Flacai si Domnisoare de aug-sept-oct 2004 (127)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Da, Eliana, eram convinsa ca asta e situatia la gradi. Stiu si ca multi parinti vor sa invete copilul de mic cu PC-ul, chiar se mandresc cu asta si sunt sigura si ca interesul celor de la gradi e sa faca cat mai multe din astea, ca vorba aia, noi platim ...
Exact cum zici, nu putem sa le interzicem alor nostri cand toti ceilalti fac ceva. De asta mi-e teama.

Lilia si eu sunt infricosata de pe acum de momentul "scoala".
La fel ca tine, incerc sa ii aduc tot felul de argumente despre cat de rau i-ar putea face anumite lucruri si ii zic "eu te las sa faci aia, dar o sa vezi ca ..." Numai ca nu stiu cat o sa mai tina; deocamdata ma asculta dar nu cred ca o sa o mai faca mult timp.

Raluca, mami de Ioana - Alexandra (10.10.2004)
3 ani!
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52035" target="_blank">POVESTEA BEBELINEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRISMIR spune:

Hmmmmmmmmm,ma uimiti cu calculatorul la varsta asta..oare ce-o fi in capul oamenilor alora de le baga calculator la gradinita?!

Da,asa e fetelor,nu le putem interzice ceva ce toata gasca face...aici norocul meu e ca nu se face asa ceva,calculator(la asa o varsta mica)...Robert pt ca e nascut in octombrie ,prinde grupa mica cum ar venii..deci se JOACA la greu...eu am facut acasa una alta cu el,ca am avut timp...din februarie ,voi incepe munca,la inceput va fi greu,deci nu stiu cat timp voi avea sa mai stau cu el(noroc ca e mama aici pana in mai,)...pana ma obisnuiesc cu ce am de facut,si am sa-mi pot lua acasa...dar om vedea cum o fi..

Ideea era ca si eu incerc ca si LILIA,sa ii spun ca aia sau ailalta nu are voie pt ca nu-i face bine...stie ca la calculator nu are voie ca e a lui mami"doar oamenii mari umbla la el"...eu cred ca are timp de el toata viata,sigur mai tarziu nu-i voi mai putea interzice...cu bomboanele,de ex. ii zic ca ii strica dintii sau il doare burta...sa-l vedeti cum se uita la mine ,se gandeste... uneori mananca alteori o arunca si-mi zice"vomit mami de la asta"

E greu sa ai o "reteta" pt toate...depinde si de fiecare copil..al meu e foarte incapatanat...greu reusesc sa-l conving sa nu faca ceva..doar dupa ce incearca el si vede care e treaba se lasa pagubas

ELIANA,e bine ca are asa activitate Elenuta...asta e super bine...de ex.,aici nu fac nimic dupa ora 1...adica la 12,30 mananca si apoi dorm 2 ore...iar la 3 se termina programul normal...daca vrei sa-l lasi pana la 5-6 platesti extra si copilul nu face mai nimic,se joaca...asta in cazul in care are cu cine,la varsta asta nu sunt prea multi copilasi ramasi dupa 12,30...educatoarele nu fac nimic cu ei...la scoala va fi alta poveste,acolo au tot felul de activitati(platite evident)la care pot participa,isi aleg ei unde si ce vor sa faca.....insa asta e pt mai tarziu,ai nostrii sunt inca micuti...eu nici nu vreau sa ma gandesc ca o sa treaca timpul asa de repede si ii vedem la scoala maine poimaine,

Fetelor va si pe puiuti,sanatate multa si sa ne auzim cu bine!

Eu merg sa vad cand ii fac astia programare la ORL lui Robert ca iar are nasul infundat,dupa 10 zile de antibiotic...deja ma lasa nervii!!!




Mirela si puiul scump, Robert Cristian(19 oct.2004)
Pozele noastre: http://community.webshots.com/user/CRISMIR1001

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Mirela, am inteles la ce te-ai referit, atata ca eu mi-am adus aminte de replica aia legata de drogatii din NL. Si in cazul meu nu e vorba de cariera nemaipomenita inca pt ca am refuzat promovarea in favoarea posibilitatii de a petrece mai mult tp cu familia.
Si da, ai dreptate, sotul meu ajunge devreme acasa si el se ocupa si de cina in fiecare zi, asa ca eu ma apuc direct de jucat cu Alma cand ajung ca ea oricum ma ia in primire de cum intru in casa.Daca ar lucra asa de mult ca sotul tau si eu as lua masuri mai drastice.
Naty, te inteleg perfect, data fiindu-ti meseria.Probabil si eu as alege la fel daca as fi avocat. Eu am norocul sa lucrez la o firma internationala uriasa in continua dezvoltare, unde pot migra in toate directiile la nevoie pt ca, spre norocul meu, am ajuns destul de cunoscuta cam peste tot. Asadar, daca am refuzat sa urc, ma pot deplasa pe lateral daca, sa zicem, postul meu actual ar necesita in continuare program full-time pe cand incepe d-ra scoala sau daca, pur si simplu, as vrea sa fac ceva nou. As putea trece oricand de la logistica la expeditie internationala sau la marketing si comunicare, de ex.
Eliana si Lilia, si eu va impartasesc ideile referitoare la utilizarea PC-ului la o varsta atat de frageda. Nici eu nu o las pe Alma. I-am luat laptop de jucarie adaptat varstei si se joaca cu el.La laptopul meu mai da tarcoale, dar nu o las decat sa faca niste jocuri cu Telletubies pe el.



Daniela Veuger si Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma,poze noi,si mai noi,cele mai noi,nou-noute,
poze yahoo


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danina spune:


Depinde de fiecare ce vrea pt ea si copil, uneori mai facem si compromisuri, dar in sensul bun si nu exagerate zic eu. De ex. eu una nu as putea sa stau non stop cu Diana, oricat de mult o iubesc si mie drag de ea, ajung sa ma bat parte in parte dupa cateva zile impreuna. Eu am si bona pt ea, dar prefer sa o dau deocamdata la program lung sa vad cum se comporta ,daca nu-i place o iau la 13:30 si ma bat cu aglomeratia din Bucuresti, sa o duc acasa, apoi sa ma intorc la firma si tot asa.
Specific ca azi e prima zi la noua gradinita, deja a uimit educatoarele pe acolo.

Danina si Diana - strengarita familiei

Poze 2006 DIDIUTZA 3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

BUna fetelor!

Stefan este unul din copii aia "vai de ei" care isi petrece timpul in colectivitate pana la ora 17.20, vinerea este cel mai nasol ca de cele mai multe ori este ultimul din camin impreuna cu fetita infirmierei care face curat.
Cu toate astea este un copil echilibrat, independent, nu are probleme nici emotionale nici de alta natura, a inteles si stie ca mami este la munca, ca atunci cand isi termina treaba vine dupa el, nu-i deloc afectat de asta.
Acasa petrecem adevarat timp mai scurt impreuna, dar de calitate, si oricum, sunt convinsa ca daca as sta de la amiaza cu el, cam tot atata timp as petrece cu el, de calitate ma refer, ca asa sa fim in casa amandoi si sa ne incurcam unul pe altul la treburi...e ca degeaba .
Este adevarat ca cel mai nasol pentru mine este timpul alocat curateniei, mancarii si altor treburi casnice, dar in ultima vreme le combin cu succes si pe alea, sau mai las deoparte ca nu-s platita cu norma si mai bine stau cu Stefan, mai construim, mai desenam, pictam sau citim din carti, in fuctie de starea si cheful fiecaruia.
Pot sa va spun sincer si cu mana pe inima ca nu as putea sa stau acasa numai cu el, nici lui nu i-ar placea, este topit dupa colegii de la camin, ii place, chiar si fetita infirmierei cu care face puzzle seara cand toti copii sunt plecati. Uneori imi spune "am crezut ca nu mai vii dupa mine" dar il lamuresc repede cum sta treaba, nu mai fac caz mare din asta si pana la urma chiar nu are incotro deocamdata; eu am fost crescuta la bunici la tara pana am mers la scoala asa ca ma bucur ca macar al meu copil are serile si we-durile alaturi de mami si tati.Si eu nu am o cariera stralucita pentru care sa ma zbat, dar pur si simplu muncesc pentru ca imi place si pentru ca pot sa impac si munca si copilul si casa si sotul fara sa scap nimic din vedere, chiar daca nu ies toate la perfectie...in fond...cine-i perfect pe lumea asta?

Cu calculatorul nici eu nu prea sunt deacord, adica in general cu activitati dastea "de scoala" la varsta lui nu mi se par foarte utile, dat fiind ca invatam acum totul in joaca si in momentul in care ar lua lectii pt ceva ar scadea brusc interesul. Are timp la scoala sa invete pana atunci eu zic sa-l mai las sa se joace pentru ca si joaca are rostul ei si este foarte importanta. Stefan inca se joaca foarte mult.Acuma binenteles ca la camin vin cu tot felul de astfel de activitati doar sa castige si ei cate ceva in plus.
Asta imi aduce aminte de teatrul de papusi care in fiecare saptamana merge la Stefan la grupa.Dam cate 3 lei de copil, o suma nesemnificativa evident. Dar in ultima vreme Stefan imi tot spune ca de data asta nu a venit nici Scufita rosie, nici Hansel si Gretel si nici lupul ca a fost doar o doamna care ne-a povestit "o gramada de magarii" citez copilul... Il intreb cum vine asta cu "gramada de magarii" si imi spune ca "pai a trebuit sa stau si sa ascult toate magariile care nu mi-au placut" Banuiesc ca "magariile" le-a auzit totusi la educatoare sau bone care si-au exprimat parerea vizavi de teatrul de papusi pentru ca sigur lui nu i-au trecut prin cap astfel de cuvinte....In fine...

Stefan acum este acasa la buni. Desi toata toamna si iarna de pana acum nu ne-am imbolnavit...se pare ca nu am scapat, acum are puroi la amigdale, luam antibiotic si buni sa hotarat sa-l tina la ea toata luna februarie inclusiv pe motiv ca noi il imbolnavim la camin si el o imbolnaveste pe urma pe ea... Nu stiu cat va rezista Stefan la buni, dat fiind ca lui ii place cu copii, a invatat multe lucruri acolo, buni este adevarat ca-l invata cantecele si poezioare dar sigur va duce lipsa copiilor...vom vedea ce si cum...o data sa-l vad pus pe picioare ca are si mucisori ceea ce el na mai avut de pe vremea cresei...

I-am facut analize de sange sa vedem daca are viermisori, banuiam ceva pentru ca nu prea mai mananca, abia vineri am rezultatul, anemic nu este, ia iesit hemoglobina 13,7 ceea ce este in regula zic eu pentru un copil sclifosit ca el

M-am intins la vorba...cei drept nu am mai scris de multa vreme....

Eu va doresc o zi buna in continuare! Spor l atreburi si sa auzim numia de bine!

danina, mult succes in acomodare cu gradinita!





Ana - - mamica de bondar bzzzzz - cu aripi si acusor - Stefan de 3 ani si....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRISMIR spune:

Eu azi am niste poze haioase cu fi'miu la zapada din Florida...hahaha...uitati-va in albumul"Diverse poze"......cica aia e zapada..dar pt copii a fost distractie mare!!!


Lui Robert ia placut tare de tot...imi tot zice ca mai vrea zapada...acum ne gandim unde sa-l mai ducem,ca toate statele cu zapada sunt departe de noi...la 2 zile de mers cu masina...uffff...iar timp nu avem de mers la plimbari,...la anul sigur trebuie sa-l duc la zapada!!!

Fetelor si sa va spun ca am fost si la ORL,si avem polipi si trebuiesc scosi,uffffff...de ce mi-a fost frica nu am scapat...pt o luna avem niste picaturi si daca nu se desufla la operatie...stiu ca e usoara operatia dar ma gandesc ca e asa de mic,mie o mila...nici nu vreau sa ma mai gandesc,om vedea peste o luna cum va fi...daca trebuie asta e...oricum asa nu mai putea sta,uneori se sufoca in somn de congestionat ce ii este nasul.

Cam astea ar fi ultimele noutati... la toata lumea,sa auzim numai de bine!!!




Mirela si puiul scump, Robert Cristian(19 oct.2004)
Pozele noastre: http://community.webshots.com/user/CRISMIR1001

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Offf... imi pare rau Mirela... dar poate-i mai bine acum, decat mai incolo... o sa uite...
Eu aveam 6 ani si de frica am facut pe mine (si pe dr. care ma tinea in brate ... ca asa au procedat acum... era un dr. ... cred ca rezident... care ma tinea in brate sa nu dau din maini si in fata mea dr. care ma racaia in gat)

Cred ca si Elena are ceva probleme... respira f. greu in timp ce mananca sau bea lapte... se opreste si trage o gura maaare de aer... ca si cum s-ar sufoca... De-asta cred ca si la ea sunt porbleme... E ca si cum nu respira pe nas... in blocheaza ceva nasul... iar cand are gura plina nu are cum sa traga si aer...
Iar cand doarme respira numai pe gura...


Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Mirela imi pare rau pentru problema voastra cu polipii!
Ana sanatate multa lui Stefan!

Danina si Ana si eu tot asa, nu as putea sa stau 24 din 24 acasa, as innebuni. Nu e vorba numai de bani dar pur si simplu imi place ce fac.

Raluca, mami de Ioana - Alexandra (10.10.2004)
3 ani!
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52035" target="_blank">POVESTEA BEBELINEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Salut!!!

Va spuneam acu cateva zile ca i-am facut la Stefan analiza de sange pentru giardia si sunt tare bucuroasa ca a iesit negativ! Catva copii de la camin au ieist cu analiza pozitiva si eram ingrijorata, acum ramane sa-i dau sa manance preventiv in continuare mujdei de usturoi, ceai de cimbru si chestii dastea naturiste. Stefan este innebunit dupa mujdei, isi inginge miezul de paine in mujdei si mananca cu orice, ar trebui sa-i dau mai des

In rest, antibioticul si-a facut treaba, foarte repede sa pus pe picioare, in 2 zile nu a mai facut febra de loc si noaptea sa putut odihni fara sa tuseasca.
Stau in cumpana ce sa fac...sa-l duc la camin din februarie sau sa-l tin acasa la soacra asa cum a zis ea...

CRISMIR, apropo de zapada, si al meu este innebunit...anul asta nu a nins decat o data la Bistrita, intr-o vreme era chiar foarte necajit, ofta lipit cu nasul de geam(se urca in hol pe calorifer care este mic de innaltime si ajunge la geam), mi-a spus o data "eu sa stii ca sunt suparat pe zapada asta!!!" plus ca era foarte convins ca Mos Craciun aduce zapada si troienele noi nu am fost nicaieri iesit in iarna asta, sper sa recuperam la anul sau macar sa prindem un we de zapada sa ne dam cu sania...

Cam astea despre noi, eu va doresc un we pplacut si toate cele bune!


Ana - - mamica de bondar bzzzzz - cu aripi si acusor - Stefan de 3 ani si....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRISMIR spune:

NATY,hahaha,ma distrezi cand te aud cu"imi place ce fac"...hehehe,draga mea,si mie imi place ce fac,dar cand nu am incotro,decat sa las copilul pana la 7 seara la gradinita(pt ca eu daca vreau sa fac ceva,sa lucrez la o companie mai mare care mi-ar aduce satisfactii,ar trebui sa lucrez de dimineata pana la 6-7,apoi drumul sa-l iau e infernal,mai faci 30 de minute minim,deci..) prefer sa nu mai fac ce-mi place si sa-i fie lui mai bine,cred ca si tu daca nu ai fi avut incotro ai fi facut la fel,nu?!...nu ca m-as inebunii sa stau acasa,uneori imi vine sa-mi iau campii...dar asta e...eu nu am pe NIMENI aici care sa ma ajute,si crede-ma,e foarte greu!!!...dar dupa cum ziceam,fiecare vorbeste in cunostinta de cauza si face cum crede ca-i e mai bine familiei lui,eu asa cred!!!...si sa sti ca sunt fericita pe ansamblu,nu poti sa le ai pe toate in viata!!!

Va multumesc pt incurajari!

ELIANA,sa sti ca si Robert la fel facea,si de aproape un an el tot pe gura respira,foarte foarte putin il vedeam respirand pe nas,era un eveniment...si eu m-am operat de polipi si de amigdale,la 7 ani...a fost ok,mi-a duc aminte ca trebuia sa mananc inghetata si nu-mi trebuia in momentele alea,altfel cred ca o devoram...sanatate si vou si sper sa nu ajungeti la operatie(ca noi),sau daca e sa fie cat mai tarziu!


Sanatate la toata lumea si ,sa auzim numai de bine!
Weekend placut!




Mirela si puiul scump, Robert Cristian(19 oct.2004)
Pozele noastre: http://community.webshots.com/user/CRISMIR1001

Mergi la inceput