Prichindei martie - aprilie 2005 (125)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andrruzza spune:

quote:
Originally posted by rrox3
Ma intreba daca mai face mami un bebe


Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

poze cu noi




Si mai face??



mami de Rares Andrei (10.03.2005) si Stefania Maria (10.10.07)

http://community.webshots.com/user/andrruzzaR

"Neasteptatul se produce intotdeauna"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Ako - si mie imi pare rau ca n-am profitat mai mult vara trecuta. Eu in weekend o tineam fara pampers, plecam la servici luni si o gaseam cu pampersul pus. Bietul copil nu intelegea nimic. Am perseverat vreo 4 zile la un mom dat, dar degeaba.
Am zis ca o mai las nitel.

Azi am pus-o pe Nati pe olita, apoi am incercat cu reductorul, si am declansat o tragedie nationala. Parca o pusesem pe arici. La fel a facut si acu vreo 3-4 luni cand am mai incercat. Nici nu stiu ce sa fac, sa mai incerc si maine sau sa o las in pace. Ma gandeam sa ii las olita in camera, sa se obisnuiasca cu ea, sa vada ca nu musca, si apoi poate nu se mai sperie asa de ea.

In rest, am posteriorul tabacit de injectii cu ketoprofen, de 2 ori pe zi, mai am si maine si scap. Seara mai iau un medicament care in combinatie cu ketoprofenul imi da niste ameteli de nu pot sta in picioare. Sotul ma trimite la culcare sfatuindu-ma grijuliu sa mai las bautura...

Ma duc sa o conving pe Nati sa haleasca fructele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Andira no way! Sper, cel putin
Am umplut casa, nu mai am nici o camera libera si nici timp liber



Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzunaki spune:

Madalina,felicitari si sarcina usoara!Ce dulce trebuie sa fie Sonia!
edit:Si eu sunt de acord cu Rox,cred ca trebuie sa-i explici Soniei venirea pe lume a bebelusului intr-o maniera cat mai pozitiva ca sa si-o insuseasca si ea ca atare!

revin ca tocmai imi intra niste musafiri pe usa si sunt toata un chef

Vroiam sa-i spun andirei(cetateanca turmentata ca degeaba am tot aprofundat teorii legate de scapatul de pampers,Bubu daca -l las la chilotei refuza sa spuna cand face.De facut kki la toaleta a mai facut,chiar zilnic,dar dus de mine si plantat acolo,nu din proprie initiativa.

In alta ordine de idei,soacra mea m-a capiat de nervi (desi aranjesem sa-i ia putin de dimi pe astia mici la o plimbare sa pot sa invat si eu cu mintea limpede,ea mi-a trimis pe cap musafiri,si culmea,pe o prietena de-a ei!)Abia astept sa plece 1 luna in Grecia(de-ar ramane acolo ca nu ma supar!!!)Dumnica vine mama 2 saptamani sper sa nu ma umple si ea de ca are un mare talent la asta.
Gata,mi-am varsar focuŽ
Va pup

Mami de pufulet pufilos si Sofiliciu-un deliciu

STUTTGART CAMPIOANA!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Cred ca Andruzza nu se supara ca raspund eu : 'ai ma Rrox, nu incercam si un baietzel?
Sincer, desi imi plac la nebunie bebelusii, nici eu nu cred ca ma mai incumet. Abia incep sa respir, cu Nati la 1 an si 7 luni. Irina inca ma innebuneste, are o energie de ma capiaza, iar spatele meu e mai mult decat in pioneze.

Da' sa stii ca daca te bate gandul, poate ma solidarizez

Zuzule - hic hic (hihi, mi-a placut expresia) fata de noi ai repurtat succese considerabile. Irina nici gand sa stea pe toaleta, dupa cum spuneam cred ca o sa le las olita sub nas, sa se acomodeze amandoua cu ideea.
Succes si rabdare cu mama ta! Macar o vezi din cand in cand, mama sta la 2 blocuri de mine, si are acelasi talent. Oricum de vreun an zic ca trec pe ceai de tei...

Fug, ca vine socru-meu cu tortura zilnica, el saracu' e insarcinat cu injectiile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Micaela spune:

Filicitari, Madalina! Sarcina si nastere usoare! -ici gravidutei si Soniei!!!

Noi am scaptat de pampers definitiv, inclusiv noaptea, inca de asta vara. In vacanta in Turcia. Si asta datorita prietenului Emei, Tudor, care e cu 5 zile mai mic. El renuntase pentru ca i-au zis ai lui ca nu ne primeste in Turcia cu pampers. A tinut povestea, ei au perseverat, iar Ema a vrut sa fie ca dragul ei prieten. De atunci s-a mai intamplat de vreo 3-4 ori sa faca pe ea noaptea, ca in somn nu isi dadea seama ce se intampla, dar pot zice impacata ca am scapat de tot! Acum daca o trece noaptea ma trezeste si imi zice ori ca o dor picioarele, ori ca o doare burtica sau maseaua. Eu insa stiu deja ca trebuie usa pe oala

Anca Micaela, mama Emei Ioana

Poze Ema
Poze Ema2
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;0;125/st/20050317/n/Ema+Ioana/dt/7/k/c848/age.png
http://s139.photobucket.com/albums/q311/AncaMicaela/Filme Ema/url]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzunaki spune:

andiruto,
sa nu te supi ca-ti zic,dar din cate am citit(eu am si aplicat)nu e tocmai ok sa le lasi olita"la indemana"sa nu cumva o foloseasca pe post de jucarie la un moment dat.Eu pe Bubu ,cand il duc la toaleta(pe reductor)il intreb daca face,daca raspunde ca da,ok,asteptam,se screme el pe acolo(mai mult la misto,scuzati detaliile)si daca n-a facut 5min il iau.Nu stam la povesti,nu reviste,nu jcuarii ca nu confunde statul pe toaleta cu joaca.Vezi poate ztine si la voi.
tie-ti face socrul injectiile?

Mami de pufulet pufilos si Sofiliciu-un deliciu

STUTTGART CAMPIOANA!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Anca - o sa-i spun si eu ca nu ne primeste la gradi cu pampers (si asa si e, vreau si eu sa o dau din toamna si m-au intrebat din prima daca mai are chilotel). Poate tine, e o idee!

Zuzule - ai si tu dreptate (si stii ca nu ma supar, apreciez intotdeauna un sfat, chiar daca pot sa-l aplic sau nu - mai ales ca eu l-am cerut ) , nu trebuie sa o ia de jucarie, numai ca Nati e de-a dreptul speriata cand o pun pe olita, se agata cu amandoua mainile de mine si izbucneste intr-un plans devastator. De-aia ma gandeam ca daca totusi se obisnuieste cu imaginea ei, poate nu mai reactioneaza asa. Se iau una dupa alta, si daca Irina o sa o vada pe Nati ca sta pe olita, o sa vrea si ea, sa nu fie mai prejos.

Da, el imi face injectiele, e o comoara la casa omului. Serios, dupa ce am avut ceva furtuni cu el cat am stat la socrii cand eram gravida cu Nati si ne schimbam casa, am invatat totusi sa-l apreciez.
Face curat cot la cot cu soacra-mea in casa, coase la masina (tivuri, ne scurteaza fuste, pantaloni etc), el face mancarea in casa si soacra-mea prajiturile, el le face de mancare copiilor la fiecare 2-3 zile (si e super buna si sanatoasa, eu cu Ionut salivam pe langa ele), daca ar avea timp s-ar duce la piata in fiecare zi sa ia fructe si legume proaspete, si acum vine in fiecare dimineata si seara la noi sa-mi faca mie injectiile, ca se pricepe si la asta (a lucrat intr-un spital). Deci, daca Ionut l-ar fi mostenit macar pe jumatate, as fi fost super fericita. Iar cu soacra-mea ma inteleg mai bine decat cu mama.
Cam de-asta imi face el injectiile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Zuzule - m-ai facut sa si rad cand am vazut precautia cu care ai scris intrebarea, imi si imaginam fatza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadnabr spune:

Buna, multumesc fetelor

Problema "carticica" se pare ca s-a rezolvat, desi am ascuns-o, a cautat-o si a venit sa-mi arate bebele de la mami din burtica... Sonia e intradevar o dulce si o haioasa Are boala la bijuterii! Azi n-am scapat de ea si iar am venit acasa cu un colier...

Avem de raportat prima reusita la toaleta!!!! Aseara am facut exact asa cum a zis Zuzu, a asezat-o tati pe reductor, a instruit-o ce sa faca si dupa vreo 10 minute de "its not working!" a zis "daddy its working!!" si-a mers! Am facut amandoi dansul indienilor in jurul ei, am pupat-o si-am laudat-o...am incercat din nou azi dimineata, dar am esuat, ma gandesc sa fac o rutina din asta si poate poate suntem pe drumul cel bun.

In rest toate bune pe aici, am o nunta in aprilie si mi-e groaza ca o sa fiu cat o balena pana atunci

Madalina si Sonia

Mergi la inceput