Prichindei martie - aprilie 2005 (125)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamacita spune:

danuta,multumesc,nici cu ai tai nu mi-e rusine;in plus,faci parte dintre mamicile care mi-au dat curaj pt.al doilea copil,alaturi de gabrianah si alte mamici x 2 prichindei la diferenta mica.
Intr-adevar,Anabela si Alexandru aduc a frati.Anabela,ca vorbisi de grafice,pentru varsta corectata este pe curba de 50% iar pt varsta cronologica este la 20%.Tinand cont ca la nastere nu era nici macar pe curba de 3% (era pe 5% pe varsta corectata!!!),eu zic ca am facut minuni cu alaptatul si,in ciuda tuturor chinurilor,voi continua,caci merita.Cifrele vorbesc.Eu ziceam balerina fata de Alex,care tot timpul mi-a stat pe 85% pe toate curbele,si de greutate si de inaltime.
Anabela nu este serioasa ca Alex,acum e in perioada de iesit dinti,are deja unul,il asteptam pe al doilea;altfel,moama,ce hlizita este!Rade tot timpul si tipa si ciripeste ca o pasarica,iti vine s-o mananci.Mai ales la Alex,caruia ii si place s-o faca sa rada,maimutarindu-se,sarind pe langa ea si aducandu-i jucariile lui cele mai dragi,desi se spune ca taurii sunt posesivi.Vad ca la repere de dezvoltare gagica se tine tare de colegii de generatie,chiar daca e nascuta cu 6 saptamani mai devreme...
Pe Alex as vrea sa-l dau la toamna la o gradinita particulara care are grupre mici,de cate 7-10 copilasi;sper sa mi-l primeasca,saptamana care vine incep demersurile.Statisticile tale de imbolnaviri ma sperie si mai tare,si asa sunt ingrozita,dar parca nu era asa rau la gradinita...Oricum,trebuie sa-l dau,e pacat sa-l tin asa izolat,stam la casa,a stat pana acum cu noi si cu bona,e cazul in toamna,cand are 3 ani si 4 luni,daca vom scapa definitiv de pampers,sa mai cunoasca si societatea,iar pe bona i-o transfer Anabelei.Asa tupeista si dezordonata si groaznic de scumpa cum e,macar s-a purtat ireprosabil cu Alex,l-a invatat o serie de lucruri(numarat,adresa,geografie etc,ce s-a priceput si ea si ce-a furat de la nepoata-sa,care-i la gradinita de 2 ani deja)si nu mi-a lipsit un fir de ata din casa.Extrem de punctuala,n-am stat deloc la serviciu cu grija ca se intampla atrocitati pe acasa sau ca ma minte.
Hai ca m-am intins,dar imi permit,am reusit sa dorm o ora dupa-amiaza,ceea ce-i aur pentru mine.Fug la nani.Pa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dantje spune:

Buna mamici si prichindici,

Vazut poze frumoase, si copii scumpici rau.
Mama de acord intru-totul dar parca am intrat asa cu capul inainte,cu imparatul ma refer, parca nestii nd nimik decat multa teorie, si la o varsta in care te crizezi din tot, sau ma rog eu.Dar nici invers nu era ok....
Ligia , multumim de aprecieri, m-am distrat rau cu Raducu....hahahahah.Si Martijn imi zice de 100000 de ori si daca nu raspund imi prinde fata : hallo.....Azi imi pune camionul in brate si-mi spune...foarte serios : mama Mac face caca pe pantaloni tai; acum cateva zile eram pe autostrada si vede sigla McDonald's : mama mi-e foame , aici mi-e foame aratand cu degetul locul cu pricina.Citim seara povesti si dimineata cand se trezeste incepe:Unde-i maimuta ? cautand-o din priviri de poti jura ca are o maimuta...ii zic...am trimis-o la cumparaturi de ce?ei doar asa....dar girafa a urcat la mine in camera?io: cum poate draga are gatul prea lung, da chiar ....ar trebui sa le scriu ca le cam uit, cert este ca nu-i tace gura 2 min.Iar la sectorul abilitati.....uffffffff....da cu telecomanda de masa pentru a-i sari capacul si bateriile ca sa le puna el.
Danuta sarumana.....mi-am luat masuri...sper sa nu ajunga totusi, am pus lant la usa printesei, ca totusi mai sunt puseuri ...
Fug la nani ca-mi cade capul pe tastatura.
Sanatate puiutilor bolnaviori,

Dantje & Martijn & Hannah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cenia spune:

Salutare
vroiam sa va salut caci am vazut multe fete ca au revenit.
Noi suntem bine, ne chinuim cu scoaterea pampersului dar nu prea avem progrese, de o saptamina, in casa il tin cu chiloti dar nu spune nimic cind face, tace milc. poate ca l-am zapacit cu purtarea pampersilor cind mergem la cineva sau undevain oras, desi sunt cu cool alert, cica se fac reci cind urineaza si se irita, e adevarat, dar nu imi spune nimic, sta asa ud si cind il intreb spune: "nu caca! nu pipi!"

acum trecem printr-o perioada nervoasa: plinge cind il dezbrac de pijama cind il imbrac, cind il pun in car seat, cind il scot din el si tot asa! ca nu mai stiu cum sa il iau.

oricum e un dulce, cind esti suparat face niste figuri de iti trece toata supararea pe el si pe oricine

ii place sa cinte la tobe dar ezitam sa ii cumparam...
http://picasaweb.google.com/cristpopa/Ianuarie2009/photo#5158438250679535266

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns an-k spune:

dantje, ligia, mamacita mercic pentru urari. Anthony inca nu doarme, ar manca intr-una -uffff!... oricum am gasit ceva timp si ieri le-am facut cateva poze, pun linkul mai jos
http://family.webshots.com/photo/2502980870068484005gnbnMB

fug la el



anca si micutza Bianca(14/03/2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzunaki spune:

Salutari!
Ce faceti mai fetelor?Nici o miscare pe-aici?

an-k,
vai ce draguti sunt fratioriiSpuneai ca mai mult olandeza vb cu ei,nu esti singura,si eu vb cu ai mei greaca,deja romana doar cand vin mama sau sora-mea.Asta e,o sa invete si germana,de stabilit in Ro nici vorba,deci ...Ei sa fie sanatosi!

mamacita,
nu tie iti era adresata interdictia,pur si simplu mi-am parolat adrtesa de poze din motive de securitate.Multumim pt cuvintele frumoase.Si eu mi-am permis sa va vad,o familie f frumoasa,Anabela e o printesa,iar Alex un scump si un serios,asa cum ii sta bine unui"mahär de Constanta"

Nici Bubu nu a scapat de pampers,mai face la toaleta kki dar nu frecvent,daca il las doar in chilotei tre sa schimb cinspe mii de perechi pe zi ca nu vrea sa spuna si pace.Astept sa se incalzeasca vremea si-l las la putzica goala
La gradi m-am hotarat,il dau din septembrie cand ne-au trimis astia raspuns,pt ca e f aproape,maxim 100m de casa.Si cum eu inca n-am permise solutia optima.

va pup si astept sa mai scrieti si voi !

Mami de pufulet pufilos si Sofiliciu-un deliciu

STUTTGART CAMPIOANA!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela_r spune:

Buna dimineata mamici si pitici.
Ne mai primiti la voi?
Noi suntem in febra amenajarii locuintei.
Sunt presata de timp,sambata vine mobila si am un stres,nu stiu daca vor termina baietii .La prima vedere totul era OK,dar cand ne-am apucat de treaba am gasit multeeeeeeee de facut.Avem o eschipa super si sunt optimista.

Dora este foarte nerabdatoare sa-si vada camera.N-am reusit s-o aduc sa vada,dar sper sambata sa-i fac cunostinta cu noua ei camera.



Pupici

Ionela siDora-Ioana
Varsta Dorei
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/4;10708;116/st/20050413/e/DORA/dt/7/k/2b8c/event.png
POZE CU PITICA LA MARE
http://s189.photobucket.com/albums/z166/ionela_r/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NIKA spune:

Buna mamici si pitici,
apar si eu pe aici dupa foooarte multe luni de absenta...
Am citit un pik din urma vad ca ati crescut ...au aparut alti puiuti...vad activitate mare pe aici
Noi suntem bine, am crescut mult ...am pus poze noi.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dako spune:

buna fetelor!!! va pup pe toate si pe toti puiutzii. n'am mai postat pe aici, de luni de zile..desi v'am citit....timpul asta....:(

noi suntem ok. din septembrie anul trecut mergem la gradi. e de stat, nu prea departe de locuintza noastra, program prelungit. evident, nu am ratat nici o viroza, inclusiv o otita. riscurile colectivitatii, dar am perseverat...:) partea amuzanta e ca gradi e, de fapt, gradinita maghiara. se vorbeste mai mult in maghiara, iar ei deja au prins cateva expresii..iar io sunt cu dictionarul dupa mine, caci nu stiu nici o boaba....:)) cu pampersu' am ramas doar noaptea...inca nu mi'am facut curajul sa ii trezesc noaptea sa mergem la baie. mi'e groaza....:))

deocandat' atat.....dar, revin io....

va pup

ako@darian+rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Dako - ai fost mortala cu maghiara...
cand am vazut ca ai postat abia asteptam sa ma amuz si sa vad ce-ti mai fac strumphii, ca de obicei mi-ai intrecut asteptarile...

Da' unde ai gasit gradinita asta? singurul liceu cu ceva maghiara in Buc stiu ca e unul pe la Dimitrov, da' de gradinita chiar nu stiam... poate gasesc si eu una cu finlandeza, ca tot cauta astia la mine la servici si nu gasesc, barem le construiesc de pe acum un viitor picilor...

Fetelor, spuneti-mi va rog si mie cum ati reusit sa scapati de pampersi, ca eu tot incerc sa o conving pe Irina sa imi spuna cand face pp / kk, si tot degeaba. Am avut si tentativa de a o lasa fara nimic cateva zile si n-a spus nimic, s-a udat in schimb toata, plus produsul solid in chilotei. Deci, pls idei...

Am vazut si eu poze cu copiii frumosi, n-am apucat sa va spun, Andruzza si An-k - Andruzza ce copii dulci ai si An-k - pe Bia a vazut-o si Ionut si ma intreaba "ia uite ce pitic haios, cati ani are - 3-4?" I-am explicat ca e fix cu o luna mai mare ca Irina .

Rrooooox - deeeeeci, cum ai slabit 17 kg???? Baga tot!!
Si nu ne pui si poze?
De 2 saptamani am inceput si eu, de data asta sunt hotarata sa ajung la -15 kg, si apoi vad eu. Deocamdata am dat 1kg pe saptamana, si ma declar multumita. Sper sa ma tina asa inca 4 luni, pana ajung unde vreau. Va tin la curent

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Ah, am scris un mesaj si mi s-a sters

Deci, am vazut poze si cu Anabela si Alexut (spre incantarea Irinei, care era langa mine si ma tot intreba de bebe, cred ca mai vrea unul, hihi) - mi-a placut tare mult filmuletul. Balerina, dar io am vazut falcutze acolo, cred ca a recuperat formidabil, asa-i Mamacita? de la candidate

Ma duc ca incep sa se auda racnete de la ele din camera. Sunt in medical acasa, ah ce bine e...

Mergi la inceput