***Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007 (43)***

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ELTEKA spune:

Ella
Eu nu am intrat decat atunci, in jur de 15h, acum vad ca s-a scris un capitol... I-am raspuns lui Poohy, fiindca pe mine ma intristeaza cand fetele nu raspund... Am pierdut faza cu Didi pe LR, dar ma bucur ca aud ca Andrada e bine. Tu ti-ai luat adidasi? Nu-mi place pretul la nimic..

Mica
Cred si eu ca e de la frig, dar uite si tu ce copii avem, au o pielicica din aia de alabastru...azi l-am scos si eu afara si i-a revenit, desi nu asa tare, dar azi e mai cald. Trebuie sa-mi amintesc sa-i pun crema cand il scot afara ...

Ckristina, Monicoasa


Mamica lui ELIAS, 31.05.2007
POZE cu Elias, sau DOLOFANEL - Fat Frumos cel Chel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

Elteka,
am dat o comanda spre seara, ca site-u merge greu de tot, vreo 10 chestii pentru Bobita, pentru doar o geanta; Didi s-a cuplat cu mine la comanda.
Sunt incantata cel mai mai mult ce aceasta gecuta dar am luat-o pentru iarna urmatoare:
http://www.laredoute.fr/vente-parka-ouatinee-enfant-okaou.aspx?productid=324121400&documentid=281807&categoryid=22920834&single=&hasnext=1&hasprev=1&direct=false&pagesize=16

da, nici mie nu-mi place cand fetele noi sunt tratate cu indiferenta; azi am vazut ca Alyna a intrebat de cateva ori pana i s-a raspuns; dar nici pe fetele vechi nu pot sa le condamn, fiindca au pus un ghid pe prima pagina si de acolo afli cam tot ce e nevoie ca sa validezi o comanda.

Pentru mine n-am mai gasit fir de adidasi, dar nu disper,ca in LO, pe Oxford Street e un magazin, mare cat Unirea de la noi si e numai cu "sport", toate brand-urile pamantului si au reduceri de pana la 90%, le-am prins cand am fost data treccuta, asa ca sper sa gasesc ceva acolo.

, mamica de David (24.04.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

Hop si eu pe-aici. Mai, fetelor, eu o dau pe Mara cu crema de la Klorane pe fata de cand a inceput frigul. Adica atunci cand o scot afara. PAna acum nu s-a inrosit decat de la mancare. Si are incontinuu bubite, dar presupun ca sunt de la mancarea care ii sta pe fata cat timp papa. I-am mai dat cu crema de galbenele, dar nu i-au trecut.
Am umblat azi pe la Admin. financiara si apoi mi-am cautat ghete de munte de mi-au sarit ochii din cap si mi s-au murat si picioarele de la baltoaca din ghetele mele, care sunt de vreme uscata. Cine zicea ca si-a luat ghete? De unde?
Ella, pe mine ma oftica rau atitudinea redutistelor vechi. Eu i-am zis la un moment dat lui Jasmine ca e cam directa. Si s-a ofuscat, a zis ca de ce-i fac morala. De-atunci intru doar sa vad ce-au mai cumparat si ce coduri mai sunt. Sau sa mai raspund fetelor care sunt ignorate. In rest, parca zici ca-i plantatia lor. Iar codul ala de pe prima pagina nu e suficient. Cine e la prima comanda nu-l prea intelege.

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)

Diversificarea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

gravi, ghete bune si ieftine(relativ) sunt aici www. mopiel .ro , asta e o fabrica care face si pentru Bata parca, livreaza la domiciliu, in cateva zile; banuiesc ca tu vrei sa le ai in acest weekend...n-am mai intrat de ceva timp pe site dar ultima data aveau ghete de iarna;
ai incercat la Himalaya, undeva prin spate pe la Cocor? au echipamente de schi, inclusiv bocanci de zapada.
Si in Unirea sunt ceva magazine dedicate...



, mamica de David (24.04.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

Merci, Ella, o sa ma duc maine, ca vineri plec si n-am cum sa comand pe mopiel.

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)

Diversificarea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

din mai multe motive intru mai rar in ultimul timp, nu-mi merge bine netul si computerul, sotul e in vacanta si ne facem de cap, sanius, patinat, shopping,etc, deci daca cineva vrea sa ma intrebe ceva rog pe pm ca risc sa nu vad

zic in avans si retroactiv la multe lunisoare ptr toti piticii

eu folosesc ptr familion crema asta http://www.77canadapharmacy.com/Glaxal.php ii zice glaxal

didi, pup picitul cu otita. cu mincatul de dulce....eu calc strimb in loc sa dau exemplu(da maninc cind nu ma vede el acuma)mi-am luat o carte cum sa mincam sanatos, incerc sa le dau la astia mici punctele de plecare ptr o mincare sanatoasa, fac piine in casa(secara, integrala.....) si alte chestii, adica incerc cit mai echilibrat....am ris citind de lililove, si ma gindeam , desi nu am zis pina acuma, mama ei de musca sa stiti voi fetelor ca chiar transporta alergeni(cum e polenul de ex....).da, nu mi-a fost usor cu dominic, dar(si aici poate am luat=o razna) parca e bine ca a fost asa, adica am invatat sa mincam sanatos, deja eram speriata cind mi-am facut studiile in alimentatie in franta, o disperam pe biata mama cu etichetele, etc, sa vezi acuma.....sau cind era dominic inca alegic.....din pacate david e ceva si cu el, ptr ca atunci cind beau zilnic lapte vaca, face dermatita......dar asta este, am rodaj acuma, atita ma rog sa nu fie atit de grav ca la dominic. of, da ai mai tras=o si tu cu robert.....aici antibioticele sint super facute ptr copii, ca si dominic imi luase cam de 5 ori intr-un an din cauza otitelor, si aici au gust dulce de banane, ca trebuia sa supraveghez sa nu bea mai mult, noroc ca sint sercuritare sticlele si nu putea deschide....of, cit m-am rugat....si cum am avut eu visul ala....sa pot sa-i dau si lui dominic sa guste tot felu, de ex azi am fost la restaurant si i-am dat putina praji cu ciocolata(asta dupa ce s-a umflat de lubenita, pepene si portocale....)

ckristina, imi pare tare rau de suferinta ta, mai consulta un medic

zilele astea ca il am pe sot acasa am profitat si am tot gatit.....de toate, am facut langosi, piine(o reteta super) prajituri....of, si ma mai mir ca sint grasadar ce sa fac daca=mi place asa mult sa gatesc!?

chiqui, nu te-am uitat cu reteta, trebuie doar sa ti=o copiez din revista si nu am apucat, da nu te-am uitat. rideam cind am citit ce ai scris cu sclifoseala, ca nu-ti place sa sara invitatii socrei pe fata....si eu am faima printre prieteni ca la mine cind merg la cineva sau vine cineva la mine printre intrebari e si "e careva bolnav la voi in casa?" ma sa zica ce vor sint copii mei, si daca pica bolnavi eu trag....

florina concediu placut sa aveti,tu nu ai trimis poze sa apari in filmuletul nostru care este in semnatura mea?

m-am tot gindit sa va scriu, poate stiti, atunci sterg, diferenta dintre lapte UHT si lapte pasteurizat? f pe scurt si scutindu=va de termeni tehnici, laptele UHT(adica ultra haute temperature,adica temperaturi ultra mari) este lapte crud care a fost ridicat in timp f scurt la temperaturi f mari,apoi racit este un lapte safe, adica e cel care nu are nevoie sa stea la frigider pina nu se desface cutia sa=l consumi. bacteriile rele sint distruse din el din cauza teperaturii ridicate, dar se zice ca si gustul si lucruri bune din lapte in acelasi timp, asta depinde de fiecare(mie una imi place la gust) laptele pasteurizat este un lapte adus la temperaturi mai mici decit cel uht dar in timp mai lung si apoi racit brusc.bacteriile mor de la racirea brusca. el mai poate avea bacterii(spori), dar si unii zic ca are gust mai bun.el trebuie tinut la frigider.acasa nu reusim sa facem nici lapte uht si nici pasteurizat ptr ca ne lipsesc aparaturile. cind fierbem laptele acasa e altceva. sper ca nu m-am pierdut in detalii, daca stiati sterg info

remediu ptr constipatie, cel putin la noi a mers de minune, ca david care facea inainte in fiecare zi,acuma facea mai greu cu diversificarea asta, si o asistenta m-a invatat sa fac cu degetele pe burta lui de la dreapta la stinga ca si cum ar "umbla degetele mele pe burta lui, putin mai apasat, de mai multe ori, si sa fac bicicleta, ptr ca ei nu fac miscare si constipatia vine si din sedentarism. si se pare ca a functionat ff bine,si azi mi-a facut de 2 ori .cind mergi asa cu degetele de fapt urmezi ntestinul gros, si drumul sper golire, de aia trebuie apasat, sa masezi pe acolo, dar atentie tot timpul intr=un sens!de la dreapta la stinga, ca altfel impingem caca in sens invers spre stomac!nu am avut probleme cu dominic, cu david inca nu am, nu am folosit niciodata supozitoare, laptele de soia iar e f bun ptr constipatie

aici mazarea se da printre primele alimente.

andrada, postesti de forum?

liviana unde esti?sanatate la bogdanel

paflo, mi-e dor de tine

addinel felicitari ptr ridicatul in picioare, si servici usor

elteka,hei lasa depresia, da mina la mine!(zic eu acuma ca sotul e in vacanta 2 saptamini si ma ajuta cu micutii....) rideam citind ce ai scris!depinde de copil, cind era dominci mic si inca nu umbla, imi zicea cineva vai va trebui sa muti totul mai sus, si nu a fost asa, e drept ca era curios, si nu mai erau luminarile la mina lui si nici cartile, dar nu am avut probleme.in schimb mai mare fiind l=am vazut o data indesind doua felii de piine in video si mi-a mai si raspuns senin " tu nu vezi ca fac sandvis, sau ceva de genul....david papa bine,cereale orez, cartof dulce, fasole verde, morcov, para si mar si-a marit portia de citeva zile,bineinteles ca maninca numai cu lingurita, are 8.600kg la 6 luni jumate(i-am dat ieri vaccinul 6 luni) si 73cm.am schimbat si scaunul de masina, adio scoica, care era pina la 66 cm....are si doi dinti jos, adica spart gingia nu crescuti in gura inca!azi noapte mi-a dormit de la 21.30-7.30 a doua zi fara nici o trezire!! nu-mi venea sa cred.....dominic in schimb mi s-a trezit de 2-3 ori....dar sotul meu e de vina clar....adoarme cu el in pat....dupa cit m-am chinuit eu si am citit....

motanel, felicitari ptr statul in picioare

pitica, te vei descurca sint convinsa!bafta

lavini, felicitari ptr mersul de-a busilea

doxinu, interesante info, merci

ella, ii zice camillia, e facut de boiron, ti=l recomand cu incredere, a mers la mine la amindoi http://www.boiron.ca/produit.asp nu mi=l imprumuti si mie pe bobita ca tare bine mi-ar prinde sa slabesc....nu te supara pe mine da rideam cind am citit ce i-ai scris lui graviduta, asa eram si eu la dominic.....cu trasul de buda, cu umblatul in virfuri, cu adormitul la sin, cu pusul in pat, uram fiecare picatura de parchet care scirtiia.......etc stii la ce ma refer....si acuma?! citeodata mi-e si mila de bietul david, cind il culc il pun treaz la el in pat si citeodata il mai scap" in patut nu prea delicat, si nici mic nu zice, adoarme singurel cu pestii lui pe perete si muzica, si suzeta....pai daca am fost cu el la circ si mi-a dormit in zgomotul ala imens pe picioare la mine 1 ora jumate?auzi, lasa ca si eu citeodata as vrea sa am activitati numai eu si sotul, nu esti singura, e normal, ptr cuplu, ptr tine....am fost cu piticii la sanius, si vom merge si la ski cu ei

angela, lasa depresia da mina la mine, tare frumoase pozele, si printesa cu cercelusi

androix, ce mai faci?mi-e dor de tine

kay, si de tine mi-e dor aici

ma opresc aici ca risc sa va scriu un roman.....

Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004
albumele de familie
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">capsunici minunate de mai-iunie 2007
www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank"> ajutor ptr Sonia
www.woow.ro/prezentare/Cand_se_naste_un_copil.html" target="_blank">dedicatie de la Liana la nasterea lui David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

am revenit ca am vazut intrebarea eltekai, il voi alapta si cind incep munca, daca el mai vrea,dar il voi pregati inainte, nu cum am facut cu dominic,adica inainte cu 1 luna ii scot mesele la orele cind voi fi la servici, dominic s-a intarcat la 2 luni dupa ce am inceput munca(dar el avea 1 an 8 luni) pe david il las cu soacra mea, cel putin asta e planul, acuma asteptam sa primeasca ea viza si vine in martie sa-i arat ce si cum vreau sa faca cu david.daca iese rau si nu vine ramin cu el acasa. am vorbit si cu sefa mea si ca sa ramin la ea a fost de acord sa-mi reduca timpul de munca la 4 zile.sa vedem daca ne intelegem la bani.obraji rosii aprinsi sint de la mai multe, frig, eczema, dinti, produse cosmetice, caldura, david face de la dinti, caldura,si cind se irita de la ce se freaca, unele materiale, si bineinteles barba lui tati

michigan, tin pumnii sa NU fie celiachi!stiu ca vorbesc neintrebata dar daca ar fi alergic la proteina de lapte ar face si de la lapte HA.scuze ca m-am bagat

celiachi este intoleranta la gluten!

acuma chiar ca fug la somn ca e 1 noaptea la mine

Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004
albumele de familie
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">capsunici minunate de mai-iunie 2007
www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank"> ajutor ptr Sonia
www.woow.ro/prezentare/Cand_se_naste_un_copil.html" target="_blank">dedicatie de la Liana la nasterea lui David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vali5 spune:

La multi ani, mamicilor! Sa aveti parte de un an frumos cu multe, multe bucurii!

Nu am mai intrat pe plantatie dinainte de Craciun, de pe 23 decembrie mi-a picat netul, apoi a venit Craciunul si numai de computer nu am avut timp. Am fost si la Craiova, ne-am intors acasa sa facem Revelionul, apoi am plecat cu piticul la Bran unde a fost super. O sa pun si poze.
Sper ca sunteti bine toti (mamici si capsunici) ca nu cred sa mai pot recupera ce ati scris.

La multi ani celor care poarta numele sfantului Ion!

Noi suntem bine, piticul meu este tare cumintel si s-a comportat exemplar la munte - si-a vazut de programul lui de somn, papica, joaca. A inceput sa mearga tinut doar de o manuta si e foarte incantat. Inca nu are nici un dintisor Eu tot astept...

Ma duc sa il pun in patut sa doarma. Revin mai tarziu.

Va pup ca mi-a fost tare dor de voi!


Valentina, mamica lui Andrei - 24.04.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

Neata!
Ieri m-am chinuit sa dau comanda pe LR si n-am reusit!
Azi vad ca merge asa ca....incerc sa vad!Am luat cateva chestii dragute pt D dar pt in toamna -iarna....bine, si cateva pt in vara.
Ella, ti-am furat si eu pijamalutele si gecuta ca nu dadusem de ele!

Noi suntem bine, David parca doarme mai bine noaptea, dar tot se trezeste de vreo 3 ori sa papa(aseara a papat de 2 ori).
In rest....vrem numai in picioare, sa mergem, sa ne ridicam pe unde apucam.Azi noapte, pana i-am facut lapticul, s-a suparat si a zis iar"Mama"!
Pupici!

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=4a6d3bdb13f907e3635902&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=email" target="_blank">PRIMELE SARBATORI DE IARNA CU MAMI@TATI@RESTUL FAMILIEI

DAVID
Alyna si David (22 Aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

Am uitat:
LA MULTE LUNISOARE SARBATORITILOR DE IERI SI AZI!

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=4a6d3bdb13f907e3635902&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=email" target="_blank">PRIMELE SARBATORI DE IARNA CU MAMI@TATI@RESTUL FAMILIEI

DAVID
Alyna si David (22 Aprilie 2007)

Mergi la inceput