Fulguleti de noiembrie - decembrie 2006 (137)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

quote:
Originally posted by dianocica

la cererea publicului

vacanta



diana si david 03.12.06


Alaptatul Help-line. Pentru un copil fericit si increzator www.euro.who.int/document/WS_115_2000FE.pdf?language=english" target="_blank">OMS recomanda


Pai ce faci, dom'le? Lipsesti o luna si vii cu 14 poze?
Bai, asta e mortala, cum i se vad ochii razareti Si ai lasat-o tu pe bunica sa fuga dupa d prin casa cu mancarea?



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:


laura, ai sa vezi progresele mai bine tocmai pt ca stai mai putin cu el! despre bubite, zi-mi si mie exact cum se cheama alergia asta atopica a lui dani. avem si noi ceva nou pe spate si azi mergem iar la dermatolog.

yagmur, luca are zile bune si zile proaste, ca si noi. si nu cred ca asta e vina ta. s-ar fi suparat pe oricine aseara, nu numai pe tine. chiar nu cred ce spui, ca nu e fericit cu tine! intre 1 si 2 ani e o perioada grea pt ei si pt noi, psihologic vorbind. si tu mai si muncesti. si esti si singura. esti intr-o situatie grea, e adevarat, dar va trece! pe masura ce va creste, spre 2 ani si dupa va fi mai usor. luna cu luna va fi tot mai usor pt voi! insa trebuie rabdare... si prieteni, care sa te sustina, macar moral. fizic nu suntem acolo sa va ajutam... dar suntem cu gandul la voi! te sun later.

dianocica "efectiv nu am nimic de facut decat sa imi cresc copilul. asa ca intre un 'NU' aruncat la o chestie noua si posibil periculoasa prefer sa imi consum 10-15min din timpul meu pretios " - nemaipomenit! si bucura-te ca la primul copil poti spune asta! la al 2-lea, vrei nu vrei, mai ai niste variabile in plus la calcul... si uneori da cu virgula...



am uitat sa va spun, l-am trecut pe lapte de vaca. cum? ca o vaca ce sunt, de craciun am avut atatea chestii de cumparat/pregatit ca am uitat fix de laptele praf. si in seara de ajun, la ora 21, ne dam noi seama ca nu mai avem lapte praf. eram siguri ca mai e o cutie! ei nu! si ce sa facem, i-am dat lapte de vaca de tara, asa cum bea ianis in fiecare seara. har domnului n-a avut nimic. dimineata urmatoare iar i-am dat de-ala. daca tot am vazut ca merge... l-am trecut pe lapte de vaca. o fi prea devreme? vroiam sa-l mai duc cateva luni pe nan dar iaca am comis-o...



dandusa, cum a dormit claudiu cu crinuta? incurajeaza-l sa doarma cu ea, spune-i ca si alti tatici au recurs cu succes la metoda!

deny, dulcica fetita ta! poza in care e cu tati al ei e delicioasa!

dianocica, moaaaammaaaaaa ce s-a maturizat!

teutz, unde ai vazut filmul? nu ca as fi rezistat pana la 3 dimineata pt el...



ps: tocmai am vorbit cu dianocica. david s-a trezit sufocandu-se rau de tot si suierand. s-au speriat, au chemat ambulanta, nu venea, nu aveau masina sa fuga la spital, a ajuns ambulanta cand vorbea cu mine... atat stiu. eu una banuiesc o laringita, acum 2 zile david avea febra, l-a vazut un dr dar din cate stiu dianocica nu i-a dat antibiotic, doar anti-termice. offff...




Marc (17.12.06) si Ianis (14.09.04)

Pozele noastre / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52587" target="_blank">Nasterea lui Ianis


www.helpsonia.com/" target="_blank">Pentru Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Flore, bucur c-ai scapat de caninul buclucas.

Roxanicaaaa, . Bey esti tare cu "pirpirie" .. n-a fost ieri o zi prea vesela, dar tot ai reusit sa-mi smulgi un zambet mare. Pirpirie nu fusei si n-o sa fiu ever, dar fondul observatiei e corect. Ah, si cu concluzia... da-i bataie! Azi noapte ai exersat??! [omulet cu regetul ridicat a posibila dojoana]


Bambo ai 25 de ani! Ce varsta frumoasa! Si cate ai realizat deja.. felicitari inca o data. Cum ati petrecut ieri?

Dia, si eu va astept curand cu poze de la munte. Ca pe acestea de iarna le-am savurat deja. Cine era Mosu? .. vorba andrelelor (parca?) Mosule ce tanar esti! Mi-a placut mult outfitul din dimineata de Craciun.

Desiree bun venit si sanatate.

Mamaana, miere inca n-am servit. Pare rau ca muntii.. aia adevarati is asa departe. Stiu ca m-ai intrebat de un film nemtesc .. da atunci s-au precipitat lucrurile si n-am mai putut sa raspund si nici nu mi l-am notat. Poti sa-i mai spui odata titlul, rog frumos?

Deny75 bine te-ai intors. Dulce printesa ta Azelia.. ce mutrite face. Apropo de nume.. Eri_ka acu sa te vaz cu semnificatia numelui. Apropo, Eri_ka pe unde umbi??


Yagmur, pare rau. Una calda, una rece. Felicitari pt primii pasi ai lu Luca.


Asiza, bine te-ai intors printre noi. Vaz ca n-ai schimbat inca locatia.. tot pe la Cluj.


Donia, atunci tinem pumnii cu rezultatele. Si acea zi din mai.. ar putea fi divulgata? Please.


Ancader, 1400 g intr-o luna??!! Si la varsta asta!! Mi se pare cam putin probabil.. da mai stii. O fi fost la una din masuratori cantarul stricat. Da-ne si noua rog numele pensiunii acestea.. cred ca Luciaro isi cauta... sau parca ea vroia pe V Prahovei..


tema cu skiul:
Este unul dintre sporturile care, la modul ideal, tb invatat in copilarie sau macar la frageda tinerete. Dar daca vrei cu adevarat, varsta nu constituie un impediment. De ex ai mei parinti s-au pus pe skiuri in studentie si s-au chinuit de unii singuri, invatand cu cartea alaturi, etc. Nu prea le-a iesit.. mai ales mamei. Si-a dat cu adevarat drumul spre 40 de ani.. cand am inceput sa skiem cu totii. Ca sa nu ne sperie pe noi, copiii, ea saraca isi inghitea frica. Si acu se descurca amandoi onorabil si skiaza la peste 60 de ani.. caci skiul este un sport longeviv, am vazut domni si (mai putin) doamne si la 70-80 de ani..

concluzie1: daca aveti ambitie, nu va lasati usor descurajati (primele incercari pot fi relativ frustrante) si nu sunteti anti-talent la sport => go for it. Recomandarea ar fi musai cu monitor; skiul este un sport f tehnic si e bine (pt toata lumea ) sa-l inveti corect. Plus ca-s atatea smecherii pe care n-ai cum sa le ghicesti. Suncile nu au nici o relevanta.. eu sunt dovada graitoare.

concluzie2: si da se poate invata odata cu cei mici; am o amica care s-a pus prima data pe skiuri spre 39 de ani.. cu baiatul ei de 7 ani. Si-au luat impreuna monitor si dai, dai.

concluzie3: ah, si pt integritatea voastra corporala si linistea mea sufleteasca va rog sa folositi numai echipament corect (ca-i inchiriat, ca-i cumparat) si musai casca la copii. Legaturi bune si bine reglate!= slabe sanse sa-ti rupi picioarele. Cat despre casca nu mai are rost sa comentez.. mai toate partile corpului se pot repara, dara capul e cel mai important si-i relativ vulnerabil.. la cate "avioane" bantuie la noi pe partii..


tema cu desenatul pe pereti:
Nu stiu ce sa zic.. Matei n-a avut niciodata imboldul asta, poate pt ca si mereu a avut pe ce sa-si exprime talentele.. nici nu era ff atras de mazgaleala. Iar de lasat pe Grigore.. o sa ne straduim sa-l orientam spre alte posibilitati.. deci raspunsul e nu.


tema cu vaccinul Prevenar:
adaug la lista de intrebari pt pediatra, dar parca intuiesc raspunsul = Nu. Oricum revin.


Are mama doi flacai.. Matei (6) si Grigore (1)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Ola Dianocica, lume noua la orizont. [omulet alergand sa astearna covorasul rosu] Poftiti! Poftiti!


Donia, noi o fierbem cam 45-60 minute, cred.. dar la oala sub presiune.

Dandusa.. cozonaci?? Pai si mama draga facusi numa 2 Pai si altii nu te gandesti.. care saliveaza pe tastatura.. Cum a dormit tati Duracell?


quote:
Originally posted by Ktrinel

..buun, dar poze cu d mic nu ai ? ...ala e vreun verisor, mai marisor? .


Subscriu!


Teutz, si mie mi-a placut filmu. Si acu is pregatita sa-l mai vaz o data. Dar la .. acea scena, tot o sa tin ochii inchisi.


Are mama doi flacai.. Matei (6) si Grigore (1)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Bre ce-mi facurati lui d????? Tocmai ce aflasem ca in afara de acea febra nu mai avea nimic. Puii mei. Si ce ma mai radeam aseara cu Dianocica ca .. "gata, ati scapat usor. cu una mica".



Are mama doi flacai.. Matei (6) si Grigore (1)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:


dianocica si david sunt la g.alexandrescu, internati, cu laringita.
nu prea putea vorbi, mi-a spus doar ca inca nu i-a vazut medicul de salon, nu s-a stabilit un tratament. doar cei de pe ambulanta l-au vazut. unul zice ca doar cortizon si aerosoli, altul ca si antibiotic...
raman sub observatie pt ca exista riscul sufocarii...

daca ma mai suna va tin la curent.



Marc (17.12.06) si Ianis (14.09.04)

Pozele noastre / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52587" target="_blank">Nasterea lui Ianis


www.helpsonia.com/" target="_blank">Pentru Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yagmur spune:

Fetelor, ma emotionati de dimineata.....si se duce fardul de la lacrimi
Donia, Teutz, Diana, Laura - a ajuns energia pozitiva la Cluj si am excaladat butoiul si sint afara, vesela, pozitiva, optimista; va multumesc mult
Ktrinel, vezi ca ai priceput ce este cu prevenarul asta si datorita voua si eu .. cred ca il vom face si noi pana la urma....
Crykett, ma bucur ca esti mai activa pe aciulea.. ca la inceput
Dianocica, sper ca nu ne-ai uitat ca acum vin peste voi ; dupa ce termin de scris trec si la vizionat poze din vacanta... la paharul de visinata de la Dandusa ca si asa nu am chef de munca
Laura, Luchitza e plin pe la coate, picioare si fatza de bubitze mici si uscate.. nu stiu ce sa mai fac.. maine mergem la vaccin si sa vad ce zice doctoritza... Si nu te deprima.. eu intreb zilnic ce a mai facut Luca; dar va fi greu cand va incepe sa vorbeasca pentru ca va trebui sa imi faca lista cu ce zice el ca eu nu voi pricepe nimic
DeeA, pupici dulci din Cluj.... nu uita ca mai venim de Pasti si atunci ne vedem sigur
Dandusa, felicitari pentru cozonac.. eu nici clatite nu stiu sa fac.... la cat de mancau e Luca trebuie sa ma apuc sa invat sa gatesc, dar aman si aman
Deny, admirat puiul cel frumos; este tare simpatica si vesela
Cica ma apuc si eu de lucru dar revin, nu va las sa va faceti de cap singurele Yagmur - mami de Luca (19 decembrie 2006) varsta Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daphna spune:

DIANOCICA,suntem cu gandul la voi,o sa fie bine !tinem pumnii sa veniti repede acasa!!!!!!
offffff,nu pot sa nu ma intreb de ce???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yagmur spune:

Vai....acum am citit.... Dianocica, ma gandesc la voi... sa treaca repede laringita asta nenorocita.... trebuie neaparat sa vb cu dadaca sa aiba grija daca vede astfel de simptome sa stie sa sune la salvare... ma ia cu fiorii!!!! Insanatosire grabnica

Yagmur - mami de Luca (19 decembrie 2006) varsta Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

deny75 am reusit sa-ti vad pozele. scumpa foc printesa azelia.
Donia fierbe carnea de curcan in oala subpresiune vreo 30-40 minute. eu asa fac cu vita, sau gaina de tara, si devine mestecabila.
Laura13 capul sus. vezi ca te iau de model, ca vreau sa incep serviciul. eu cred ca dupa primele 2 saptamani de serviciu iti va trece starea asta. acum e de inteles, ca esti in perioada de acomodare. apropo: cate ore lucrezi?
shoshika si eu cand am inceput sa-i dau nestle junior am observat vreo 2 zile scaunele o idee mai moi. dar pe urma au fost ok.
dandusa ma bucur ca sunteti pe drumul cel bun cu laptele. cum ati petrecut noaptea?






Andrei (16.12.2006)

Mergi la inceput