti probleme cu kaka si le da-ti lapte praf ai incercat sa-i schimbi laptele praf??

dany26Si putulica in jos ca in sus numai face pisu le langa pampers. E numai o vorba din popor sa i-o pui in sus si sa-i ridici coitele dar nu sunt dovedite.

In legatura cu supozitorul. Eu stiu de la nepoteleul meu ca trebuie tinut deghetul al fundic dupa ce ai introdus supozitorul inca vreo 3 - 4 minute pt ca este tendinta de al da afara (crede ca e kaka) si sa impeidici asta. Si apoi ii pui scutecul cand stii sigur ca nu mai iese. Bafta !

geo_ionitapoti sa treci linistita la nr urmator. Greutatiile date pe pachet sunt doar orientative. Nu trebuie sa-l stranga foarte tare pe bb cand e plin asta e ideea, asa ca treci la un nr mai mare, daca vezi ca sunt urme ca de sifonat pe piela copilului cand il schimbi. E mai bine pt ca pisu nu sta foarte lipit de piele cand scutecul e plin si copilul e mai lejer. E parerea mea.


Laura10am inteles ca exista un medicament care stimuleaza lactatia. intreab la farmacie, e bun.Pt lapte trebuie sa mananci bine si sa dormi mult nu numai lichide.
Mai este o metode de stimulare, alternarea dusurilor, unul cald cu unul rece.

Metodele le-am auzit doar de la prietenele mele.



Sanda si voinicul ei, Cezar Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanduta spune:

Laura10Am mai vrut sa-ti spun sa stai linistita, nu te stresa mult. Dute si fa-i compoletare ca nu e nici o problema, Ar fii bine sa ai ceva biberon cat mai asemanator cu sanul. Prima data da-i san si apoi completare. Linistea ta e buna pt lapte. Mananca de toate chiar si dulciuri ca stimuleaza laptele , bea lapte si ceai de chimion. Fa proba suptului la fiecare masa sa vezi ce se mai intampla. Dar daca nu te odihnesti si nu te linistesti vei pierde si laptele pe care il ai. Si daca e putin e foarte bun pt el. E ca 5 ml dintr-un medicant superimunitar. Asa ca zambeste


Sanda si voinicul ei, Cezar Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufulet74 spune:

Laura, ziceai ca sinii tai s-au intarit, ma gindeam ca eu pateam asa la inceput si bebe se enerva pentru ca ii era greu sa traga si atunci inainte de alaptare faceam un dus caldut la sini si ii masam un pic ca sa se deschida canalele mai bine. Altceva, poate fi si chestie de pozitie, ai incercat sa ii schimbi pozitia ...?
Cred ca chiar daca momentan ar fi prea putin lapte pt cit vrea el, daca il pui la sini des in citeva zile cantitatea ar trebui sa se regleze.
Eu nu sunt pe principiul sa se dea completare asa repede si cred ca trebuie incercat un pic mai mult daca vrei sa alaptezi, pentru ca bebe se obisnuieste f repede ca e mai comod, in timp productia de lapte se diminueaza si pina la urma dispare.
Si f important e intr-adevar stresul, trebuie sa fii linistita si convinsa ca o sa poti, e o situatie temporara care poate fi depasita cu succes. Si incearca sa maninci bine si sanatos, bea lichide si odihneste-te cit de mult.


------------------------
Flory de Joshua Raphael (14.11.2007)

God brought you in our life

Homepage: www.lijfering.tk

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Laura, pot sa-ti spun ce a functionat la mine : pus intotdeauna la san inainte de supliment si muls cu pompa din 2 in 2 ore. Dupa care puneam la san, dadeam bibe cu laptele meu muls si apoi suplimnet. In timp n-a mai fost nevoie de supliment de lapte praf la toate mesele, apoi n-a mai fost nevoie deloc si apoi am renuntat s la muls cand a inceput sa se sature la san.

In primul rand sa nu uiti ca stresul si oboseala scad drastic productia de lapte, asa ca incearca sa te odihnesti si sa fii cat mai calma.

mami de Sophia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loub_erika spune:

buna dimineata...,fetelor am si eu o intrebare..Angelina..e un pic ragusita de azi noapte...am observat cand a inceput sa planga,voiati trecut prin asa ceva....? ce i-ati dat in cazul asta...,sau ati chemat pediatrul..?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by geo_ionita
Voi cum ati folosit Pampers-ii? Ca eu de cand am venit acasa folosesc numai nr. 2 si tot mi se pare mie ca raman urme pe picioruse de la cel pe care il dau jos, ori nu stiu eu sa il pun ori asa trebuie sa fie...si astazi cum mai aveam putini s-a dus mama si mi-a cumparat Pampersi dar mi-a luat nr 1. Noi aveam marti cand am fost la control 3,680 deci ma incadrez si in nr 1 practic... De obicei trbuie sa ma incadrez in greutate sau sa vad daca o strange? Explicati-mi si mie ca nu stiu!



Amira mea are 5,200 si practic ne incadram si noi la nr 2 de la Pampers,dar am trecut la nr 3 pentru ca o strangea la picioruse si era prea strans pe burtica,adica scaiul acela ajungea numai pe laterale nu mai ajungea pana in fata (cred ca intelegi tu ce vreau sa spun,numa ca nu ma pricep prea bine ).Nu stiu cum e cu kilogramele asta ce le-au trecut ei acolo...dar cred ca depinde si de "constructia" bebelusului.

Amira, Robert si mami Miha

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by loub_erika

buna dimineata...,fetelor am si eu o intrebare..Angelina..e un pic ragusita de azi noapte...am observat cand a inceput sa planga,voiati trecut prin asa ceva....? ce i-ati dat in cazul asta...,sau ati chemat pediatrul..?!



Esti sigura ca nu-s niste mucusori stagnati in gatut? Intreb pentru ca si eu am avut o data impresia asta,dar "raguseala" a trecut dupa ce i-am dat cu Sterimar si i s-au curatat caile respiratorii.Poti incerca si tu sa vezi efectul.Daca nu trece,cel mai bine e sa suni pediatrul,urmareste-o sa nu faca febra...Sanatate multa la pui mic!

Amira, Robert si mami Miha

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Buna!
Erika, cel mai bine chemi doctorul. Daca este racita, cel mai probabil o sa ii dea un paracetamol- foarte bun este Panadol Baby (de la 3 luni+).Gasiti instructiunile de admin pe cutie.Insanatosire grabnica!
Laura, pt. alaptare consider ca un factor important este cel psihic (cu cat te gandesti mai mult ca nu ai, cu atat dispare), trebuie sa te odihnesti (sa dormi bine), sa bei multe lichide (apa,lapte,ceai chimen,anason), sa pui copilul cat ai mult la san. Foarte bun este si Galactogilul-granule pt. stimularea lactatiei.Bafta!

Miha,asa este, marimile sunt orientative,depinde de constructia fiecaruia. Ca si la haine, de altfel, noi folosim deja de pe la 2 luni hainute din gama 3-6 luni, cele 0-3 nu ne mai incap..Ca greutate suntem in grafic, nici prea grasuta, nici prea slabuta




Camelia, Sebastian si Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Buna dimineata !

Intrebare :

- cum arata buricul puilor vostri la o luna ? Andrei il are vindecat frumos, nu mai supureaza insa este iesit ca un butonel in afara , nu este ca la noi gropita . Cand plange se unfla si mai mult ... ma ingrijoreaza. Am uitat cu desavarsire cum era la Bogdan si imi este teama sa nu fi facut vreo hernie ombilicala . Pana vine dr saptamana viitoare imi sta pe creieri problema asta

O zi excelenta !
Lala.


Fratele mai mare!
Baby Andrei ! (27.12.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creem spune:

Lala si fata mea are buricutul iesit in afara, dar la fiecare control dr. a zis ca e ok si ca o sa intre el mai incolo, nu are hernie, am intrebat-o de fiecare data ca si eu sunt mai panicoasa di fire.

M-au intrebat cateva fete cum mi-am dat seama ca o dor urechile: chestia e ca nu mi-am dat seama, dar nu mai vroia sa suga deloc, plangea tare, chiar tipa in somn si se frca cu caputul intr-o parte si in alta si treaza si in somn. Pentru ca nu vroia sa manance nici de la san nici cu lingurita nici cu bine si se si deshidratase (saracuta adormea plangand flamanda), am sunat- pe dr. si ea m-a intrebat de simptomele astea si a zis ca e de la urechi. Apoi a venit sa o consulte si asa era, avea putin iritat canalul. Mi-a dat nicte bulinute homeopate si otocalm, ca nu e adepta antibioticelor. Sper sa fie bine. Aseara a supt putin si azi noapte, acum inca doarme, recupereaza. Din cauza ca nu putea sa manance adormea putin si se trezea de foame, sugea un pic si incepea iar sa planga. Abia astept sa-i treaca si sa manace si ea bine!

Sambata viitoare avem si botezul!

Pupici si sanatate tuturor!

fericita de MARIA SOFIA - 7 noiembrie,cezariana 3200 gr, 50 cm, nota 9

Mergi la inceput