Fulguleti de noiembrie - decembrie 2006 (137)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

dianarus78 mie dr. mi-a spus ca pot sa-i dau de la 1 an lapte de vaca, dar sa fie degresat. iar daca e lapte de tara sa-l fierb vreo 15 min. eu deocamdata i-am dat doar sa guste putin lapte de vaca din cana mea. as vrea sa ramanem inca la nestle junior, ca dimineata la 5 e mai usor de pregatit.
Yagmur capul sus. tu esti puternica, vesela, energica si optimista.
dandusa cozonac? eu am incercat de 2 ori odata cu mama si a iesit bun, si odata cu sotul (care m-a perturbat cu retetele lui) si a iesit un mare fas. asa ca la capitolul asta o las pe soacra sa se afirme, ca ea face cononac bun.

Andrei (16.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

tema prize: o perioada a fost foarte pasionat de scos totul din prize. acum a lasat-o balta. rar isi mai aduce aminte, si ne mai scoate televizorul din priza.
tema sertare: e foarte pasioant de scos totul din sertare. sertarele unde nu are voie, le-am legat.

Andrei (16.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Donia curcan i-am dat de vreo 2 ori- aripa, si am fiert-o la fel ca si puiul...acu intrebarea de baraj e urmatoarea: cat fierbeti voi legumele si carnea ca sa fie comestibila, dar sa nu-si piarda prea multe vitamine si minerale?
(ti-am raspuns cu o intrebare, fain, nu?)
ruxandra daca bag la oala sub presiune carne in 20 de minute se face carnea varza....
Vazut poze de David maaaare, apropo, cat are la picior? ca tre mare-i vad talpa...

Dbunny cu bb Daniel(23.11.2006)
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel
www.dropshots.com/dbunny_28" target="_blank">Filmulete cu Prichindelu
An angel wrote...If someone betrays you once, it's their fault;If someone betrays you twice, it's your fault.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

dianocica - imi pare asa rau :( sper sa va faceti bine repede, ca tare urat e sa vezi copilul bolnav , daramite in spital internat

eu cu fiertu sau coptu nu ma imi fac griji, i.am luat trei roboti care faceau la vapor si nu.i place asa ca de multe luni fierb totul din ochi, poate 3 sferturi de ora in oala normala si gata ...sa ramana cate vitamine vor :)))

ivan si dayanara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Dianocica.. speram sa nu fie nika grav, si sa va intoarceti cu bine..

dandusa nu cred ca-i devreme, si Dani bea lapte de vaca fara lactoza seara... e mai usor de digerat. Cumnata-mea a trecut la lapte de vaca cand fiica-sa avea 9 luni...si totu-i foarte ok.

Dayanara..pai si eu tot dupa oki...ingif furculita si cand e moale e ok...aseara i-am fiert semola in supa de pui... ñam lamce buna o fost, de consistenta grisului cu lapte iese daca pui o lingura mare la un pahar de supa; se fierbe 10 min, incepand de la primul clocot.

Dbunny cu bb Daniel(23.11.2006)
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel
www.dropshots.com/dbunny_28" target="_blank">Filmulete cu Prichindelu
An angel wrote...If someone betrays you once, it's their fault;If someone betrays you twice, it's your fault.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

quote:
Originally posted by dianarus78


dianocica si david sunt la g.alexandrescu, internati, cu laringita.
nu prea putea vorbi, mi-a spus doar ca inca nu i-a vazut medicul de salon, nu s-a stabilit un tratament. doar cei de pe ambulanta l-au vazut. unul zice ca doar cortizon si aerosoli, altul ca si antibiotic...
raman sub observatie pt ca exista riscul sufocarii...






Apropo de cortizoni si aerosoli...va aduceti aminte de tratamentul prescris pt noi in 21 decembrie cu cortizoni si aerosoli timp de o luna? nu i l-am dat(doar 2 zile)...In schimb umidificator la greu, ceapa taiata in 4 sub patut...siropel de plante si paracetamol...inca nu tuseste...speram sa rezistam fara cortizoni.
Antibiotic i-am dat 10 zile!!!Klacid

Teutz cum e Alexia? tot lipita de tine saracuta? ceva dinti noi la orizont? intreb, pt ca si Dani e foarte lipicios, ma imbratiseaza si ma pupa cand vreau sa-l las din brate... si baleste la greu dom'le...de-mi vine sa-mi iau lumea-n cap cand se scarpina la gingii si maraie...

Dbunny cu bb Daniel(23.11.2006)
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel
www.dropshots.com/dbunny_28" target="_blank">Filmulete cu Prichindelu
An angel wrote...If someone betrays you once, it's their fault;If someone betrays you twice, it's your fault.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

dormitul cu tati=esec total...,dar perseveram spre disperarea lu' tacsu...,care nu vrea sa "chinuie" copilul...
am adormit-o,i-am alsat si am plecat in alta camera...,ciudat este ca ea,care de fiecare data ma simtea pe mine cind ma bagam in pat...,pe el nu l-a simtit...,deci...,1 bila alba...
apoi pina la 1 ,nu s-a trezit...,ea care de obicei se trezea cel putin o data pina la acea ora...,deci...,a 2-a bila alba...
la 1 a inceput sa miriie...,i-a dat lapticul,l-a refuzat categoric...,i-a dat suzi,i-a aruncat-o cit colo...si cind si-a dat seama ca nu-s eu linga ea...,au inceput urlete...,el saracu a incercat s-o domoleasca cit se poate...,dar fara efect...,urla fff tare...,asa ca am venit intr-un suflet,i-am dat sa suga si am adormit toti trei...,pina dimineata la 8,inca 4 treziri...
Claudiu,n-ar mai face nimic...,ma enerveaza ca cedeaza f usor...,dar diseara o luam de la capat...,chiar si astea doua bile albe care au aparut chiar din prima seara...,ma face sa continui cu speranta ca dupa o saptamana,se vor vedea progrese...

Dianocica,
offf,offf si iar offf,sper sa treceti repede peste asta ,tinem pumnii sa veniti repede acasa...
Ruxandra,
facui doi,doar de incercate...si imagineaza-ti ca,am murit de la astia doi...,daca faceam vreo 6,probabil ca zaceam si azi...,greu domle'...,greu...
am zis si eu sa fac la copil sa pape naural din casa...,dar ma reprofilez,mai bine,pandispan,fursecuri si bicuiti...,cozonac nu mai fac curand...,nu mai zic ca au inceput criticii,ca nu prea are zahar...,ca faina-i nu stiu cum...,da' aproape l-au mancat...,ce ti-e si cu oamenii astia,domle'...,nu mai exista pic de respect pentru bucatarese...
Dbunny,
eu fierb legumele cca 30 de minute cu capacul pus...,se fac f bine
Dianarus,
am invatat o groaza din sfaturile tale...,multumesc mult ca iti faci timp sa-mi explici asa amanuntit fiecare lucru
ti-am spus vreodata cit esti de minunata?!?
Yagmur,
stiu de unde ti se trage...,stiu...,de la (ne)intilnirea noastradaca as fi avut ocazia sa te pupacesc putin, live...,astazi radiai de energie si bunastare...,ce sa fac?,n-am ce face decit sa te pupacesc virtual si sa-ti spun ca esti o mamica minunata...,toata admiratia
Ziggy,
nu ziceai ca au plecat mucii?,pai si ce faci?,nu mai dai nici un semn de viata?pupam Calin


Micuta chinezoaica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

Maraniiiii,te vaaaadddd,sa nu crezi ca,daca stai ascunsa nu te vad...,ba sa stii ca te vaaaddd...,iti cam place sa te joci de-a v-ati ascunselea...,dar nu stii ce medalii am eu la jocul asta...,mi-e dor de bubamara cea frumoasa si de mamica ei ,minunata...
iti dau termen 24 de ore...,daca nu apari sa moara,sa faca...,daca nu vin dupa tine...



Micuta chinezoaica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutz spune:

Neatza si pe fuga...
Raportez prima maseluta iesita si o alta care se vede alba sub gingie.
Noapte cu 3 treziri...Maria-Sa urland in somn inclusiv!
Mai raportez mersul la un interviu cu intrebari nu NASA ci XFiles (gen sa estimez cate pliculete cu sampon din hoteluri se consuma zilnic in lume sau cate casatorii au loc zilnic in lume sau ce are unic Chile si Peru comparativ cu Mexicul). Oricum, job-ul aferent presupune si multe deplasari in tara, unele de pe o zi pe alta si altele de 2-3 zile, chiar daca ma accepta, ma gandesc serios sa zic pas, fiindca nu prea sunt ok cu ideea de a sta zile intregi departe de Rares.
Scuze pt postarea scurta si cam off-topic, sper sa apuc sa citesc putin din urma sa recuperez!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

salutari mamici!
dianocica ma gandesc la voi, sper din suflet sa nu fie nimic grav. ma rog la DD ca diseara sa fiti acasa la voi, bine si sanatosi! il pup cu drag pe david si il rog sa fie puternic. si tu....optimista asa cum esti! putere multa!
fetele, care mai vorbiti cu ea bagati si niste vesti aici, ca eu nu o sun, n-as vrea sa deranjez.
m monique lucrez 8h, mi-au oferit posibilitatea de a lucra 6h (asa scrie la lege, pana face copilul 2 ani ai dreptul sa lucrezi 6h si sa fii platita integral), dar cum e job nou n-am vrut sa abuzez, oricum ne-am inteles ca in caz de ceva probleme imi dau drumul acasa fara scandal.
yagmur aseara cand am ajuns acasa mi-a povestit dani 1/2h ceva. ce? habar n-am. dar a stat in fata canapelei (unde eram asezata) si a turuit incontinuu. a venit florin, am vrut sa vb cu el si m-a certat fiu'miu! asa ca am tacut noi si l-am ascultat pe el. asa ca....aceea perioada "e pe vine" ca sa zic asa. ai mai iesit din butoi?
dianarus a zis ceva de genul pruruit sau puruit, dar am cautat pe google si nu exista aceste termene medicale, asa ca nu stiu sa iti spun exact, dar ceva de genul asta. chiar sunt curioasa ce iti spune si tie pediatra. cica aceste bubite se face la copiii intre 1-4 ani, care au avut dermatita atopica pana intr-un an, sunt speciale de sarbatori (din cauza solutiilor folosite la curatenie), de vacanta (din cauza gazelor/paianjenilor/gandacilor care apar vara si se mai urca pe copii din iarba) si inca un fel de care logic am uitat.
va pup

Laura lui Daniel - 14.11.2006
Poze Daniel

slideshow Daniel

Mamici din Iasi

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">Fulguleti noiembrie-decembrie 2006

Mergi la inceput