Piticlontzi de iulie-august 2004 (243)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roberta04 spune:

'Neatza!
CRISTALINA, super tare povestea ta, stau si chitzai singura in fata monitorului la birou de zic astia ca am capiat de tot.
Oricum, am un regim privilegiat de cand sunt bolnava, ei ma menajeaza si eu profit cat pot
Ce ma enerfeaza rau, da' rau de tot, e ca nu pot sa vad poze de la birou, apare imediat un mesaj: Accesul interzis. daca aveti ceva impotriva, contactati superiorul direct...bleah, mama lor...

Sa-mi laud copilul, am reusit dupa lupte seculare sa-l fac sa isi stranga jucariile seara inainte de culcare, munceste dragul de el cu un spor de il mananci. aseara s-a apucat sa scuture si lenjeria de pat, apoi s-a asezat cuminte sa manance niste struguri, cu mare grija sa nu dea pe jos.
De ieri are la gradi o educatoare noua, eu sunt tare amarata, aveau o tipa de 25 de ani super tare, dar a plecat psiholog undeva, in locul ei a venit o alta tanti genul "Am 50 de ani si salar mic, astept atentii...", dar macar mi-a laudat ieri copilul ca e foarte comunicativ si chiar saritor

In rest, nik nou sub soare, am fost la dr. de familie, am stat frumos la coada pana ne-a dat prin cap sa intram la asistenta sa ne scoata fisele (ne-am dus in grup toata familia) si am aflat ca e alta doctorita de serviciu, nu a noastra, si-a schimbat programul . Asa ca azi o iau de coada!

O zi buna, daca nu-mi restrictioneaza accesul mai intru!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

Cristalina, sa stii ca si andrei urla de zici ca il taia cineva cind il spalam pe cap ... tin minte ca nu o data venea taxu in baie si se uita urit la mine, ca ce ii fac copilului de tipa asaaa ?? I-am explicat ca nu il omor (inca ), si ca daca vrea sa stie exact ce si cum, sa preia stafeta de la mine, sa ii mai urle si lui in urechi, nu numa mie ! Una peste alta, am gasit insa alta solutie (ca pina il fac pe florin sa participe la baia lu fii-su mai dureaza), so, il las pe gizmoncea in cadita lui (nu in cada mare) cu o gramada de jucarii pe linga el, cu spuma si cu un buretel in mina, sa spele toate plutitoarele, dupa care il samponesc pe cap si il pun sa stea cu capul aplecat peste marginea de la cadita timp in care eu il clatesc cu dusul ! Si asa iese minunat de usor si far de urlete - ca toata ingineria este sa nu ii vina apa in ochi sau pe fata ! Inainte cind ma ajuta florin, unul tinea dusul si altul copilul mascat cu un prosopel peste ochi, sa nu se ude !
Poti incerca si varianta asta, cu amendamentul ca sa nu lase capul brusc in fata, ca se uda garantat si iar iese cu urleteeee !! Bafta multa !
Andries, subscriu si eu la alegerea fotografiei Oliviei, minunata !!

Alice si Andrei
Poze 2004 2005 www.shutterfly.com/view/pictures.jsp" target="_blank">2006-2007www.dropshots.com/alice2004" target="_blank"> Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

quote:
Originally posted by cristalina
Azi dimineata Maria a pus mana pe o lanterna, s-a dus la Oana in camera si i-a pus lanterna in ochi...”mamiii, mamiii, uite am gasit o fantoma!”
Si bebe radea de mama focului...Am aprins lumina si am certat-o in pic pe Maria si a inceput aia mica sa planga!



deci eu la toate am ras dar la asta ma tavaleam deja pe jos....cu prima ocazie cand facem un concurs de perle pun pariu ca Maria lu Cristal ia lejer primul loc
Olivia, Andries are dreptate, PM-ul tau tot nu e activat
Mitzu, baga reteta aia ca suna super misto, nu am mai apucat sa il vad pe Jamie de un car de ani.
Caro ce fac fetili? pupici si de la noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

A, si peseu - nici eu nu am optiunea de PM pentru Olivia ...
Si brei Robertoo, pina nu te taiara englezoii de la net, cum facusi mama de l-ai dat pe brazda pe Matei cu strinsul jucariilor ?? Ca sint tare interesata de modalitatea respectiva ! Mai imi dete Andrieasha neste idei, dar nu prea mersera ... la noi daca eu nu particip la actiune, Andrei nu stringe nik !!

Alice si Andrei
Poze 2004 2005 www.shutterfly.com/view/pictures.jsp" target="_blank">2006-2007www.dropshots.com/alice2004" target="_blank"> Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Daca va tine conexiunea...

http://community.webshots.com/user/Andriesh

ma voi chinui sa le fac mai mici si sa pun mai multe...dar cred ca diseara

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzura spune:

Cristal, ce-am mai ras...nu e fromos, ca voi v-ati cam chinuit, da prea le povestesti...

La cererea generala...

Conopida la cuptor.

Intr-un olicica se caleste in uliei de masline o ceapa rosie taiata solzisori, 2-3 catei de usturoi, cozile taiate marunt de la un manunchi de patrunjel verde, o mana de masline de preferinta fara sambure, niste file de ansoa (de care eu n-am pus ca nici nu stiu cum arata, puiteti pune altceva in loc, sau nu). cand s-au calit adaugati bulion de rosii cu genrozitate, sare.

Intr-un alt vas puneti o conopida mai mica (curatata de frunze, spalata), care sa incapa intreaga in vas si sa ramana cca. 2 cm la margine. Turnati in jurul ei sosul, si pe ea putin ulei de masilne si dati-o la cuptor. Sosul trebuie sa o cuprinda pana la jumatate, iar restul sa stea afara. daca aveti si un capac sa se potriveasca, foarte bine, daca nu niste folie de aluminiu.
Sta la cuptor cam o ora. la sfarsit se presara pe ea si frunzele de patrunjel.
pacat ca nu pot sa pun si poza, ca e bestiala (poza e in carte, am primit de Mos Craciun cartea).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adema spune:

Incep si eu sa invii dupa o viroza sau ce-o fi fost asta, cu antibiotice si siropuri de tuse la greu...
Si am reusit sa pun ceva poze cu Codrut : http://community.webshots.com/user/eoncioiuro
In rest...el merge la gradinita si e super-incantat. Dupa o pauza de 2 luni simtea nevoia sa fie in anturaj de copii si - desi e cam greu cu trezitul dimineata - asteapta cu nerabdare orele de gradi.
La capitolul pampers suntem doar la cel de noapte in continuare si la fel somnul se desfasoara cu mami si tati, niciodata singur! Partea proasta este ca m-am invatat sa il simt eu langa mine si nu stiu cum ma voi obisnui eu sa mai dorm fara el

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Cristalina, daca nu scrii o carte, e bai !
Am citit si am rasss, nu te supara, dar fetele tale sunt extraordinare ! Frumoase, talentate, devreme acasa

Si Giulia urla de zici k o tai cu lama, groaznic, cine a vazut-o in crize, cunoscand-o drept copil fff serios si cuminte, a zis k e posedata de diavol in momentele alea Io radeam ca e atat de teatrala de mori. Insa urla infernal.

Mey, Giulia dimineata bea doar aia 250 de lapte cu nesquick, la 10 baga sandwich ul si sucul, la pranz mananca asa si`asa apoi laptele, la trezire ce toane are, de la fructe, la sandwich la iaurturi, la cina nu i dau io cat vrea.
Btw Cristal, aseara fi`mea a jelit de fomi, k a cerut de 3 x paste, i-am dat, dar lapte nu i-am mai dat si a jelit juma `de ora, dupa ce a baut o cana de apa, " mamiii, dar de ce nu mi aduci tu mie sticla cu nesquick, imi este atat de sete aici" ... i-am zis k poa` sa baune toata noaptea, daca vrea, ii dau apa, da` io nu smotruiesc 3 portii de paste cu lapte si apa ...



Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kro spune:

Cristal ... si pe mine m-a binedispus relatarea ta ... asta fara sa insemne ca ma bucur de pataniile tale, doar ca asa cum le povestesti tu suna tare haios ... Bestiala Maria la faza cu fantoma ... Vad ca relatiile dintre mandele tale au inceput sa semene destul de bine cu cele dintre mandele mele ... si stai sa vezi mai tarziu cand va incepe si Oana sa-si manifeste personalitatea

Roberta, sunt foarte invidioasa ... Iti urez sa il tina pe Matei cat mai mult faza asta ... Sufla si la noi secretul, ca nici eu nu reusesc sa le conving de fiecare data sa stranga jucariile ... Mai nou, la noi, se arunca pisica de la una la alta: nu le-am rascolit eu

Roxi, merci de intrebare ... Fetili sunt relativ bine ... Felicia este de ieri purtatoare de ochelari ... dar numai la scris / citit + TV / PC ... Are - 0,25 la ambii ochi, din cate am inteles eu e posibil sa aibe un inceput de miopie ... Vedem peste 4 - 5 luni la contol ... Alessia a avut si ea mici dificultati de identificare a imaginilor mici cu ochiul drept si la masuratori sunt niste valori cu semn de intrebare la acelasi ochi, dar d-na. doctor ne-a spus ca nu e cazul de vreo corectie acum, ca e inca mica si nu sunt relevante masuratorile si mai revenim la un control tot peste 4 - 5 luni ...
Fetele au colaborat f. bine cu d-na. doctor, Alessia a chitait putin cand i-a pus picaturile cu atropina, dar in rest a fost ok ...
Faza misto a fost ca mai intai a consultat-o pe Alessia si apoi pe Feli ... Ei bine, pe Ale a pus-o sa identifice cateva imagini cu desene, iar cand a venit randul Feliciei, a proiectat pe perete imaginea unor litere ... La cele foarte mici, Feli avea oarece dificultati si le identifica mai greu, iar moatza mica, fiind mai aproape, le vedea mai bine si spunea ea inainte ce litere sunt ... Asa ca a trebuit sa o tin de gurita ca sa poata doctorita sa isi dea seama ce probleme are Feli

Nu v-am zis care e ultima pasiune a Alesiei: sa faca si ea teme ... Dar nu se mai multumeste sa mazgaleasca in caietele ei, acum vrea si ea fise cu teme cum are sor'sa ... Asa ca i-am scos de pe net fise din acelea in care trebuie sa uneasca punctele in ordinea cifrelor ca sa iasa un desen sau din acelea in care trebuie sa coloreze cu anumite culori corespunzator unor cifre si cand o apuca isi ia mapa cu fise si "face teme" cu o figura foarte serioasa Dar, spre surprinderea mea se descurca foarte bine cu ele ... reuseste sa uneasca punctele, in ordine corecta, pana pe la 30 si ceva ... fara ajutor din partea nimanui ... M-am scos cu ea cand incepe scoala ... asta daca o mai tine entuziasmul asta pana atunci

Am mai pus cateva poze in album acum cateva zile dar nu cred ca am pus linkul pe aici ... Cine are chef - de aici inainte: http://good-times.webshots.com/photo/2529366840044250153cjTSYz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

Eh, spre marea mea surprindere, ma tinu calculatorul si am vazut poze fromoase cu luptatorul Shaolin si Mircescul mirat, cu spiderman Codrut si cu fetele frumoase ale Carolinei !
Kro, ce fain ca Alessia sta cuminte si face "teme" !! Recunosc ca si eu mi-as dori ca Andrei sa stea uneori mai mult de cinci minute la masuta, sa deseneze sau sa scrie ... el mai nou e cu laptopu lu taxu in brate, l-a invatat mai marele sa umble la el (big misteic, parerea ea) si acu unul sta la calculatorul de la birou si altul cu laptopul in fata, tre neaparat sa le fac o poza butonind amindoi !!

Alice si Andrei
Poze 2004 2005 www.shutterfly.com/view/pictures.jsp" target="_blank">2006-2007www.dropshots.com/alice2004" target="_blank"> Filmulete

Mergi la inceput