Prichindei martie - aprilie 2005 (125)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andrruzza spune:

andira, multam de compliment!




mami de Rares Andrei (10.03.2005) si Stefania Maria (10.10.07)

http://community.webshots.com/user/andrruzzaR

"Neasteptatul se produce intotdeauna"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Salutare tuturor! In sfarsit gasesc putin timp sa va scriu cateva randuri. De citit, v-am citit, o data la cateva zile, dar tot pe fuga. Sper sa-mi amintesc macar jumatate din ce vroiam sa va scriu...
Am vazut - intre timp - pozici frumoase cu Anabela (balerina pe langa Alex, ca altfel arata perfect dragalasa) si Alex, Hannah (vai ce domnisoara! Mi-a furat inima!) si Martjin, Bia (cu minunatii eu ochisori albastrii) si Antony, Sofi si Bubu (re-admirati defapt ), Stefania si Rares, Raducu (mama, ce m-au amuzat replicile lui!) si... sigur am mai uitat pe cineva mic si frumos... Trimit pupici multi tuturor, mi-au incantat privirile

Andira, Dantje intre timp s-au facut 18 kg. Metoda e foarte simpla, am mancat cateva luni doar dimineata, de toate, inclusiv prajituri, dar, doar dimineata. Pe saturate. Peste zi doar baut cafea, apa, cateodata si lapte cu cacao. Atat. Acum pap deja de doua ori pe zi si stagnez. Asta, impreuna cu mult stress.. - p-asta nu vi-l recomand. Nici metoda dealtfel, nu cred ca-i foarte sanatoasa, e mai curand disperata...

Ako Bine ai revenit, m-am bucurat mult sa te citesc... bine, si radeam cu gura pana la urechi de noile tale probleme lingvistice

Noi suntem binisor. Inca avem probleme cu kk. Ia laxative continuu si tot nu face zilnic kk. Il tine, nu-i place sa faca si gata. D-asta nu militam deloc pentru deasfintarea pampersului. O lasam cum ii place, numai sa faca. Pipi face demult doar pe wc. Isi da singura jos pampersul, se aseaza si ma striga cand e gata, sa o sterg si sa-i pun pampersul la loc. Noaptea o las cu pampers, sa fie, dar nu face nimic in el, dimineata e perfect curat.
In rest, vorbeste perfect, cei care o aud o cred mai mare decat e Nu vrea sa se joace decat cu copii mari, pe cei de seama ei nu-i baga in seama, zice ca sunt bebelusi. Sper sa-i placa mai mult cand va merge la gradinita Canta toata ziua si cantece auzite si inventate de ea. E inebunita dupa Mariuca, chiar se joaca ca e ea Mariuca, isi face temele la matematica si e o Mariuca cuminte E tot plina de buclite blondute in cap. Sper sa apuc la un moment dat sa mai fac un album s-o mai vedeti.
Mariuca acum e in vacanta. Are o noua pasiune: compune versuri toata ziua. E foarte fericita ca vin colegii la ea sa le scrie poezii pentru parintii lor

Fug, trebuie sa-i fac baie Ioanei.
Ma bucur ca au revenit multe mamici pe forum. Incerc sa postez si eu mai des.
tuturor!


Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Rrox - doar dimineata??? Cum ai reusit? dar ai ceva vointa...
Eu n-o sa pot metoda asta, la modul cel mai sincer, ca daca ma apuca foamea, eu nu rezist, trebuie sa mananc.
O sa incerc catinel - catinel, si sper sa raportez si eu in 4 luni macar 12-15 kg Cu restul vad eu dupa aceea.

Felicitari pt vorbareata mica si poeta mare . Poate apucam sa ne intalnim odata, sa o invete si pe Irina, care nu cred ca depaseste graficul pt varsta ei, si mai ales pe Nati, care e inca la limbajul de bebe .

Ma duc sa-l vad pe Seinfeld.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadnabr spune:


Buna , mai trecem si noi pe aici din cand in cand...asa pe furis si pe fuga, ca altfel nu se poate, mami e inca jucaria preferata!
Noi suntem bine, vorbim multe si marunte si non stop! Majoritatea sunt corect gramatical dar mai si stalcim din cand in cand. De exemplu "hairbrows" in loc de "eyebrows" , desi o corectez de fiecare data. "ist down" in loc de "sit down" iar la corectare zice clar si corect "ohhh SIT down". Lista continua dar ne surprinde in fiecare zi cu alte cuvinte noi...("baby einstein" rocks!) De exemplu azi dimineata ii explica foarte serioasa lui tati, ca "that montain is a vulcano daddy".

Ii plac foarte mult copiii, dar am avut neplacerea sa descopar ca aici se poarta mult obiceiurile proaste ca altfel nu am cum sa le spun, si necorectate...Ea e prietenoasa, dar sunt copii care o imping din cauza ca le vorbeste sau vrea sa se joace cu ei, unii chiar au lovit-o pentru ca s-a oprit sa-i intrebe daca-s sunt ok, cand cazusera jos. Surpriza neplacuta a aparut cand parintii, desi Sonia plangea si eu le-am spus ca a fost lovita de copilul lor(si nu a fost un accident!), au ridicat din umeri, n-au spus nici sorry, ca sa nu vorbesc de a-i zice odraslei ca nu e frumos sa dai in alti copii. Partea protectiva din mine, ar vrea sa o tina departe de astfel de copii, dar nu am ce face, v-a trebui probabil sa invete ca si asta e parte din viata.

In rest, e o mare balerina, invata repede orice cantecel pe care il aude, iar daca nu prinde toate cuvintele le inlocuiste , ne place sa desenam, sa pictam, avem role play-uri preferate, (ne jucam de-a doctorul) si daca mami nu se simte bine, avem o manuta magica care vindeca tot (asta in traducere libera m-a impinge cu degetelele si-mi spune "there, you're much better!" )

Suntem inca in pampers, avem deja doua incercari esuate... Imi spune dupa ce a facut caca si in ultima saptamana ca a facut pipi, dar numai dimineata. De asemenea a inceput sa se dezbrace singura, sa-si dea pampersul jos si sa aseze singurica pe reductor, dar fara nici un rezultat. Incerc sa-mi spun ca o sa vina si timpul fara pampersi cand o sa fie ea gata, dar tare as vrea sa scap de ei pana in iulie...

Iulie pentru ca...mmmm...vine numarul doi . Sunt insarcinata in 15 saptamani acum si cu voia Domnului in iulie am sa-mi tin in brate a doua comoara !

Cu ocazia asta vreau sa felicit mamicile care au devenit de curand fericite a doua oara sau a treia oara!

Alte noutati...ne-am mutat in casa noua. Mult mai mare si intr-o zona linistita de tara, nu foarte departe de oras insa. Scolile sunt mai bune aici, viata e mai calma si din multe puncte de vedere calitativ mai buna. Speram sa fi facut decizia corecta.

Va pupam cu drag,

Madalina si Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Madalina - felicitari!!! Sarcina usoara si bebe sanatos!!
Banuiesc ca inca nu stiti ce e, nu?

Mai fug nitel, ca am de pregatit o prezentare pt maine, am intrat repede sa te felicit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dako spune:

buna dimineatza fetelor...si o saptamana fara incidente...;) nu stiu cum va simtiti voi, dar io trag de mine cu arkanu'. o fi astenia...?! caci, obosite nu prea avem voie sa fim!

andira - asa e cu gradi maghiara. e pozitionata la dimitrov. in acelasi complex e si scoala si liceul cu predare in lb. maghiara. e f. aproape de casa mea. asta vara, dupa ce am vizionat toate gradi de stat si particulare din zona, dupa multe calcule ...am ajuns la concluzia ca cea mai buna gradi e cea mai aproape de casa. si pentru ei, dar si pentru mine.
iar cu pampersu', ce sa iti zic andira. am valorificat la maximum vara trecuta. ii scoatem in parc fara pampers, cautam copaci, langa care sa facem pishu..evident nu au lipsit multe incidente cand...mergand voioasa cu ei pe strada....lasau urme lichide pe strada. nu ii certam. le explicam ca e un mic accident, si ca nu se va mai repeta. bine, cum mai spuneam noaptea inca le mai pun.

ceea ce nu imi place la gradi, e faptul ca sunt f. alintati. de exemplu, la asa zsa ora de dans, rares ia note mari..fiindca se pupa pe rupte cu dra de dans. de asemenea, cand mananca, tot rares spune ca el este mic si obosit ..si vreo 3 tanti stau dupa fundu' lui si il hranesc. e ingrozitor de lenes. doar cand este extrem de motivat face cate ceva. spre deosebire de darian, care asprira, da cu mopu'..strange jucarii...etc. evident, sunt situatii cand....se spala cada cu periutzele de dinti...pe rand, cu capul in wc dupa ce trag apa...cica fac singuri dus...:)) dau vina unul pe celalt cand fac vreo prostioara...:) dar si momente dumnezeesti..cand tandretea intre ei e maxima...

gataaaaaa...va pup....

ako+darian+rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adseana spune:

Madalina FELICITARI!!!! Sarcina usoara si un bb sanatos va doresc! SI sa fiti fericiti toti 4 in noua casa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrruzza spune:

Felicitari Madalina!! Sarcina ushoara, bebe sanatos!



mami de Rares Andrei (10.03.2005) si Stefania Maria (10.10.07)

http://community.webshots.com/user/andrruzzaR

"Neasteptatul se produce intotdeauna"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadnabr spune:



Multumesc frumos pt urari! Sarcina e total diferita de a Soniei...sarcina cu Sonia a fost usoara, usoara! Acum mi-e tare rau, dureri de cap, greturi...insomnii...mama zice ca-i baiat hehe. Nu, nu am aflat inca ce sex e, urmatorul scan e abia in aprilie. Abia astept!

Aseara a gasit Sonia carticica cu cele 40 de saptamani de sarcina, a luat-o si a intrebat ce e. I-am zis ca e un bebe la mami in burtica. Si-a acoperit burtica si mi-a spus "dont touch baby's tummy!!" Acum de cate ori vede carticica spune "dont touch my tummy". Am ascuns-o!Imi fac griji ca am speriat-o...



Madalina si Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Ariadnabr Felicitari!
Sarcina usoara si un bb2 la fel de minunat ca Sonia
Eu n-as ascunde cartea, i-as povesti (simplu desigur) Soniei cum a crescut si ea la mami in burtica si pe urma a aparut pe lume. I-as arata chiar si desene cu bb in burtica si poze cu ea nounascut. Cred ca daca ramane un subiect invaluit in mister are mai multe sanse sa o sperie, pe cand daca se vorbeste mult despre asta cu zambetul pe buze sigur se va linisti si va percepe toata chestiunea ca pe normalitate.
Ioana stie despre toate astea si le-a primit absolut OK. Ma intreba daca mai face mami un bebe
Multi -ici!

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

poze cu noi

Mergi la inceput