Colectia aniversara de toamna-iarna 2005 (179)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Dintre regulile de folosire a copilului in casa semnalam:

- pixuri, creioane, carioci, pensule si variatii pe tema - NO WAY!!!! Creste si va avea mai incolo timp suficient. Daca gaseste din intamplare vreun pix uitat de Adila intr-un loc accesibil, mi-l preda la cerere ca stie ca ca nu are voie sa scrie cu el; sau daca-i dau voie, doar de fata cu mine. Cariocile mele - sute - de subliniat carti si invatat, markere etc exista in casa, dar sus, unde nu are acces. COROLAR: am pereti albi si canapele bej. Fara picatele sau alte insertii cromatice. PS - are tablita de scris, de-aia speciala, inclusiv cu stamile, care se sterge si pe care o foloseste pentru descatusari de inspiratie artistica.

- plastilina - doar in prezenta mea, pe parchet si pe folia speciala cu care este livrat pachetul de plastilina - nu vreti sa stiti ce artistic se infige definitiv plastilina in firele covorului.. - Deci se joaca cu ea, dar doar daca sunt eu acasa. Altfel e depozitata in cutia originala, suuus, unde nu ajunge.

Stiu ca suna foarte drastic, dar io personal nu-s pe principiul ca copilul are voie sa faca orice dupa care ma duc si-mi cumpar mobila noua si renovez casa.


Poze cu Sarah si mami 1 si 2
www.dropshots.com/saralyna2005#albums/Party%20Sarah%202%20anisori" target="_blank">PARTY SARAH 2 ANISORI!!!!
Filmuletze poznase www.dropshots.com/noki_lara" target="_blank">1 www.dropshots.com/saraly" target="_blank">2 www.dropshots.com/noki_lara2" target="_blank"> 3 www.dropshots.com/Saralyna" target="_blank">4 si www.dropshots.com/saralyna2005" target="_blank">5
Varsta Sarah


Everything matures...eventually!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Amendament la legile lui Noki : exista, inclusiv pe la diverta, carioci marca originala "Carioca", italienesti, super-washable. Si chiar asa si sunt, ies super-usor de pe maini, fata, haine, mobile si jucarii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelutat spune:

Si noi am ajuns cam la aceleasi reguli spuse de Noki dar nu in primul rand din motive de renovat casa, ci de siguranta alimentara. Fi-miu manaca pasta de la pix precum si plastilina. Deci nu se folosesc decat rarissim si sub supravegherea stricta a unui adult care nu mai face si altceva in afara de a supraveghea, gen uitat la Tv, pipi si kk sau suflat nasul. Am ajuns la concluzia ca orice moment de neatentie nu raman "nepedepsit" de catre copil. Al meu poate manca in 2 secunde o bucata de plastilina.
Acuma Noki ca ma intrebai de Ewan, adica finutul 1; e bine, manaca bine, creste super bine in greutate, mamica lui are laptic berechet, doarme relativ bine iar plansul lui este ceva foarte subtil, deci nu pare a fi un viitor scandalagiu. Acuma are deja 6 saptamani si au inceput colicii si mai face si ceva scandal.Dupa experienta personala eu nu mai zic ca face mai putin scandal ca Titi la aceeasi varsta, pentru ca pentru fiecare exista o intelegere relativa a cuvintelor scandal, copil cuminte sau nu. Realizez acum ca daca s-ar mai trezi Titi de 2 ori pe noapte, ceea ce era boierie cand era el mic, m-as sinucide. Dar atunci cand se trezea de regula de vreo 4 ori, trezitul de 2 ori mi se parea rai. Din acest motiv nu vreau sa ma mai reproduc inca o data; dupa ce m-am invatat cu boieria nu imi vine sa revin la sclavie.
Revenind la intrebare, Ewan e bine, ce e cel mai important, adica mancatul si crescutul in greutate e super ok, desi fina mea nu a avut mameloane si s-a chinuit la inceput, dar acum partea cu alaptatul merge unsa.In rest timpul le rezolva pe toate.
Mihaela


album dn Titi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madutza10 spune:

Noki ,fi'miu s-a cumintit la modul ca daca ridic tonul ca nu are voie sa fac un lucru anume renunta si se mai joaca singurel ca eu sa-mi pot face treburile dar cum nu-l supraveghez mai mult de 10 min cum face cite o prostie .

Carioci ,culori ,pixuri n-a avut voie pina de curind cind m-am gandit ca ar fi cazul sa-si mai dezvolte intelectul si-n alt fel ,adica desenind peretii din casa :))))))))),plastilina nici gand ,a folosit la nepoti de citeva ori de a trebuit sa-i tai unghiile din ,,carne'' sa i-o pot scoate.

Acu' am vazut ce-i poate pielea asa ca nu mai vede nimic de scris ,in tampenia mea am mai dat banii si pe o gramada de carti de colorat de parca-as vrea sa-l fac pictor ,lasa ca i se dezvolta intelectul cu altele,oricum de mutat nu ma mut anu asta ,nu vreau sa-mi distruga mii de euro !!!

Orlando_Andreas
(9.12.2005)
si Mada

Revelion

www.onetruemedia.com/shared?p=4735f6859c47291132f727&skin_id=6&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">Al II-lea an de viata (montaj )





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelutat spune:

Madutza da sa vezi plastilina pe dinti cum e....Un zambet stralucitor si o respiratie proaspata cu miros de cauciuc...
Mihaela

album dn Titi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

quote:
Originally posted by Mihaelutat

Madutza da sa vezi plastilina pe dinti cum e....Un zambet stralucitor si o respiratie proaspata cu miros de cauciuc...
Mihaela

album dn Titi






Cami & Alexandra Daria (02.01.2006)

Dariuca creste si iar ... creste!

Cautam binele fara a-l gasi vreodata, in schimb gasim raul fara sa-l cautam! - Democrit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madutza10 spune:

Mihaelutza ,in dinti n-am vazut cum e :))))),al meu plod e super scarbos .nu baga in gura nimic ,da nimic in afara de mincare si aia care-i place ,normal ,de foarte mic am scapat cu bagatul in gura ...

Orlando_Andreas
(9.12.2005)
si Mada

Revelion

www.onetruemedia.com/shared?p=4735f6859c47291132f727&skin_id=6&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">Al II-lea an de viata (montaj )





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Haideti mai ca sunteti depasite rau....pai Miruna a trecut de mult de faza cu desenatul pe pereti (vreti sa va fac o poza?), am zugravit deja inca o data pe unde am putut si am mai avut lavabila, canapeaua BEJ din sufragerie are ditai linia cu market negru, aia cu plastilina-n gura e fumata de mult..aviz amatoarelor, aia de la Play D'oh nu e toxica, si mai are si miros de de toate nebuniile..covoare nu avem asa ca n-are in ce sa bage plastilina, tablita avem si noi, dar la ce ne foloseste..cand putem sa desenam pe altceva. Sa nu-mi spuneti treaba cu explicatul ca nu are voie, ca deja am epuizat toate masurile coercitive...nu tine nene. Si atunci ma intreb eu de ce-s bolnava cu nervii

Vorbeam ieri cu o prietena care a stat mai mult la mine, ea o stie pe Miru, dar a vazut-o doar in vizite, in parc..niciodata pe terenul ei...a ramas socata..a zis ca nu credea niciodata ca sub fata ei de ingeras frumos se ascunde un asemenea impielitat.

Asa ca..daca vi se pare ca aveti copii nazdravani...v-o dau nitel pe fii-mea si va trece. Dar m-am obisnuit cu ea, e a mea, si vb maica-mii...e cel mai frumos si mai cuminte copil din lume

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, www.flickr.com/photos/madau/sets/72157603478525150/" target="_blank">PARTY 2 ANISORI
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madutza10 spune:

Mada ,asa am patit si eu cu majoritatea prietenilor ,toti imi ziceau ca ma pling degeaba ca uite ce copil cuminte am ,asta in deplasare ,pina au venit la noi si au vazut ce nebun am la usa ,apoi ma compatimeau ,,vai sarca de tine ,nu stiu cum mai rezisti'' ,altele ,,vai mie nu-mi mai trebuie copil'' dar vb ta m-am obisnuit si tot copilul meu e ,incerc doar sa-mi stapinesc nervii sa n-ajung la antidepresive

Orlando_Andreas
(9.12.2005)
si Mada

Revelion

www.onetruemedia.com/shared?p=4735f6859c47291132f727&skin_id=6&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">Al II-lea an de viata (montaj )





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pumba spune:

miha- felicitari pt finuta!
noki- misto distractia! e superba Sarah,asa de mult imi place cu parul ei roscat!

creioane,pixu-uri - la noi sunt la discretie fetele mele stau cu orele pe burta si deseneaza. asa e ,cand ai o sora mai mare
aseara , eram pe covor si se certau - mama mea! nu, mama mea!nu, mama mea! eu eram in al 9 lea cer de fericire!


Adeline( 16.12.2005)Claire(7.12.2001)

Mergi la inceput