Bucurii de sept-oct 2006 (103)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Buna seara si La multi ani pe 2008!
Am ajuns si noi acasa de cateva zile. Inca nu am reusit sa desfacem bagajele in totalitate, tot mai am cateva lucruri aruncate in dulaturi cu tot cu genti, inca mai avem de spalat, de aranjat...
Suntem bine, cu exceptia catorva zile (in numar de 2) de febra la Rares care pot sa fie din mai multe cauze: o mica raceala (am stat in aeroport 8 ore cu intarziere de 6.5 ore din motiv de ceata la Bucuresti) combinata cu un rosu in gat pe care le-am tratat hemeopat, schimbarea de clima: am venit de la 17-20 de grade, poate chiar mai mult la 0 grade, oboseala de pe drum si cativa dintzuci abia rasariti.
In plus am venit acasa mai dotati: cu inca 3 dinti si 2 masele, asa ca la ora actuala avem 8 dinti si 4 masele, ultimii au iesit f usor si f repede spre deosebire de ceilalti, doar cu cateva dopti mai agitate si cateva vaicareli.
Rares s-a comportat f bine in deplasare, mai greu a fost ptr mine. Eu consider ca a fost f greu plecarea cu copil mic in casa straina. C capatat f multe obiceiuri proste: de la mancatul prin toata casa, fataiala la masa pana la refuzul total al olitei pe care am carat-o aproape degeaba 3500Km.
Primele 2 saptamani am stat la niste prieteni undea fost un cosmar ptr mine, mi-am distrus definitiv si iremediabil nervii, drept urmare mi-am jurat ca nu ma voi mai duce in viata mea la oameni straini in casa. Ptr mine a fost cel mai greu. Aveau si ei o fetita si copii aveau programe diferite de somn, de masa, de plimbare, meniuri diferite, intrebari de genul: de ce ii dai aia sa manance si nu ii dai din ailalta, de ce ii faci baie zilnic, de ce il scoti seara afara ca poate sa raceasca ca este umiditate...bla bla bla...Imi venea sa plang nu alta (de fapt am si plans). Este tare greu sa mergi la oameni straini in casa si atata timp. Urmatoarele aproape 3 sapt am stat la sora mea in Zaragoza, unde a fost f bine, insa si ea are o fetita de 3 ani si 4 luni, fi-miu o chinuia la maxim, cum o prindea o tragea de par si o musca asa ca trebuia sa fiu ca uliul cu ochii pe el. A fost rasfatatul casei drept urmare acum nu ma mai asculta deloc.
La intoarcere am avut un drum lung si f greu, 5 ore de mers de la Zaragoza la Valencia, inca 4 ore de stat cu bagajele in usa la prietenii nostrii pe picioar de plecare, 8 ore de stat in aeroport (6 ore jumatate intarziere la avion), 3 ore de mers cu avionul, inca 1.5 ore de asteptat in aeroport in Romania sa vina cineva sa ne ia, 2 ore drumul spre casa. Simteam ca nu mai ajungem odata acasa. Noroc ca Rares a dormit cea mai mare parte a drumului, dar tot a fost greu ptr ca in aeroport nu vroia sa se culce desi se facuse 2 noaptea, era super obosit, alergase vreo 5 ore tot aeroportul, se tavalise pe jos, linsese toate bancile, bause toata apa...Agitatie la maxim, numai 2 palmute la fund l-au mai potolit in vazul a 80-90 de persoane, imi venea sa intru in pamant de rusine, dar deja nervii mei erau la maxim, mai ales ca probabil stiti cum este ca numai calare pe mine statea copilul iar sotul meu nici de vroia nu era solicitat.
Acasa incercam sa ne revenim la normal.
Azi ca niciodata doarme de 4 ore la pranz dar recuperteaza o noapte de nesomn din cauze necunoscute inca.
Promit sa recuperez pozele nevazute cu toate bucuriile, de ce s-a mai intamplat pe aici am citit ultimele 2 capitole dar nu mai mult, cand ma voi mai linisti o sa pun si eu ceva pozici si filmulete cu nazdravanul meu.
Pupici multi si week-end placut

Mamica lui Rares (15 oct 2006)
nov 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zina spune:

MamaLili iti multumesc f.mult pt.raspuns, la fel le multumesc si celorlalte fete. Tu i-ai facut vaccinul Priorix, cum e mai bine?

Va pup si noapte buna bebeilor si voua la fel!

Zina si bebe Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MamiLili spune:

Zina, da, Priorix i-am facut in urma cu 3 zile.

Ia priviti si va cruciti ce sfaturi am gasit pe net, pe saitu' vaccinariromania:


Oreionul nu mecesita tratament medical. Daca copilul dvs. a facut oreion, insistati sa stea in pat 2-3 zile, hraniti-l cu alimente usoare si cu lichide din belsug si folositi pungi cu gheata pentru a reduce tumefierea glandelor. Daca durerea de cap este severa, administrati-i cantitati foarte mici de whiskey sau acetaminofen. Administrati 10 picaturi de whiskey la un sugar si pana la jumatate de lingura la un copil mai mare. Doza poate fi repetata dupa o ora si din nou dupa inca o ora, daca e nevoie.



**************************************************
Lili, mamica lui Mathias (17.10.2006)

Save the Earth! It's the only planet with chocolate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Gety am vazut-o pe Maria, a mai crescut si s-a facut si mai frumoasa. Papucei din aia avem si noi dar nu sunt multumita deloc de ei, se impiedica f des cu ei si calca rau, adica scobitura aia nu e facuta cum trebuie si calca pe margine. Acuma si David calca putin aiurea si poate la voi sunt mai buni, eu abia i-am gasit o pereche care sa fie buni, dupa vreo 4 perechi cumparate.

Sandra bine ai revenit pe la noi, am vazut domnisorica cocheta si pozele din zapada sunt superbe.

L-am vazut si pe Rares, mi-a placut mult frizura lui.

Am vazut ca au revenit cateva mamici Zina, Ena, Tanima, ma bucur ca treceti pe aici.

Lili nu pot sa cred! Alcool la copii! De fapt nu ma mai mira nik, trebuie sa selectam bine informatiile gasite pe net.


*****************************************Mirabela, mamik de pitic www.totsites.com/tot/davidstefan" target="_blank">DAVID STEFAN (21.09.2006)
Asteptam primavara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

quote:
Originally posted by MamiLili

Zina, da, Priorix i-am facut in urma cu 3 zile.

Ia priviti si va cruciti ce sfaturi am gasit pe net, pe saitu' vaccinariromania:


Oreionul nu mecesita tratament medical. Daca copilul dvs. a facut oreion, insistati sa stea in pat 2-3 zile, hraniti-l cu alimente usoare si cu lichide din belsug si folositi pungi cu gheata pentru a reduce tumefierea glandelor. Daca durerea de cap este severa, administrati-i cantitati foarte mici de whiskey sau acetaminofen. Administrati 10 picaturi de whiskey la un sugar si pana la jumatate de lingura la un copil mai mare. Doza poate fi repetata dupa o ora si din nou dupa inca o ora, daca e nevoie.



**************************************************
Lili, mamica lui Mathias (17.10.2006)

Save the Earth! It's the only planet with chocolate.





Mare ii gradina Ta, Doamne!

Tanima - bine ati revenit din "vacanta"! Isi revine el Rares pana la urma, cu putin efort si mult calm din partea ta!

Mami 27+ cu Daria si Vladic (17.10.2006)
Vladic
barza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Pentru cei interesati de subiectul somnul copiilor de peste zi, puteti gasi infomatii www.babycenter.com/0_sleep-concerns-wont-nap_1290819.bc" target="_blank">aici

Mami 27+ cu Daria si Vladic (17.10.2006)
Vladic
barza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sephora spune:

Va pup fetelor

Noi azi am fost cam umblareti,inafara faptului ca ne-am trezit ca doi ursi la 12 jumate,am plecat la cora la cumparaturi pe la 14 si ne-am intors peste 3 ore cu cosul plin si cu "banon"normal ca altfel nu se poate.Nu a dormit deloc la pranz asa ca la ora asta copilul doarme dusss,Doamne ce fericire!
Bine ati revenit fetelor,mai dati mai des pe la noi!

Sandra ma bucur ca esti bine si papusa la fel,am vazut pozele,sunteti niste frumoasea,ma uicis poza unde dormiti amandoua,e superba.

Zina si noi am facut Priorixul,am trecut si de perioada 5-7 care spun ei ca ar avea reactii,nu am avut,noua dr ne-a zis si am facut in "Varierix-ul" este cel ptr varicela si peste o luna facem si "Havrix-ul" ptr Hepatita A.
De mancat,mancam cand avem chef in general 3 mese pe zi,plus gustari intre mese,dimi si seara si chiar uneori la pranz bibe cu laptic (prietenul nostru).
Noaptea foarte rar,dar de obicei nu mai mancam sau bem nik.
Ziua doarme o data in jur de 2ore jumate -trei.

Mamilili mie mi-a zis dr cand i-au iesit dintii de dupa canini ca i-au iesit premolarii,apropo ne-au iesit si canini de jos de data asta pe nesimtite cica.Deci avem cate 8 dinti pe arcada.
Vazut pozele ,foarte frumos locul de joaca iar protagonistii minunati de scumpi.

Gety si noi am luat botosi asa,dar mai albastri nitel,vad ca sta cu ei in picioare,el nu vrea decat cu sosete din alea antiderapante si ma anuntat si sormea ca i-a cumparat si ea uni si a dat "numa" vreo 35 euri.

Vazut si pe Rares cel tunsulica



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MamiLili spune:

Am gasit www.desprecopii.com/info.asp?id=98" target="_blank">aici o schema a dentitiei temporare.

Sephora, si eu credeam ca-s premolari pana cand mi s-a explicat ca, din punct de vedere medical, corect se denumesc molar 1 si molar 2.




**************************************************
Lili, mamica lui Mathias (17.10.2006)

Save the Earth! It's the only planet with chocolate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns microbu spune:

Monique, Ruxa a avut mereu obrajorii astia rotunzi; cu perisorul asa scurt si cu multele haine baietoase luate de mine ai impresia ca este un bebelush de max 1an.

Stiu ca-i sta bine si in rochite si lucrusoare de fetitza, insa pana acum nu vroia sa vada rochie/fusta sau hainutze rozalii . De vreo 2luni insa a inceput sa se admire in oglinda, imi fura fardurile, ii place sa fie admirata, laudata, vrea rochite, probeaza cu mare drag si nerabdare orice lucrusor nou...ehheeeehee are mami domnisorica deja .

Mamilili, DA este f cald in casa, Ruxa nu prea suporta caldura si nici eu nu sunt genul sa o infofolesc. Are f multe energie, alearga mai tot timpul, se catara peste tot si transpira daca are mai mult de maneca scurta.

Gety, defapt nu era salata ci doar fructe taiate cu biscuiti si le papa singura cu manuta. Asa am convins-o sa pape iar fructe, un timp nu vroia delooooc. Apoi am facut salata de fructe pt mine, mai fura si ea cate un mar, kiwi. Dar nu vroia mai mult. Am pasat fructele si asa le-a acceptat. Acum deja papam salata de fructe cot la cot cu mami disperata, cand singura cu lingurita, cand ne da mami.

Sa stii ca pe Ruxa nu am incurajat-o sa pape singura. Ea a fost mai capoasa si chiar face greva foamei daca nu o las sa ia si ea cateva lingurite. De obicei ciorbite/supe ma lasa pe mine sa i le dau pt ca le ADORA dar orice altceva papa singurica. Si nici ea nu mai accepta barbita demuuuult .

Sephora , Mirabela multumim.





Sandra si gargaritza (10oct2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns microbu spune:

INTREBARE intrebatoare:

Priorix se poate face in acelasi timp cu Varilrix?
Noua asa ne-a zis pediatra ca facem sapt viitoare si eu citisem ca trebuie sa existe macar 1luna intre ele. Voi cum ati procedat?



Sandra si gargaritza (10oct2006)

Mergi la inceput