SUPERDIETA 13*- EDITIA 2008

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ralumat spune:

Incercare sa vad daca reusesc sa scriu ceva inainte sa apara vreun spion, care sa observa ca de fapt eu nu muncesc .

Vreau si eu in "grupul grelelor", alaturi de Isa! Target tot 80, cantar actual 100. Eu am mai incercat o data in vara dieta asta, nu m-am tinut de ea....si uite ca acum sunt si mai mare decat atunci. Nici eu nu prea pot intra constant sa dau raportul, din cauze de "spioni", dar voi incerca sa ma tin. Deci azi, 10 ian, ziua 1. Am mancat o felie de ananas si atat deocamdata...pentru ca abia am reusit sa ma ridic la o cafea si o tigara. Offfff, munca asta - nu ma omoara, dar ma ingrasa.

Lia, vezi, nu scapi, tot colege suntem!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

hello-hello!

mai pe fuga asa, ca dimineata sunt cam varza cu toate!

Isa, nu te lasa prada tentatiilor din frigider. N-ai motive sa fii trista, gandeste-te ca ai luat o hotarare si ca efectele se vor vedea in timp; iar cand se vor vedea vei avea motive sa fii mandra de tine. Ramai motivata, mergi inainte!

Gusta
, fii pe pace, nu prezenta zilnica e obligatorie daca te-ai decis sa tii dieta. important e sa o tii si sa ne dai din cand in cand un semn de viata. Iar sfaturile tale le-ar prinde bine fetelor, cand ai tu timp. Ar fi minunat sa ni te alaturi

Doroti, ai dreptate. Vointa e totul. Eu recunosc ca data trecuta abia din a treia saptamana m-am montat psihic: initial , in prima saptamana cea de legume si fructe exclusiv mi s-a parut ingrozitor. Apoi era problema cu tentatiile din weekend. In timp insa m-am convins ca toate astea nu erau decat piedici in fata scopului e care mi-l propusesem, cu ajutorul fetelor am mers mai departe si a dat rezultate.

Interesanta faza scrisa de Luna. Doamne-ajuta!


Azi am la casoleta niste ciuperci facute la cuptor, pe care abia astept sa le bag la microunde si sa le halesc. Si masline. Si 2 mere si o portocala. Pai se poate zice ca nu ma hranesc ?




APRIL
www.flickr.com/photos/mikipreda/" target="_blank">WALKING ON SUNSHINE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Doroti, cum o sa mai am un ragaz o sa pun in practica ideea ta cu sectiunea Cine cat a slabit cu SUPERDIETA, mi se pare super.

Pupici multi-multi !

APRIL
www.flickr.com/photos/mikipreda/" target="_blank">WALKING ON SUNSHINE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghibuadina spune:

Mai eu cred ca la toata faza asta cu dieta este sa NU MANANCI SEARA, nu dupa 6-7.Cel mult un fruct.Eu zic ca asa se duc cel mai bine kg chiar dc in tp zile, in prima parte mai calci pe la nepermise(o buc ciocolata, o felie de paine, un biscuite).Important este sa te opresti la putin.Si miscarea e extrem de imp.Deci cele care puteti, credeti-ma ca sala e sfanta.Eu merg in general la aerobic, mai fac si impachetari sau electro, insa periodic cd e mama la mine sa stea cu copilul.Dar dc puteti mai des e sfant.
Conclucionand reteta este:
SUPERDIETA+MULTA APA+NEMANCAT SEARA+MISCARE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Isa_Cris spune:

April...nu dieta m-a indispus si de asta chiar nu ma las...poate sa treaca si trenul peste mine!
Am eu, cred ca niste gargauni pe creieras! DA-mi trec ei...daca nu o sa fac rost de un insecticid!
Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

Isa ai grija ca gargauni din astia am avut si io. Faza e ca eu la suparare nici macar nu realizam ca am intrat in frigider.
Asta tine tot de autocontol si se pare ca sunt pe drumul bun.
Iti urez succes si sper din suflet ca o sa te tii , mai ales ca dupa o saptamana o sa raportezi 5 kg in minus.

Da , ciupercile sunt excelente in perioada asta ... si il pun imediat pe husbant sa imi faca pana ajung eu acasa.
Eu aseara am mancat la 20h niste porumb fiert , jumatate de conserva cu ardei gras. Acum depinde si la ce ora se culca fiecare ... aseara am ajuns la 2 in dormitor.

Acum este prima mea masa si bag niste masline verzi cu ardei.

Spor la slabit la toate fetele.
Imi pare rau ca vad ca mai sunt si alte fete la categoria grea , dar sper sa rezolvam situatia asta. Sunteti cu mine?

la toate! Revin mai incolo



Aida
POZE
Matza Emma in actiune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Isa_Cris spune:

Stiind ca am atatea fete care ma sustin...mi jena si sa ma mai uit la frigider!
Aida...gargaunii astia cere-i am acum nu stiu de ce natie sunt, dar ma ambitioneaza mai tare sa slabesc!
Cred ca incerc si eu ceva cu ciuperci astazi...ca prea mi-ati facut pofta!
pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristabv spune:

Salutare fetelor..Mulumesc pt floricele.Pai eu zic s ma treci cu greutatea de acum,iar greutatea ideala sa fie 54.Doroti,pai eu m am cam porcit de sarbatori..deci am alimentat..si nu mai am rabdare s mai astept o luna..oricum acum vad k stagnez la greu..dar dak tin,tin si nu ma las,s o simti si kntarul ala s se miste.Oricum imi place cura asta..si dak pot s io tin fara s ma opresc,cu atat mai bine,nu cred k mi face rau.Sau face?Va pup.Spuneti mi va rog knd e ziua de raport..Si multept voi k le meritati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

helou!

am citit si rascitit si tot recitesc lista cu permise, si ma ia cu friguri cand ma gandesc ca tre sa mananc numai legume si fructe 2 saptamani.

am 64 kg, la 162 cm, si vreau sa ajung la 55-56 kg, deci vreo 8-9 kg am de jupuit de pe mine. Oricum de nervi mi-am aruncat toata garderoba de dinainte de sarcini, asa ca-s cam cheala la haine, ca nici sa-mi iau pt burtoaca actuala nu-mi vine:(

Nu am timp sa-mi gatesc retete special pt mine ca am doi copii mici.
Nu am timp de sala ca n-am cu cine sa-i las, sunt singura pana seara.

Asa ca...ce pot face e sa ma afund in bidonul de apa si sa rod mere si portocale, ca sunt cele mai la indemana, sau dintre legume sa-mi fac salata de rosii cu ceapa si usturoi pana scot fum pe urechi. Ca varza si conopida sau brocoli, fasole verde sa fac pt mine asa far de nimic prin ele nu ma apuc din motivele de mai sus :(
M-as baga la superdieta numai ca ma tem sa nu ma apuce oaresce si sa lesin p-aici si sa ramana astia micii fara supraveghere, ba sa se mai si sperie. Mi-e sa nu-mi scada imunitatea si sa culeg toate virozele ce-s acu peste tot si sa nu fiu buna de nimic.



Mie imi pare ca primele doua saptamani (sau una) sunt ca un fel de detoxifiere a organismului, un post. Dupa care devine un regim ovo-lacto-vegetarian.

Mi-am luat si niste ceai de la Fares, silueta perfecta se numeste, o sa beau macar din ala juma de litru pe zi.


Sa stiti ca si somnul sau lipsa lui induce niste substante in corp care sunt o piedica in calea slabitului, se acumuleaza aiurea kg, nu stiu....eu stagnez la greutatea asta de 1 an. Am avut 74 gravida, am iesit din maternitate cu 64 si acolo am ramas.

Nu stiu ce-o sa fac....aveti dreptate vointa e cheia numai ca eu acum nu-s focusata exclusiv pe mine, ci pe copii exclusiv. Dorm haotic, mananc haotic, de 3 ani jumate nu stiu daca am dormit legat vreo 3 ore pe noapte, ziua n-am dormit niciodata ca lucrez cat dorm ei.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralumat spune:

Lia, din cate am citit eu pe ici-colo, perioadele stresante nu sunt bune pentru inceperea unei diete. Poate o sugestie ar fi sa faci portie dubla la piureul de legume al micutei si rezolvi asa cu masa de pranz. Iar starea de oboseala ai putea sa o combati cu magneziu efervescent- asta nu da pofta de mancare.
Mai are rost sa comentez ca privind de la 100 kg, 60 pare greutate de top model?

Eu ma pregatesc sa-mi inchei ziua de lucru- azi am mai servit un kiwi si o mancarica de varza acra (nu calita, fiarta la oala cu presiune). Ma informez sa cumpar niste prafuri, ceva natural, astfel incat masa de seara sa o inlocuiesc cu un cocktail. Daca deschid frigiderul, tare mi-e teama ca a doua zi plang pe aici....

V-am pupat, spor la diete!

Mergi la inceput