Flacai si Domnisoare de aug-sept-oct 2004 (127)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lucia spune:

Sunt o mamica veche pe forum innu am fost activa in ultima vreme din lipsa de timp in schimb tot timpul am citit mesajele voastre.

La multi ani, sanatate, bucurie, fericire, intelegere, dragoste si cat mai mult timp langa bebeii vostri caci este foarte important timpul pe care il petrecem cu ei.

Uitandu-ma la ei, la Stefan de 3 ani si Alex 10 ani, nu-mi vine sa cred rapiditatea cu care au crescut. Stefan are o figura de copil mare si scoate niste perle care nu de putine ori ma pun in mare incurcatura. Mai avem si unele sechele ale bebelusilor, pampersul de noapte si biberonul cu lapte de seara. Am avut multe tentative de scapare de ele dar au esuat lamentabil, din cauza lipsei mele de conseventa. Am zis ca vom elimina pampersul in primavara cand se va incalzi si biberonul de seara tot atunci cand sperantele noastre se vor intari la gandul ca a "imbatranit" destul si trebuie sa renunte la ele.
Gradinita nu am inceput din lipsa de locuri si nu am recurs la una particulara din considerente de apropiere a gradinitei de casa. Cea la care nu am gasit locuri este vis-avis de blocul meu si mi se pare frustrant sa tai orasul in doua cand de pe balcon privesc in curtea gradinitei. Asa ca am amanat pana in toamna, cand voi muri de gat cu directoarea gradinitei daca nu mi-l va inscrie. Acum sta cu mama si o streseaza non stop cum are el obiceiul. Dar este un scump si ma incanta cu poznele si perlele lui. il iubesc si cand face prostii si cand vorbeste cu el si savurez momentele acestea caci stiu ca nu ma voi intalni cu ele, decat daca vrea bunul dumnezeu la nepotii mei. Mamici copiii cresc si se schimba in ritm galopant, momentele acestea sunt unice si sublime. Nimic nu le poate inlocui, nici o afacere nici un job super. Petreceti timp cu piticii si fiti alaturi de ei cand cresc si nu veti regreta.
M-am lungit mult caci asa sunt eu cand nu am timp dar si cand am nu ma mai opresc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danina spune:

Buna Lucia bine ai venit la noi...


Noi in continuare suntem in cautari de gradi, sotul inca nu e multumit pe deplin de nici una. Asa cum vb zile trecute cu Patricia ,care au dotari nu au personal, sau ce m-a ingrozit, sunt ff multi copii in grupe.

De ex, am mers la Olga Gudynn (UNIRII langa ZEPTER)si am ramas masca, desi am mai revazut-o odata anul trecut, nu erau copii in sali si chiar si atunci nu am fost placut impresionata, dar am zis sa vada si sotul ,ca el vrea sa vada aceasta gradinita. Pai intr-o camera de 2/3 sau nici nu stiu cat sa spun ,ca erau minuscule sa bagi 15-18 copii, iar educatoarele sa stea pe jos si ei in sir lipiti de perete, nici nu se pune problema de dat copil acolo. Al meu a si zis ca sunt copilite, ca nu le deosebeai de cei mici, deci pustoaice ce mai. A si bucataria pe mijloc, se trece in grupa mica prin ea si in sala de mese sau catre alte activitati ce mai fac ei acolo, e sub orice critica si un miros de fugi inchis si de la mancare, ma intreb cum de isi lasa unii parinti copii in asa conditii , dar fiecare stie ce e ,ai bine pt copilul lui.

Am mai vazut si gradinita Mica Academie, unde e si Ilincuta Patriciei, mie mi-a placut din punct de vedere educational si directoarea a fost f draguta cu noi si e pe lista noastra de gradinite cat de cat ok. Ce nu mi-a placut e dormitorul, ca noi am fi vrut program mai prelungit, dar suntem in discutii si la sf sapt tragem linie sa vedem ce zice tati, el e cel care decide mai mult, ca e cam pretentos din fire pt printesa lui. Parca il vad ...gata fac gradinita .


A si la Junior le cam gasesti pe toate,curat....tot, insa dezavantaj e departe de noi.



Danina si Diana - strengarita familiei

Poze 2006 DIDIUTZA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Hello!

Ce slaba activitate pe aici ...

Danina sa ne spui si noua ce gradi alegeti pana la urma.
Eu as vrea sa o dau la toamna pe Ioana la Olga Gudynn, dar cea din Cotroceni. Personal nu am fost acolo dar am prietene care au avut copiii acolo si au fost foarte multumite (zic "au avut" fiindca copiii sunt de acum la scoala).

Raluca, mami de Ioana - Alexandra (10.10.2004)
3 ani!
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52035" target="_blank">POVESTEA BEBELINEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danina spune:

Raluca gata ne-am decis, asta dupa ce am vazut o groaza de gradinite.
Ramasesera 3 gradinite si in final ne gandeam ieri sa o alegem pe cea a Ralucai Voicu la program scurt, mai ales ca este si Ilincuta acolo, dar dupa am vizitat si gradinita Prikindel, care este si ff aproape de firma mea asta ca un avantaj, adica in unirii, ceea ce e perfect pt noi, sotul si-a dat verdictul" aici o dam ",dar pana nu incepem nu ne pronuntam pe deplin.Dorim si noi sa ne facem un program ,ca eram varza cu agenda, o ducem dimineata si sa o luam seara la 17:30, e la 2 min de sediul firmei si chiar arata f bine e o cladire noua de sticla , moderna si in interior e f frumos amenajata si spatioasa.
Au pagina pe net si poti da la dotari si resurse, sa urmaresti cu sagetile pe imagini si astfel vizitezi gradinita. E singura gradinita in care am vazut toaleta separata pt baietei si fetite si nu e deloc scumpa ca pret, fac muzica, balet, pian , merg pe metoda proiectelor si chiar mi s-a parut ok la 1100 Ron program lung.
Acum insa suntem cu febra , nu stim exact daca de la raceala sau e ultima maseluta care ii iese si ne spune ca o deranjeaza "mami parca am o bomboana in gura tot timpul" si mai imi zice" fa-mi ceva, nu te uita asa la mine, sa imi treaca mai repede".
Tu vrei din toamna sa o dai pe Ioana? De ce nu o dai mai repede?

Danina si Diana - strengarita familiei

Poze 2006 DIDIUTZA 3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Danina ma bucur ca ati gasit o gradi convenabila. Multa sanatate Dienutei!

Eu vreau s-o dau, intr-adevar pe Ioana din toamna. M-am gandit si toamna trecuta s-o dau dar nu eram prea convinsa, iar Octavian si ai mei s-au opus categoric.
Stiu ca mai toate mamicile dezaproba parerea mea dar eu nu prea sunt "pro gradinita". In primul rand treaba cu "socializarea" de care vorbeste toata lumea pe mine nu ma impresioneaza, pentru ca eu una am fost 4 ani la gradi, de la 2 ani jumate si am plans zi de zi timp de 4 ani, nu m-am acomodat, nu am devenit mai sociabila (eram si eu, ca si fie-mea destul de retrasa cand eram mica), nu am devenit mai ordonata. Au fost niste ani de cosmar si pentru ai mei si pentru mine. Oricum, ulterior am devenit o persoana super sociabila si prietenoasa si am invatat tot ce trebuia sa stiu ...
Pe de alta parte, vorba unei prietene de aici, de pe DC, odata intrati in sistem, n-or sa mai iasa prea repede - pentru ei urmeaza muuuulti ani de invatatura asa ca o mai las sa se rasfete un an.


Raluca, mami de Ioana - Alexandra (10.10.2004)
3 ani!
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52035" target="_blank">POVESTEA BEBELINEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danina spune:

A da Raluca pai cam asa e cu gradi. Mama mea in fiecare zi imi zice" nu te-ai razgandit las-o acasa, ca uite pe 1 febr sunt la tine, mai las-o pana la toamna sa doarma mai mult dimineata "asta e problema ei de fapt, ca nu mai leneveste Dia.
In schimb cand o vede asa isteata se lauda cu ea "cat de desteapta e nepoata ei, cum stie si aia si cealalta, dar mai mult invata de la bona si de la mine, in rest nu asculta la nimeni poezii sau cantece le zice "lasa, lasa ca mami stie si Olga, nu tu....".

Ne-a mai trecut febra, dar mofturoasa si maraita in continuare, asta e clar de la maseluta.






Danina si Diana - strengarita familiei

Poze 2006 DIDIUTZA 3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRISMIR spune:

fetelor!

Ce liniste e pe aici!!

Nici eu nu am mai scris de mult,desii v-am citit...Robert a avut o amigdalita urata,cu puroi,a luat antibiotice 10 zile,acum e mult mai bine...vom merge si la ORL la un control,avem trimitere,de la faptul ca nasul e tot congestionat,a facut complicatii,la gat...asa ca asteptam sa vedem daca avem sau nu polipi


la toata gasca si sanatate multa va dorim,sa auzim numai de bine!!!



Mirela si puiul scump, Robert Cristian(19 oct.2004)
Pozele noastre: http://community.webshots.com/user/CRISMIR1001


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Salut, mamici, pitici si burtici,

Cu intarziere (mea culpa) pun si eu pozicile promise din vacanta la Madrid.
Danina, bine ca ati gasit gradi convenabila din toate punctele de vedere pana la urma!
Noi maine mergem la o a 2-a scoala in vizita si dupa aceea vom lua decizia finala (eu cred deja insa ca prima scoala vizitata o vom alege si oricum eu iau deciziile importante mereu si sotul se adapteaza).
Raluca (Naty), si eu as fi lasat-o pe Alma mai multisor acasa daca as fi avut cu cine o lasa, dar...conform mentalitatii olandeze, bunicii nu stau cu piticii si ai doua variante ca parinte: ori ramai tu acasa, ori il dai pe pitic la o chestie gen cresa-gradi. Ei , eu am dat-o pe Alma de la 1 an si 9 luni, de cand m-am angajat la firma asta de transport international si logistica, si-ti spun drept ca nu am regretat nici o clipa alegerea facuta. Alma e o fire super sociala, adora sa fie in colectivitate, e fericita cand ajunge acolo. Nu cred ca ar fi fost mai happy stand acasa.
Ralucule, noi nu am avut probleme de nici un fel legate de kinderopvang. Si Alma a luat ceva virusuri de la colegii ei, ni le-a pasat si noua si ne-a trecut la toti, pe rand...dar mie mi se pare normal sa mai iei cate ceva de la colegi din moment ce esti in colectivitate (chestia asta e valabila si la oamenii mari). In plus, eu nu vad cum isi intareste cineva sistemul imunitar doar evitand colectivitatea. Oi fi eu mai , dar cam asa consider eu. Fiecare are dreptul la propria parere, of course.
Cat despre tarif...voi ati completat formularele de la Belasting (fisc)??? Legea prevede ca angajatorii sa plateasca cate 1/6 din suma bruta. In orice caz, noi nu avem de platit nici macar o treime din suma bruta pt ca platesc si angajatorii nostri si Fiscul restul sumei. Eu zic ca nu e mult deloc.Dar asta e iar parerea mea.
Cat despre scoala, si eu am aranjat deja sa am doua dupa-amieze (miercurea si vinerea) libere din momentul in care d-ra merge la scoala, pt a ma ocupa indeaproape de ea, pt a o duce la inot sau dans, pt a petrece timp pretios cu Alma. Si Alma papa o mancare calda pe zi, mancare proaspata de fiecare data, la cina insa, pe la 6 seara. Asa e in Nl si eu nu am de gand sa-i schimb programul sau sa ii fac program de mancare romanesc pt ca noi traim in Nl si probabil tot aici isi va petrece d-ra majoritatea vietii. Deci eu nu voi sta acasa la amiaza in fiecare zi doar pt a evita ca ea sa manance sandwichuri si fructe la pranz (da, asa e aici, pt cine nu stie).Nu cred ca gandirea asta a mea ma trece neaparat automat la categoria de mame denaturate. In general, Alma papa oricum variat: la opvang nu papa doar paine multicereale cu unt de arahide sau unt si gem / pateu/ mezeluri, papa si clatite si branzeturi, multe fructe, croissante cu sau fara diverse umpluturi, bea fie lapte, fie suc, fie cacao cu lapte, iar seara mananca legume proaspete in fiecare zi, de fiecare data alt tip de carne, cartofi/orez/paste, ciorbe doar in weekenduri ca atunci am timp sa le fac. D-ra papa orice, nu e mofturoasa, iar pe parcursul unei zile consuma destule vitamine si proteine...
Lucia, e adevarat ca momentele petrecute alaturi de copilasi sunt magice, sunt cele mai importante...sunt de aceeasi parere cu tine, desi ma numar printre mamicile care si lucreza full-time, avand un job super. Sunt destul de rezonabila incat sa stiu ca nimic nu e mai important decat Alma in viata mea, si culmea culmilor, tocmai si pt asta lucrez, pt a-i fi un model feminin de urmat. E vorba iar de parerea mea personala.
Intrerup subit comentariile pt ca iesim putin toti 3. Am lenevit si ne-am jucat destul in casa azi.

Daniela Veuger si Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma,poze noi,si mai noi,cele mai noi,nou-noute,
poze yahoo


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danina spune:

Crismir va dorim sa va insanatositi de tot ca si noi o ducem cu cascade la nasuc si tuse ca m-am saturat.
Danyce cred ca nici nu ai avea cum sa ii impui Almei un meniu romanesc odata ce viata voastra e acolo e locul, unde ea s-a nascut la o adica. Mama mea are o vb, ca atunci cand merge in locurile natale nu o mai doare nimic, o trage pamantul, daca ma intelegi si nu ar avea sens. Cat de mancat nesanatos, noi, adica eu si Paul incercam sa ne apropiem cat de cat de o dieta cat mai sanatoasa si pt Didi, dar mai sarim si calul ca nu se poate, chiar fara nimic mai ales cand e vb de dulciuri (eu sunt un mare fan ).

Acum tocmai ne-am intors din Poiana, unde ce credeti ,am pus-o pe Dia pe schiuri si tare i-a mai placut. Binenteles cu instructor, ca noi acum incercam sa invatam si nu se mai satura , era super adormita si mai vroia sa stea cu doamna. Am avut ceva emotii, la inceput nici nu puteam sa ma uit la ea, dar cand am vazut ca se poate, m-am bucurat ca am pus-o si ca a prins gustul. Fug ca sunt obosita rau si maine incepe o noua saptamana frumoasa, va pup.


Danina si Diana - strengarita familiei

Poze 2006 DIDIUTZA 3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Danina, nu ma refeream neaparat la mancarea romaneasca (specialitatile romanesti sunt, de altfel, printre favoritele Almei) ci la masa calda de la pranz care in Olanda lipseste cu desavarsire. Aici se serveste o masa calda, mai consistenta, la cina. Eu la ordinea meselor calde ma refeream de fapt. In Olanda se consuma hrana rece la micul dejun si la pranz (uneori se consuma totusi supa, dar mai rar). Oricum, vad ca ai inteles ideea.

Daniela Veuger si Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma,poze noi,si mai noi,cele mai noi,nou-noute,
poze yahoo


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput