***Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007*** (44)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andradap spune:

Recunosc ca am citit doar ce s-a scris in acest capitol... ca... noi iar am facut-o lata

Aseara am ajuns cu el la spital... ca avea febra 39,5 (la 38,2 ii dadusem nurofen, ca alt simptom/semn nu avea si am banuit ca ar fi mult asteptatii dinti si ii scazuse)>trecusera 8 ore de la administrarea Nurofenului, deci teoretic as fi putut sa-i dau iar... dar am preferat sa-l duc la spital mai ales ca avea amigdalele marite... Eu imi imaginam totul ca la carte: dus la spital, luat probe, analizat, etc si apoi prescris medicatie la copil... deci de-aia aveam nevoie de SPITAL In fine... avem un diagnostic dragut: RINO-ADENOIDITA. Nu incepeti si voi ca sotul sa ma mustruluiti ca nu e de la faptul ca sta pe parchet/gresie... El respira greoi de cand s-a nascut, are probl cu polipii (amigdalele)... si trebuie sa discutam serios cu un ORL-ist sa-l vada la 12 luni daca e de operat sau nu!

Ioana13, BRAVO... asta e inceputul sa te tii panza dup-aia cand iti va cotrobai prin toate cotloanele... Acum inca reusesti sa-i faci fata dar cand o va lua la goana.... abia astept sa-mi spui! Vezi? Alyna24, deja vede si avantajele: o ajuta la curatenie prin sertare... isi oranduieste singur sosetutele Davidutz

Vali5, primele dati cand s-a ridicat ori aluneca ori isi dadea el drumu' nu stiu, dar s-a lovit de cateva ori de barele de la patut (de-aia i-am si pus pe partea cu peretele aparataori, sa mai atenueze...)... acum daca ii desprind o manuta si vede ca are tendinta sa se duca pe spate, are reflex sa apuce strans baruta ... Dar am observat ca daca sunt langa el are tendinta sa-si dea drumul si sa se intoarca spre mine... Cred ca se crede mai voinic decat e!

Legat de lapte... da... cam asa ar trebui... in jur de 650-750 ml pe zi... Apropos de cantitatea de lapte... Antonio are 3 mese pe zi (dimineata 250 ml, la 16:30 bea 200 ml si seara 250 ml) si de-aia ma bucuram ca am reusit sa-i fac 5 mese in loc de 4 .... ca deci am reusit pe langa fructe sa-i bag si legumele fara sa-i elimin o masa de lapte...!!!! Acum intelegeti ce am vrut sa zic?

Fug la piticot!!!





Andrada de ANTONIO (12 Mai 2007)
FILMULET ANTONIO

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florentina Roman spune:

Andrada,, cum sa ma supar, multumesc de parere.
Si lui Pepsi ii multumesc, si eu ma gandeam la fel, oricum nu e foarte gras ptr varsta lui, are cam 8kg la aproape 8 luni, asa ca nu-mi fac probleme cu ingrasatul.

Vas, noi ptr nas infundat am folosit Nasivin, e ptr bebelusi si copii mici, dar trebuie folosit mai putin de 7 zile ca da dependenta.
Numai eu, nu reusesc sa-ti vad pozele...

Ioana, eu vad doar filmuletzul "Fugi, Antonio,....", e haios tare piciul , pe celalalt nu. Oi avea eu vreo problema, ca nici la Numai eu nu reusesc...

Carstea, noi bem seara 210ml de lapte praf cu o masura de cereale, dupa amiaza 150 ml de lapte cu cereale cat cuprinde(cu linguritza) si noaptea lapte de la mami la cerere, nu stiu daca ajungem la 500- 600ml...


Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florentina Roman spune:

Andrada, sanatate multa lui Antonio!

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

Andrada, sanatate multa lui Antonio!

Ioana, super dragut Patrick cum da el din gurita pe muteasca!

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=4a6d3bdb13f907e3635902&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=email" target="_blank">PRIMELE SARBATORI DE IARNA CU MAMI@TATI@RESTUL FAMILIEI

DAVID
Alyna si David (22 Aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ninutza spune:

ANDRADA, sanatate multa lui Antonio. de la Mirunica

http://community.webshots.com/album/562135042BOQYeW?start=0

Miruna Maria, 5 iunie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vali5 spune:

Ioana13, e mortal cum face ca pestisorul

Andrada, multa sanatate lui Antonio! Sper sa-si revina repede.

Ninutza, nu stiu daca ai mai pus poze pana acum, dar e prima oara cand o vad pe Mirunica. E tare draguta si haioasa cu dintisorii ei. Si are si poseta

Valentina, mamica lui Andrei - 24.04.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns An@ spune:

quote:
Originally posted by carstea

An@ pui te rog retetele la bunatatile alea?ca as incerca si eu unele dintre ele.




Carstea, na ca m-ai prins. De fapt mama mea ii gateste ca eu am inceput serviciul. Dar iti pot spune ca reguli generale:
- ciorbele: fierb mai intai carnea (in afara de piept de pui/curcan din care ii dau ei, mai pun si ceva cu os: spate,.., ca sa dea gust), o spumez. cand e aproape fiarta carnea pun legumele: morcov, albitura, ceapa (toate date pe razatoare. pana acum le puneam bucati mari ca sa le mixez, dar acum doar le maruntesc cu furculita), ardei, rosii decojite si tocate,...La final pun taietei sau orez (ca sa fie mai groasa ciorba). Unele le acresc cu bors, altele nu. La sfarsit pun patrunjel tocat.
Deci ciorba obisnuita, doar ca nu prajesc nimic si nici nu-i pun sare.

Pana acum ii fierbeam doar o bucatica mica de piept si aia fiarta separat de legume. Ma saturasem eu de terciul ala insipid. Schimbarea este evidenta: manaca mai cu pofta si mai mult cantitativ. Si mananca 2 feluri la o masa: o parte mai groasa din legume, carne, taietei/orez si apoi zeama.

La perisoare, pieptul l-a dat prin masina de tocat, a amestecat cu orez si ou (cred ca doar atat) si gata.

Mere cu orez la cuptor: fierb orezul separat, apoi scobesc mere, le umplu cu orez si le bag la cuptor. Le las pana se inmoaie merele. Le pasez cu furculita. Vreau sa-i fac si orez cu lapte si pt ca nu pot fierbe laptele formula, la fel voi fierbe orezul seprat si il amestec cu laptele ei preparat.

La inceput mi-a fost cam frica sa nu-i fie rau ca manaca as amult dintr-o data si diferit, dar pe urma m-am gandit ca practic nu-i dau nimic nou, ci intr-o forma diferita.

Nici noi nu bem mult lapte: cam 300-400 ml pe zi. Si mie mi se pare putin, dar mai mult de 2 mese nu am cum sa-i dau. In plus mai mananca 150-200 g iaurt si branzica calcica.

Andrada, sanatate lui Antonio!

mami de Ana (22mai)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

Andrada, multa sanatate pentru Antonio! Eu tot nu pot sa vad filmuletele de la serviciu, si acasa nu apuc. Dar felicitari pentru primii pasi!
Si Manu face la fel, cand nu suntem in camera, se tine strans strans de marginea patului sa nu cada cumva. Cand ne vede, brusc i se pare ca poate sa stea in picioruse fara sa se tina si cade :D Dar in ultimele zile s-a mai desteptat un pic.

Ioana, am admirat pestisorul ! Si Manu vorbeste la fel cu pestii :D

Numai_eu, nu pot sa vad pozele :(

Vali, ti-am zis ca ti-am admirat piticutul? zilele trecute...

Alyna, hi hi hi, il si vad pe David ordonandu-si sosetele :D Manu are o obsesie cu sosetele mele, cred ca o sa faca si ea ordine in sertare :D De fapt ei ii plac hainele. Trasare cand vede o hainuta care ii place, vede cand ma schimb (a ridicat o data din sprancenuta cand m-am imbracat si eu mai elegant si ma masura din cap pana in picioare), isi admira hainutele, le studiaza, are o preferinta spre mov, visiniu :)))

Si Manu si-a scazut cantitatea de laptic :( De cand a trecut de la canita la castronel la masa de legume, nu mai bea decat 3 biberoane pe zi (si de cand cu raceala). 2 mese de 240 si una de 210 (apa, deci un pic mai mult cu laptele). O sa ii fac si masa de dupa mar tot de 240 sa fie mai bine, ca de mancat cred ca o s-o manance. Eu nu am vrut sa o pompez cu lapte daca nu cere dupa legume, e destul de grasuta si asa...

Andrada, e o problema ca Manu nu mananca cereale? Mi s-a recomandat sa nu ii dau pentru ca e grasuta. Si pe la 8 luni ar urma introducerea iaurtului, cel mult cu o masura de cereale. Crezi ca nu ar trebui sa ii dau iaurt si ar trebui sa ii dau lapte cu o masura de cereale? Sau deloc cereale?

Anca & Manu 02.06.2007
Poze1 Poze2
www.helpsonia.com" target="_blank">S-o ajutam pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankaa spune:

Salutare si d la noi!Mai am 3 cap d recuperat,dar mi-am facut timp sa scriu un mesaj scurt.Alex ma oboseste la maxim,noaptea nu prea doarme dar dinti tot nu avem .Piticul a inceput sa se rostogoleasca,incearca sa s ridice in genunchi si spune "uite"si"haide" cat e ziua d lunga.A inceput sa faca si pasi sustinut,dar nu-l las pt k mi s pare inca prea devreme.Mai tarziu incerc sa pun si poze,dak ma lasa piticul.Sper sa mai revin azi.

anka, fericita de Florin Alexandru(23.06.07)
POZE
FILMULETE 4luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiquitita spune:

hello, hello!
Nu am citit nika, am azvut o seara de cosmar. A facut Liv febra aseara mare (cam 39)si nu scadea nici dupa nurofen, paracteamol, sosete ude, comprese reci pe piept, ba chiar crestea, era cazuta rau....am chemat salvarea care a zis ca ne ia daca doresc internare, unde mi s-a expliact ca va primi cam acelasi tratament. Nu am dorit internare. Febra a mai scazut...a venit si dr ei azi, a zis ca o fi si de la dinti, mai facuse ea saptamana asta, are si un pic de rosu in gat. Luam in continuare acelasi tratament. mi-a zis sa ii dau la 6 ore o data nurofen, alta data paracetamol etc...Acum are un 37,5 asta nu mai e asa rau nu? De aici incolo e rau/ I-as afce o baita in apa mai rece, dar oare asta ii agravaeza raceala?

Mami de Livia (08.06.2007)

Mergi la inceput